Ostrenje djiamantom - moja iskustva

Rad sa ručnim alatima
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Evo ovih dana sam dobio jeftiniju varijantu dia ploce (28 funti sa neklizajucim drzacem drzacem koji uz to i radi). 400/1000 posto vec imam 250 i 8000. Na mikroskopu se vidi da gustina dijamanata nije nista manja nego na DMT-u. Videcemo koliko ce da traje. Ako bude trajao kao prethodni DMT 1000 odo ja na nesto drugo.

Napomena, svaku dasku moram da dovedem sa dve strane u ravno stanje blanjom pre nego sto pustim kroz diht jer nemam abrihter. To brzo tupi noz zato toliko i trosim kamenje.

No posto sam nasao coveka koi hoce usluzno na abrihteru da mi odradi ono sto meni treba , verobatno ce vecina blanja u penziju - prodaja/poklon tako da ce kamenje da ostane samo za dleta koja daleeko manje rade nego blanje u mom slucaju
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

momirz wrote:Evo ovih dana sam dobio jeftiniju varijantu dia ploce (28 funti sa neklizajucim drzacem drzacem koji uz to i radi). 400/1000 posto vec imam 250 i 8000. Na mikroskopu se vidi da gustina dijamanata nije nista manja nego na DMT-u. Videcemo koliko ce da traje. Ako bude trajao kao prethodni DMT 1000 odo ja na nesto drugo.

Napomena, svaku dasku moram da dovedem sa dve strane u ravno stanje blanjom pre nego sto pustim kroz diht jer nemam abrihter. To brzo tupi noz zato toliko i trosim kamenje.

No posto sam nasao coveka koi hoce usluzno na abrihteru da mi odradi ono sto meni treba , verobatno ce vecina blanja u penziju - prodaja/poklon tako da ce kamenje da ostane samo za dleta koja daleeko manje rade nego blanje u mom slucaju
pa mozes u diht pustiti i jednu i drugu stranu bas nedavno je stavljeno na forum kako je @br napravio evo i link

viewtopic.php?pid=88931#p88931
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

mbole wrote:Hrom oksid bi trebalo da je zelen, i to bas intenzivno zelen, tipa skolske table iz 80-tih (nemam pojma koje su boje danas, mozda su ponovo crne).

PS
To se zove uKradi sam :)
a koja god da je, meni radi dobro :)

pa za te novce, ko da i jesam ukrao :)
uzeo sam no.4 sad planiram no.5 jes da ima posla s njima ko u priči, ali sam, za moje potrebe, zadovoljan :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Suehiro New Cerax, 1000/6000 je 40 eura, a postarina iz Japana je otprilike ista kao i postarina iz Englske. Na zalost, od Brexita Yen je posteno skocio, posto su bili skoro 30% jeftiniji.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@borism25

Znam da mogu obe na dihtu i radim tako kada je drvo bez izrazene figure. Kad diht pocne da pravi probleme onda i nije tako jednostavan izbor kako da radim. Imam resenje ali ne spada u ovaj post.

@Br
Na kamen nisam isao zbog ravnanja iako je daleeko jefinija varijanta. Takodje kod dijamanta nema nikakve brige sem da ga operes na kraju.

No kako ce izgleda kod mene da ostane jedino LN low angle Jack (Ne bi imao kome da prodam posto ovde skuplji alat ne ide) i jedna No4, videcu koja, Dijamant ce sasvim lepo da sluzi za dleta i povremeno blanje.

E da, pferd dijamantska igla turpija ostri testere sitnijih zuba kao sat.

I kad sam vec kod toga skoro sve zapadne koje sam kupio/podobijao ce u penziju posto sam probao prvu japansku i meni je milina - radi sve sto meni treba sem grubog rasecanja a nema ostrenja, nema rdje a zamenski list kosta koliko dobra turpija za ostrenje.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

momirz wrote:@borism25

Znam da mogu obe na dihtu i radim tako kada je drvo bez izrazene figure. Kad diht pocne da pravi probleme onda i nije tako jednostavan izbor kako da radim. Imam resenje ali ne spada u ovaj post.

@Br
Na kamen nisam isao zbog ravnanja iako je daleeko jefinija varijanta. Takodje kod dijamanta nema nikakve brige sem da ga operes na kraju.

No kako ce izgleda kod mene da ostane jedino LN low angle Jack (Ne bi imao kome da prodam posto ovde skuplji alat ne ide) i jedna No4, videcu koja, Dijamant ce sasvim lepo da sluzi za dleta i povremeno blanje.

E da, pferd dijamantska igla turpija ostri testere sitnijih zuba kao sat.

I kad sam vec kod toga skoro sve zapadne koje sam kupio/podobijao ce u penziju posto sam probao prvu japansku i meni je milina - radi sve sto meni treba sem grubog rasecanja a nema ostrenja, nema rdje a zamenski list kosta koliko dobra turpija za ostrenje.
No kako ce izgleda kod mene da ostane jedino LN low angle Jack (Ne bi imao kome da prodam posto ovde skuplji alat ne ide)

Iznenadio bi se :)

Pošalji ponudu.

Pozdrav :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Znao sam da ce da ti se svide. Japanske testere su odlicne sve dok si u okviru njihovih ogranicenja. A jeftine su cak i kada te deru Englezi.

Problem sa dijamantima je sto na normalnoj ceni stanes na nekih 6-7 mikrona, a dalje, ko se kako snadje. A i savremeni Japanski kamenovi se ne krive toliko kao stari, a ravnanje donosi i druge prednosti. Generalno, kamen u toj kategoriji pruza vise nego dijamant, za malo manje pare.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@nlazovic

Za koji dan cu da podobijam sve i odlucim sta da ostavim. Ostalo slikam i ostavljam na oglasima.

@BR

Ma ne mogu da opisem kako se osecam. Mucim je kako znam i umem i svako malo gledam jel otpao koji zub i naravno :)

DMT EXEX Fine je 3u i meni je to dosta, preko stropa (u stvari MDF sa pastom) prevucem vise iz navike nego potrebe. Vredi li DMT tih para, kao sto rekoh, mislim ne.

Bolje cu da trazim kad ovo izarcim. Do tad mozda bude izmisljeno nesto novo kao na primer ovo:
http://www.rpwoodwork.com/blog/2015/04/ ... odworking/
Last edited by momirz on 13 Jul 2016 21:22, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pogledaj datum tog posta ;)

I stavi sve pa i skupe stvari na oglase, nikad se ne zna. Meni je u planu Veritas Custom Smoother u skoroj buducnosti, ali ako iskrsne nesto zanimljivo, sto da ne.

STo se Gyokucha tice, zube ne bi trebalo da ostavis u normalnom drvetu, ali se pazi hrasta, bagrema i egzota. Ako smanjis pritisak su OK, No to ti je vec jasno, japanci ne mogu ni mnogo da se pritisnu. Meni su zubi otisli na vrlo skupoj testeri, i na jeftinim japancima, sa Gyokuchom nisam imao takvih iskustva.

Do sada bi trebalo da je postala meksa, ako je toliko maltretiras. Kada su nove znaju da zapinju.

Nego, sta si uzeo na kraju?
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ma znam datum al cekam i nadam se :)

Verovatno im je neko rekao - jeste li vi normalni? Znate li koliko Japan proda brusnog kamenja? U fioku i cuti :)

A drvo sam izabrao Orah Topola i za zezalice do velicine 2dm3 moze voce. Volim i tresnju ali do nje teze dolazim. Ostalo necu da radim jer ne moram.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tresnju imas relativno blizu, u Despotovcu.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Tresnje ima i u Desimirovcu u firmi Tara.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

U Desimirovcu i kupujem ali su imali u poslednje vreme ili debelu neokrajcenu sto mi usloznjava rad ili okrajcenu alu usku letvu koju sam i uzeo. Mora da se ide stalno da bi upecao kad ima nesto dobro inece veoma brzo ode.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Ma najbolje cim izadje iz susare jer tad je najveci izbor. Posle uglavnom proberu dobre daske i sipak. Moram izgleda da odnesem neku bombonjeru sledeci put :D pa ce biti mozda bolje.
Last edited by ivanob1 on 15 Jul 2016 13:43, edited 1 time in total.
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

Prošli vikend sam uzeo na buvljaku brusni kamen jako fine granulacije. Kamen je sa jedne strane žut a sa druge tamno ljubicast, e sad neznam dali postoji neki nacin da otkrijem dali je kamen uljni ili vodeni?

Image


Image

Image
Post Reply