Sveobuhvatni komplet rucnog alata za pocetnika, za 250 eura.

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jos jedan koji ima Shinwine alate. Bez ustezanja bi uzeo bilo sta od njih.

Sto se tice burgija, Fisch nije nista losiji, pogotovu njihovi Augeri, Jenings tipa. Ista prica sa Wood Owl burgijama, jedina razlika je sto imaju tri spirale.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kada sam pocinjao ovu temu, ideja mi je bila da nastavim sa primerima kako za nikakve, ili male pare napraviti korisne dodatke alatu koji je na listi. Suma ne bi trebala da prelaqzi jednu kutiju cigareta, ili kolu i kafu u kaficu a projekat bi trebalo da se svaki put zavrsi za vikend.

Recimo, redom.

Dodavanje granicnika dubine na simshobel, cime bi se omogucilo da on pravi rabet paralelan sa ivisom. Opcija je jako korisna, pocevsi od sledeceg projekta.
Prepravljanje Staedtler trougla u ugaonik za stolariju. Em manje kosta, em je precizniji od kineza iz Wobija, i slicnih.
Pravljenje noza za obelezavanje od stare testere (stara HT testera stoji na pocetku kao izvor materijala za strugace, ali je odlicna i za ovako nesto)
Pravljenje paralelnog obelezivaca od jednog srafa za ivericu, ili gipskarton, i malo drveta.
Pravljenje ramovske testere, sa Pilana platnom (razglabasmo nasiroko u drugoj temi)
Pravljenje malih stega, od kupljenog materijala, 2 sajbne, 2 leptir matice, i navojna sipka
Pravljenje panel stega.
Pravljenje ruter rendeta, secivo je imbus kljuc (ima negde tema sa rendetom koje sam napravio)
Pravljenje plug rendeta, sa prepravkom starog dleta kao noza.


Na zalost, nemam pristup radionici, niti mogu da postavljam crteze (mogu da probam) tako da prica ostaje za bolja vremena. Ili samo kao pisanije, bez ilustracija.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

simshobel ?
WTF??
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Rabet rende. Sims Hobel
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pomenuh u drugoj temi, ali je ovome ipak mesto ovde. Da bi se shvatilo kako treba razmisljati kada se sve radi samo rucnim alatom.

Tekst iz novog Mortize i Tenon magazina.

https://www.mortiseandtenonmag.com/blog ... of-drawers

Upravo ono o cemu sam pricao. Ne ravnja se sve cetiri strane i uteruje na istu debljinu onako kako se danas radi. Rukom samo sto mora, a spjevi mogu i na takvoj dasci. moraju dve referentne povrsine, ostalo samo tamo gde su spojevi, i gde je bitno zbog vinkla ili upasivanja. Na ovom komadu iznutra su tragovi scruba, nisu ni zagladiuli. A svi spojevi su kako bog zapoveda.

Vrlo poucan tekst, i treba ga pogledati.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Rasprava o konstrukciji namestaja koji se radi rukom je u temi na linku.

http://www.stolarskaradionica.com/forum ... 41#p109741
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

250 evra rucni alat+300 evra motorka + ruski advokat, za rubriku Verovali ili ne
https://www.youtube.com/watch?v=vyjIkRhIEVQ
Last edited by dikar on 25 Jul 2019 01:33, edited 1 time in total.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

BR wrote:Bahco 144 20" 8pt HT crosscut 11 eura, tj 1380 dinara, u cenovniku uvoznika, a kod prodavaca je jeftinija.
Nisam uspeo da nadjem ovu kod nas, bar ne na internetu.
Ima li neka zamena u tom rangu?
Naisao sam na Bahco 144-16-8DR-HP 400mm, Bahco 144-20-8DR-HP 500mm, Bahco 300-14-F15/16-H od 350mm.
Namena bi bila za rad sa manjim daskama, do 30-ak cm duzine, za secenje uzduz i popreko i za rasecanje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bahco 144-20-8DR-HP 500mm Ovo je ista testera.

Bez obzira na manje ili vece daske, uzmes najvecu, radi isti posao kao i manja, samo efikasnije. Da mozes da nadjes neku od 600-650mm bilo bi jos bolje, posto te dimenzije proizilaze iz dimenzije ruku. Manje testere su za pakovanje u kutuije za alat, gde svesno prihvatas manju efikasnost zbog lakseg nosenja.

Inace, neka grubba racunica je da je minimalno potrebnop da 4 zuba budu u materijalu (moze da prodje i 3 ako si vestiji, a mozes i da zakosis rez) a maksimalno 8 za optimalan rad, tako da je ova testera za materijale debljine od nekih 10mm do recimo 25, mada moze i malo tanje, i malo deblje.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Hvala. А NP-22-U7/8-HP? Ta je 55cm. Ova od 50 cm je nestala, al tako mi je kad ne nabavim na vreme, jos me i neka bolest spucala pa mi i nije bilo do drveta. Zato sad kad drugi jure brasno, ja jurim alat, dok se sve ne pozatvara.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Post Reply