Sveobuhvatni komplet rucnog alata za pocetnika, za 250 eura.

Rad sa ručnim alatima
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

I ja vas da naletim na najgore :)
Ima li koje Pinie rende da se dobro pokazalo, recimo za fino oblanje?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da budem iskren, ne znam. Video sam samo njihov Scrub, model 1 39, na kome tako sioka usta bas dobro obavljaju posao sa obziom na namenu. Nisam video druge modele, ali sam pretpoostavio da na njima nemaju usta kao vrata ambara. No slike tvog rendeta su me demantovale, a po slikama sa njihovog sajta, tu konstrukciju zadrzavaju na svim modelima. To moze da se usteluje, i da radi na mekim vrstama drveta, ali da to tako lepo radi u svim uslovima, ne bi se ogromne pare uzimale za ultra uska usta.

Tako da ti j savet da za nesto finije uzmes ako imas malo para polovni ECE 103, a ako imas malo vise, probaj da se skupis za neko upotrebljivo metalno rende, tipa QS, Kuntz +, nikako standardni, pa navise, do Veritasa LA, ili LN-a. Veritas LA Smoother je mozda najuniverzalnije rende, i mnogo se vise isplati uzeti samo njega, umesto dva-ti druga, za cije funkcij moze da se prekonfigurise u jako kratkom vremenu, samo promenom seciva. A imas alat vrhunske kategorinje, koji kosta manj od iole kvalitetnija dva tri modela zajeno.

Jedini konkurent po upotrebljivosti, i ustedi para u konacnoj racunici mu je Veritas LA Jack, jedino pitanje je sta hoces da radis, i sta je bitnije, veci komadi i tacnije dimenzionisanje, ili manji komadi i finis.

Jedini problem sa bilo kojim LA resenjem je da iako univerzalniji, zahtvaju i jako dobru vodjicu za ostrenje, koja uglove moze da drzi tacno pod kontrolom, ili ne rade onako kako bi trebalo. No i to moze da se resi domaciom budzevinom, ali o tome kada dodjem dotle.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da budem iskren u velicini Veritasovog LA Jacka modele imaju i QS, i Stanley. QS kosta malo skuplje od QS kopije Bedrocka, a to je bezobrazluk, zato sto je LA prostije rende, sa manje materijala i masniske obrade, pa mora da kosta manje. Pored toga QS ima izbor samo jedne vrste celika za seciva, koja je OK, ali nije nista specijalno, i ima definitivnih problema sa kontrolom kvaliteta.

Stanley nisam nikada video, pa ne bih da komentarisem, jedno vreme sam razmisljao o njemu, ali odustao. Secivo je od A2 celika, sa kojim u SAtenlijevoj proizvodji imam lepa iskustva, ali se sve oko njega teze nalazi, a taj sistem ne radi bez nekoliko rezervnih seciva. Mislim da Bole ima jedno, pa moze da uskoci. I Stanley ima problema sa kontrolom kvaliteta, ali znatno manje nego QS

Upravo sve to su razlozi zasto je Veritas odlican izbor. Oba pethodna kostaju 60-70% cene Veritasa, koji ima i siri izbor materijala seciva, i odlicnu kontrolu onoga sto izlazi iz fabrike, i podsku kupcima koja je odlicna. Sve to je meni dovoljno za odluku, no verujem da nekome svaki cent igra ulogu.

Nego, odoh ja u skupe price, a to je upravo suprotno temi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja imam stanlijevo LA block rende. Daklem, malecko, a ne jack.
Iskreno receno, ne znam od cega je noz, ne pise nista na njemu, a nemam dovoljno iskustva sa raznim da bih mogao da kazem od ovoga je na osnovu ono malo ostrenja (koje je jos bilo i poodavno).
Zadovoljan... onako, nije lose, al mislim da bi moglo bolje da drzi ostricu.

Sasa
Nije to rende tako lose, to jest da se dovesti u red, samo nije dobar izbor za namenu za koju ti zelis da ga koristis (fino).

Ako nista drugo, bar ne moras da se plasis da ces nesto da upropastis. Ionako ne radi kako treba, tj. nije upotrebljivo, pa ne mozes da napravis gore nego sto jeste, a imas na cemu da vezbas i isprobavas. Mnogo bolje da vezbas na njemu, nego na nekom od 100+ evrica.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Dobri savjeti, od obojice.
Naci neko jeftinije (polovno) fino rende a dotad vjezbati na ovima sto imam i drzati se slajfarice za finis :)
Usput, kad smo vec kod jeftinog alata za pocetnike, kupio sam Einhell ekscentricnu slajfaricu za 40ak eura i radi sjajno. Tople preporuke. Iz neke druge teme se moze vidjeti da oblaricu/dihtaricu ne preporucujem.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Malo se igrao sa rendom. Nije ni loša za grubo oblanje, samo treba oprezno sa njom.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zaboaviso, ali diskusija nije isla u tu stanu. Secivo ne ostris tako da ima pavu ivicu, nego blago zaobljeno. Tako ti coskovi nec ostavljai tagov na povsini.

Druga vrzija je da krajv seciva povijs na gore, pod nekim uglom recimo 30 stpeni, na duzini od nekoliko milimetara.

Mada je secivo u radijusu bolja varijanta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

S tim da je to blago, zaista blago.
Otprilike zaobljenje seciva treba da bude toliko kolika ti je planirana debljina struske.
Daklem ako nameravas da imas strusku od recimo 0.1mm, tada sredina seciva treba da bude izbacena za tih 0.1 u odnosu na ivice.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Upravo tako.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

0.1mm? to mogu i na brusnom kamenu izbiti.
Pokusacu cim stignem
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Evo cisto da usporedimo ove drvene blanje s metalnim, a cijenom vrlo slicni, ja sam uspio za 200kn (30E) kupiti IRWIN RECORD SP5, moj doticaj s rucnim blanjama nije bio pretjeran no mogu reci da vrlo dobro radi, netko tko ga je prije koristio radio je s njim minimalno posto nije bilo nigdje ni osteceno a kamoli koja crtica da se pojavila. Evo par slika:

https://photos.google.com/share/AF1QipO ... BxTHJFYlVB

Trenutno cekam brusni kamen 1000/6000 pa cu naostriti noz kako treba no i u trenutnom stanju nije los, no sredina nije malo izbacena pa imam sitne tragove. Uglavnom nakon 1h raubanja prsti bole treba sad naviknit na taj alat :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Upravo tako. S tim da je 0.1 dato samo kao primer.
Samo kod finalne granulacije malo vise pritiskas noz pri vrhu malo u jednom malo u drugom cosku.. Ne podizes drugi cosak sa kamena.
Sve se odradi samo :)
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Pun je internet ostrenja za blanje, kazu da je za krivulju dovoljno izmedu 4 i 6 puta povuci da se stvori tek minimalna razlika.

https://www.youtube.com/watch?v=CYTxQxy5Fww

znam da ekipa koja to svako malo radi vec ima u malom prstu, no evo za one koji ce se tek susrest s time. Isto tako na ebayu s postarinom se nade za 6-8$ vodilica za sve te nozeve pa nije lose riskirat nesto love i za to.

http://www.ebay.com/itm/171897701590?_t ... EBIDX%3AIT

I najeftiniji je bolji od nikakvog kad pocinjete.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovde je mogla s vremena na vreme da se kupi Stenlijeva vodjica. Nije bila nesto skupa (reda 10-tak Evrica)
Nista specijalno, ali sasvim lepo radi posao.
Recimo: http://dodatnaoprema.com/set-za-brusenj ... ene/102230 (ovaj je prvi koga sam izgooglao)
Uz nju stigne i jedna kamencina, koja moze da posluzi za grubo ostrenje recimo sekire kojom je neko pre toga tukao po kamenju, il da gadjas komsiju koji ti se zamerio :) al kad je vec u kompletu...

Evo nadjoh ga i u Hr: http://alatimilic.hr/shop/Rucni-Alati-S ... Y-0-16-050 mada je skuplji nego ovde (doduse i ovo je prvi pogodak na googletu)
Mada, vama je verovatno isplativije da narucite negde spolja, posto em je izbor veci em ne placate carine i slicne zanimacije.

Inace, za ostrenje blanje, pogotovu za prvo kada se formira ostrica, obavezno sablon. Svaka cast majstorima, al stote su stote. Cas posla se zaobli povrsina ostrice i onda rende nece da radi.
Iz ruke se sredjuje mikrobevel (to ce reci usputna doostravanja), ili se ostri kada je vec uz pomoc sablona formirana udubljena povrsina na tocilu.
Kad kazem tocilo, mislim na sporo vodeno tocilo, koje ima reda 100-tinak obtaja u minutu. Nije nemoguce naostriti i na ovom standardnom sa 2800 rpm, ali je bas velika opasnost da se secivo pregreje i ostrica spali.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Znaci, i nisam u nekom problemu. Jos uvijek je ostra, mogu je rucno doostriti i usput malo vise pritisnuti krajeve.
Bar sto se tice grube. Ozbiljno, jel zna neko iz Bosne (RS-Federacija, svejedno) gdje se moze naci neka pojeftina a skoro pa pristojna renda za finis?
Post Reply