Ostrenje djiamantom - moja iskustva

Rad sa ručnim alatima
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Ostrenje djiamantom - moja iskustva

Post by momirz »

Posto sam skoro poceo opet da se bavim drvetom i jos uvek formiram radionicu, a zahvaljujuci Mike Dunbar-u naucio da je ostrenje kljucna (gatekeeper skill) stvar za rad rucnim alatom te na osnovu preporuka raznih poznanika resio sam da idem na dijamant ostrenje.

U to vreme razlog br 1 je bio sto sam mislio da je najpouzdanije i da ne moram da mislim o celicima od kojih je napravljena ostrica niti o ravnanju "kamena".

Da se ne bi spoticali gde sam ja evo mog iskustva:

Poceo sam sa DMT Ex Coarse, Fine i ExEx fine.

1)
Ako ne mozete da vratite polcu ne kupujte - nisu sve ravne, ako mozete zamenice vam je za DZ. (Napomena - Carina+postarina - Da platicete carinu za zamenu novom plocom ako ne sacuvate potvrdu za originalnu sto ja naravno nisam).

Ex Coarse je vrh. Radite skoro bez pritiska i pustite da dijamant radi posao - meni je bilo sasvim kontraintuitivno ali stvarno ovde vazi laka ruka.
Izravnao mi je ledja jedno 10 ostrica za blanje u jedno 20 dleta i dan danas kad radim noz od pocetka koristim njega i ne pokazuje znake starenja.
Ostavlja tragove kao brusni papir oko 240-320 ali skida metal koji god mu podmetnes.

Fine: ovaj sam najvise koristio i prvi je poceo da pokazuje znake starenja - vise vremena za isti rezultat.

EXEX Fine: Ovu plocu sam morao da zamenim jer je bila kriva (udubljena po duzini) - tek ovde vazi bez pritiska. Mora malo da se razradi kad nemam bolji izraz jer u pocetku ne polira ali posle 2-3 ledja radi kao sat. Napomena: stavite magnet sa donje strane jer piljevina ulazi duboko u kozu prstiju i korstite Jig (sablon?) za ostrenje da bi odmakli prste od ploce. ima zaostalog mgnetizma koji zadrzava piljevinu ali malo tako da se lako skida grubljim sundjerom za sudove.

Po upotrebi treba dobro da se ispere zaostala piljevina i osusi ince ce - posebno na grubom - da pocne da rdja i zapusi kamen (no skida se kiselinom) ali nemojte da budete glupi kao ja da to radite ako ne morate.

Jel vredan te cene?

Mislim da nije sem ex coarse jer on moze i istrosen da vam sluzi za ravnanje ostalog brusog kamenja do kraja zivota. ExEx fine jos radi no videcemo jos koliko. Nemam sa cime da poredim.

Ako cu Fine morati da promenim skorije mislim da ne postoji iole pristojan kamen koji ce tako brzo da se potrosi sa sve ravnanjem.

Da ne bi bilo zabune:
Meni blanja sluzi umesto abrihtera i radi mnogo. (Ravnam jednu stranu pa u diht*2 pa jednu pod 90 pa ako je manja od 16cm u diht - ako nije opet blanja) tako da ostrim cesto.

Kome treba samo za dleta i ne ostri mnogo moze da bude OK jer ne mora da vodi racuna o ravnanju ni tipu celika koji ostri ali ostaje pitanje cene.

Stize mi u julu i jeftina varijanta pa cu i o njoj da ostavim iskustva.

Pozdrav
Last edited by momirz on 19 Jun 2016 08:31, edited 1 time in total.
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

aj da ne otvaram novu temu, gdje kupiti kamenje za oštrenje a da nije ubitačna cijena i da kamenje nije baš zadnje smeće?
također, koje su razlike između prirodnog i dijamantskog kamenja i zašto i kada koji koristiti?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Najjeftiniji sistem za ostrenje su uljni kamenovi. I tu nema diskusije, tako se u evropi ostrilo vekovima, i taj sistem radi. Jedina mana je sto je taj sistem vremenski skup, tj na njemu se najsporije ostri. a ta vremena drasticno rastu ako koristis savremene celike. Ostrenje HSS seciva na uljnom kamenu, pa moguc je, ako imas koji dan po svakom ostrenjuu.

U sustini, kada na kraju podvuces crtu, svi ostali sistemi za ostrenje kostaju priblizno na kraju, sa tim da su na prvi pogled najjeeftiniji i najskuplji.

Najjeftiniji sistem za ostrenje na prvu loptu je smirgla, ali nju kupujes stalno, i traje kratko, pa se na kraju skupi poprilicnaq suma. Smirgla takodje nije dovoljno fina da bi samo na njoj zavrsio ostrenje, pa moras da imas i neki dodatni sistem za poliranje, bilo strop (koji treba izbegavati u klasicnom obliku sto vise to bolje) bilo neku od lapping folija.

Dijamant je najskuplji, lepo ostri sve pa i savremene celike, diskutabilno je najbrzi, i traje koliko traje, prilicno dugo ali ne beskrajno. No, problem dijamanta je sto staj na prilicno grubim kamenovima, osim ako n potrosis prilicno velike pare, a i tada je grub, i zadnju ruku moras da izvuces a nekom drugom sistemu.

Klasicni vestacki vodeni kamnovi, su prilicno brzi, ali sporiji od dijamanta. Velika je prednost sto imas sve finoce koje su ti potrebne, pa ostrenje zavrsavas na jednom sistemu. Tipican primer su Japanski KIng i Sun Tiger kamenovi, sa magnezijumskim vezivom. Po brzini su ispod dijamanata, kostaju manje, ali zahtevaju ostrnje, i na kraju, traju manje od dijamanata. Imaju problem sa savremenim celicima, ali n u obimu u kom taj problem imaju uljni kamenovi. U sustini, ovi kamenovi su danas prevazidjeni.

Savremeni vestacki keramicki vodeni kamenovi su po bzini na nivou dijamanata, trose se manje od prthodnih, ali brze od uljanih, po trajnosti se otprilike izjednacavaju sa dijamantima. Cena im je od nize od dijamanata, do skupljih od dijamanata. Velika prednost sto nemaju problema sa savremenim celicima, pogotovu kada pametno sastavis komplet. Takodj prednost je sto imas sve finoc koje ti trebaju. Predstavnici su Shapton Pro, Suehiro New Cerax, Sigma Power Ceramic..

Lapping filmovi nisu prvobitno namenjeni za ostrnje, radi se o filmovima na koje je nanet orijentisan abraziv, tako da j najostrija ivica piamide uvek okrenuta od povrsine. Poticu iz optick industrije. Iako pojedinacno i nisu previse skupi, ukupni skor na duze staze je popilicna, i veci nego kod prethodnih kategoija. Glavna prednost je sto imas ultra ravan sloj za ostrenje, do maksimalnih mogucih finoca. Lapping filmovi se najvise isplate kao finaln uke za sve prethodne sisteme koji nemaju sitnije granulacije. Minimalna granulacina Laping filnma je .1 mikron, a posto su koraci sitni, ovo itekako ima smisla kada izbegavas strop.

E sad, sustina je da nema mnogo jeftinog ostrenja, na duge staze. Za pocetak, parce stakla, dvostrano leljivi selotejp i smirgle su vise nego dovoljan pocetak, onda na to dodas lapping film u 5, 3 1, i 0.3 mikrona, i gotova prica. Sve u svemi, trosak koliko japanski kamen u jednoj granulaciji. No kada promenis te smirgle nekoliko puta, pa uracunas vreme, i one pocu da kostaju.

Nekakav optimalan komplet keramickog Japanskog kamenja, sa svim sto ti treba je reda 300-350 eura ovde na Balkanu.

Dijamanti su jos skuplji.

Prirodni vodobrusni kamenovi kostaju 5x toliko, i za obradu drveta nemaju nikakvu, ali ama bas nikakvu prednost. Ako ti je ideja da ostris i poliras katane, to je druga prica, ali ni jedan parametar bitan u tom slucaju ne vazi za secivo koje je namenjeno obradi drveta.

Evropski prirodni kamkenovi koji se koriste sa uljem su ocajno spori..
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

svaka čast BR, ovo je objašnjenje :)
Po ovome nebi išao na dijamant, već na kamenje. Gledao sam Shapton, Naniwa i slično, ali to mi je brutalno skupo.
Kakva su mišljenja, ili još bolje, iskustva sa jeftilenima poput Taidea, DMD (ne DMT) i sličnih kaj se daju naći po amazonu i ebayu?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jeftini kamenovi su obicno najskuplji u krajnjem skoru. Skoro se neko zalio na te kineske vodene kamenove sa Ali expresa, na jednom drugom forumu, kako su se potrosili za samo desetak ostrenja. Da budem iskren, nemam ni zelju da probam.

Nekako bolje resenje je da umesto tri kineska kamena uzmes jedan kvalitetni Japanski, pa polako. Cinjenica je da komplet Japanskih savremenih Keramickih kameniova kosta poprilicno, posto ti treba i dijamantska ploca, izmedju 300 i 800 grita za ravnanje, koji se nikada nece iskoristiti za ostrenje celika, i da zahteva paznju, ali ipak vraca prilicno.

Za pocetak uzmi smirglu, ceo sistem mozes da uzmes po ceni jednog ozbiljnog kamena, a onda jedan po jedan grit menjaj sa Japanskim kamenovima. POcnes sa finije strane, pa ides ka grubljoj. U mom slucaju je dugacije, posto imamfinu stranu jako dobro rsenu, pa pocinjem skupljanje seta od najgrubljih kamenova, posto su tu ustede na smirgli najvece.
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

šmirgla imam, na njima ponekad i radim. imam i jedan kamen koji je koštao 5-6 eura u bauhausu ali je jako mali, ali traje već godinama. ne oštrim baš toliko jako puno, a ovi kineski kameni imaju tako privlačnu cijenu... :)
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Moje misljenje je da se isplati uzet recimo king 1000/6000 i dijamantna ploca te bi se time mogli pocetnici i oni malo napredniji s alatom pokriti u vecini rucnih alata

ja sam narucio king 1000/6000 za 220kn (na ebay-u) - link je na amazon ali je isti kao taj

https://www.amazon.com/King-Combination ... attcrem-20

te DMT D8C Dia-Sharp Continuous Diamond Coarse on je otprilike 400kn (na ebay-u)

https://www.amazon.com/DMT-D8C-Dia-Shar ... attcrem-20

konkretno u Hrvatskoj mi se od ovoga nije nista isplatilo kupovat preskupo i to ako nekim cudom nades

sto bi rekli "my 2 cents"
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

@borism25
kak si zadovoljan kingom? to bi trebalo biti nešto slično taidei i sličnima?

@BR
zaboravih pitati, zašto izbjegavati strop?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

220 kuna je nesto preko 30 eura? Za malo vecu sumu ima daleko boljih izbora.

King je starinski kamen, na magnezitnom vezivu, i pati od dva problema. Prvi je da je mekan, drugi je da se abraziv lomi, pa je sve finiji i finiji. Prvo je jasno zasto je mana, a drugo je mana zato sto abraziv koji se lomi radi sporije, posto postaje finiji. Mni kod kinga takodje smeta to sto radis stalno u mulju.. Generalno, svaki grubi kamen koji polira nije dobar.

Strop treba izbegavati iz mnogo razloga. Glavni je sto na savremenim celicima pravio vise problema nego sto ih leci. Pogotovu na celicima koji formiraju velike kabide. Umesto stropa u klasicnom smislu, mnogo bolje radi parce MDF-a sa dijamantskom pastom recimo 1/0, koja je barem ovde prilicno jeftina.

Uz to,bez stropa moze da se postigne veca ostrina, kada znas sta radis.
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

pa mislim da se može naći nešto i upola jeftinije :)
mislim da ću ja za početak ići na jeftilen varijantu pošto ne oštrim puno, a s vremenom, kako će dolaziti bolji ručni alati ću preći na nešto kvalitetnije :)
dosad sam noževe stropao na koži nalijepljenoj na komad drveta a dlijeta na mdf-u i pokazalo mi se jako dobro. koristim one wolfcraftove paste, morat ću jednom i purol probat :)
ovo zadnje se čak i slažem s tobom ;)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kod nas su prilicno jeftine ruske dijamantske paste, koje su vrhunsko sredstvo za finisiranje seciva.

Na zalost, mislim da u drugim zmljama to nije slucaj.

Probaj da nadjes namenske paste za poliranje, recimo hrom oksid, to je mnogo bolje resenje od purola. I probaj na cistom MDF-u, bez koze. Ja za ostrenje pojedinih mekanih alata koristim i dijamantske paste na drvetu, u obliku turpije. Za sekire, i slicne alate radi odlicno. A radi i za Yari Kannu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

munja wrote:...a ovi kineski kameni imaju tako privlačnu cijenu... :)
Danas procitah na jednom drugom forumu:

Jeste jeftino, al zato ne radi :)

Po mom izkustvu (koje nije neko), za ekonomsku varijantu tipa "cekam platu od pre tri meseca, pa onda da kupim nesto" smirgla je nenadjebiva.
Jednostavno receno, za smirglu ces uvek moci da skupis dovoljno.
U krajnjem skoru, nakon godinu dve, izaci ce te vise nego da si kupio top japnsku keramiku, ali... ti si godinu dve radio, a onako bi cekao da se skupe novci, platio muziku na kumicinom krstenju od tih novaca koje si cuvao za kamenje... znas vec...
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

@BR
mislim da ova plava wolfcraftova i je krom-oksid i koristim ju samo na mdf-u i zadovoljan sam jako

@mbole
dobraaaaaa :)
ali kad je meni i to skupo pa postane jeftino kad vidim kolko košta nekaj kaj valja :)
s druge strane, ja sam u uradi sam kupio blanju i zadovoljan sam s njom :)))
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hrom oksid bi trebalo da je zelen, i to bas intenzivno zelen, tipa skolske table iz 80-tih (nemam pojma koje su boje danas, mozda su ponovo crne).

PS
To se zove uKradi sam :)
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

BR wrote:220 kuna je nesto preko 30 eura? Za malo vecu sumu ima daleko boljih izbora.
ako nije problem neki link na bolje tj. moze i samo imena kamenja.
Post Reply