ručne blanje/rende stanley i ostali

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ostatak diskusije oko toga da li treba ili ne smirglati posle rendisanja preseljen u: viewtopic.php?id=6568
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Jel se usudio neko da proba br6 ili br 7 od MBS-a.

Ostrice i chipbreaker bi mogao da dobijem ili iz Engleske (Axminster WS Heaven) ili iz Nemacke (Dictum ili Fine-tools) i cene nisu za izuvanje.
Ali celu blanju velicine 7 tesko.

Mogu li da se vide negde u maloprodaji?

Ja sam proveo pola sta u raznovoru sa covekom iz MBS-a i on nije cak znao koju Silverline cetvorku imaju (onu sa zavrtnjem za cap iron ili onu sa polugom).

Bi se usudio da probam ali na amazon.uk ljudi su dobijali No 7 koja ima kod usta 0.75mm udubljenje. Skidanje 0.75 mm na duzini br 7 ne deluje kao iole zabavan posao.

Ako neko ima bilo kakvu informaciju bio bih mu veoma zahvalan.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Taban je tu ustvari najmanji problem. Ako treba da se skine poprilicno, isplati se odneti kod nekoga na glodalicu, a obrada tabana nije slozena za stezanje. Posle malo smirglanja i to je to.

Ono sto je veci problem, je sto ako taban toliko bezi, sta je sa povrsinama koje su mnogo teze za doradu (a i traze mnogo vise paznje pri izradi) i koje zahtevaju zaista perfektno uklapanje.
Npr nalezuce povrsine izmedju froga i tela. Em su u dva nivoa, em obe moraju istovremeno perfektno da legnu (to ce reci da rastojanja i na frogu i na telu budu identicna i povrsine pod istim uglom ako vec nisu paralelne sa tabanom), em frog pri obrati treba da se postavi pod 45-50 stepeni (koliki je vec ugao)...

Pa luftovi izmedju Y poluge i tockica (a naravno u pitanju je neki sasavi colovni levi navoj), pa Y poluga koja se seta u chipbrakeru po milimetar...

Sve u svemu jako zaguljeno.
Osim ako covek bas ima para, pa mu je interesantno da vidi sta moze da se uradi... veliki rizik za bacanje love.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ma znam kao izgleda kod 4 i 5 i znam kojiko je 5 teaza u odnosu na 4. Mogu zamisliti 6 i 7. Ja do sada nisam imao problema sa stelovanjem froga niti da dovedem u red nalzice povrsine tako da povrsina koja drzi noz bude onako kako treba. No opet je to radjeno sa 4 i 5 pa ako imas strpljenja i dobar nacin za stelovanje (imam pristup referentnom masinskom stolu, dobrim masinskim stegama i visinomerima sa mikro stelovanjem) Takodje imam dobar set turpija i ne bi se plasio sredjivanja nosaca noza ako bas nisu negde debelo skrenuli. Ravnanje stopala bi morao rucno.

Nego imaju li oni radnju u kojoj moze da se vidi proba sa lenjirom i ugaonikom. To bi mi vec pilo vodu.

Jos bolje Dajte mi makar neki predlog za cirkular za koji ne moram da idem napolje. Hteo sam da uzmem Makitu 2704 ali mi je trgovac rekao da ne preporucuje> Za metabbo TS254 takodje Onda zbilja nemam mnogo opcija.


Sve vise i vise imam potrebu za daskom 1.5-1.8m koju moram da poravnam (ako je tanja od 16 cm nemam problem ide jack -mkita diht makita diht *2 ) Za sire mi je problem a da ne secem sredjujem jednu po jednu i lepim opet.

Ili bilo koja druga varijanta da zameni abrihter.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

MBS nema nista od toga na stoku, a pogotovu nestandardne modele. Kada narucis oni uvezu, pa sta ti zapadne.

6, 7 velicine je besmisleno kupovati kod Silverina, cak ni kada mozes da ga gledas. Taban je najmanji problem, ali kod te velicine opet ima puno poslova koji mogu da se urade samo na glodalici za metal. Nije problem ni poravnat frog prema secivu, ali veza froga sa tabanom tesko moze da se uradi sa bilo cim drugim, osim ako ne znas bas dobro da tusiras. Uz to imas sanse da i pored svega dobijes nista.

Ostaje debelo pitanje ekonomske isplativosti.

Secivo + chipbreaker + postarina iz engleske ti je recimo 50 eura. Silverine 7 kod nas kosta 60 eura. Sa druge strane, Juuma No7 kod fine toolsa kosta 260 eura, No6 220 eura na vratima tvoje kuce. Za te pare dobijes rende koje je barem upotrebljivo, i kome ne treba toliko sredjivanja.

Stari No6 iz USA sve sa carinom je manje od 200 eura.

Inace 0.75 mm, na duzini No7 je sizifovski posao, bez glodalice ili magnetne brusilice.

E sada, nesto bas i nisam ukapirao ovu pricu o sredjivanju dugackih dasaka, pa ako su deblje od 16cm ne mozes da se snadjes. Ravnas grede, ili pricas o sirini, i ravnanju bocnih strana? Pa ako je uza od 16 cm, jednu bocnu stranu radis jackom a drugu vozis kroz diht?

Ako je ovaj drugi slucaj u pitanju, dugacak lenjir i No4 je sasvim dovoljno. Tek sa No6, No7 ide kao blesavo. Treba ti panel marker, ugaonik i ako imas manje iskustva vodjica za rende koja se pravi prilicno lako, i nista vise.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

momirz wrote:Hteo sam da uzmem Makitu 2704 ali mi je trgovac rekao da ne preporucuje> Za metabbo TS254 takodje Onda zbilja nemam mnogo opcija.
Pusti ti prodavce. Taj verovatno nije presekao jednu dasku na bilo kom cirkularu vec prica tudja iskustva. Ja imam Makitu MLT100 koja je znatno losija od tog modela koji ti zelis. Poboljsao sam firung, napravio sanke za poprecno rezanje i meni vrsi posao. Ako imas para i prostora lako je da se odlucis sta da kupis.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Pogledaj Bosch GTS 10XC ako ti je u cenovnom dometu. Sa njim nema greške.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Velja je u pravu, Makita 2704 je Ok stona testera. Drugo pitanje je sto bih se ja odlucio na pravljenje testere, posto sam siguran da u okviru cene Makite, Boscha, i slicnih moze da se nparavi mnogo smislenija testera, a u mom slucaju tacno znam sta mi treba. Sve sa stolom od livenog betona, i testrom precnika 300 ili 350 mm.

Nazad na rende. MIslim da vec i vrapci znaju, ali za manje od 100 eura najpametnij resenje jointera je Krenov. Dovoljno je kupiti Hockovo secivo, koje je odlicno, i napraviti ostatak. Taj ostatak kosta samo radno vreme. Cak i da pogresis nije tesko napaviti novo telo, sve dok nisi potpuno zadovoljan. Jedina mana je ravnanje minimum 3-4 uta godisnje, kako se menjaju sezone, verovato i duplo cesc, ali to ravnanje ide relativno brzo. A vreme potrebno za pravljenj je manje nego vreme potrebno za sredjivanje jeftinog kineza u toj velicini.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Veljo:
Prodavac koji mi je dao preporuku nemoj se kune u makitu za sve osim bansek i 2704 a proda toga gomilu. On kaze da na te dve stavke ima najvise reklamacija.

Bosh ima nestandardan mitre slot, nije 3/4 inca - niti onaj manji oko 12mm (kao na bansecima makita metabo) ili novijim metabo cirkularima.

Ja bih mogao da dodjem lako i povoljno do raznih incra dodataka ali za 3/4 ili 5/8 slot. Recimo tenoning jig koji moze da reze tenone pod uglom razlicitim od 90 (za stolice) mogu da nabavim za ispod 50$.

Zato mi je makita bila prvi izbor.

Ja ne bih da pravim ako bas ne moram.

I blanja mi je aj da kazemo krpljenje (mada sve vise radim rucno i izbegavam da palim masine.)

Ali mi definitivno treba nesto za secenje gragje.

Naime imam dosta jasena oraha bagrema isecenog u talpe, propisno osusenog na vazduhu. Nesto kruske kajsije visnje ali to su manji komadi i sa njima mogu relativno lako rucno.

Druga stvar je jasenova neokrajcena talpa 2m*3-40cm * 5cm.

Cirkular bi mi bio isbor jer radi super jos utore upuste DADO i slicno.

Dakle blanja br 7 mi je sada precica za pravljenje ravnig dasaka koje bi lepio u sire.

Dok je stolar koji me usio bio ziv secenje i abrihter/diht sam radio kod njega a kod mene sve ostalo .
Sad vise nema ni radionice (prodali klinci).

Nista zakljucak je trazim cirkular ili cu da cekam priliku za quansheng ili Veritas.

Hvala svima i pozdrav.

PS

Ako se ipak odlucim da se kockam javicu rezultate :)
4 ili 5 cu da kupim cisto zvog Veritas ostrice i chipbreakera koje imam a nema sanse da ih prodam, pa cu ih srediti za nesto specificno.

Pozddrav jos jednom i hvala svima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sa incra dodacima za miter slotove neces bas da se usrecis. Problem je sto su sve, osim da su pod pravim uglom, a kako se nastluju, tako se i rasteluju.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Incra je navedena kao primer za miter bar (za koji se kunu da je top) 3/4 miter bar mozes da nadjes kako ti se svidja a ja znam kao bakarnom samolepljivom da ih dovedem da nemaju lufta ni trunke madavecina sada moze da se podesava .

Da nadjem dva ili tri Bosch kostala bi me verovatno kao pola testere.

Pomenuti tenoner nije inkra nego Rockler ili grizly koji su preko neta 99$ ali ih u US uma po 49.95 ako se malo trazi a ja imam ko da mi potrazi. 50$+posta+carina izadje kao Mitre ugaonik za Makitu

Dakle na nestandardni slot bi isao samo ako moram

Pozdrav
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Meni bilo koja iz ove klase stonih masina deluje kao ne bas najsrecnije resenje za nesto sto je 2m dugacko. Mozda gresim, nemam licnog iskustva sa njima, al jednostavno mala ploca.
Za manje komade, vec mi ima smisla.

Opet... valjda je ostao jos neki stolar u Kragujevcu kod kog mozes to usluzno da iseces?
Moj drugar Mikac je zadnji put kad smo se videli (pre oko godinu dana) jos uvek imao radionicu. Negde je u pivari ne znam tacno gde (prosle godine). Mogu da se raspitam ako ti nesto znaci.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Aj Mbole pitaj. Trenutno imam problem da rsaecem orahove talpe 5-6cm 25cm 150 cm na banseku na tanje.

Ima jedna firma koja ima bansek ali oni ne rade usluzno.

Dakle ko god zna nekog u KG ili bliza ookolima da mi na banseku rastruze nesto gradje nek javi. Hvala svima.
Pozdrav.

Inace usluzno tesko da nadjem neko da mi okrajcuje gradju, svi kukaju kako nema posla a bilo koga koga pitam kaze mali mu je to posao.
Inace postavicu poseban post oko razlicite koncepcije radionice da vidim vase misljenje. (Ukratko bansek, Mala glodalica, diht imam i ostalo rucno)
Od rucnog mi fali jointer i jos koja robusnija testera.
Pozdrav.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Opet upropastismo temu o rendicima sa testerama, pa ce slediti jos jedno premestanje.

Koriscenje tih miter slotova i jigova od livenog gvozdja na tim malim masinama nije bas preporucljivo, a nije ni precizno. Sve te male masine u originalnim verzijama imaju prilicno mekanu konstrukciju, i generalno menjaju geometriju usled opterecenja, pa je zadrzavanje preciznosti kada se na njih stavi velika masa problematicno. Skoro sam merio ugibe gornje ploce na jednom Boschku GTS i kada stavis na ivicu dasku od 10 kg, sto nije preterano veliko opterecenje, on uvije plocu za milimetar. Ploca je od aluminiuma, kuciste od plastike, i sve to radi.

To ne znaci da na ovim masinama ne moze da se postgne veci nivo preciznosti, nego da svi jigovi moraju da se prave na drugaciji nacin, ne smejuda prenose opterecenje u tackama, i ne smeju da budu previse teski. Pri tome postoji jos jedan faktor, miter slotovi se trose jako brzo kada po njima vuces bakar ili celik.

Usko upasovane vodjice od HDPE, ili aramida su daleko preciznije i bezbednije, prvo zato sto su vodece povrsine jako duge, a drugo sto se trose vodjice, koje je lako zameniti, a ne sam sto, koji ne moze da se zameni.

Ptravljeni dzigovi, napravljeni kako treba su i precizniji, i jeftiniji, i kvalitetniji od svih tih kupovnih varijanti. A da ne pominjemo kada se u njih ukljuce precizni masinski elementi, koji su danas vise nego dostupni i kod nas, a jos mogu i da se steluju.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sto se opreme tice, za hibridnu radionicu u kojoj se sve fino radi rukom, i ne koriste se plocasti materijali, bansek i diht su sasvim dovoljne masine. Sledeci koram bi bio sto za glodalicu, a ako se planira bilo kakvo prosirenje, stubna busilica, posto bez nje nema pravljenja preciznih sablona. Cirkular u igru dolazi samo ako se radi puno, i ako je brzina presudna, i naravno, ako se koristi recimo sper ploca.
Post Reply