Moji neuobicajeni rucni alati

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Moji neuobicajeni rucni alati

Post by BR »

Danas je stigao novi spokeshave, sa niskim uglom seciva. Proizveden 41, za ministarstvo vojske, i nikada koriscen. Msingana ploca na ustioma je netaknuta, a secivo ima samo tragova oksidacije, ali ne i korozije. Drvo je u odlicnom stanju, osim sto je potamnelo tokom godina, tako da tu nista necu dirati.

Image

Image

Image

Na ovoj zadnjoj silic se vidi jedno dublje ostecenje na secivu, sa strane, tako da ga verovatno necu ni izvlaciti do kraja, vec cu prilikom rada izbegavati tu zonu.


Od sredjivanja zahteva samo ostrenje, no trenutno mi je na radnom stolu nesto drugo sto cu uskoro postaviti, u fazi mazanja uljem, pa ce ostrenje malo da saceka. A siguran sam da radi kao avion, ti LA spokeshawe obicno seku kao blesavi.

Inace ovaj model je neobican, posto se dubina reza podesava sa maticama na drsci, prostim odvijanjem i zavijanjem. Kod modernih modela to se resava sa cetiri srafa, dva za pritezanj, dva za podesavanje minimalne udaljenosti seciva od usta.

Na najstarijim modelima nema srafova, nego se na njihovim mestima nalaze podvijeni krajevi seciva, a debljina reza se podesava kuckanjem. Da budem iskren, jako mi se svidja ovo resenje koje sam nabavio, osto je podesavanje najprostije.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jedan domaci router plane. Kosta nekoliko stotina dinara, a zavrsava posao.

Image

Mehanizam je napravljen od dve sajbne, imbus srafa M10 i nastavka za navojno vreteno. Secivo je imbus kljuc.

E sad, najveci problem je sto sam dobio ideju za vei, poboljsani model, sa vise kerefeka, pa pravim jos jedan. Kostace verovatno duplo vise, citavih 600 din
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Molim te, ako ti nije teško malo detaljnije poslikaj oštricu i napiši kak si ju brusil.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Kakva je vidljivost prilikom obrade zbog relativno malog otvora oko noza?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Evo slika i za jedan i za drugi odgovor.

Prvo secivo.

Image

Bruseno je na tocilu i stacionanoj trakastoj busilici. Prvo su skinute bocne strane, i secivo dovedeno na sirinu od 6 mm, pa napravljen ugao na donjoj strani koji omogucava rez, i finalno je napravljen bevel sa gornje strane. Brusen je uz stalno hladjenje, no imbus nije osetljiv ako se ne pregreje sve dok se ne dodje do brusenja ivica tanjih od milimetar. Posto je ovo vrlo specificno rende, nije potrebna ni velika preciznost. Jedino sto cu morati da napravim sablon za drzanje seciva, posto sam ovako iz uke zaoblio gornji bevel.

Kada se postavi na rende, secivo viri ovako
Image

Sto se tice preglednosti rada, za sada nisam imao problema. Generalno, kada radis sa ovakvim rendetom, stojis iznad tezge, i vuces ili guras. Kada ga vuces ka sebi, situacija je kriticnija, ali se opet vidi mesto na kome se radi i vise nego dovoljno.

Image

Image

Kada ga guras, preglednost je veca.

Image


A sada trazim imbus kljuc 16mm, za veliki primerak.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Svaka cast! Koji ti je ugao noza prema materijalu? Da li si eksperimentisao ili si negde pronasao koji je ugao potreban?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Trenutno nemam vremena, ali obecajem da ću idući tjedan detaljno pregledati slike...
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Slike govore sve :prs: Hvala

PS. Mnogo mi se svidja obrada ovog drvenog dela i zavrsnica. Odlicno izgleda.
Last edited by ivanob1 on 15 May 2016 20:12, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Veljo,

Minimalan ugao izmedju seciva i drveta sa donje strane je nekih 5 stepeni, u zavisnosti od vrste i tvrdoce drveta. Tvrdje drvo, manji ugao i obrnuto. praksa koju imas po literaturi, je da na BU rendicima, kada se secivo ostri sa back bevelom, taj back bevel ne bi trebao da bude vise od 6 stepeni, jer je onda sa tlom seciva pod uglom od 12 stepeni, clearance angle manji od 6 stepeni.

Na mom secivu je ugao minimalan, 5 steeni, ali za sada radi lepo, i na mekom drvetu, uz jedan trik. Gornji bevel je malo zaobljen, pa je secivo kao na scrub rendetu, naravno na minijaturnom nivou, sa obzirom da je siroko samo 6mm. Ako se pokaze da je ugao pramali, povecacu ga ocas posla. Kao sto ocas posla mogu da napravim i novo secivo, posto sa ovim eksperimentisem.

Veritasovo V secivo, za router plane, ono spicasto, uopste nema clerance ugao. Razlog je prost, napadas drvo sa bocne strane, kao da radis sa paring dletom.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

ivanob1 wrote:Slike govore sve :prs: Hvala

PS. Mnogo mi se svidja obrada ovog drvenog dela i zavrsnica. Odlicno izgleda.
Hvala. Spremam se da napravim i krenov rende, pa isprobavam neke ideje.

Iako je to u potpunoj suprotnosti sa idejama Krenova, koje stavljaju funkciju iznad svega, a samo rende izgleda kao otesan panj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam svojevremeno radio slican, samo sto imam i "ogradicu", pa mi se cini da je malo laksi za rukovanje, to jest imas bolji oslonac kad ga guras/vuces:
viewtopic.php?pid=65919#p65919
Plus, noz moze da se postavi na obe strane, posto nekad treba prici skroz do "zida", a kad se noz postavi sa zadnje strane, viri van gabarita alatke.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Probaces kako ti ovaj lezi, meni se cinilo da ce da postoji opasnost da bude neudoban, ali sam mu na kraju doakao. Ionako je nastao bez mnogo planiranja, po sistmu besposlen pop i jarice krsti.

Sledeci ce da bude tesaraski, daleko veci. I smisljeniji.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Bravo BR,

Ukljucujem se kasnije u diskusiju da bi eventualno pomogao ljudima koji razmatraju kupovinu Lie Nielsen ili Veritasa.

Ja sam u pocetku radio sa slicnim drvenim i a sada dobio na poklom veliki Veritas. Razlika u odnosu cena/funcija uopste ne opravdava nabavku Veritasa.

Ovo tvoje ce da radi isti posao bez ikakvih problema.
Ja cu Veritas da prodam najverovatnije I da se vratim na tako nesto.

Lepo ce da te sluzi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imam materijala za tri jos veca Router rendeta, ali cu u potpunosti promeniti mehanizam. Imbusi koje sam nabavio za njih su 17 i 14mm, pa ce seciva biti barem 14 i 12 mm siroka. Trenutno smisljam kako da ukljucim mehanizam za podesavanje po dubini sa maticom, kao na veritasu, sve sa prstenom za podesavanje maksimalne dubine. To je relativno potrebna funkicija. A od ovih koje pravim, jedno ce biti na velikoj pl;oci, i raditi kao tenon rende. A spremam se i da pravim jedno, jos manje, sa secivom od 4mm.

Glavna prednost Veritasa pored podesavanja po dubini, i zausavljanja na odredjenoj, prenetoj dubini je mogucnost koriscenja vise razlicitih seciva, ukljucujuci i ono za intarziju. Ali slazem se sa tobom, ko ima dobro drveno ruter rende, u nekoliko velicina, nema potrebe za veritasom. A i kod metalnih, jedna velicina nije dovoljna. Pogotovu ako se neko pored stolarije zeza i sa tesanjem, kao u mom slucaju.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Evo budicih seciva za nova ruter renda. Pored ugaonika od 15cm, za poredjenje velicine. Od kluca od 17mm, moze da se dobije secivo od 14mm bez problema.

Image

A uz to jos neke sitnice su stigle iz Japana.

Image

Vodeni kamen granulacije 120#, i Z saw rip kataba od 300mm. Za mekano drvo, tipa bor, lipa nema boljeg izbora. A lepo radi i u bukvi. Sa njom se bez problema vade daske iz grede sirine 15cm, a i to ne traje predugo. Jos jedan plus je sto ovu mogu da naostrim, bez obzira sto je indukciono kaljena, jedino pitanje je koliko to ima smisla, sa obairom na cenu.
Post Reply