Moji neuobicajeni rucni alati

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pomenuh danas u drugoj temi da poslovica " Ko rano rani, dve srece grabi" se potvrdila na delu. Na buvljaku u 6 ujutru, nema sta nema, pa tako pored ostalog i ova testera.

Imao sam vise srece nego pameti da je primetim u gomili drugih, apsolutno nezanimljivih.

Image

Na prvi pogled, upropascena testera, no nije bas tako. Ovo stanje bi bilo vrlo dobro na nekom zapadnom aukcijskom sajtu. Nigde nema pitinga od korozije, a korozija je prilicno ravnomerna. I drska je cela, fale samo dva srafa, ali to nije nista sto Bole ne moze da sredi.

etching je prilikom kupovine izgledao ovako.

Image

A na prednjem delu s nazialo postojanje jos jednog, koji je bio potpuno necitljiv.

Image

No, posle par minita ciscenja, prvi je odlican.

Image

A bogami i drugi

Image

Da budem iskren sada mi je pretoplo da se dalje zezam sa njom, a i white spirit se previse oseca po stanu, ali uskoro nastavljam. Platna ce se lepo ocistiti, a siguran sam da ce i drska isto tako da dodje u prioblizno stanje. Ostaju srafovi.. Nisu metricki, tako da ce sva cetiri morati da se prave novi.

Inace testera je 26" Sandvik No 277, 6T crosscut. Platna je definito taper ground, suzava se od zuba prema risu, i breasted, tj zubi nisu u pravoj liniji, nego su postavljeni u luk, sto bi trebalo da poveca brziu secenja.

Bice idealna za tesarski komplet sa William Greavsom 4 1/2 Rip koji uskoro stize.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lepo lepo...
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Bogdane, pratim ove tvoje teme iako ništa ne razumem niti mi je jasno. Ovakvu testeru da nađem na ulici ja bih je preskočio.
Pozz
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Slobodno ih ti prskaci, samo me pozovi kada preskocis neku ovakvu :D. Cisto da dobije isti tretman.

Ovakve se vise ne prave za smrtnike. Poredjenje sa savremenim testerama kojih ima po nasim prodavnicama, je kao poredjenje Mercedesa W 120 i Tata Nanoa. Izgleda slicno, ali ni nalik. Ova ce da potraje i mojoj deci, a nije drasticno sporija od cirkulara.

Jedino je malo vise tesarska, nego stolarska, posto je pre za talpe nego za daske po broju zuba.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jos jedna sitnica od proslog vikenda.

Image

Ova zadnja je jos na skidanju rdje, ostale su gotove, i osim pasivizirane povrsine, izgledaju kao nove. Jos samo da ih naostrim.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Danas stigla nova makina. Na kraju sam resio i problem zezanja sa prepravljenim scrub rendima, koja nikada nisu na nivou namenskog scrub rendeta. Sa obzirom da pravim "amiski" komplet za stolariju, posto struje na rancu necu imati do sledeceg leta, ovo je jedino resenje za ubrzavanje ravnanja drveta.

Image
Image


Taban i secivo su uzi od standardnih renda, a samo rende je lakse. Mehanizam za podesavanje je krajnje primitivan, jedini Veritasov dodatak su dva srafa, koja sprecavaju pomeranje seciva iz centralnog polozaja.

Image

Ostrica ima mali radijus, poluprecnika samo 7.5 cm, a usta rendeta su vrlo siroka, tako da nema nikakvog glavljenja struske.

Image

Na prvu probu, ni jedan rucni alat ako izuzmemo sekiru ne pretvara ovako brzo korisno drvo u strusku.

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lepo lepo...
A i noz deluje bas "muski". Koliko je debeo? Sa slike bi se reklo jedno 4-5mm.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

4.8mm, ili 3/16". Uzeo sam karbonsko secivo, lakse ce da se ostri na terenu. Za ovo standardni Jig ne pomaze, nego ce da se pravi nesto, a doostravanje iz ruke.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

ako nemas stuje svrati kod mene da ti izravnam daske! pozdrav :skool: a moze i na :skool:
smirglaj nikad dosta
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dogovoricemo se. Meni je strugara 300 metara od kuce, pa mi zao da nosam daske okolo :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pod kojim uglom se ovo ostri?
Rekao bih da je dosta veliki ugao reda 30 stepeni.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

35 stepeni. Dovoljno ti je 10 sa donje strane da radi kao treba. Bevel je lepo sirok, pa ce i da se lepo vodi rukom, samo treba paziti da se ne pokvari luk. Jedino sto nema mikobevela, kirns ugao je vec blizu donje granice od 6 stepeni.

I nece moci na tocilo, samo na belt, ali sa istim jigom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto ne moze na tocilo?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nova igracka. Beading rende, 9.5mm, W. Grendsdale Bristol. Proizvden je najverovatnije negde 1860, po oznakama.

Prakticno je u savrsenom stanju, umetak od simsira nigde nije odlepljen, secivo je pravilnog oblika, nema ostecenja na tabanu. Sve sto je bitno je na mestu i radi, osim sto mu fali dobro ostrenje.

Image

Image

Image

Image

Po ceni manjoj od cene bita za ruter, a da ne pricamo da je brzi za koriscenje.. I nema smirglanja pre finisiranja.

Imam beading iste sirine na kombinovanom rendetu, no ovakvi stai rendici su pravo uzivanje za ad, a vrlo cesto mi se ne da da vucem celo kombinovano rende zbog jednog ili dva profila. Ovaj ce vrlo brzo da bude zaposln, treba da pravim neka ledja na pero i zljeb, pa ce dobiti i ukrasni beading, da se sakrije spoj.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

mbole wrote:Sto ne moze na tocilo?
Tek sada videh post.

Postoje dva razloga. Prvi, u slucaju mikrobevela i hollowa od tocila iza njega je sto je ovo rnde za grube radove,pa se tanki mikrobevel prilicno lako ostecuj. A ako napavis hollow sa 30 stepeni na ivici, poblem je clearance ugao, posto je vec i ovako 15 stepeni.
Post Reply