Sveobuhvatni komplet rucnog alata za pocetnika, za 250 eura.

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za ovakve busilice se koriste posebne burgije, koje imaju "puz" na vrhu, pa same sebe vuku u materijal (tipa auger i slicno).
Za krunastu... nisam bas siguran da je dobra varijanta.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To je to. Racna je starinski alat, koji njajbolje radi sa starinskim burgijama. Sto veca, to sporija, ali ima i veci momenat. I najbolje radi sa burgijama sa piramidalnim prihvatom, koje idu u glavu. Obicno futer ima samo dve celjusti. Ako celjusti imaju zarez, sasvim lepo rade i burgije sa sestougaonim prihvatom. Kao i mali futeri sa adapterom za sestougaoni prihvat. Takodje, kod Dictuma i Fine toolsa mogu da se nadju adapteri na sestougaoni prihvat u nekiliko velicina. Topla preporuka za iste.

Velike racne kao ova su najefikasnije sa augerima, precnika od 10mm pa navise. Mogu da idu i mali augeri, ili male burgije zxa drvo, no za njih su malo spore. Takodje, rade i savremene burgije tipa wood beawer, one sa relativno strmom spiralom, sa navojem na vrhui za povlacenje, jedini problem sa njima je sto su prilicno agresivne, pa zahtevaju da se posteno zapne, ili racnu sa velikom polugom.

Postoje i male racne, bez ikakvog mehanizma, samo sa lezistem za piramidalni prihvat. Imao sam srecu da natrcim na jednu, uz nekoliko originalnih burgija, i ne bi je dao ni za sta na svetu. Uz adapter lepo radi i sa brad point burgijama, toliko lepo da ne vidim nikakvu svrhu za rucnom busilicom.

Burgije sa zupcanicima i prenosom su posebna prica. Da ih podelimo na dve grupe. Prva, sa spoljnim zupcanikom, i druga, sa unutrasnjim prenosom zatvorenim u kutiji. Prve su sasvim Ok za rupe do 6mm u drvetu, ako se pazi na polozaj odece i prstiju, a druge su vise namenjene za metal. Da budem iskren, ne vidim potrebui ni za prvim, ni za drugim, ako se radi sa drvetom. Ako u pricu ulazi i metal, a bas hoces da se zezas bez struje, zasto da ne.

Forstener u nekoj od racni. Nisam probao, ali ne mislim da ces da se usrecis. Na srecu Augera koji rade ima po buvljacima i to ne za prevelike pare. Glavni problem je da su uglavnom incni, pa nemas nase tacne precnike, no to za klasicne drvene konstrukcije ne smeta uopste.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Prvo, hvala obojici na informacijama. :)
Za pola ovih stvari sam morao da pitam Gugl sta su, ali dobro, uci se. Imam te brad point burgije, imam i jednu auger negde, ali augere nisam isprobao sa ovom busilicom na rucni pogon.
Te stare masine su mi zanimljive i ima nekog smeka u njima, ali su me najvise zanimale zato sto sam mislio da mogu s njima da busim vece rupe nego sa elektricnom busilicom. Cini mi se da ova el. busilica moze da busi do 20 ili 25 mm rupe, a ne bih da je teram do maksimuma, pa zato. Stavio sam u tu sa zupcanicima krunastu testeru, i to najmanju koju imam, od 32mm, ali ne ide nikako. Veceras sam busio rupu fi 18 u nekom baticu sto pravim za dleta, bas sa tom busilicom, sa leptir burgijom, ali presporo je. Koliko bi mi tek trebalo sa racnom, mogu da zamislim.
Tako da za sad odustajem od ovih busilica na rucni pogon.

Evo demonstracije racne i forstner burgije, njemu lepo ide:
https://www.youtube.com/watch?v=92sLFTtn3Ys

Verovatno je i do burgija, jer sam ja uzeo i najjeftinije krunaste testere i najjeftinije leptir burgije, cisto da probam da radim s njima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Burgije se ostre :)
Krunaste testere takodje.
Najcesce sve jeftine burgije dodju tupe (pa i mnoge koje nisu bas jeftine).

Tih 20 ili 25mm u drvetu je sa burgijom. Krunasta ima sasvim drugaciji otpor pri rezanju (daleko manji), ali ima i svoje trikove.
Najpre, zapocni rupu krunastom, koliko da zarezes povrsinu recimo 1mm.
Sad uzmi obicnu burgiju (za drvo, ne za metal) i izbusi dve rupe sa unutrasnje strane zarezanog kruga, tako da malo zakace sam rez, ali da ne izadjes na spoljasnju stranu reza.
Sad nastavi sa krunastom.
Njen problem je sto ne izbacuje piljevinu, i ona se jednostavno "nabije" izmedju zuba, i na dalje samo pali a ne sece. Ove dve rupe dozvoljavaju piljevini da izadje.
Drugi nacin je da svakih par mm vadis krunastu napolje, ocistis zube, pa onda teras dalje.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Jedno vuce drugo, izgleda, moracu da nabavim i neku manju turpiju za ostrenje :)

Zanimljivo je ovo resenje sa dve rupe pored reza, ne bih se toga nikad setio. Ali treba i malo mirnija ruka da ne bi rupa izasla tamo gde ne treba. Video sam jos jedno resenje da ne pali drvo, rade tako sto dodju do pola ili malo vise, dok burgija ne izadje na drugu stranu, a onda okrenu komad i buse sa druge strane. Sa leptir burgijom od 18mm i starinskom busilicom se malo mucim, a sa krunastom ne ide nikako, zaglavi cim zubi dodju do povrsine.
Ali ako vec ima manji otpor od klasicnih burgija, onda cu sa elektricnom.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Zaglavljivanje cim zubi upadnu do povrsine je upravo zbog onog sto je Bole rekao. Kad sa krunom busis ili seces krugove svejedno, izbusi rupe na stranu koju bacas a koje samo doticu stranu koju zadrzavas. One omogucuju da izlazi piljevina?
A ono do pola zavisi samo koliko je duboko pola inace i ono pali. Pomaze da imas cistiji rez sa druge strane.

Jedan alatic za secenje krugova u kozi pomaze za cistiji rez, prvo zarezes povrsinu pre busenja.

Slicno kao ovaj sekac za rupe dole samo sa jednim nozem i rucni je.

Image
Last edited by momirz on 07 Jul 2019 00:40, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Evo nadjoh sliku, mozes prosto i da ga napravis ako te ne mrzi.

Image
Last edited by momirz on 07 Jul 2019 00:48, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Alvi wrote:Prvo, hvala obojici na informacijama. :)
Veceras sam busio rupu fi 18 u nekom baticu sto pravim za dleta, bas sa tom busilicom, sa leptir burgijom, ali presporo je. Koliko bi mi tek trebalo sa racnom, mogu da zamislim.
Znatno brze bi bilo sa racnom, i odgovarajucom burgijom za nju. Leptir burgije za racnu izgledaju drugacije nego ove koje se danas zovu leptir burgije, i koje rade na principu strugaca, pa zahtevaju i veliki broj obrtaja. Leptir burgija za racnu ima napadnu ivicu povijenu napred i na njoj formirano secivo sa napadnim uglom od oko 45 stepeni. Kada je dobro naopstrena, jako je brza, onoliko koliko mozes da pritisnes. Pri tome mora u racnu, posto zahteva mali broj opbrtaja i veliki momenat.

Alvi wrote:Evo demonstracije racne i forstner burgije, njemu lepo ide:
https://www.youtube.com/watch?v=92sLFTtn3Ys

Verovatno je i do burgija, jer sam ja uzeo i najjeftinije krunaste testere i najjeftinije leptir burgije, cisto da probam da radim s njima.
Ovo sto vidis ovde na ovom videu je zivi dokaz da ne radi. Jako, jako sporo, i to u mekom drvetu. Leptir za racnu bi na tom precniku bio na suprotnoj strani za isto vreme.

Za racnu, i rucne burgije ne mogu da se koriste iste burgije a da se ocekuje da radi. Na zalost, odgovarajucih burgija uglavnom nema na tezistu. Uz to, jeftine burgije u sustini ne rade, nego brljave posao, samo su savremene busilice dovoljno brze da to vecina ne ukapira. Pogledas razliku izmedju brad pointa kupljenog u Lidlu, i recimo Fischa, i shvatis. Ko nije probao uospte ne moze da pretpostavi razliku.

Jos jedna sitnica, kada trazis racnu na YT, ne trazis hand drill, posto je neces videti, nego brace.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Lepo mu ide u odnosu na ono sto ja radim sa ovim tupim Womax i Lux burgijama. :D Mozda je i bolje da nikad i ne probam te kvalitetne burgije, samo bih se ili razocarao kad se vratim na staro, ili bih davao vise para za kvalitetno. Ovako nek elektricna busilica pokrije neke mane.

Momire, hvala, deluje zanimljivo. :) Ali trenutno neka pomagala sto pravim su mi nivo preciznosti Freda Kremenka, pa ce sacekati ove finije stvari. :) Ali eto, nesto probam, nesto cujem, pa naucim ponesto.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kada probas dobre ne vracas se na staro. Kod tih jeftinih Lidl/Womax varijanti ponekad pomaze ostrenje, posto su katastrofalno tupe, ali ni sam kvalitet materijala nije na nivou, pa nece drzati ostrinu.

Ako ikada ides po biuvljacima, gledaj Augere, cesto mogu da se nadju za male pare. Novi su jako skupi. Jedina priblizna zamena su Wood beaver burgije, mada ima i ne preterano skupih augera koji se prave u Kini, po Japanskoj tehnologiji. Uz adapter, lepo idu u racnu.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Isao sam nekoliko puta na meni najblizi buvljak, u Zemunu, ali nisam vidjao augere. Kad i ima rucnog alata, to budu neki kljucevi, srafcigeri, redje dleta, ali sve izuvijano i zardjalo. Ali svakako obraticu paznju. :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Subota, Bubanj potok, rano ujutru (ali bas rano).
Nema uvek, al tamo ces pre naci nego na Zemunskom.
Povrsinska korozija nije strasan problem, samo da nije bas "izbuseno".
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

POvrsinska korozija se skida na nekoliko nacina, i ne moraju da budu skupi.

Inace, evo Irwinovog kataloga burgija za drvo. Posebno interesantne siu zadnje strane.

https://www.irwin.com/uploads/documents ... _eBook.pdf


Na zalost, koliko znam, kod nas niko ne uvozi Irwina zadnjih 7-8 godina.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Na Bubanj potok jedino ako budem namenski isao zbog necega, pa usput da vidim sta sve ima...

Verovatno na ovakve (starinske) burgije mislite?
https://www.kupujemprodajem.com/Antikvi ... _id=630067
Ja cu da preskocim, ali ako nekog zanima, covek prodaje burgije/svrdla, mozda nekom, bude zanimljivo.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Busilica bili na struju li iole bolja baterijska i klasicne za drvo ce ovo da ostave u prasini i po parama i po ceni.

Tek kad ti trebaju specificicne stvari i znas za sta ti trebaju onda razmisljaj o ovako necemu inace...
Da napisem sta sve ne mozes treba mi poveliki prostor, kao sto za koriscenje ovakve treba poveliki prostor.
Last edited by momirz on 10 Jul 2019 14:52, edited 1 time in total.
Post Reply