Iskustva sa rucnim alatom

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Iskustva sa rucnim alatom

Post by BR »

*** mbole ***
preseljeno iz viewtopic.php?pid=88270#p88270
*** mbole ***
momirz wrote:Da ne skrećem sa teme, Ima li ovde na forumu neko mesto kao "iskustva" gde bi mogao da kažem šta sam probao,
šta je preporuka a šta bi izbegavao, jer upravo kod testera sam išao na dole (i imao sreće da prodam skupe).

Žao mi je što nisam slikao sve u startu ali sada počinjem, zbog drugih.

Primer: Turpija od 6GBP se tupi duplo brže nego womax od 300din.
Ne mozes da ocekujes da ce turpija od 6 funti biti dobra. Zna se koliko kosta postena turpija. Bez 40 eura, nema dobre velike turpije, a raspe idu otprilike duplo vise. Ivasaki je jedini izuzetak.

Inace je kup[ovina dobre turpije ovih dana jedan od najtezih zadataka. Dobre turpije za ostrenje testera na trzistu u ovom trenutku nema. Liogier je najavljivao nesto, ali cena male trouglaste turpije kod niih je bila 20 eura. Cisto radi uspostavljanja odnosa, koliko kosta turpija.
Last edited by mbole on 11 May 2016 23:11, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nije tema BR ugaonok je,

"Da ne skrećem sa teme, Ima li ovde na forumu neko mesto kao "iskustva" gde bi mogao da kažem šta sam probao,
šta je preporuka a šta bi izbegavao, jer upravo kod testera "i turpija -raspi - i metal i drvo" sam išao na dole (i imao sreće da prodam skupe)."

Kao moderator seli ovo negde.
Last edited by momirz on 11 May 2016 22:45, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Da ne bi bilo zabune kratko objašnjenje.

Mene interesuje da proizvod rada bude skoro savršen.Alat koji ću da koristim što jeftiniji dugotrajniji i ako može više namena.
Ja nisam profesionalac i od ovoga ne živim ovo mi je čista zabava (primer imam vremena da ceo dan pravim srafciger za mesingane vijke za drvo)

Pošto često pravim svoj alat, oštrim, ajde da krenemo od obrade metala.

Turpije za metal Womax koje su oko 450 dinara bastard cut - Jeftino a dobro ako se staraš o njoj.
Trajala mi je oko dve godine i rezala ono što ni ručna ni električna testera za metal nisu htele ni da taknu.
Oštre se (makar ova prethodna - juče kupio novu) kiselinom dobro.

Mrtva strana ravne za metal je ravnija nego mnogi lenjiri!!!

Turpije raspe nisam probao mada sam juče kupio jednu jer imam posao koji traži skidanje dosta materjala zaguljenog oblika – javiću.

Baco turpije za oštrenje testera nisu vredne tih para (osim igla Oberg 302-16-2) i jeftini womax i skuplji ali bolji Pferd – ima kod nas – su daleko bolje.

Testere

Lie Nielsen:
Toliko precenjene da ne mogu da opišem. Veritas ih reže uzduž i popreko za duplo manje para. Imam dve Veritas koje koristim dva meseca svakodnevno i posle iskustva sa njima ostajem na njima. Kupujem još dve. (LN sam imao sreće da prodam)

Jeftine alternative za sitnije radove su Lynx i Two Cheries. Lynx 20 TPI ne morate de pipate oštra je kako stigne a TC morate skoro da izravnate DA ostanu samo markeri gde su bili zubi pa da preoštrite.

Dobio sam na poklon Wenzloff & Sons Carcass Saw testeru ali još nije stigla. Ostavicu post o iskustvu.

Za kraj o testerama Spear & Jackson 9500R 22-inch Traditional Skew Back Woodsaw:

Oko 26 evra crosscut i iz omota (ne baš, mora da se skine zaštitni lak NC razređivačem) radi kao sat.
Žalim što nisam kupio dve da jednu preoštrim na rip (mada i ova seče uzduž kao od šale 2cm - debela, bukova daska oko 40 cm dužine - stara ledja stolice- za 30-ak sekundi)

Blanje:

Lie Nielsen low angle jack - imam je -radi dobro ali precenjena. Imam dve ostrice i svaku sam morao da sređujem, kao i da izravnam taban (doduše minimalno) Upozorenje za one sa v-eee-likim šakama – dršku ćete morati da preradite – sredite – napravite novu. (ja sam morao da mi ne bi ostavljala žulj na malom prstu).

Dick (Juma-Woodriver?) koju ima moj prijatelj rade isti posao istog kvaliteta za mnogo manje para.

ECE drvene

Sve najbolje. Secundus (ili Expert) kao i običan smoother sa drvenim klinom rade kaao satić. Ima ih povremeno na Kupujem-Prodajem za smešne pare i ako ste spremni da se potrudite da naučite da radite sa njima - zadovoljstvo je grantovano. Ako kupujete polovne jedino što treba da gledate da usta nisu prevelika od rada-trošenja i da leđa noža nemaju duboke teagove rđe (nov nož ovde je oko 2500 din).

Primus Jack
Odličan ali se oštrca komplikovano skuda i namešta ali ako malo radite (malo oštrite) super je.

Moderna Stanley Sweetheart No4:

Drška po moloj meri.
Na nožu (leđima) ima da se radi poliranje i to je to, radi kao sat na svakom drvetu uzduž-popreko-čvor nije bitno. Kod tehnoalata Kragujevac možete da je dobijete za oko 15000 ali se malo čeka. Uvozi TS mod BG i može da se kupi kod maloprodaja sa kojima oni sarađuju.

Jeftino Do Bola:

Lekarski štapići za jezik 100 komada oko 350 dinara. Na njih zalepite šmirglu i eto mala turpija za bacanje.
Za lepak koristio u zavisnosti od leđa šmirgle 3M 77 sprej, običan lepak za drvo duplu samolepljivu traku, tanku i debelu,
kako situacija zahteva (3M 77 sprej - ovo više ne mogu da nađem u Srbiji).

Ako treba nešto manje fleksibilno “šparing” 20 mm i dupla traka. Trajnije rešenje je da vam neko (ili vi sami) od inoxa napravi nešto kao štapiće za jezik i duplofan traka. Duplofan se skida benzinom ili uljanim razređivačem (izbegavajte KG proizvođača – otrovaćete se se bez maske)


Opinel džepni nož- karbon oštrica (dobar je i inox ali je ovaj bolji).
Ako imate nekoga ko ide u Francusku (skijanje!?) ima ih na svakoj trafici i odlični su. Jeftini.
Ima ih u BG Sanajper.

Granitna ploča (oko 5000 din):

80*60*3,5 cm

Ne mogu da provučem proverenu mikrometrom špijun traku 0,02mm ispod nje i referentnog mačinskog lenjira ni u jednoj tački.
Nije mi prva ali jeste prva kojom sam zadovoljan
Radili braća Å ević - selo Lipovac pored Topole.

Pozdrav svima.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moja iskustva su potpuno suprotna od tvojih.

Recimo LN testere su daleko bolje od Veritasa. Veitas je na nivou cene otrilike tamo gde su i japanske testere srednje klase. Tupi se brze od LN, ostri se teze. U fabriskom stanju ima problema sa pucnama koje su ostal na bocnim stranama, i sa drzanjem prave linije. Kada se preostri je OK, no opet je meksa od LN. Imao sam tri Veritasa, jedan je zavrsio u scraperima, druga dva su poklonjena. Zamenio sam ih sa LN, i uopste ne zalim. No, posto sam se lepo naprobao Bad Ax testa, sledeca je Bad Axe Tenon od 16". No, za one koji nece da nauce da rade sa testerom, nije ni LN, ni Bad axe. To su osetljive testere koje zahtevaju vestinu. Veritas je sasvim Ok ako ne zelis da ucis da radis sa njom. Potpuno ista prica je i sa japanskim testerama. One skupe nisu za one koji ne znaju, bice razocarani.

Ono sto sam video od Jume, Qunagshenga i Wood rivera generalno nije lose, ali na skoro svakom primerku postoje problemi koji su nedopustivi u tom cenovnom rangu. QS je generalno najbolji, kod njih ima najmanje problema, a oni sa problemima se prodaju za manje para. Problemi na svima su ukljucivali. Labav noris mehanizam na LA Jumi, sraf koji nije narezan do kraja na QS, sraf za drzanje seciva postavljen u stranu na QS, pa je secivo trebalo da se izbrusi sa strane da bi leglo na mesto.

Od gomile QS i Juma seciva koje sam propustio kroz ruke, ni jedno nije bilo ravno koliko secivo treba da bude ravno u toj cenovnoj kategoriji. QS #3 secivo koje koristim je mekse od deklarisane vrednosti, ima 58 HRc, a to je ispod tolerancije, koja j do 1 stepen. Na drugim secivima sam takodje nalazio probleme, recimo na jednom za No6 samo secivo je bilo 60.5, sto je Ok, ali vec 1cm iza je bilo 56. C hipbreakri nisu ravnio kako treba.



LN koje sam probao, su bili odlicni, od bronzanog No 4, sa York pitch frogom, koji je prvo stigao meni u ruke, ne bi li se sredio, a sredjivanje je zavrseno ravnanjem sevica na 3 mikrona, grublje nije trebalo. No7 je odlican od pocetka po recima vlasnika koji zna sta radi, no nisam ga gledao out of the box. LA Jack LN je imao problem ispod beda, ali to je normalno, posto je ugao na njemu 12 stepeni. Mnogo pametnije bi bilo da je ugao 20 stepeni, posto se problei desavaju upravo zbog toga sto ispod seciva nema previse metala. To su problemi koji su smetali i originalnom Stenlijevom No 62, a LN je samo kopija.


Veritas je kao rende bolji od LN, kosta malo manje, ima savremenije konstrukcije, sa bolje promisljenim detaljima. Nije da je bez problema, ali su oni minorni. Moj LA Jointer je stigao bez jednog od bocnih srafova za stelovanje, ali sam vec za nedelju dana dobio koverat iz Amerike sa tri rezerve. I to dzabe. Taban je bio potpuno ravan. Scraper plane, i Skewed rabbet su bili bez problema iz kutije, svi delovi na mestu, ledja poravnata, i bez ikakvih problema. Veliki Shoulder koji sam probao pre nedelju dana je takodje bio odlican, odstupanje na vrhu bocne strane od vertikalnosti je bilo 0.7 stotih milimetra. Sto9 je rezultat koji bi prosao kod masinske opreme, a kamoli kod rendeta.

ECE je onoliko para koliko muzike. Primus nije najlaksi mehanizam za podesavanje i izbegao bih ga ako je moguce. Bolji modeli su bez primusa sa klasicnim klinom, mada mehanizam kacenja klina nije klasican. Seciva su im odlicna. No, ako se ostave na vlazi imaju obicaj da se taban odlepi. Kod nas ima jako, jako malo onih u koje se ispalti ulagati rad. Cak i kada su sipravna, obavezno je proveravanje jednom mesecno, i sredjivanje tabana jednom u sezoni, alo je u pitanju smoother. Za malo vise para moze da se dobije daleko bolje rende.

So se granitne ploce tice, za njom nema nikakve potrebe. Za otprilike cetvrtinu para mozes da kupis 12mm debelu plocu od float stakla, koja je ravnija. Float staklo se pravi tako sto se staklo sipa na otopljeni kalaj, i tako se hladi. Povrsina je ravna onoliko koliko je ravna povrsina otopljenog kalaja. Zadnji put kada sam se zezao sa ocitavanjem, vece su bile greske od mog daha nego odstupanja ravne povrsine. A pri tome se staklena ploca lako menja.

Opii su odlicni, no na kraju nemaju nikavu svrhu. Secivo je premekano i ne drzi ostrinu, a drske se glave. Za te pare More su bolji izbor, fiksne i karbonske, koje kod nas kostaju oko 1000 dinara. Jedina caka je da se secivo odbrusi milimetar od reza, posto su sve do zadnje pregrejane prilikom ostrenja i ne drze ostrinu. No nozevi nisu prica za stolarske poslove.

Sto se dleta tice, lep ulaz su Stanley SWH 750. Narex nije los, jedino se ostri teze od klasicnih ugljenicnih celika. Na pojdinim modellima Narexa ravnanje ledja je problem. Ne secam se da me je nesto namucilo kao narex cabinet sitine 40 mm. No to je Narexov najjeftiniji model. Parimg dleta su dosla skoo pa potpuno ravna.

Veritas dleta mi se ne svidjaju oblikom. LN su odlicna, imaju isti sistem kao Stanley 750, sa navlacenjem seciva na drsku, koji radi fenomenalno. I doju sasvim ravna. Ashley Iles dovetail dleta su takodje sasvim OK, nego mi se sve cini da sam vec pisao na forumu o njima. Blue spuce dleta su jednostavno fenomenalna, no nisu za nas. Samo zbog cene, koja prelazi 150 eura po dletu dok dodje ovde. Ali sam se zao slatko izigrao.

Sto se tice toga da je ravna strana turpije za metal ravnija od lenjira, moze da se desi, ali samo ako poredis sa lenjirima made in china, kojih su nase prodavnice pune. Ni u kom slucaju se to ne desava ako je lenjir Mebin, ili dolazi od bilo koje normalne forme koja sertifikuje preciznost lenjira. A ralog je prost, turpija ide na TO, u kojoj se krivi, i posle kojeg se ne brusi, dok se lenjiri bruse posle TO, i to do zahtevane preciznosti.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Moram reci veoma korisne informacije :prsgore:

Jedno pitanje u vezi granitne ploce. Jel ona poravnata na nekoj specijalnoj masini pa je tako ravna ili se jednostavno zadesilo?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Granit se inace ravna na metalnom lapu, koji se poravna grecovanjem pre toga. Kamenoresci na danasnjoj masini generalno znaju da prilicno lepo poravnaju granit, posto su masine prilicno slicne preciznim masinskim brusilicama i ne koriste stare tehnike. .

No, kao sto sam pre napisao, float staklo je preciznije i jeftinije resenje danasnjih dana. Jedina mana mu je sto zna da se grebe. A moze da se koristi i kao povrsina za lapovanje, u nedostatku bolje.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nije radjeno ništa specijalno koliko ja znam. Momci prave ploče za bilijar stolove za inostranstvo u kupci su im zadovoljni (ja cvrkućem).
Naravno prave sve što ti padne na pamet.

BR tvoja iskustva - tvoja. Ja izneo moja i ne bi dalje u diskusiju.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Još jedna stvar,

Ko god se zadesi u KG dobrodošao je da pričamo, proba šta imam od alata, vidi šta sam radio.
(iako oglazi brzo zadržao sam primere i onoga što valja i ne valja - po meni)

Pozdrav
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno da su misljenja i iskustva razlicita. Uvek nekome vise odgovara ovo a nekome ono.
Forum i sluzi za razmenu iskustava, a za sta ce se ko na kraju odluciti je njegov izbor.

Moje iskustvo sa womax turpijama je da su sve osim ravnih, a i nisu se bas proslavile sa trajnoscu. Doduse ja dosta radim sa metalom, pa su mi verovatno zahtevi veci. Al uvek se desi da nekome zapadne ravan primerak. Stvar srece.

Od turpija koje su me zadovoljile odnosom pare-muzika imam jednu mtech, plavo crna drska, prodavao ih je merkur. Ne secam se vise cene, davno sam je kupio, al bila je skuplja od womaxa al jeftinija od bahca. Single cut mala turpija, prilicno kriva, al lepo drzi ostrinu vec dosta dugo.

Za ostrenje, imam pomenutu bahco needle, i zaista je odlicna (u odnosu na ono sto sam probao naravno). Imam jos par Lux-ovih (solidno, al rado bih bolje) i jednu womax-ovu koja sluzi za "drljanje" to jest grubo skidanje materijala kad rezem nove zube. Ivice su joj katastrofa, al ionako posle dodje nesto finije.

Ivan se verovatno raspituje za granit zbog tusiranja. Staklo jeste ravnije, al ne prima lepo boju, tako da nije pogodno za to. Za ostrenje, ravnanje... idealno.
Mozes i da uzmes dva komada od recimo 12mm, i zalepis ih silikonom tako da dobijes duplo deblji i lepo tezak komad. Tezina je u ovom slucaju prednost.

Za lepljenje smirgle i improvizovanje turpija, koristim "najblazu" dvostruko lepljivu koju mogu da nadjem. Obicno ima po knjizarama, takozvanih "kancelarijskih". Providna, jako tanka. Cilj mi i jeste da bude sto je moguce manje lepljiva, kako bih mogao da skinem smirglu a da traka ostane zalepljena na dascici (ili staklu). Stavis nov komad smirgle preko, i to malo "lepljivosti" je drzi vise engo dovoljno.
Jedino kada pravim poluokruglu "turpiju" malog precnika, ta kancelarijska ne moze da drzi ivice, pa tada koristim onu jacu za tepihe i slicno.
Za skidanje kada dodje vreme koristim ili perhloretilen (moze da se nadje po radnjama za hemijsko ciscenje, zamolite ih da vam sunu litar-dva), ili uljani razredjivac. Perhlor malo brze isparava, pa njega vise volim.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

BR:

Donesi LN, ja imam obe da probamo!

Zeka
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Jeste za tusiranje i momirz ako moze kontakt telefon tih majstora iz Topole, pozdrav.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Upravo tako Mbole.

Mene kod blanja i testera prvo interesuje da mi ne prave žuljeve jer radim mnogo.

Post i jesam napisao da ljudi - pogotovo klinci koji počinju - ne bi bacali pare na jeftino ni na skupo.

Ova Womax je služila za obezubljavanje testera, radila razne alatiće od šparinga (ja sad ne znam koliko je to tvrdo ili meko) ali kada sam radio šrafcigere za mesingane šrafove 2-6mm od starih inox šrafcigera samo ona je htela da ih pipne.

Mbole,
pošto kažeš da radiš sa metalom - da ne tražim na drugim mestima - koji čelik da kupim i gde ako znaš, da napravim šrafcigere 8-10-12mm. Uglavnom mesing šrafovi ili stari srafovi za drvo koji su meki. Mnogo mi toga dolazi a tarpezna glava ne radi dobro jedino "puškarski" oblik radi kako valja. Može i bitovi za šrafilicu ako nisu pretvrdi.

Pozdrav
Last edited by momirz on 13 May 2016 10:31, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

ivanob1:

Evo jutros sam pričao sa Prežom i on kaže da ništa specijalno nije rađeno samo je mašina koja radi precizna.
Ne znam sme li da se ostavlja kontakt ovde pa ako kome zatreba nek pošalje poruku na PM.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sme kontakt naravno.
Jedno je kad neko nesto pita, i trazi gde i sta da nadje, a drugo je kad neko dodje i "e ja prodajem ili pravim to i to". Prvo je informacija, drugo je reklama.

Gde naci celik je kod nas "veselo" pitanje. Na kamion sve moze da se nadje, al na malo... jako nezgodno. Jos celika u kvalitetu obicno ima samo u firmama koje ne rade maloprodaju.
Ne vidim sto bi ti smetalo da je vrh tvrd? Ako je dimenzija kako treba, nece ostetiti glavu srafa. Ako je sraf tako zapekao da pocne da se razvaljuje glava, nista ti ne pomaze mekan vrh srafcigera.
Osim ako ne pricas zbog problema da obradis tvrd materijal, al zato uzmes nesto sto se naknadno termicki obradjuje. Tipa 3840 (prvenstveno zbog lakog kaljenja, to jest dosta je tolerantan na omaske) pa okalis samo vrh. U sustini moze maltene bilo koji alatni celik ili celik za opruge. Idealan bi bio 4835 samo ne znam gde ga naci, a i nisam siguran kakav je kod termicke obrade.

U Kg i okolini, zaista ne znam gde ima da se kupi. Recimo ovo sam odguglo na brzinu:
http://www.atenic-commerce.com/celici.html
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Predrag -Preža i Nenad Å ević:

Telefon:

034-834 762
063-8214272

Pozovite se mene ako vam daju veću cenu jer ja ne znam jesu li mi dali kao drugaru. I ako jesu daće i onome ko kaže Zeka mi je rekao za vas.

Pozdrav
Post Reply