Grebanje metala - scraping metal

Rad sa ručnim alatima
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Grebanje metala - scraping metal

Post by ivanob1 »

Da li je neko koristio metodu grebanja metala da bi se precizno izravnala povrsina? Evo i jedan primer koji objasnjava postupak.
https://www.youtube.com/watch?v=4FS2YI3U_cc

Sam alat moze da se napravi od stare turpije, parceta hss-a ili nekog pogodnog kaljenog materijala. Nisam pronasao koji pigment se koristi za obelezavanje neravnina i gde se moze naci. Mislim na ovu narandzastu smesu sa videa. Ima li neko ideju?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Metoda se zove strucno kod nas grecanje, ali je cesci narodni termin tusiranje. Moja iskustva su ogranicena na manje komade, ali mislim da bole ima iskustva i sa vecim.

Kada sam se zezao sa tim, umesto boje je korisceno gravljenje svecom, na isti nacin. U oba slucaja vidis sta je vise od okolne povrsine.

A garavljenje radi i na drvetu, kada ga precizno ukl;apas, no to je malo drugacija prica.

Sto se alata tice, odgovaraju samo starije turpije, nove su samo povrsinski kaljene, tj cementirane, u sloju koji je jako tanak, pa kada pocnes da ih prepravljas, ocas posla dodjs do mekane sredine.

Ali zato su ploce stirije za strugarske nozeve dostupne.
User avatar
niko
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 12 Jul 2009 13:02
Location: Banja Luka

Post by niko »

Pozdrav, to se zove tusiranje, a radi se kako bi povrsine koje klize jedna preko druge bile sto ravnije, recimo klizne staze na stugovima.Naranzasta tecnost je najobicnija djecija tempera boja, a vi mozete uzeti bilo koju, samo je nanesite na jednu povrsinu, drugom predjite preko nje, i vidjecete gdje su neravnine, staru turpiju naostrite i naprijed, korak po korak.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovde smo malo pisali o tome: viewtopic.php?id=5282&p=2
mada sam ubedjen da sam pisao jos negde, al ne uspevam da pronadjem

Sto se tice boje, postoji boja posebno pravljena bas za to. Dykem Layout dye.
Uspeo sam jednom da ga kupim preko neke firme u Novom Sadu (imaju on line shop, al ga nema na njihovom sajtu vec sam ga nasao na odgovarajucem engleskom, pa su poruciali otuda). Firma se ne secam kako se zove, a taj od koga se narucuje ima crveni logotip RS. Ako negde pronadjem postavicu.

U nedostatku namenske, moze da se koristi uljana slikarska boja "prusko plava". Pri tom, treba uzeti "onu skupu" :)
Stvar je u tome sto cene slikarskih boja zavise od kolicine i finoce pigmenta koji se nalazi unutra. Sto je finiji, i sto ga ima vise, to je boja skuplja.
A za tusiranje (ili scraping) je potrebno i jedno i drugo.

Sto se alata tice, ko sto BR pomenu, odgovarajuce naostren komad stirije sasvim lepo radi posao.
Meni su se najzgodnije pokazali nozevi za odsecanje, samo teba naci neki koji ima paralalne a ne stranice pod uglom.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dukema ima kod Schrachmeyera u Zemun Polju, odmah iza Metroa.

Nikad ga nisam koristio za tusiranje, samo za markiranje.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Ako je to ovo http://www.amazon.com/Dykem-80300-Steel ... B0018ACR6G
i ako sam ja dobro primetio na videima koje sam pregledao on je nekako tecan i koriste ga za markiranje, a za tusiranje se uglavnom koristi boja u obliku paste. Slikarske boje su lako nabavljive tako da cu verovatno probati prvo sa tim.

Za referentnu povrsinu da li bi moglo staklo da se koristi? Inace sto se mermerne ploce tice ne znam da li mora da bude specijalna za tu namenu ili moze da se nabavi kod lokalnih kamenorezaca?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije taj, taj je za obelezavanje. Ovaj je u tubi, bas ko slikarska boja. Ovo: http://www.amazon.com/gp/product/B002BY ... bw_g469_i6
I ostane na svemu sto i najblaze dotakne, a i ne skida se bas tako lako (bice plavih prstiju :))

Ne moze staklo, i nije u pitanju mermer, vec granit. Drasticna je razlika izmedju ta dva.
Staklo je isuvise "glatko" i "zatvoreno" dok granit lepo "prima" boju. Mermer je premekan.
Moze i referentna povrrsina od sivog liva, al ni nju nije lako naci. Mada... posto su u Kg svasta rasturali... ko zna sta je iz alatnice gde zavrsilo.

E sad... zavisi sta hoces da radis. Referentne granitne ploce nisu bas jeftine.
Mada po USA ima i kineza za neke smesne novce (naravno kinezi ko kinezi)
Ako je za nesto nebitno i za isprobavanje, probaj da nagovoris lokalnog kamenoresca da ti napravi jednu.
Samo stvarace ti probleme pri ucenju, posto jednom stavis na jedno mesto ili okrenuto ovako, i dobijes obelezavanje kako je ploca kriva. Drugi put, malo pomeris ili malo okrenes pa dobijes drugacije, kako je vec kriva na tom mestu, i nikako da dobacis do ravnomerne pokrivenosti.

Nisam znao da ima ovog za obelezavanje u SCH. A bas sam ga trazio unaokolo. Moracu da svratim.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

a cemu sav taj rad u ovom nasem poslu?

sto bih ja to IKAD radio ?,ili neko od nas?

razumem da je potrebno za masinske obrade-dorade ali za stolariju???

::neznam::
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

singer wrote:a cemu sav taj rad u ovom nasem poslu? ::neznam::
Да се види да умемо :cool:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

U nedostatku nekog masinskog foruma, koristimo mogucnosti ovog, posto znanja ima i te kako :einstein:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bre singer... vec smo pricali o tome :)
viewtopic.php?pid=70087#p70087

Ono jes... ti svoje masine doradjujes "vecim cekicem" :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Vec kad smo zagrebali temu, jel moze neko objasnjenje u vezi ostrenja stirije? Nabavio sam komad debljine 3mm i sirine 15mm. Probao sam sa radijusom, pa nakon toga ravno formiranje ostrice. Zavrsno ostrenje je islo brusnim papirom granulacije 7000. Ostrena povrsina kao ogledalce ali i dalje ne mogu da dobijem fine siroke poteze. Vise je kao grebanje. Ugao ostrice je 90 stepeni u oba slucaja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Radijus treba da bude jako veliki, to jest jedva malo zaobljena ivica.
Ako je skroz ravno, prevelika je duzina ostrice koja zahvata pa ne mozes da zagrebes. Ako je radius premali previse se ukopava, to jest mozes da skidas samo uske strugotine, ili moras previse da oboris saber, pa nemas dovoljno pritiska ka materijalu.
Probaj i sa negativnim uglom ostrice (blago negativan, tipa 92 93 stepena to jest 2 3 stepena u minusu). Opet to zavisi i od materijala.

Jel si prebrusio, tj ispolirao i "ledja" odnosno siroke povrsine? Ostica je sastav dve povrsine, i ako je bilo koja od njih neravna, i ostrica je neravna. Naravno ne moras da ostris celu povrsinu, dosta je par mm pri vrhu.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Da ispolirao sam i ledja i cak se malo i isekao na ostricu :) Mislim da nisam pogodio pravi oblik. Sad otprilike znam gde sam gresio pa cu probati da ispravim oblik ostrice.
Post Reply