Iskustva sa rucnim alatom

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imam thin plate dovetail, sirina kerfa je 0.53mm, u njega ne ide funir kako treba cak i kada je suv. Ista sirina je i na Dozukiju, a ryoba je 0.7 mm, u nju ide furnir, i ako pazljivo zalepis ne primecuje se tih 0.1mm.

Ako hoces da bacis inlay paralelno sa ivicom, ima i bolje resenje. Kupis testerasto glodalo za metal, od HSS, slit saw, ona su dostupna do 1mm u 0.1mm dimenzijama, i iskoristis to secivo da napravis malo plug rende, koje ide paraleno sa ivicom. Nista komplikovano, tri komada daske i dva srafa, samo da drze glodalo. I napravis to sto ti treba prilicno brzo. Glodala su reda 200-500 dinara po komadu, zanemarljivo. Imas ih po buvljacima, ali i na kupujem prodajem.

A samo rende je jako prosto, moze da se napravi za desetak minuta. Rastojanje od ivice do zljea za furnir podesavas debljinom srednje daske. Po mom iskustvu, manje se zezas sa njim, nego sa testerom.



Ako treba, nacrtacu na sta sam mislio.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Hvala,

ne treba mi za stalno imam jednu kutiju da napravim u koju bi isla Nagra SNS.
Kao poklon kolegi koji ide u penziju. Ideja je da stoji kao slika na zidu i da izgleda kao ram za sliku ali mora da bude duboko makar 5 cm pa me plasi da koristom samo 45 + lepak stavio bi furnir lajsne u coskove kao ojacanje i ukras. Negde (ubi me ne znam gde - sam video-cuo-procitao da LN ima bas 0.6 kerf ali moja tanka nema) a ostale imaju veci. Mogu to da krpim sa epoxy + nesto ali sam sebe radi hteo da vidim moze li iz fioke.

Jos jednom hvala.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Aj nacrtaj (ako mze u Metrici inace nije bitno)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Evo crteza, bolje reci skice. Sve je objasnjeno na crtezu. Fiksiranje glodala je samo deformacijom mekog drveta, a to radi sasvim lepo, nema potrebe za bilo kakvim upustanjem lezista, ili bilo cim komplikovanijim. Nacrtano je desno rende, bez probl;ema moze da se napravi levo, samo se menja polozaj vodjice.

Image

Ovakvi, privremeni alati se prave ocas posla, i koriste dok trebaju. Najveci problem sa njima je kada pocnes da ih cuvas, pa se nagomilaju.

Generalno, masinsko testerasto glodalo ne mora da se ostri, zubi na njemu su vise nego dovoljno ostri, a kada se istupe, pomeri se glodalo na sledeci zub. Ali sa druge strane, HSS lepo podnosi busenje na tocilu, pa od testerastog glodala moze da se prebrusi i neki drugi oblik seciva. A prave s u debljinama do 4-5mm.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Hvala Br,
Poato su to mali rezovi bilo mi je lakse fa precukam (smanjim kerf) ja jednoj testeri nego da pravim. A i da sam napravio sacuvao bi za "zatrebace" a trebalica imam preko glave moram da pocnem da prodalem/poklanjam. :)
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Kakva su vam iskustva sa japanskim testerama?

Ne vidim vise da ostrim pa kad saberem pomagalo za vid + pristojna turpija + vreme = japanske izgledaju kao blagodet.

Vecina stvari koje ja radim zahteva poprecan rez dubine do 7-8mm ali duzine do 120mm (utor najcesce ili klizni lastim rep kad hocu da se igram)

Pitam zato sto sam u prilici da dobijem iz Engleske sta god. (vec sam uzeo stegu*2 i sl) jer zena koju poznajem dolazi kolima.

Sta bi mi preporucili (ako bi ista) sa axminster ili workshop haven-a ili bilo kog izvora iz UK koji dostavlja na adresu u UK. Znaci ja kupim a ona spakuje u kutiju i donese.

Znaci necu da ostrim nego neka sa promenljivim listom.

Pozdrav
Last edited by momirz on 20 Jun 2016 05:29, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ukratko, ako si navikao na rucno ostrene zapadne testere, i radis u tvrdom drvetu, razocaraces se sa svim japanskim testerama o kojima razmisljas, tj jeftinim testerama iz industijske proizvodnje, sa indukciono ostrenim vrhovima. Ako radis u mekom drvetu, sto meksem to bolje, bices odusevljen.

Efikasnost japanskih testera pada sa tvrdocom drveta. Kao i ugodnost koriscenja. Negde su egal na tresnji sa zapadnim, na bukvi vec zapadn vode, hrast moze, ali moras da budes pazljiv. Hardpoint modeli Gyokucho-a rade i na tvrdim drvima, tako da to nije problem.

Generalno, Japanske testere iz masovne proizvodnj, one sa cenom u evropi do 40 ua su boljeg kvaliteta od evropskih testera sa hardpoint zubima, u istom cenovnom rangu. Po kvalitetu u jeftinoj kategoriji, prvi je Gyokucho, pa za njim Z saw, mada bi ove druge uzimao vise za tesarsk poslove, malo su grublje, i nemaju prevlaku od hroma. Kod Z sawa kaljeni su samo vrhovi zuba, u visini oko 2mm, bez obzira sto su zubi duzi.

Kod Japanskih testera broj zuba zavisi od duzine testere, sa nekim izuzecima, 240mm j vec predugacko za fine spojeve. 210 je neka optimalna duzina. Izuzetak je Gyokucho 651 blue hard ryoba.

Ryobe na prvi pogled izgldaju primamljivo, zato sto imaju i rip i cosscut stranu, ali su samo za spojeve, i rezove koji ne idu dublje od siine seciva. Predjes tu granicu sa rip stranom, i rez pocinje da se krivi. I to nije do pogresnog ramtanja, nego suprotna strana koja je takodje rametnuta kako treba pocinje da se oslanja na bocnu stanu, i krivi rez.

Za duboke rip rezove su samo rip katabe.

Za pocetak, mozes da uzmes Gyokucho 371 crosscut, i 372 rip, za dublje rezove, do nekih 5 cm. Meni kod 352 smeta sto malo vise hvata matrijal u rezu, posto nije pravi rip, nego univerzal, koji lepo radi i rip, ali valjda se posle naviknes. Nije ni blizu kvalitetnih zapadnih testera po glatkoci secenja.

Takodje za preporuku je 651 blu hard ryoba.

Kod Gyokucha sve ryobe pasuju na istu drsku, mada zvanicno ima dva modela drski, za secivo do 240, i od 270. Jedina razlika je u duzini, tako da pakticno, svako ryoba secivo moze na svaku drsku. Oo zbog ustede, nema potrebe da kupujes tri cetiri kompletne testere sa razlicitim zubima, i svaki put platis drsku 20 eura. Kupis jednu, a za sve osalo samo seciva.

Ima jos mnogo toga, ali nemam vremena, pa ako te zanima, veceras.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ja koristim Dozuki Gyokucho 372 rip i radi odlično. Postoji i u rip i u cross varijanti. Kroz čamovinu ide kao kroz puter, a kroz bukvu vrlo dobro . Impulsno kaljena na RC68. Precizna je i ima nešto veću dubinu i dužinu od klasičnog Dozukija. David Baron je koristi i prodaje.
http://www.workshopheaven.com/tools/Gyo ... 240mm.html

Zapadne testere - nemam pojma jer imam samo jednu i to bezveze (nikako da je sredim mada sam nabavio sve - klešta za rametanje, turpije ...). Htedoh da kupim LN RIP kao BR, ali se ne proizvodi više (ima je u cross varijanti). Ne znam kakva je Bad Axe Small Tennon Hybrid ???

Elem, svaka dobra nova zapadna testera je perfektno naoštrena i nemaš potrebe da je oštriš nekoliko godina. Svakako možeš naći nekog da ti naoštri posle 3-4 god.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ima li neko iskustva sa Shapton Glass Stoness ? Na prvi pogled, izgleda da imaju sve osobine koje mi trebaju ? Sporo se troše, brzo oštre i ne potapaju se u vodu već se samo prskaju. Osobine kao i Diamond stones.
Smorio me ovaj Scarry Sharpening sistem, mada radi ok pa asda gledam da napravim odgovarajuću kolekciju.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ima li neko iskustva sa Shapton Glass Stoness ?
Ja nemam ali momci iz US koje znam imaju i sad da me ubijes ne mogo da setim sta imaju protiv. Decaci su odradili svo kamenje +Dia ploce + Dia filmove za optiku i koliko se secam preporuka je na duze staze dijamant ali srednji ne DMT nego Atoma. Ima negde na netu. Za kamenje i one koji imaju ÅŸavremenije celike (sta god to znacilo) prepofucuju Sigma.

Ako ti je bitno da zovem?
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Atoma se navodno mnogo bolje pokazala od DMT-a. Sigma se isto tako vrlo često preporučuje, ali mora da se potapa na 5 min u vodu i mora često da se ravna. Ako imaš link ka nekom dobrom test-u, pošalji.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne vidim ni jedan razlog da uzmes Shapton Glass Problem kod Shaptona u finijim granulacijama je da prakticno ono sto ostris pliva po kamenu, pa ceo bevel ne mozes da naostris ni da rodis mecku.
A mora da se potapa isto koliko i sigma, inace se povrsina zapunjava, pa moras da ga skidas brusenjem, bez obzira sto je i dalje ravan. Meni se ceo koncept Shaprona glass ne svidja. Uz to je Shapton glass je izuzetno skup kamen, posto se ipak trosi, a u sustini dobijes 5mm kamena nalpljenog na staklenu podlogu, pa kada potrosis jovo nanovo. A trosi se ne preterano brzo, ali se trosi. A ima kamenova koji se trose manje od njega, uz brzi rad.

Sigma PS II je mekan kamen, i uglavnom namenjen za savremene celike, pocevsi od A2, reko HSS-ova sve do celika sa prakastom metalurgijom.

Ajd cujemo se pa da dodjes da probas sta ti odgovara.

Atoma je uvek bolja pogodba od DMT, a filmovi sa dijamantom su im odlicni. Danas sam naruci prilicno fini film, posto mi je ideja da osrim Japanske rip testere, a kod nas nisam nasao odgovarajuci fini dijamant.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

nlazovic wrote:Ja koristim Dozuki Gyokucho 372 rip i radi odlično. Postoji i u rip i u cross varijanti.
Gyokucho 371 je crosscut, 372 je rip. Nije isti model.

Meni su i jedan i druga previse fine, a 372 nije pravi rip, nego je testera za dijagonalni rez.. Pogledaj, pisao sam vec o njoj, da mi se uopse ne svidja osecaj, i da je daleko od zapadnih testera. Jos uvek je probam, i jos uvek nema poboljsanja. Na tvrdom drvetu je prilicno razocaravajuca. Thin Plate LN je pravi krugove oko nje, em je meksa u radu, em sece brze. Resnje je prosto, uzmes carcass saw, sa 13-14 tpi, i vecom dubinom i mnogo bolje radi.
nlazovic wrote:Zapadne testere - nemam pojma jer imam samo jednu i to bezveze (nikako da je sredim mada sam nabavio sve - klešta za rametanje, turpije ...). Htedoh da kupim LN RIP kao BR, ali se ne proizvodi više (ima je u cross varijanti). Ne znam kakva je Bad Axe Small Tennon Hybrid ???
Small tennon Hybid je fenomenalna, meni nisu mogli da je otmu iz ruke kada sam nedavno imao priliku da je probam. Pre svega trik je u ostrenju. Tada sam probao i Dva Advokata, koji su takodje fenomenalni, ali su mi nekako svileni. Mojoj psihologiji vise odgovara BA nego nemci. Kao sto neko vise voli mercedes, a neko terenac, bez obzira sto volim lagani alat.

Ja ne bih nikome preporucio LN thin plate DT, posto je to malo specificna testera, za male debljine zidova, i plice rezove. Preosetljiva je za grublje stvari, i za to je progressive DT istog poizvodjaca bolji izbor. I nije za prvu, drugu ili trecu testeru.

nlazovic wrote:Elem, svaka dobra nova zapadna testera je perfektno naoštrena i nemaš potrebe da je oštriš nekoliko godina. Svakako možeš naći nekog da ti naoštri posle 3-4 god.
Ovde si se prevario. Ista prica i sa rendetom, ako je ostris kada je tupa, zakasnio si. Testera se ostri cesto, sto cesce to bolje, i onda ti je dovoljno drasticno manje vremena da je naostris, nego kada pustis da se istupi. A osim BA, i Dva Advokata, nisam video testeru koja je savseno naostrena iz fabrike. Prakticno, osim zavrsne obrade, razlika izmedju najskuplje custom testere i neke jeftinije od preko bare, je samo u ostrenju. Svi koriste isti materijal, i u njegovoj ceni nema razlike. Cak i engleski plek kosta isto posto su razlike u ceni celika smesne. Sve otalo ode samo u paznju pri ostrenju.


Kod Japanaca, bacis secivo svakih nekoliko godina, i to je OK. No kod Zapadnih testera, na njihovim tvrdocama, to ne pije vodu. Pogotovu na Tomas Flinnu, i slicnim engleskim testerama, koje su mekse od onih preko bare.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Onda se isplati naručiti od Blackburn Tools-a kitove (~70 USD bez zavisnih troškova). Napraviš dršku, naoštriš i teraj :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A zasto bi kupovao ceo kit, preskup je za ono sto jeste. Umes samo ono sto je kod nas nemoguce naci, a to j platna. Sve ostalo se ovde pravi bez problma, u metrickim velicinama.
Post Reply