Moji neuobicajeni rucni alati

Rad sa ručnim alatima
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Ostrenje ovog noza je verovatno pipav posao?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

I nije. Ravne povrsine ostris klasicno, a okrugle smirglom obavijenom oko burgije odgovarajuceg precnika. Ja ih obicno zavrsavam dijamantskom pastom na drvnom stapicu. Za divno cudo, ide prilicno brzo.

Mnogo je bitnije potpuno tacno ispratiti oblik profila.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Da na oblik sam i mislio. U sustini ovo treba biti relativno gruba alatka, tj da skida deblji sloj drveta u jednom potezu, ili gresim? Usta imaju otprilike 1 do 2 milimetara ako dobro vidim sa slike.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Upravo tako. Sva ta profilna renda su grube alatke, koje treba da skidaju poprilicno. Na kaju kada zavsis sve grube poslove, mogu da se nameste na fino da se sve izfinisra, a i komadi drvta za profile se biraju, tako da nema mnogo cepanja. Postoji jos jedna caka. Na ovim iskrivljenim malim povrsinama, je daleko teze zapaziti greskice, i one izgledaju uvek dobo, bez obzira sto se na ravnim povrsinama ubijs od ravnanja sa rendetom. U svakom slucaju, krajnji proizvod izgleda daleko bolje nego kada je radjen na glodalici.

Ovi beaderi se najcesce koriste za daske sa spojem pero i zljeb, ili za ivice fioka, da bi se zamaskirao procep izmedju dva elementa, koji moras pa moras da ostavis.

Postoji jos jedna vaijanta, scratch stock, koji moze da se napavi i jeftino i bzo, ali o tome kada stignem da slikam.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Tom Fidgen ima par videa sa tom tehnikom. Evo i jedan od njih

https://www.youtube.com/watch?v=3Ib1SjthtnU
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Seciva za scratch tool mogu da se prave od bilo kakvog okaljenog tankog komada celika, pri tome ne previse okaljenog. Lepo rade bonsek platn, one stare, koje nisu bimetalne, lepo rade i ove savremene testere sa indukciono kaljenim zubima, kada se skinu zubi. Bitno je da mogu da se obradjuju turpijom, znaci da su maksimum 52 HRC. Pri tome nije mnogo bito koliko dugo ostanu ostre, ionako se korite za nekoliko metara profilisanja.

A telo moze da bude i mnogo prostije. Videces kada budem slikao, nema nikakve potrebe za pokretnom vodjicom, posto je dovoljno da se pomeaju samo zubi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ovo sam cekao nekoliko godina, pa mi je bilo ili skupo, ili nije bilo u odgovarajucem stanju. Ovaj je em bio jako povoljan, em radi u potpunosti. Cak ni opruge ne moraju da se menjaju.

Image

Image

Ovo je stenly 42x razmetac za testere, tanje od 1.02 mm (18 Ga lim) i sa 14 ili manje zuba. Po svim ekspertima, ne postoji bolji rametac, posto se sirina rametanja podesava kosom ravni, a pored stifta koji savija zub, ima i stift koji fiksira testeru u polozaju pre nego sto se zub savije. Pri tome, na ovome nema sta da se pokvari osim opruga, koje nije problem zameniti, pa traju vecno.

Kada je stigao, rasklapanje i podmazivanje je trajalo citava dva minuta. I radi kao sat.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Imam ja slican ali nisam gledao da li je brendiran. Bas cu pogledati sutra.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako je Stanley, brendiran je sa prednje strane.

Image

Unutar drske pise model kod 42x
Image

A ako je kopija, nakovanj i plungeri bi trebali da izgledaju ovako.
Image

Spoljni pritiska testeru i fiksira je u polozaju, unutrasnji savija zub.

Stenley je imao gomilu takvih modela, DIston takodje, a ima jos mali milion proizvodjaca. Stanley modeli su 42, 43, 42x, 42w, 442, i jos nekoliko kojih ovako iz glave ne mogu da s setim. 42w ima podesavanje na prednoj strani, sa brojevim, i za velike testere je. 442 je savremenija verzija, od savijenog lima, za jako velike testere, ako se dobro secam. 42 original je do 10 ppi, ako dobro pamtim, ali takodje nema dvostruki pritiskac. Samo 42x ima dvostuki pritiskac, a isporucivao se i sa dodatnim probojcem za testere sa sitnijim zubom od 14 ppi. 43 je za testere od 5ppi i vece.

Po obicaju, STanley je menjao oznake togom godina, pa je prvobitno 42x bio 42 improved, pa ... Ma citav kermes, i samo za one koji hoce da ih skupljaju. Za nas ostale, uzmes 42x, i gotova prica. Proban je i na 7ppi, i radi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Slican je jako sirok pojam.
Brdo njih fizicki lici, to jest ima spolja gledano isti oblik (imam jedan taki). Ali sam mehanizam koji "radi posao" to jest pritiska zub se drasticno razlikuje.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Doduse sad kad sam video kako izgleda ukapirao sam da i nisu toliko slicni :) Brend je Peugeot Freres, France .

Image
Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jos jedna jako korisna sitna alatka. Tramel points, ili vrhovi za sestar. Natrcao sam na prilicno jeftin par, koji se pokazao na nivou kvaliteta Stanleya, Kunza, i slicnih.

Image

Ne zauzimaju puno mesta u sanduku za aqlat, a u kombinaciji sa letvom, ocas posla se napravi sestar, razmernik. Uz lenjir, ovo je vise nego dovoljan alat za podelu duzine u bilo kom odnosu proporcije, podelu na delove, konstruisanje uglova, podelu uglova, odredjivanje zlatnog preseka, i sve ostale lepe geometrijske elemente na koju se danas prilicno zaboravilo. Da ne pominjem da je ovo i lenjir dovoljno za kompletno konstruisanje camca, iz lofting tabela.

Image

Jedan od vrhova ima i nosac za olovku..

Image
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

uff ovo mi treba :ongel:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
niko
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 12 Jul 2009 13:02
Location: Banja Luka

Post by niko »

Alat ili kafa
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nije kafa. Nesto sam se igrao sa domacim receptima za lak, prosulo se i ostale fleke. A posto je u pitanju kopal manila+selak+jos koja slicna smola, ne skida se..
Post Reply