Odrzavanje jeftinog alata

Rad sa ručnim alatima
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Odrzavanje jeftinog alata

Post by sasasasa »

Buduci da sam amater ne dajem mnogo novca za alat. Ne zivim od stolarije, pa u alat ulazem kao sto bih ulagao i u neki drugi hobi. Set dlijeta od 4 komada sam platio nekih 12-13 eura. Za moje potrebe su sasvim dovoljna. Caka je u tome da ih ostrim svaki dan tj prije nego sto se istupe, i sjeku "kao prava" :) A ostrim ih na brusnom kamenu koji sam platio nesto malo manje od eura!!!!!! A ima dvije granulacije!!!!! :D
Slicno je i sa oblicima (grubim i za kantove), a nadam se da cu tako moci ostriti i fini oblic (kopiju Stanley 4), čim nadje nekoga da mi sredi nož pošto je baš tup!!!!
Problem mi je sa zagama (testerama). Imam žagu za uzdužno rezanje i žagu za lastin rep (pored nekoliko drugih od kojih vise ni ne očekujem neku preciznost) i zubi su tako raspoređeni da ne vidim način kako da ih naoštrim. Sad, znam da cete reci nesto kao "koliko para, toliko muzike", ali mi je zao da ih bacim kad se istupe. Zna li iko način da se oštre takve žage?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Uzmi grubu smirglu, recimo 80, zalepi komad na parce MDF-a, ili ravne daske, i probaj da prvo na toj smirgli izvuces celu ivicu. Posle je se jednostavno, cak i na jeftinom kamenu koji imas.

Sto se testera tice, svaka testera moze da se naostri, samo je pitanje da li je to vredno. Genealno, testere sa japanskim zubima, i one koje su indukciono kaljene, se ne ostre, ne zbog toga sto ne moze, nego zato sto je besmisleno, sa obzirom na odnos cen testere i vremena potrosenog na ostrenje.

Ako ti testera ima plave, ili crne zube, a telo testere je svetlo zaborai na ostrenje.

Nego, nije mi bas jasan taj deo sa zubima za uzduzno rezanje, za koje ti nije jasno kako da naostris. Zubi za uzduzno rezanje su obicno najprostiji za ostrenje, i kod Japanaca, i kod zapadnih testra. Jedino sto mi pada na pamt je da imas nku od univerzalnih testera, sa zubima slicnim japanskim, koja moze da poslizi i za uzduzno rezanje. Inace, tsetere sa pravim zubima za uzduzno rezanje sa indukciono kaljnim zubima (onim tamnim) prakticno i da ne postoje u evropskom obliku. Japanci su druga rabota.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pregusto su postavljeni, ne mogu im prici nicim. Plus sto su razmetnuti, ne znam kako da zadrzim isti ugao zuba. Mozda da je uslikam, tesko mi je objasniti
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sigurno je u pitanju evropska testera sa Japanskim oblikom zuba, sa tri ivice. I 99% je indukciono kaljena. To se ne ostri, barm ne bilo cime jeftinim.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako je u pitanju evropska testera (guras je kad seces), samo ti treba odgovarajuce velika (odnosno mala) trougla turpija, i jedna malecka dascica.
Nebitno koliko su zubi sitni. Ostre se i testere sa 24 zuba po incu (to ce reci zub za trunkicu veci od milimetra).
Uslikaj, pa da vidimo da nije nesto neuobicajeno.

Negde sam postavljao link ka klipu o ostrenju testera u kome je sve veoma lepo opisano (neki englez).
Evo nadjoh: viewtopic.php?pid=67189#p67189

Razmetanje se radi posle ostrenja (ako je u pitanju "ozbiljnije" ostrenje). I to je posebna operacija.
Kako da zadrzis ugao je objasnjeno na klipu.
I nije tesko, samo prati do detalja sta covek radi.
Ja sam od nule narezivao zube na jednoj, i sece odlicno (bili su tako upropasceni prethodnim "ostrenjima", da im vise nije bilo pomoci), a to je bio otprilike drugi put da sam ostrio testeru u zivotu. Tako da nema preterane nauke. Samo strpljenje.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Had si napisao "Ne vidim" jesi li mislio da ne vidis nacin ili nemas dobar vid?

Ako bas hoces da je ostris:

Ako imas dobar vid a testera fine zube kod nas mozes da kupis Pferd corinox iglicaste (72-75 Rokvela) koje bi trebalo da mogu i da pridju i da ostre kaljene zube. Ako nemas gde da probas (kod prodavca?) pferd dijamantska igla je isto odlicna a sece sve - Ovde samo vazi bez velikog pritiska - pusti dijamant da radi posao.

Ako je drugo u pitanju, dobro pomagalo za vid nije jeftino (mada u Woby houhse -u imaju jeftina koje ortka koji koristi za elektroniku sluze i kaze da su njemu super) + turpija + vreme nije vredno (moje misljenje).

Sa druge strane ima u woby house-u lux tools koje mogu da se ostre za oko 600 dinara. Moraces da je naostris odma i eto dobre skole. Ja imam jednu koja mi je stalno na stolu kad treba nesto da presecem a nije mi bitno da ostavi superfin rez. Koristim je vec dugo i uglavnom zato da ostale ne bi morao cesto da ostrim.

Moja filozofija je ako ce iza testere da ide nesto (blanja, turpija, dleto, smirgla...) jedino sto je bitno je da sece pravo i brzo.


Pozdrav
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ima i bahco iglicastih (bile su koliko se secam 700-800 din), i sasvim su dobre za sitne zube. Ne znam sta mozes da nadjes u Prijedoru.

Ja vec nekoliko godina bez naglavne lupe ionako ne mogu nesto fino da radim (ne bi mi uspelo ni onu od 10 po incu da naostrim bez nje, a kamo li nesto sitnije). Niej bas iz woby-a, vec iz Mikroprinca, al manje vise isti kinez ih je pravio. Radi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pod hitno da se prebacite na tesarski forum, kod njih su najfiniji zubi 5 tpi. Pa da mozete da ostrite bez lupe.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne mozes ni 3 tpi da ostris bez lupe kad godine odrade svoje :(
Nebitno koliki je zub, ne vidis kad si vrh zuba sveo na liniju, odnosno tacku, pa ili ostane tup, ili skratis zub.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

I za to ima caka.

Nego, ostavljam kasnije slike, danas me nekako poslo, pa sam za 3000 dinara, kupio alata koji realno vredi barm 150 eura. Ali ce zahtevati prilicno rada da se sve dovede u upotrebljivo stanje. Izmedju toga dve testere za ostrenje, obe crosscut, i obe sa prilicno velikim zubima. Jedna je Sandvikova kopija Distona D8, definitivno premium kategorija, breasted, taper ground, sa drskom koja je rezbarena, quatersawn i najverovatnije od jabuke. I dva etchinga, prilicno velika, koja se trenutno jedva raspoznaju, ali se nadam da cu uspeti da ih izvucem.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nikako da uslikam testeru. 10 zuba po incu, plavkaste boje. Znaci, nista.
Momirz: "ne vidim nacin" je izraz - Zubi su premali, preuski i previse razmetnuti (jedan vuce ulijevo drugi udesno) i ne znam kako bih im prisao sa turpijom. Vid mi je jos uvijek 20:20 :)
Koliko sam razumio postove dosad najbolje je da je bacim kad se istupi i kupim nesto malo kvalitetnije. Mozda da pousam naostriti jednu staru testeru koju imam, iako nisam bas nesto strucan u ostrenju zage. Ali dobro, jos nisu tupe, pa imam jos vremena dotad.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

10 tpi nije uopste tako sitnozuba testera da bi bio problem ostriti je. To sto su razvrnuti takodje ne predstavlja problem,a koliko god da su razvrnuti (naravno ako ih neko nije razvrno po milimetar na svaku stranu, al onda je to neupotrebljivo ionako).
E sad, ako su "japanski" zubi u pitanju, to vec jeste problem.

Daklem ako su zubi ovakvi, zaboravi ostrenje:
Image

Ali ako su ovakvi, nebitno je koliko su sitni, ostre se trouglom turpijom:
Image
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ne znam ima li kod vas lux tools plava drska ne kaljeni zubi. ovde je oko 600 din- 5E. Kupi jednu (gledaj da je sto ravnija) i probaj da ostris (za tu cenu ovde ne mozes da platis cas stranog jezika). Od stare mozes da probas da napravis scraper-e zavisi kakav je celik iznad kaljenih zuba. Imasu uputstva za to na netu.

Ako ne uspes da ostris zapadne testere onda bolje nisu vredene kupovine sem eventualno Spear and Jackson (Cene su im u rangu japanskih ostrica a veoma lepo rade).

Na kraju (ili pocetku) zavisi od toga sta radis i koliko seku.

Do kraja avgusta bi trebalo da stigne sve sto sam dobio kao poklon (od preskupih do jeftinih) iz US/UK/DE pa cu ostaviti iskustva.
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Post by vuk samotnjak »

mbole-bas ne postoji nikakav nacin da se ovakvi zubi naostre?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Na testeri koju je Bole okacio, ne postoji. To je Gyokucho, sa indukciono kaljenim zubima, koja je posle toga elektroliticki hromirana, a taj hrom je dodatno tvrdji od samih zuba. Zubi su na 67-68 rokvela, ali samo milimetar dva od vrha, sve ostalo je meko. To je jos jedan razlog zasto je besmisleno ostriti ovakve testere. Kada skines hrom, pocne brze da se tupi, a pri tome i nemas bas mnogo sta da skidas.

A uz to, takvo secivo kosta reda 15-20 eura.

Sa druge strane, Japanske testere sa istim takvim oblikom zuba, iz vrhunskih klasa se ostre. Na njima seciva nisu indukciono kaljena, i nesto su meksa. No takve testere ostre samo majstori u Japanu, a ostrenje zajedno sa slanjem u Japan kosta maltene koliko i sama testera. Pa se zbog toga, i te vrhunske japanske testere smatraju potrosnom robom. A ima modela i od po nekoliko stotina eura.
Post Reply