Maklja

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Maklja

Post by sasasasa »

Imam nešto alata koje mi je ostalo od pokojnog djeda (tesara, inače). Među tim alatom je i maklja. Trenutno je koristim za pravljenje držalica za sikire ili sl. Super mi je alatka i koristio bih je i za druge stvari, ali je strasno neprecizna. Bar ja tako mislim, mozda je i do mene. Da li je iko ovde koristi, i ako da kako uspijevate ne skinuti previse materijala sa njom?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tako sto je rotiras i kontrolises napadni ugao. Najbolje je da veznbas na necem nevaznom. Naslonis donuu povrsinu cwelu na drvo, pa polako podignes zadnju ivicu da pocne da sece, i balansiras izmedju polozaja u kome ulazi dublje u drvo, i onoga u kome ga ne sece. I to je cela mudrost.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nista nego vjezbati :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo sto je BR napisao vazi pod uslovom da je naostrena kako treba, to jest da je nije neko prevukao preko tocila, i napravio konkavnu donju povrsinu ostrice. Tada se sama zakopava, sta god da joj radio (natrcao na takvu :)).
Iskreno, ni ja nisam siguran kako bi tacno trebala da izgleda donja povrsina, to jest dal treba da bude potpuno ravna ili blago konveksna.
Moguce je cak i da se rade obe varijante u zavisnosti od toga kako i za sta se koristi. Gledao sam klipove nekog amera koji decenijama pravi stolice, maklja mu je glavna alatka, i pominjao je u jednom trenutku par "sorti", al davno bese, zaboravio sam tacnu pricu.
User avatar
TishlerTNT
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 12 Jul 2015 14:46
Location: Leskovac
Contact:

Post by TishlerTNT »

Kad zavrsim ovu koju sam zapoceo stavljam klip.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

:pljesk:
Post Reply