Drvene blanje

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Drvene blanje

Post by momirz »

Koliko vas i koje drvene blanje koristi?

Ako sam pogresio i ne znam da postavim upitnik, molim modratora za pomoc.

Pitam kao uslugu prijatelju koji bi da napravi video o upotrebi drvenih blanja.

Da budem jasan nisu u pitanju specijalizovane vec one koje se dnevno koriste.

Posto je reklama zabranjena ne mogu da kazem ko je u pitanju.

Zeka
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Evo ja koristim jedan matori drveni jointer. Posle sredjivanja i suzavanja usta rendeta radi sasvim pristojno. Koristim i Krenov koji sam licno pravio i on sluzi za zavrsnicu. Ostalo su metalni primerci.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pod normalnim racunas bench renda? Ili racunas i rabbete i shouldere.

Od bench renda imam:

Ece 704, Primus
Ece 103S doppel jack
ECE 105S
Howal Primus
Matheison coffin smoother napravljen izmedju 1873 i 1887
Erkanton Berg jointer, sa LV tabanom, u postupku sredjivanja


Shouldera i rabbeta imam jos 3 komada, engleza iz 19 veka, Peguot Freres-a i ECE 9S30, ne racunajuci jednog nemaca kome nema spasa.

Imam jos desetak raznih spcijalizovanih, od moulding, preko hollow i raund, do doovetail renda.


Specijalizovana koistim redovno, bench renda koristim uglavnom metalna, posto radim na nekoliko raznih mesta, a drvena ne podnose dobro promenu vlage.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Hvala BR, samo bench.

Coveka znate verovatno svi, i ovo je verovatno (ako resi) poslednje sto ce da radi.

I radi samo zato da ispravi ono sto se smatra zdravo za gotovo - metalne - AVE (kao AVE Cezare) a nije tako. Pogledajte Zanimljivosti.

Nije on u pitnju ali se poznaju. I nisu japanske u pitanju nego evropske (bolje receno kontinentalne).

Zeka
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Onda su primusi izvan konkurencije, tj ne racunaju se kao drveni ;)

A nece bas ni da otkrije Ameriku, posto je to prilicno poznata kategorija, kod onih koji iole znaju o tradicionalnim alatima.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nije otkrivanje Amerike. Covek ih je koristio svakodnevno 45+ godina (ECE Ulmia i sl.).
Metalne koristi da uci druge jer ljudi naprosto nemaju drvene gde da kupe (tamo gde on zivi).
Don Kihotovski - da!
Vredi li muke, ne znam ali cu da probam da pomognem.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ulmia jack plane. Imam i jedan veliki jointer domace proizvodnje koji tek treba da se sredi. Jes da se smorim dok nastelujem noz, ali lepo radi i ne zamara me kao Veritas LA jack. Ipak, ovaj drugi mi je extra umesto sporta :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da budemo iskfeni, metalna renda rade potpuno jednako kao i drvena, i mogu da se nasteluju jednako fino kao i drvena, samo treba razmisljati izvan postavljenih okvira. Cak sto jeftinije metalno rende lakse moze tako da se steluje.

Kada se saberu prednosti i mane, opet je metalno rende pobednik. Na kraju, nisu drvena renda vrhunac proizvodnje i konstruisanja, nego metalna ako racunamo zadnje hotley i bressey konstrukcije.
Post Reply