Odrzavanje jeftinog alata

Rad sa ručnim alatima
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Post by vuk samotnjak »

BR-mislio sam zbog oblika...Imam jednu uniorovu sa ovakvim oblikom zuba(nije indukciono kaljena) pa sam se pitao moze li se nekako naostriti...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Vidjecu da uslikam zagu, i dalje mislim da se ne moze prici turpijom
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

vuk samotnjak wrote:BR-mislio sam zbog oblika...Imam jednu uniorovu sa ovakvim oblikom zuba(nije indukciono kaljena) pa sam se pitao moze li se nekako naostriti...
Tesko da nije indukciono kaljena. Samo je hromirana posle kaljenja, pa izgleda kao da nije. Sve "evropske" testere sa takvim zubima imaju samo indukciono kaljene zube. A inace se sve prave na Tajvanu, ili u Kini. Recimo Bahcove jeftine serije, i sve japanske testere pravi fabrika TRT, koja ne secivu napise sta hoces, pa bilo to Unior, Bahco, ili Vuk Samotnjak..

http://www.trt.com.tw

Jednostavno, takvi modeli ne rade sa losim materijalom, ako nisu indukciono kaljeni, a na njima se stedi svaki cent.


Potpuno druga prica su profiti koje na tim testerama prave evropski prodavci.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

naravno nije nemoguce naostriti zube ovakvog oblika (mada je uglavnom besmisleno, iz razloga koje je BR napisao).
U krajnjoj liniji, nekako su naostreni kada je testera pravljena :) A takve testere japnci koriste vekovima, daklem kad nije bilo masina za ostrenje, morao je neko da ih ostri rukom.

Kao prvo treba ti odgovarajuca turpija, profila ko vrlo rastegnut romb.
https://www.toolsforworkingwood.com/sto ... /MS-JSF.XX

A onda pratis originalne uglove, al posto su uglovi zuba vrlo strmi, nije ni malo jednostavno zadrzati ih tacno kako su bili.
Uglavnom... jeftine i ne mozes da ostris posto su kaljeni zubi, a na skupim se ne isplati da se ucis, posto ces najverovatnije da je upropastis, pa je saljes majstoru u Japan na ostrenje.
Post Reply