Sveobuhvatni komplet rucnog alata za pocetnika, za 250 eura.

Rad sa ručnim alatima
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Crne tacke ako ti je bitno ce da skine oksalna kiselina (pitaj pcelare gde da kupis), ili varikina.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Blanja je nosac dleta.
Ne postoji na svetu ni jedna koja ce da radi ako ne vezbas. A svaka ce da radi ako naucis da je koristis. Zbog klinaca koji uce, imam ih raznih sorti, dodjite, probajte pa sta vam se svidi.

Pozdrav
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

momirz wrote:Crne tacke ako ti je bitno ce da skine oksalna kiselina (pitaj pcelare gde da kupis), ili varikina.
Ovo je rende, a ne komad namestaja, tako da tacke necu ni da skidam, samo cu da dozvolim da se osusi koliko treba a onda ide firnajz.

Sustina problema nije u postojanju tacaka, nego tom da je proizvodjac napravio rede od matrijala koji nije odgovarajuci, a crne tacke su dokaz. Da li je problem u tome sto je komad bio suv, pa se pokvasio pre lakiranja, sto je najverovatniji scenario, ili je u pitanju bilo vlazno drvo, sto je takodje moguce, ne moze da se utvrdi, ali definitvno pokazuje zasto ECE kosta koliko kosta (a treba uracunati i Nemacku cenu radnog sata) a zasto ozbiljna drvena renda kostaju nekoliko puta vise. ;) U svakom slucaju, ostecenja nisu nastala zbog kasnijg vlazenja, posle trenutka u kom je rende lakirano.




Inace me ceka ista prica kao i Boleta, i ovo rende je krivo u najtanjm delu, pa mora na peglanje tabana, i to pazljivo.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koriscenje rendeta se brzo nauci.
Ali da naucis da ga sredis, traje malo duze.

I nikako se ne slazem da ce svako raditi ako znas da ga koristis.
Probaj da vozis auto sa izduvanim gumama, ili totalno razdesenom geometrijom trapa.
Isto je i kad imas rende sa krivim tabanom ili neadekvatno naostrenim nozem.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Evo i fotografija

Image
Image
Image
Image
Image
Vidi li se ista?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dosta su lose slika, al koliko mogu da vidim sa prve, klin ne lezi lepo u svom zlebu. Gornja povrsina klina dodiruje zleb samo u jednoj tacki na vrhu zleba (prva slika). To dovodi do toga da noz nije lepo pritisnut o telo rendeta bas u delu gde je ostrica gde je najkriticnije, vec tu "landara".

Takodje povrsina na kojoj lezi noz deluje zaobljeno, vidi se poveliki zazor izmedju noza i ovog "repa" (druga slika). Mada to ne mora da bude tacno, posto sam kraj i nije bitan, ako lepo lezi dalje unutar rendeta, al to sa slika ne moze da se vidi.

Poslednje dve su previse mutne da bi se ista videlo, a i sve su isuvise male
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ovo je Pinie rende, ono koje sam pomenuo u istoj ovoj temi juce. Secivo je siroko 45mm. No, cesi su napravili mali zez sa tim rendetom. Telo je napravljeno kao Scrub, i za tu namenu radi kako treba, samo na modelima sa uzim secivom. Ovako, imas rende koje zapinje, i tesko je za podesavanje.

Pogledaj koliko su siroka usta, i sve ce ti biti jasno. Ovo nije rende za finu obradu, vec grubo, za brzo skidanje velike kolicine drveta. Secivo je jednostruko, bez chipbreakera, posto za njim nema nikakve potrebe ako je scrub, ili Jack.

Moj savet ti je da ga konfigurises kao Jack rende, koje sluzi za grubo poravnavanje daske, ne onako grubo kao cub, ali ne ni finalno, posto to ovo rende ne moze da uradi, zahvaljujuci sirokim ustima. Samo secivo treba da bude zaobljeno, tako da sredina bude nekih 0.7-1mm ispred coskova seciva. Tako ces bez poblema moci da skidas strusku 0.3-0.5mm.

Postavicu slike seciva sa scrub rendeta sutra, da bi shvatio sta treba da uradis.

A za finu obradu i finisiranje ce ti ipak trebati drugo rende.

A sve sto je Bole napisao, stoji. Klin mora da se oslanja celom povrsinom o leziste, kao i noz na zadnju stranu. Ako nemas nista drugo, alat za to moze da ti bude parce gvozdnog flaha na koji zalepis smirglu. Ili da prepravis dleto, da bi od njega napravio scraper, to j jos bolji metod, pogotovo ako imas dleto koje ti ne treba za nsto dugo.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nije turpija kriva sto rdja, niti njen proizvodjac. Tako ni rende sto budja - vlasnik. To sto neces da skines ce samo da izazove probleme kasnije. No tvoj alat pa i da ga sagoris tvoja volja.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nemam zivaca vise da slikam, moje ECE iako rade savkoga dana izgledaju kao da su danas izasle iz radnje i traze mnogo manje brige nego bilo koja metalna. Opet kazem moja vrata sirom otvorena i ko hoce da proba - dobrodosao pa nek sam donese svoj sud.
Last edited by momirz on 05 Jul 2016 00:18, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dobro bre momire, kako vlasnik moze da bude kriv za budj ISPOD laka (pri cemu taj lak nije isprskao)?
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Da je bila na suvom kao sto treba ne bi bilo budji.
Da je vlasnik pametniji skinuo bi NC lak koji je samo zastita tipa ulje na metalnim blanjama i premazao ili lanenim uljem - voskom - alkidnim lakom - sve osim tabana.

Kazem dodjite da pogledate moje.
Imam jedan ptimus Jack koji je bio u ocajnom stanju kada sam ga kupio (skoro otpao grabov taban). Malo Epoxy i malo smirgle i moze da skine 0.01 mm bez obzira sto ima usta velika kao zla tasta.

Poenta i jeste da danas mozes da kupis ako imas malo strpljenja za oko 1500-2500 dinara ka KP. Za te pare nista drugo.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da fabrika nije pravila rende od vlaznog matrijala, ne bi bilo budji.

Budj nije nastala posto je rende napravljeno, i ne potice od toga sto ga je vlasnik drzao neadekvatno. Sa obzirom da je duboko ispod laka, i to u najdaljem delu od tabana koji nije pokriven, budj je tu zato sto je neko u fabrici lakirao vlazno drvo, pa stvorio idealne uslove za razvoj budji. I to je ozbiljan fabicki propust, nikako greska vlasnika. Da budem iskren, ovo je drugi ECE sa tim problemom koji srecem, a nisam ih malo proturio kroz ruke.

Alkidni lak nije dobro sredstvo za zastitu rendeta, iz istog razloga zasto to nije ni NC, PU, ili bilo koji dugi lak. Za rende je samo vosak ili ulje.

ECE zadnjih godina sve vise pocinje da fuseri, i nova renda su im preskupa. Da zivimo na bilo kom normalnom mestu, uvek bih pre preporucio Japansko rende, nego ECE, posto em kosta manje, em radi bolje, ali na zalost, ne zivimo, pa sta je tu je. Polovni ECE vredi samo malo vise nego sto kosta, ali posto je konkurencija nikakva u tom cenovnom rangu, onda je on OK. Novi ECE a pogotovu Primus ima ozbiljniju konkurenciju, koja ce pocetniku prziti vise, na duz vremenske staze, i sa mnogo manje rada na sredjivanju. No to ovde nije tema, posto je jedini cilj uklopiti se u minimalni budzet.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da je ne znam koliko bilo na vlaznom, ako lak nije ostecen, budj nije posledica vlage spolja, to jest drzanja u vlaznom prostoru. Posto budj ni pomocu kog trika ne moze da prodje kroz lak, niti je ono vlage sto moze da prodje kroz lak dovoljno da bi se ona razvijala. Da je odatle, prvo bi se pojavila celom povrsinom golog tabana, a ne na boku i ledjima koji su lakirani.

Jedino odakle je na mestu gde se nalazi mogla da ima dovoljno vlage je iz samog drveta, sto znaci da je samo drvo bilo vlazno i to debelo vise nego sto sme za rende, pre lakiranja, to jest u fabrici.
Cak je malo sasavo sto je na endgrainu, koji bi trebalo prvo da se osusi, ko da je stojalo negde na kisi, ili umoceno tom zadnjom stranom u vodu, pa povuklo.

No nevazno.
Nije problem u tvom rendetu, niti iko kaze da ovo, ili neko drugo ECE (ili neke druge firme) ne moze da se sredi.
Ali mora da se sredjuje, i treba proceniti da li se to sredjivanje isplati ili ne, prema svakom konkretnom primerku, upravo zbog nekonzistentnosti jeftine proizvodnje.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

BR
Nisam ja taj koji je predlozio ECE ti si. To sto ih imam i volim je druga stvar ali TI SI DAO PREDLOG ZA KUPOVINU. Procitaj svoj post. Ako si mislio drugo, ja ne mogu da znam sta mislis, mogu samo da procitam napisano. Alkidni lak je super sredstvo za zastitu rendeta - sem tabana.

Ponavljam u nadi da ces i ti, moja vrata sirom otvorena, nije prica ima sta da se pipne i stipne.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Momire, kao sto sam napisao Ece je tu zato sto je najbolje resenje u okviru budzeta u ovom okruzenju a koje moze relativno lako da se nadje. Da je savrseno nije i da je prvi izbor van postavki zadatka nije. Sustina je jeftino ovde sada i radi najbolje u okviru tih uslova. Kada promenis postavke pa nije ovde ima boljih resenja koja omogucavaju pocetniku da brze uci.
Post Reply