ručne blanje/rende stanley i ostali

Rad sa ručnim alatima
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

ručne blanje/rende stanley i ostali

Post by munja »

Vidio sam da u Srbiji u MSB-u ima Silverline blanji. Ima li tko kakva iskustva s njima?
Kakve su općenito cijene i što preporučate u klasi No.4 bench plane?
Neznam kako se Stanley kreće i kakav je u praksi?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lici mi na cistokrnog kineza, a i cena to isto govori.
Bas mi se svidja "heavy duty blade" od cela 2mm u opisu :) Koliko bi onda trebalo da bude debelo "light duty"? Pola milimetra?
Verovatno moze da se dovede u red da radi pristojno, al uz dosta posla, i veliko je pitanje kakvog kvaliteta je noz. Da ne bude da ga vise ostris nego sto blanjas njime.

Stanley i dalje prodaje staro ime, pa su mu proizvodi reda duplo skuplji od kineza, a po kvalitetu nije bas daleko od njih.
Po neko rende tipa sweethart serije da kazes i da zasluzuje staru slavu, al naravno opet po duploj ceni u odnosu na "obicna".

BR je pominjao kao sasvim pristojan izbor Quansheng koga ima kod: http://www.workshopheaven.com/tools/Qua ... lanes.html
Naravno po cenama koje su ipak dosta vece od 20 evra.
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

vidi silverlinea :) https://www.youtube.com/watch?v=kURYRhTDzMg
iskreno, ne dam 100+ funti :)
mislio sam uzeti nešto ovakvo, vidim da su faithfull, draper, clarke, silverline i slično tu negdje sa cijenama, pretpostavljam i kvalitetom.
malo sam krenuo u vode ručnog alata i uzeo bih nešto što je upotrebljivo, a ako ću narasti veliki, onda ću kupiti i alat za velike dečke :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Silverine nije nesto sto je upotrebljivo. Za stolariju. Kao sidro je odlican. A video ne govpori nista, ako potrazis na YT video o yugu, nacices i onaj o yugu sa dba motora od po 7.5 litara i 900 konja. I mozes misliti, ide kao auto.

Nije problem u tome sto ne moze da se sredi. Otprilike od 1/3 do 1/2 sillverina, i ostalih kineza moze da se sredi, ali ne lagano, i ne za pocetnika. Nikada ne znas gde su kinezi zajebali stvar, cak i sve da je neko drugi uzeo rende koje je stajalo na polici iste trgovine i uspeo da ga sredi. Cak i kod Quangshenga, koji je vec u klasi da ne sme da ima gresaka, preko 15% podatih ima probleme, koji su po meni neprihvatljivi, nio spasava ih to sto Engleski uvoznik stoji iza toga sto je prodao, pa menja skartove za ispravne komade.

Za sredjivanje tako neceg, cak i novih stenlija, moras da tacno znas sta radis, i da vrlo cesto imas pristup alatu kome generalno nemas pristup, tipa povrsinske brusilice ili masinske glodalice, sve ako predp[ostavimo da odlivak nema velikih problema. Meni je za novi STenley No5 trebala obrada tabana glodalicom, posto je odstupanje bilo toliko da bih jos uvek vukao rende po abrazivu.

Za relativno male pare, reda 50-60 eura, moze da se nadje samo jedno resenje, stari Stanley No4, No5 kod pouzdanog prodavca.

Na zalost, danas ne postoji jeftin rucni alat za pocetnike. POstoji samo jeftin alat koji oni koji nisu pocetnici mozda mogu da nateraju da radi, ili skupi alat koji ce pocetnicima pruziti uvid u to kako alat treba da radi. KOmbinacija jeftinog rendeta tip[a Silverine i pocetnika zavrsava samo u tome da pocetnik odustane, posto su elektricni alati mnoooogo bolji od rucnog,. To nije tacno, ali to je utisak koji ces steci kada probas da stices iskustvo sa ovako necim.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zaboravio sam jos jedan put kojim moze da sae dobije vise nego upotrebljivo rende za ne prevelike pare. ECE ili Ulmnia, prave vise nego upotrebljive drvene blanje, sa duplim secivima, za reda 70 eura.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na ovom videu, kada ravna taban, OK je sto ne ide na previse finu smirglu, i OK je sto ima jos malo udubljeno/izgrebanog dela na sredini tabana iza noza.

Ali ostalo mu je i malo tog udubljenog/izgrebanog dela na samim ustima, sa prednje strane, a to je veliki no-no, kada se vec sredjuje rende. Ta prednja ivica usta, je ono sto "drzi" vlakna da se ne lome, vec da ih noz sece. Dok je noz perfektno ostar, to se nece toliko primecivati, ali cim se malkice otupi...

Nazalost kako taban postaje ravniji i ravniji, tako treba sve vise i vise rada da bi se skinula ista visina (veca je povrsina koju treba skinuti). Tako da ga je verovatno mrzelo da gusla jos bar 20-tak minuta za to malo. Al djavo je u sitnim detaljima.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Ja imam ovaj silverline http://www.amazon.co.uk/Silverline-6335 ... B000LFRWEQ i mogu reci da sam se prijatno iznenadio. I onako iz kutije radio je i pravio strusku. Inace nisam siguran kako mogu da ga naprave za te male pare. Ja noz za rende ne mogu da napravim za ispod 20 eura.

Jos nisam imao vremena ozbiljnije da ga pregledam i sredim sta je potrebno, a imace dosta rada na tome sigurno. U planu mi je da mu stavim bolji noz od C4146 celika koji se kod mene pokazao odlicno kada je propisno okaljen.
Last edited by ivanob1 on 05 Apr 2016 13:38, edited 1 time in total.
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

BR wrote:Za relativno male pare, reda 50-60 eura, moze da se nadje samo jedno resenje, stari Stanley No4, No5 kod pouzdanog prodavca.
ima koji takav na ovim prostorima?
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

čitam reviewe po netu i neki kažu silverline super, drugi ga pljuju, isto vrijedi i za draper. Vidio sam da su i Clarke blanje poprilično jeftine. Ili je to isto s**** drugo pakovanje?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

munja wrote:
BR wrote:Za relativno male pare, reda 50-60 eura, moze da se nadje samo jedno resenje, stari Stanley No4, No5 kod pouzdanog prodavca.
ima koji takav na ovim prostorima?
Kod vas je to barem prosto, narucis iz engleske sa ebay-a, od nekoga ko prodaje rekondicionirane rendice, i ne razmisljas. Jedan od prodavaca koji su pouzdani je Barnes 1959.

Drga opcija koju sam vec naveo je Ulmia ili ECE, sa drvenim rendetom, sa duplim nozem, bez mehanizma za podesavanje. Oni takodje ulaze u taj budzet. A ima ih kod fine toolsa ili Dictuma.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

munja wrote:čitam reviewe po netu i neki kažu silverline super, drugi ga pljuju, isto vrijedi i za draper. Vidio sam da su i Clarke blanje poprilično jeftine. Ili je to isto s**** drugo pakovanje?
Sve je to isto sranje drugo pakovanje. AKo vec ides na kineza, onda ides na najeftinijeg, jer u polovini slucajeva sa njim ne moze da se uradi bas nista. Neka seciva su bolja od stenlijevih, koja su generalno, ne za posebnu pricu, ali ima i onih jako losih. I Anant, koji je indijski je u istom pakovanju, svaki dan je petak, a kvalifikovane majstore skupljamo na cosku, za sto manje para.

Sredjivanje kineskog rendeta sa novim nozem i chipbeakerom je besmislen posao, dobije se rende koje ne opravdava pare ulozene u njega. Novi nooz koji vredi, ne moze da kosta ispod 30-35 eura, sve i da ga pravis ovde.

Naravno, postoji i varijanta da kupis odlican noz, a telo rndeta napravis sam. I to je odlicno resenje za relativno male pare.
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

BR wrote:
munja wrote:čitam reviewe po netu i neki kažu silverline super, drugi ga pljuju, isto vrijedi i za draper. Vidio sam da su i Clarke blanje poprilično jeftine. Ili je to isto s**** drugo pakovanje?
Sve je to isto sranje drugo pakovanje. AKo vec ides na kineza, onda ides na najeftinijeg, jer u polovini slucajeva sa njim ne moze da se uradi bas nista. Neka seciva su bolja od stenlijevih, koja su generalno, ne za posebnu pricu, ali ima i onih jako losih. I Anant, koji je indijski je u istom pakovanju, svaki dan je petak, a kvalifikovane majstore skupljamo na cosku, za sto manje para.

Sredjivanje kineskog rendeta sa novim nozem i chipbeakerom je besmislen posao, dobije se rende koje ne opravdava pare ulozene u njega. Novi nooz koji vredi, ne moze da kosta ispod 30-35 eura, sve i da ga pravis ovde.

Naravno, postoji i varijanta da kupis odlican noz, a telo rndeta napravis sam. I to je odlicno resenje za relativno male pare.
BR jesi se susretao sa Wood River rendima i sta mislis o njima? Cini mi se da sam negde citao da je kod njih trenutno najbolji odnos cene i kvaliteta
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Wood River = Quangsheng= Juuma = Dick (Dictum) Sva cetiri iz iste fabrike, jedina razlika je u kozmetici, i sta je od kog materijala na kom rendetu. Dao bih malu prednost Quangshengu, koji je najskuplji, zato sto Mathew, vlasnik brenda i distributer u engleskoj zna da limun nazove limunom, pa menja primerke napravljene petkom popodne za one napravljene normalnim danima. A one falicn popravlja, i prodaje po snizenim cenama.

To je otprilike ulazu s svet kvalitetnih alata. No, u mom licnom slucaju, osim za neke specificne namene, uzeo bih Veritas. Jednostavno stres sa ispravljanjem gresaka proizvodjaca nije vredan ustede u novcu. A i Veritas pravi mnoge modele koje Quangsheng ne radi.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Sredjivao sam Silverline 4 i 5 za prijatelja. On ih je kupio u UK i mogao je da bira.
Na 4 dno je islo brzo na no 5 smo se malo vise pomucili.

No 4

Da ne duzim, ako ne ocekujete da no 4 radi kao finalna na drvetu sa izrazenom figurom radi OK.
No 5 - Ista prica sanmo veca masa donosi malo laksi rad.

Ostrica ne drzi ni priblizno dugo ostrinu kao Veritas ostrica sto se dalo i ocekivati.

Kupovinom dodatne ostrice se znacajno podize cena (2" + cap iron pm-V11 je mene bez prevoza carine i poreza u Kanadi iznela vise neko 4+5 ovde zajedno).

Kad bi poredio sa Stanley Sweetheart (15500 din kod nas) silverline je daleeeko ispod (kao i ostale Stanley/Baily ukljucujuci tu i bedrock Stanley-e)

Ako imas ikakve sanse stedi za Veritas koji je opet bolji od Stanley Sweetheart barem sto se dosta sitnica koje olaksavaju rad.

Interesantne bi eventualno mogle da budu velike jer je u toj velicini, makar meni, znatno teze da mi neko donese, ali zbilja sa njima nemam iskustva.

Ako moze da se pogleda u radnji mozda bi bilo vredno paznje.

Momir
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Da dodam,

Kod obe blanje je moralo dosta da se radi na Cap Iron jer je imao tendenciju da putuje sa ostricom kad se ona uvlaci ali ne i kada se gura da poveca dubinu.
Ako bi se dovoljno stegao da se ne povlaci sa nozem onda je bilo jako tesko da se nozem uopste upravlja.

Odgledao sam video u postu gore.

Ono sto on zove wood from hell je lakse u odnosu na neke stvari koje je radim (stari orah sa cvorom/granom), mada tu zbilja ne ocekujem da bilo koja blanja radi.
Prijatno iznenadjenje je da Sweetheart moze da radi ako se ostrica sredi za to ali je opet pitanje cemiu kad ionako mora smirgla posle.

Pozdrav
Post Reply