Sveobuhvatni komplet rucnog alata za pocetnika, za 250 eura.

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Vodjica, tj sablon za ostrenje dleta se pravi prilicno prosto i jeftino, sa samo nakoliko komada srafova. Ne treba je kupovati za pocetak. Kasnije itekako pomaze.

Sto se same krivine tice, za rende xza finisiranje je dovoljno nekoliko poteza, za renda za gublju obadu treba i znatno vise.

Kod renda sa klasicnim nagibom seciva, debljina struske sa punom siinom struske ce biti 0.707 x ispupcenje na secivu. Kod rendeta za finu obradu, zaobljavanje sa temenom od 0.45mm dace strusku od 0.03mm, no i to je debela struska za takvo rende.

Sa druge strane, Jack treba da pravi strusku od 0.3-0.5mm, pa zaobljenje treba da bude 0.7 mm.

Za renda za finisiranje pomaze i samo zaobljavanje coskova, uz prilicno isti kranji efekat.


Sto se tice ostenja na grinderu, i to brzom, moze i to, ali na rubom mekanom, pooznom kamenu od kvalitetnog AO. Recimo 38A, sa granulacijom 60, recimo otvorenostii H, poroznosti 9, ako ne i vise.. Oznaka kamena bi na kraju bila 38A60H9.

Na srecu, u srbiji nije problem dobiti kamen bilo koje specifikacije, ali po okolnim zemljama nalazenje ovakvog kamena nije bas mali problem.
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

borism25 wrote:Evo cisto da usporedimo ove drvene blanje s metalnim, a cijenom vrlo slicni, ja sam uspio za 200kn (30E) kupiti IRWIN RECORD SP5, moj doticaj s rucnim blanjama nije bio pretjeran no mogu reci da vrlo dobro radi, netko tko ga je prije koristio radio je s njim minimalno posto nije bilo nigdje ni osteceno a kamoli koja crtica da se pojavila. Evo par slika:

https://photos.google.com/share/AF1QipO ... BxTHJFYlVB

Trenutno cekam brusni kamen 1000/6000 pa cu naostriti noz kako treba no i u trenutnom stanju nije los, no sredina nije malo izbacena pa imam sitne tragove. Uglavnom nakon 1h raubanja prsti bole treba sad naviknit na taj alat :)
gdje si to našao?? i ja bi :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR wrote:...
Kod renda sa klasicnim nagibom seciva, debljina struske sa punom siinom struske ce biti 0.707 x ispupcenje na secivu. Kod rendeta za finu obradu, zaobljavanje sa temenom od 0.45mm dace strusku od 0.03mm, no i to je debela struska za takvo rende.

Sa druge strane, Jack treba da pravi strusku od 0.3-0.5mm, pa zaobljenje treba da bude 0.7 mm.

...
Za ovo prvo, lici da si ispustio ili dodao neku nulu (0.45 daje strusku od 0.03)?
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

munja wrote:
borism25 wrote:Evo cisto da usporedimo ove drvene blanje s metalnim, a cijenom vrlo slicni, ja sam uspio za 200kn (30E) kupiti IRWIN RECORD SP5, moj doticaj s rucnim blanjama nije bio pretjeran no mogu reci da vrlo dobro radi, netko tko ga je prije koristio radio je s njim minimalno posto nije bilo nigdje ni osteceno a kamoli koja crtica da se pojavila. Evo par slika:

https://photos.google.com/share/AF1QipO ... BxTHJFYlVB

Trenutno cekam brusni kamen 1000/6000 pa cu naostriti noz kako treba no i u trenutnom stanju nije los, no sredina nije malo izbacena pa imam sitne tragove. Uglavnom nakon 1h raubanja prsti bole treba sad naviknit na taj alat :)
gdje si to našao?? i ja bi :)
www.njuskalo.hr

svako jutro uz kavicu malo prelistam oglase i slucajno vidio da se prodaje. koliko vidim inace su novi iz UK cca 70E s tim da cijena ide negdje i do 90E

@mbole
mislim da je trebalo pisat 0.3
Last edited by borism25 on 11 Jul 2016 09:14, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Trebalo da pise 0.045, za debljinu struske od 0.03
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Danas se malo igrao sa Pinie rendom (slike su na strani 2). Mogu vam reci da sam odusevljen kako dobro radi!!!!! Naravno, koristio sam ga za grubo skidanje (hvala BR), ali tako dobro ide da sam dasku pokrivljenu na sve i jedan moguci nacin poravnao očas posla. Opet, kad vidim koliko je sati, vjerovatno nije bilo bas očas posla ali sam se izigrao kao dijete pa mi je svejedno :)
Finiš sam ipak završio sa dihtaricom, nemam fino rende ali sad imam veliku zelju da kupim neko. Ili da kupim dobar nož za ono koje već imam. Sad ide pitanje: da li postoji neka podjela noževa za rende ili pašu svi redom? Imam neku jeftinu kopiju Stanleyeve četvorke, ali mi je nož upropašten (neki bajo mi oštrio...) Tijelo rende mi izgleda u redu, tražio bih nož,ali ne znam koji.
Usput BR, čini mi se da počnjem da shvatam tvoju opsesiju ručnim alatima :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Secivo za Pinie? Rezervno secivo prave cesi, nije preterano skupo, a mogao bi da ga naostris sa manjim radiusom, pa ce da radi kao Jack, mada malo kratak jack. NO to nece mnogo da ti pomogne, posto problem kod Pinia nije samo u secivu, vec i u ustima koja su ogromantna, pa ako secivo podigne cepku, nema spasa.

Takodje, na Pinie ne moze secivo sa chipbreakerom, pa opet, ne pomaze mnogo.

Nikako ne stizem da nastavim temu, sa pricom o tome kako napraviti jako precizne, a prilicno jeftine ugaonike.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Postoji podela nozeva. Ne moze bilo koji u bilo koje, iako im je recimo nazivna sirina ista.
Ali, nazalost ne postoji neki standard, vec svako pravi kako se njemu svidja.

Negde cak ne mozes ni deblji noz da stavis iako su mu ostale mere iste, a da ne pravis intervencije (jednostavno ne moze da stane).
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nije za Pinie, neka je kopija Stanleyeve cetvorke. Metalno je rende sa chipbreakerom.
Nedavno sam vidio neko drveno rende, ne znam ni koja je marka. Znam samo da usta nisu prevelika. Mozda bih ga mogao uzeti da probam, i tako nije skupo.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako je u pitanju NO4, pa i kopija, vecina nozeva pase na sve, samo moras da vodis racuna da ne uzmes neki od debelih nozeva, cak i ako pas na Stanley, posto nisi siguran u citav niz dimenzija na tom rendetu. Uglavnom ako hoces kvalitetan noz, Imas kod Mathewa u WSH-u prilicno dobar a jeftin izbor, samo moras da mu posaljes mail. No uvek je bolje da neko proveri to rende, posto bi trebao da se menja i chipbreker za deblji, no pitanje je da li ce posle sraf za drzanje seciva biti dovoljno dugacak, a ako nij, koji je navoj na njemu. Posto se i originali razlikuju od godine do godine, a kamo li kopije. A seciva imas od 1 eura, do recimo 100, sve za taj isti model.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

wsh?
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

sasasasa wrote:wsh?
http://www.workshopheaven.com/
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Svega ima, jedino sto ja trenutno imam para za finger guard :D
Kako naručujete, koliko košta dostava?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Slanje se isplati do tezine od dva kilograma, posto do te tezine moze da sa salje Royal Mailom. Preko toga se koristi kurirska sluzba pa je prica prilicno skupa.

POstarina za najmanji paket je 12 funti, a 2 kg kosta 22 funte.

Za male kolicine englezi su isplatljiviji, kao i za Veritasove alate.Za velike naruzbine, i kada imas para da narucis iole vise alata odjednom, Fine Tools je isplatljiviji.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

BR wrote:Busenje

Rucna racna 15 eura Danas je za jednu rusku koja je odlicna prodavac trazio 10 ali je 15 eura cena po kojoj moze da se nadje bez problema.
Futer sa 1/4" prihvatom 5 eura
Je li to ovo?

Image

Ja sam uzeo od komsije neku staru rucnu busilicu, ali onu sto ima prenos preko zupcanika. Sporija brzina radi a na onoj vecoj se pojeo prenos. Nema futer kao ove novije busilice vec je neki stariji tip pa se odvrce i zavrce rukom. Kod nje mi se ne svidja sto ne moze da prihvati burgiju od 10mm, a bas sam mislio da je koristim za busenje sa krunastom testerom (i eventualno forstner bitovima ako nabavim), da ne opterecujem elektricnu busilicu. Video sam na oglasima da imaju slicne, neke ruske, ali sa modernijim futerom, tu bi mozda i moglo da se uglavi. Probao sam tu rucnu sa leptir burgijom od 25mm, ali ne ide bas ni lepo ni lagano.

Ako i na ovu moze da se stavi futer koji bi imao prihvat burgija od 10mm, koja je onda bolja opcija, ovakva kao na fotografiji, ili ona sa zupcanicima? Tj. ima li tu neke razlike u preciznosti, lakoci busenja i sili koja moze da se primeni?
Post Reply