Sveobuhvatni komplet rucnog alata za pocetnika, za 250 eura.

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pa sad, i nije tacno. Ima mnogo toga sto ne moze ni prilicno da se pridje ni jednom rucnom. Recimo za kupste cepove. Takodje, ni jedna klasicna burgija nece da pridje po ostrini ivice kasika burgijama koje mogu samo u rucne racne.

Sto se prostora tice, na racnama je dovoljno da prodje samo jedan zub, pa ce raditi. to moze i u 2-3 cm prostora. Uz to, ne znam ni jednu rucnu elektricnu busilicu, koja po obrtnom mopmentu moze da pridje racni od 16 ili 18" A to je vrlo cestopotrebno.

Sa druge strane, danas rucne busilice jesu egzotican alat, ali uopste nisu manje upotrebljice.

Nego, leva na srednjoj slici je Auger, desna je gimlet. Iako izgledaju tupavo, Gimleti su prilicno upotrebljivi za predbusenje za srafove.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

E bre BR, za rucnu ti trebaju OBE ruke, jedna menja motor, kod ovih samo jedna, tako da na sve ono za sta koristis drugu ili ne mozes ili moras stegu ili neko drugo pomagalo.
Last edited by momirz on 10 Jul 2019 19:40, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tu se slazem. Al ko sto si rekao, postoji i stega ;)

Ovi stari alati itekako mogu da zamene moderne. Ali zahtevaju i drugaciji pristup u glavi, uglavnom ne idu uz moderne konstrukcije.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Opet je spisak onoga sto ne mozes ili je mnogo veca muka ogroman.
Nista skoro napolju jer tamo druga ruka uvek treba,
Nista gde imas puuuuuuno rupa pa jos ako posle ide sraf - samo ako si mazohista i imas puuuuno vremena.
Nista sto nije lako na stegu ili stega na njega (imao gomilu slucajeva)
Unutrasnje rupe u postojecem namestaju ,
Ma ima kao sto rekoh kolko ti dusa hoce.

Imam tri te rucne jednu sa racnom i dve sa kotur zupcanicima i koristim samo:
Image
I nju prestupne godine u kojoj je pomracenje sunca na mlad mesec.

2
Izbor burgija koji je ekstremno bitan je za vise redova velicine veci i ima boljih za one sa elektricnim pogonom.

Da nije klinaca koji vole sa njima da se igraju (klinka 2 godine klinac 3) prodao bi ili poklonio.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

PS
da ne pominjem upotrebe u drugu svrhu sa ili bez dodataka,
zicane cetke, poliranje, rad sa alatima koje vezes u sajlu za busilicu.

Ponavljam prvo elektricana, pa kvalitetne burgije, pa dodatci kad zatrebaju za nesto,
Pa tek kad znas da ti treba bas rucna za nesto onda, ona I ISTOVREMENO burgija/e za NJU i taj posao.
Dok nadjes verovatno ces dotle naci i nacin kako da to zavrsis sa elektricnom koju imas.
Last edited by momirz on 10 Jul 2019 20:41, edited 1 time in total.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

BR wrote:Uz to, ne znam ni jednu rucnu elektricnu busilicu, koja po obrtnom mopmentu moze da pridje racni od 16 ili 18"
Ovo je i glavni razlog zasto sam se zainteresovao.
Sinoc me je uhvatilo nesto da ceprkam pa sam morao da koristim busilicu. Da sam koristio elektricnu u te sate, izbacili bi me iz kuce. Eto je jos jedna prednost, koja nekad dobro dodje, tih rad. :)

Ja nisam stolar, ali me zanima da nekad nesto cackam, pa mi vreme koje utrosim na busenje nije bas toliko bitno.

Kako se meri ovih 16", odakle dokle? Od onog okruglog dela na vrhu do pocetka futera ili...?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Racne bi trebalo da se obelezavaju prema precniku kruga koji opisuje ruka kojom vrtis.
Samo nesto mi mnogo 16"? To bi znacilo da je rucka izbacena iz centra za 20cm.
Uobicajeno je 10", odnosno da je rucka izbacena za oko 12.5cm

Sa jedne strane, naravno da se necemo hvatati za racnu ako treba da izbusimo rupu od 3, 5, 8, 10mm duboku par cm. Tu je ipak elektricna daleko udobnija.

Sa druge, kada treba busiti siroku ili bas duboku rupu, cesto ovakve alatke to obave efikasnije.

U krajnjoj liniji necim su busili rupe i pre struje :) I to i napolju, i gde nije moglo da se stavi u stegu...
Mislim da je deda elektricnu busilicu nije kupio nikad, a proveo je zivotni vek kao stolar (sa majstorskim pismom). Znam da je imao racnu i jedan "amerikaner", to jest onu sa zatvorenim prenosom. I upravo je amerikaner koristio za sve sitnije, a racnu za velike rupe.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Moja malecna metabo mi je busila sve do 30mm zapne kad nemam dobru burgiju ali...
Veca da ne stucne bez problema a ona na kabal - da ne pominjem.

Evo je ovde sa 27mm u celjusti koja mi treba relativno precizna cesto, i ispod nje racna

Image

Sad nadji 27mm ili 1 1/16 za racnu sa dva zuba
Sa 3 zuba futerom koja prihvata do 10 mm mozes jer hvata i one za elektricne.
Bitnije su dobre burgije njih, za dvozubu racnu da ce oderes ne mozes lako da nadjes.

Nekad su tarabu zakivali ili vezivali, kum je busio hiljade rupa za postavljanje njegove ograde - letvice na sparing
(oko 20*17-25m plac ).

Onu malu gore i upotrebim kad su male rupe i hocu da mogu da sve vreme gledam sa strane obicno da namestim i drzim ugao koji ne mogu lako drugacije.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dobra i odgovarajuca burgija je uvek broj 1.
Ni jedna busilica na svetu, bilo kog pogona nece busiti kako treba sa loslom/tupom/neodgovarajucom burgijom.

Ne kazem da je lako naci burgije za racnu, al to ne znaci da ih zato treba otpisati. Neko ih ima, ili naleti na njih. Nekada su ti jednostavno zgodnije ako nista drugo zato sto su tise.

Kod dubokih rupa, elektricne busilice su jednostavno prebrze. Ne mogu da rade (nemaju momenta) na broju obrtaja koji je dovoljno mali da ne pali drvo i burgiju. OK, ima i takvih, al su maltene redje nego burgije za racnu.

PS
Mislim da imam negde jednu bas od 27mm za dva zuba :)

PPS
Jel ovo Star-M u Metabu?
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Jeste. Odlicne su. Imam ih 9, 10, 10.5, 3/4 i 27
Da ih imam u komsiluku verovatno bi vec imao kolekciju istih.
Ne mogu da se setim koliko sam placao BOSCH za drvo u womaxu i to na nekoj ultra mega giga rasprodaji
I iako nije bilo puno para bilo mi je nekako krivo jer sam znao za puuuno bolje.
Star-M nije mnogo skuplji.

JBG kasno sam se setio, sad mi dolazi drugarica iz UK al mislim da sam zakasnio.
Uvek bude nesto sto bas nema zamena ovde ili pokloni za klince.

PS USPUT:

A za tihe :) :) :) :)
Izraelci i Svajcarci prave baterijske kompletice koji sluze da busis zid a da se u susednoj sobi ne cuje.
Ne mislim bude relativno tiho. Da se napnes da cujes pa i onda bi pomislio za ti nesto lecak u usima nije OK.
Na bi o tome ko koristi i koliko kosta :) pretpostavite...
Nema na netu, trazio
Last edited by momirz on 11 Jul 2019 09:15, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Onda me ne cudi da busi lako sa cim hoces :)
Sa njima nije problem u ceni, nego u dobavljivosti, kao nazalost i sa 90% drugog kvalitetnijeg alata ovde.
Ako ne kosta ko kikiriki, ili nije neko od opstepoznatih imena (koja nazalost najcesce ne opravdavaju svoju cenu)... nema.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

bole:
Ako ne places na ljubavne filmove ... :) na ovo hoces, znas i zasto :) zato ne gledaj ako nisi u fazonu bas bi da pustim suzu.
https://www.starminfo.com/en/index.html

Sam opis proizvoda im je da ucis iz toga.
Sajt uradjen do perfekcije - ne za mobilni i klince da gledaju - za pravog kupca
Za skoro svaki proizvod video ili vise njih.Koriscenje, ostrenje, odrzavanje...

Obaska
https://www.starminfo.com/en/product/or ... rm_en.html

PS
Meni bi trebalo
https://www.starminfo.com/en/product/hojyogu/5040.html
i
https://www.starminfo.com/en/product/hojyogu/5050.html

PPS
Evo place mi se :(
Last edited by momirz on 11 Jul 2019 11:18, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dovoljno mi je bilo kad sam kod fine tools-a video njihove burgije za drvo u koracima po 0.1mm :groota:
https://www.fine-tools.com/koko-ichiban.html

Ali ne uspevam da ih nadjem na njihovom sajtu?
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ili je stara serija ili - ima i da se poruci po zelji serije (ima link gore).

PS
Iskocicu malo no dugi Japanski proizvodjac koji ima super stvari po veoma umerenoj ceni (na linku su distributeri):
http://www.shinwasokutei.co.jp/english/ ... butor.html
Katalog (opet samo da places):
http://www.shinwasokutei.co.jp/english/ ... G_2018.pdf

Ne znam jesu i oni trgovci ili proizvodjaci. Po asortimanu lici prvo mada kad posmatras njihove firme
ima ih koje prave od celika do svemirskih brodova
Last edited by momirz on 11 Jul 2019 15:36, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imam par njihovih igrackica...
Oooodlicne.
Post Reply