Iskustva sa rucnim alatom

Rad sa ručnim alatima
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nlazovic evo link

https://scienceofsharp.wordpress.com/

Iako ovo nije originala clanak gde sam ja citao (izlapeo sam) i ovaj mi se ucinio dobrim (Ima doasta ali nije lose stivo) Kazem ucinio jer ovo je ipak prica o metalu a ja o tome ne xnam puno
Last edited by momirz on 22 Jun 2016 10:52, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Aj da ponovim Orah-Croscut-120mm. I to bogami tvrd orah (znam koliko brzo tupi blanje - skorije sam izvlacio daske iz neokrajcovane).

Veritas ga sece bez da mislis ali poenta nije u tome koja je od zapadnih bolja. MORACU ako ne sad onda za godinu dve da predjem na nesto sto ne moram da ostrim. Sda jos uvek uz pomagala mogu 14 tpi uz muku, 12 tpi + mogu, ali ovo sto ja imam nece da ide na bolje -samo na gore.

Za grubi rip i grubi croscut imam S&J koje radi kao sat i ima krupne zube tako da mogu da je ostrim bez problema (prvi put pre 2-3 dana iako nije bila "tupa" ali je posela da sece malo sporije)

Od onoga sto sam video na WH samo jedna je naglasena da ima exstra harpoint zube a to je:

http://www.workshopheaven.com/tools/Gyo ... 240mm.html

Zapadne mi vise ne trebaju. Sto sam kupovao, sto podobijao na poklon - jos tri treba da mi stignu. Probacu i ostaviti S&J za grube a od onih sa ledjima samo dve rip (grublju i finu i mislim da ce da bude Veritas) i jednu crosscut. Ostale idu na prodaju/poklon.

Probacu nesto od ovoga gore navedenog pa sta bude.
Ostavicu iskustva.

Hvala i pozdrav
Last edited by momirz on 22 Jun 2016 12:21, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Za tu duzinu reza uzmi 306, ona ima malo krupnije zube. Zaboravi na Fugaku seriju, Japanska testera sa teskom drskom nije resenje ni jednog problema. Bolje uzmi klasicnu drsku. 306 ima malo krupnije zube, ali to krupnije je vrlo uslovno.

Mada, ako necemo kovencionalno, 303 bi ti radila najbolje, ali ona ima velike zube, pa ce tek da zaglavljuje u orahu.

Sve Gyokucho testere imaju super hard zube, i presvlaku od tvrdog hroma preko toga.

No, sa svim japanskim testeramo moras da budes debelo nezniji nego sa evropskim. Gyonkucho i nisu toliko ostljive, ali se i na njima lome zubi. Na orahu verovatno ne, on je mekan, ali hrast, jasen bagrem su pravi izazovi.
Post Reply