ručne blanje/rende stanley i ostali

Rad sa ručnim alatima
User avatar
PorterCable
Šegrt
Posts: 30
Joined: 26 Jan 2012 21:57
Location: Makedonija

Post by PorterCable »

BR wrote:Wood River = Quangsheng= Juuma = Dick (Dictum) Sva cetiri iz iste fabrike, jedina razlika je u kozmetici, i sta je od kog materijala na kom rendetu.
Luban je drug brend pod kojim se prodaju. Luban je originalno kinesko ime/brend.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Sta bi bila preporuka za pocetnika za rende, a da opet ne kupim kineza od 1000din i za 6 meseci da zavrsi u kanti pa da jurim drugo?
Htedoh danas da lepim neke daske duzine 45cm, onda sam shvatio da to tako nece ici posto su kada se naslone jedna na drugu krive(ne dramaticno, par mm ovde i onde, ali dovoljno da me nervira), ulaganje u veliku masinu mi za sada kao pocetniku deluje besmisleno pa gledam sta bi bilo pametno resenje.

Koja velicina, kontam polovno bolje da jurim? Imam mogucnost da cimam nekog da dovuce iz USA ako je ponuda bolja, ali je pitanje sta traziti, i opet uzeti u obzir da sam amater za ovakve alatke :D Vidim da moze i polovnih rucnih elekticnih da se nadje za 20-30e, ali mi se nekako rucna varijanta cini sigurnijom i preciznijom od tih prastarih modela ili gresim?
Last edited by astmario on 10 Oct 2019 20:36, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Prvo pitanje je koliko para si spreman da das. Rende sa drvenim tewlom moze da se uzme za 20-30 eura, i itekako moze da se natera da radi kako treba, ali neko mora da ti pokaze kako se sredjuje, i kako se podesava.

Ako pricamo o metalnom rendetu, odavno vise ne moze da se kupi ni polovno rende u najgorem stanju, a koje bi moglo da se sredi za te pare. Ocekuj nekoliko puta vise za polovne, nesredjene primerke, a sredjivanje itekako kosta.

Nova, upotrebljiva iz kutije renda, (izuzimam ostrenje, i stelovanje polozaja) su takodje poskupela. Jos kad dodas postarinu, carinu, upotrebljivog rendeta kod nas nema bez nekih 150 eura, i to u najjeftinijoj opciji. To bi recimo bio neki Dictum, sa SK4 secivom. Velicina No4, za tu velicinu dasaka, i pocetnika.

E sad, za nesto vise para, ostaje pitanje da li uzimati klasican Bejli sistem, ili preci na nesto drugo, savremenije. Meni se jako svidja po konceptu novi Kunz +. Sve je na svom mestu, pravi se u Nemackoj, ali kod nas tesko da ce izaci manje od nekih 200 eura.

Na kraju, ne vidim nista pogresno ni u tome da pocetnik uzme neko od vrhunskih renda, sa kojima nema glavobolje. Skoro je jedan nas forumas komentarisao kako je ulozio ogromne pare u sredjivanje starih Stenlija iz najboljih serija, menjao seciva, ravnjao i tusirao, a opet u odnosu na njih Veritas Custom je kao mercedes E klase u odnosu na punta.

Na zalost, potpuno mi je jasno da kod nas vecina pocetnika ne moze da krene tim putem. Tako da nam ostaju polovni drveni ECE. Steta samo sto kod nas nema mnogo Primus i Secundus modela, koji su klasa vise u odnosu na ono sto je dostupno na trzistu.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Ja imam 5-6 sredjenih stanleya raznih velicina, i to je dobro, radi to ok. Ne treba ocekivati cuda, ali radi ok. Probao veritas, to je neki drugi svet ali su i cene takve.

Meni za moje hobi poslice (radim drvene kutijice za mladenacke pakete za svoje potrebe, pa treba da izgleda lepo i precizno), uz ostali alat pod kojim podrazumevam prezican cirkular i diht-abrihter, za neka finisiranja (retko upotrebljujem smirglu), mala doterivanja da sve bude cakum pakum, radi skroz solidno.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Prost posao zavrsavaju i prosta resenja. Za 90% pocetnika, drveno rende, koje nauce kako da koriste ce biti dovoljno. No kad pocnu da rastu apetiti, pa se natrci na poseban komad drveta, onda stvari ne izgledaju vise prosto.

Upravo se tu razlike izmedju gornje klase, i onih na kojima se vise stedelo vide. Sve zavisi od ambicija, ali pocetnik koji uzme dobro resenje na pocetku ce imati daleko manje frustracija. Na zalost ovde malo ko preskoci preko pocetnih koraka.
Post Reply