Postoji li ručna testera koja može da odradi dado do redine daske

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Postoji li ručna testera koja može da odradi dado do redine daske

Post by momirz »

Dakle moji spojevi za police su stoped dado stoped sliding dovetail koje sam ranije radio glodalicom.

Dado do3/4 daske ,ili klinzi utor za lastin rep koji ide do 3/4 daske su mi mali (malo veći problem) za ručni rad pošto zapadne testere mogu da odrade samo deo pod nagibom do zadate dužine.

Znate li testereu koja može ovo da seče do pune dubine celom dužinom (TZV stair saw nije dovoljno precizna i iza njenog reza ima mnogo da se radi dletom).

Mogu li japanske Dozuki da započnu rez na sred daske?

Uglavnom su utori poprečno na vlakna I drvo je Orah, Trešnja, Jasen, Hrast. Kod prva dva je skoro uvek veoma izražena figura drveta (bilo izlay grane , čvor talasast ovlik vlakana i sl.)

Može li Side rabbet plane:

http://www.rutlands.co.uk/sp+woodworkin ... ane+dk1334

da radi cross grain?

Pozdrav
Last edited by momirz on 17 May 2016 07:20, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uh, video sam neku japanku koja sluzi bas za to, al nisam zapamtio kako se zove.

Nadjoh: Azebiki
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Azebiki iako namenjen za secenje otvora u sredini daske nece mnogo da pomoge. Prvi problem je da ni ona ne moze da napavi rez kako treba, ako vrh a zatim i cela testera ne prodje kroz dasku, no jos veci problem su jasen i hrast. Jos nisam video azebiki u HT verziji, i ne znam da je bilo kod od industrijskih proizvodjaca koji ade indukciono kaljenje pravi, i po mom iskustvu, zubi odu brzo bogu na istinu u tvrdom drvetu. Cak i u mekom drvetu Azebiki nije za pocetnicku testeru. Pre svega ima secivo od oko 0.5mm, a u kontaktu sa materijalom je samo nekoliko zuba.

Dozuki takodje nije napravljen da sece takav rez, mada recimo gyokucho #180 Usuba ima zaobljen vrh za pocinjanje reza, i ima HT. No secivo je samo 0.3 mm debelo.

Side rabbet plane je samo za fino upasivanje dadoa, i poliranje bocne strane, nije za njegovo pravljenje, jer nema ni jedno secivo za rezanje vlakana.


Ima mali milion nacina da se napravi hiden case dado ili hiden sliding DT, i to je jako cest tip spoja u zapadnoj stolariji.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Side rabbet plane je samo za fino upasivanje dadoa, i poliranje bocne strane, nije za njegovo pravljenje, jer nema ni jedno secivo za rezanje vlakana.
To znam može li (crosgrain jel probao neko) da malo prosiri gotov dado dotera ugao kliynom lastinom i slicno?
Ja ovo radim dletom i snirglom na inox limu ali pitam moye li lakse. Imam 10-ak policica da pravim i gledam sebi da olaksam.

PoZZ
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moze da sece crossgrain.

Moze da prosiri dado.

Ne moze da dotera prihvat lastinog repa na bocnoj strani, , nije za to namenjen, ne postoji nista sto mu vodi ugao, a cosak ostaje nesredjen, mada to nije bitno.

Moze da sredi lastin rep na polici, ali ne moze da dodje u cosak, koji je u ovom slucaju vrlo bitan, i mora da bude tacan, pa se ne koristi ni za to.

Bocna strana na korpusu se inace izvodi testerom, bez dodatnog upasivanja. Jedino upasivanje je na samoj polici, odgovarajucim rendetom, floatom, dletom, sta god.


Najbrzi naci za i dado i sliding dovetail na korpusu je stair saw, uz odgovarajucu vodjicu, za dado, ili dve testere od odgovarajucim uglom, uz jednu vodjicu, u slucaju sliding dovetaila. Stair saw nema nikakvog problema sa preciznoscu kada je uz vodjicu. Ciscenje je ili router plane, posto su bocne ivice vec ultra precizne, ili cranked chisel za dublja mesta, ili mali shoulder plane koji moze da uje, osim na kraju gde mora dleto, u slucaju rendeta.

Za dado, jos brzi nacin je dado rende, uz vodjicu. Samo mora da bude podeseno kako treba. prvi deo uz kraj mora da se izvede dletom, na duzini prednjeg kraja dleta, ali je sirina vec gotova, od rendeta.

Bilo koja crosscut zapadna testera sa ledjima, samo ako je rez ispod donjeg kraja drske, zavrsava takodje posao. Nije tacno da se sa njom sece samo pod nagibom od zadate linije do ivice, nego se prosece cela duzina. Naravno bez vodjice nije precizna, ali je uz vodjicu laserski precizna.

Kod Japanaca se ovaj spoj pravi nozem, i dletom. Oni koriste za police Kiri, tj Pauloniju, pa to moze tako. Sustinski se radi o ozbiljnijem spoju, no opet se pravi dado kao pocetak.

Azebiki testera inaqce sluzi za spojeve u tesarstvu, kada treba da se sece zid mortiza. U stolariji se nesto i ne koristi.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nasao, Moze side rabbet di kraja DADO-a ako moze da joj se skine nos (ove dve koje sam ja gledao mogu). Crosgrain teze sece ali takni rezovi, brijac ostrim nozem moze. Moze i zeenski sliding dovetai ako se na ogradu zalepi dascica sa odg. uglom ili se kupe dve ograde Jedna Ja dado a jedna prilagodi za dovetail (meni je samo zenski deo problem muski znam da radim). Nasao sam i fore kako se full dado maskira dodatnim letvama da izgleda kao mitre slot lepljen.

Cistim dugim dletom Router treba da stigne iz CA.

Imam da napravim nekoloko malih policica i meni ormaric za alat. Bude li mi ovo doyzlogrddilo bice rucnog na prodaju od mene na pretek sa DŽ cene ;) Glodalice dobrodosla u moj dom.

Pozz
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Najbrzi naci za i dado i sliding dovetail na korpusu je stair saw, uz odgovarajucu vodjicu,
Ovo probao - ima moj stolar ostalo mu od oca skoro netaknuta ali nije ni malo laka za rad sem da pravim svoju al vala je dosta.

Ovo glodalica odradi za manje od 5 minuta (6 ženskih i 6 muških) i ako ne nadjem neto što može brzo 10- minuta buke neć e nikome da smeta.

Pozz
Post Reply