Iskustva sa rucnim alatom

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Deo diskusije koji nije primeren, pociscen.

Da ne bi ponovo radila brenta... manje strasti.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mislis da ne bude

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Momire, ne znam kakvo je "nepravo" flot staklo? Ili jeste ili nije. Tehnologija njegove izrade je takva da ne moze da bude "malo" float. Ili jeste ili nije.
Ne pricamo ovde o staklima koja sadrze ovo ili ono, propustaju sunce ili ne, imaju providnost ovakvu ili onakvu... bitna je samo jedna stavka to jest koliko je ravno. A sam postupak izrade flot stakla je takav da mora da bude ravno.

Cak koliko sam ja skapirao, slozili ste se da je cena ta koja je (to ce reci trebalo bi da se radi o istoj stvari) samo je stvar sto kod tebe nece da iseku mali komad nego ti traze da kupis celu tablu.
Ok, razumem, verovatno im retko traze debelo staklo, pa ga ne drze na lageru, al ako negde drugo to rade na koliko ti hoces... ne vidim u cemu je problem?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

@BR
Gde nadje ove sampione :)
Slatko sam se ismejao.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislio sam da sam bio dovoljno jasan.

Za prvi sledeci post koji podesca na prepucavanje, sleduje ban.

Temu necu da zakljucavam (za sada) samo zato sto mislim da je jako korisna.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Za mesing srafove treba koristiti srafcigere sa paralelnim stranicama a vrh treba preci burnisherom da se obori ivica, kao kod ciklinga, koja se ukopa u mesing pa srafciger manje iskace iz utora srafa.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Veljo, svaka cast nisam znao za taj zadnii trik sa burnisherom ali je savrseno logican.
User avatar
Joomla
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 15 May 2016 16:14
Location: Beograd

Post by Joomla »

BR wrote:To jako skupo Float staklo, Saint Gobainov Plainlux, u debljini 12mm kosta 38 eura po m2 + PDV. Saint Gobain je inace firma koja pravi vrhunsko staklo, pored ostalog, a cena je kod jednog od dilera. Upravo ispred sebe dzim njihov cenovnik. Za plocu koju nama treba, recimo 80x30 cm, cena je citavih 14 eura + secenje i brusenje ivica. Uz planilux ide i atest u kome vazan faktor ide i ravnoca stakla, gde je odstupanje 0.01 mm/m, za adekvatno oslonjeno staklo.
Naleteo sam slučajno na ovu temu, jer i sam tražim tuš ploču. Pogledao sam Saint Gobainov Plainlux katalog i tamo piše da je tolerancija 0.3mm/m za tu debljinu (12mm).
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne pise da je 0.3mm/m

Evo podataka iz SG kataloga.

Image

Pise da je tolerancija debljine 0.3mm. To znaci da kada kupis tablu nazivne debljine 12mm, mozes da dobijes staklo realne debljine od 11.7mm, do 12.3 mm, pa sta te zadesi. I to na celu plocu, 6x3m, koja ce biti uniformne debljine, a ne deblja u jednom cosku. To su stanardne proizvodjacke tolerancije, sa kojima treba da racunas kada pravis konstukciju za postavljanje tog stakla.



Tolerancija paralelnosti strana je druga katgorija, kao i tolerancija ravnoce povrsine. Za nase potrebe, samo ovo zadnje se racuna.

Tolerancija ravnoce povsine, kod svetlo refleksnih i optickih materijala se meri interferomerom, u slucaju stakla sa helium-neon laserom, frekvencije 632 nanometara. Neravnina povrsine na odbljesku svetla se iskazuje kao talas, a broj talasa na odredjenoj duzini prikazuje koliko ta povrsina odtsupa od idealno ravne. Sto vise talasa, to je povsina neravnija. Dimenzija koja pravi jedan talas se izracunava na osnovu talasne duzine svetla, i za He-Ne laser je oko 0.5 mikrona.

Za planilux ravnost povsine je ne vise od 12 talasa na duzini od 50mm. Tj, citavih 6 mikrona na ovoj duzini. Pri tome ova vrednost nije kumulativna, to ne znaci da ce staklo biti deblje za 60 mikrona na duzini od 500mm, vec pokazuje da je povsina talasasta, a kumulativna neravnina je znatno manja.

Uobicajena ravnost planiluxa je a nivou od 8 talasa/50 mm, ili 4 mikrona. To je na ivici prihvatljivog za pecizne opticke elemente.



Za plocu za tusiranje, staklo nije. Staklo se grebe lakse od granita, i kod puno trljanja diektno po povsini, porsina stakla ce izgubiti svoju ravnocu. No za indikovanje i obelezavaje je vise nego dobro za to je potrebna samo ravna, referentna povrsina, kao i za ravnanje, kada se na njega zalepi abraziv, pa se nesto struze po abrazivu a n po staklu. No staklo moze da se koristi i kao lap, direktno sa abazivom, ako se svaki put koristi novi komad stakla.
User avatar
Joomla
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 15 May 2016 16:14
Location: Beograd

Post by Joomla »

Apsolutno jasno. Kod našeg uvoznika piše samo tolerancija. Hvala na odgovoru.

Image
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Evo upravo postavio pitanje

http://www.glasshouse.rs/pages/kontakt.html
Molim vas koliko bi me koštala ploča 80*60cm float stakla debljine minimalno 2cm (ja sam fizičko lice) i treba mi samo jedan komad.

Takođe me intersuje 3 komada 200*75mm debljine najmanje 12mm.

Dakle za sve je float staklo.

Završna obrada je samo ravno brušenje (matiranje) ivica.

Za veliku ploču,
Možete li mi reći tolerancije u ravni (ne mikroneravnine) preko cele dužine.
Ddakle ako se preko ploče postavi referentni mašinski lenjir ravan preko cele dužine ispod 0,01mm,
kojiko je maksimalno odstupanje od njega gledano u svakoj tački ploče).

Pozdrav,
Momir Zečević
Ars Media
www.arsmedia.tv
Javiću odgovor,

Možda bude bolje od ovog što imam a mala stakla bi mi pasovala jer su lakša i od granita i čelika.
Last edited by momirz on 17 May 2016 11:21, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Float Staklo:

Meni se niko jos nije javio na upit.

Ako znate gde moze da se nadje ja sam isto zainteresovan.

Jedino sto kazem (moj staklorezac kaze) ako ne umes da razlikujes valjano od float - (ja - Momir-ne umem -ponesi lenjir i spijune - ako ti daju da meris) jer ce vecina mrtva ladna da ti proda valjano po ceni float stakla a float tablu te debljine za tako mali komad samo onaj ko ima veliki promet toga a ja takve ne znam.

Nije stvar da je staklo skupo stvar je da su restlovi koje ostaju staklorescu skupi. U mom slucaju bi mom coveku ostala cela tabla jer bi se jos jedan kupac kao ja pojavio za 10 godina ovde u KG pa bi celu tablu prodali njegovi unuci verovatno. U BG je mozda drugacije - ne znam.

Ista stvar kao sto mbole rece za celik ako hoces na kamion, nije problem ako hoces malo - jeste.

Jeste malo of topic ali je moje licno iskustvo oko nabavke:

Meni je na upit za norton brusno kamenje otvoreno receno od jedne maloprodaje - meni uvoznik hoce da proda samo pakovanja od 5 komada ako tebi prodam jedan ja posle nemam sta sa tim dakle za 3 granulacije je trebalo da kupim 15 kamena od po oko 5000-8000din komad.

Hocete jos ludje:

Firma TS Mod iz BG-a uvozi izmedju ostalog i Stanley i u razgovoru sa njima rekli su da hoce da mi uvezu i jedan komad NO4 Sweetheart. Ne mogu licno da mi prodaju ali su mi dali kontakte sa dve maloprodaje u KG sa kojima saradjuju. Rekli su mi da se pozovem na nas razgovor i da mi oni daju ponudu.

Pozvao sam obe rekao im kome da se jave u TS Modu i da mi posalju profakturu.

Dakle jedino sto su trebali da urade je kalkulacija MP cene.

Jedna je bila 15800din a druga oko 22000 dinara.

Takva ja iskustva vucem sa recimo nabavkom rucnog alata ovde.

Nadam se da su vasa drugacija.
Last edited by momirz on 20 May 2016 01:02, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Spear & Jackson 9500R 22-inch Traditional Skew Back Woodsaw:

Za ovu tek sad mogu da dam najvisu mogucu preporuku.

Koristio sam je intenzivno i uz minimalan period privikavanja stvarno se nasekla svega i svacega uzduz i popreko. Malo manje sile pri guranju i malo meksi hvat za drsku i sece ne obazire se na to sta je pred njom. Ako znate lepo da zapocnete rez, reze pravo kao da ima ledja.

I ni jedan zub ne pokazuje znak da je ista radio posle oko 18metara (ono sto mogu da se setim da saberem jer je bila serija istih rezova) zbirno hrasta/oraha debljine oko 5+cm sto uzduz sto popreko.

Da se razumemo, ovo nije fizicki lak posao i radio sam ga rucno iz dva razloga:

1) Hteo san da probam testeru i predjem na rucni cirkular ako bas moram jer:

2) Rucni cirkular izbegavam kao da je zmija posle jedne gadne povrede koja je mogla ali srecom nije da me osakati za zivot a NIJE bila mojom krivicom/nepaznjom/nepravilnim rukovanjem.

Drugo nemam

Pozdrav
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ma sigurno da nece niko da ti s javi iz Glass Housa, oni su uvoznici, i hoce da se jave kada si raspolozen da kupis robe u vrednosti nekoliko desetina hiljada eura.

Evo cena iz Beogradskog staklopana, staklo je SG Planilux, ili Italijanski, e sad me ubi. A razlog za visoke cene im je to sto su oni treca ruka.

12mm, 8000 RSD m2 sa secenjem i obradom.

15 mm, 115 eura m2

20 mm, 155 eura m2

razlog za vecu, nelinearnu cenu zadnja dva je to sto oi mogu da se seku samo na nekom od CNC-ova.

Inace, nabavka rucnog alaa ovde je tuzna prica. I ne treba je pocinjati. Rucni alat ovde se kupuje u Nemackoj. I tu je kraj. Mnogo veci problem je sto ni u Mettenu, ili Minhenu nema svega, mnogo toga se porucuje, i onda se stvarno osecas kao budala kada sednes u kola, izvozis 1200 kilometara, a ono sto si hteo da kupis moze da se dobije za dve nedelje. Meni se to desilo jednom.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

BR,

Jedna molba u zavisnosti koju LN testeru imas - meni je ostala samo jedna tanka dowetail. Ako imas siru jel ti nije problem da izmeris sirinu reza ili jos bolje koliko dobro pasuje nasa furnir kant traka u njen rez (0.6mm je traka). Ako nemas kant traku ili spijun trake to je oko 8 listova 80 gramskog papira za stampac. (za pravljenje kutija pitam).

Hvala unapred
Post Reply