Testere i vodjice za lastin rep

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Testere i vodjice za lastin rep

Post by BR »

Jutros sam pokupio sa poste novu Japansku tsteru za lastine repove, Gyokucho 372 Dozuki, koja je preporucena testera za koriscenje uz vodjicu za secenje lastinih repova koje pravi David Barone, a koja je na putu.

Testera je iznenadjujuce teska za Japansku testeru, a ostrenje je kombinacija zuba za poprecno secenje sa savkim sestim zubom za uzduzno secenje. Probao sam je za sada na jasenu , bukvi i camovini, i u sva tri slucaja adi sasvim lepo, mada bi mogla da bude brza u camovini, ali je optimizovana za tvdo drvo.

Naravno, etalon za poredjenje je Nie Nielsen tanka testera za lastine repove, koja se vise ne pravi, a koja vazi za najbrzu zapadnu testeru. Gyokucho 372 nije toliko prijatan prilikom secenja, i sporiji je, no i kosta tri puta manje. Da nemam Lie Nielsena, koji na zalost ne moze na vodjicu, bio bih oduzevljen sa Gyokuchijem. Ovako, Lie Nielsen je prvi izbor, ali se Gyokucho kontrolise jednako lako.

Sto se tice pocinjanja rza, nemam problema ni sa jednom ni sa drugom, ni u jednom drvetu, ali nisam bas siguran da ce to da bude slucaj sa nekim drugim korisnikom. Meni rez minimalno lakse pocinje Lie Nielsen, no to je u potpunosti fnkcija vezbanja sa njom.

Sledece nedelje bi trebala da stigne vodjica, pa da vidimo kako ceo sistem radi na gomili.

A sto se slika tice, nadam se da cu uspeti veceras da ih postavim.
User avatar
zodimko
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 25 Jan 2014 20:00
Location: Dimitrovgrad

Post by zodimko »

Daj neki lik za ovog gosopina DAVIDA BARONEA, nisam ga mogao izgugolovati...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad znam sto nemas vremena da se druzis...
Sebicno se igras sam sa novim igrackama :P
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kamo lepe srece da se igram, ceo dan mi je bio trceci, a takav ce mi biti i sutrasnji.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Sto se testere tice mislim da su Japanske testere prava zamena za skupe testere zapadnog tipa. Ja imam neku dozuki niskobudzetnu i ona radi sasvim pristojno. Sto se tice ovog sablona koji kosta 30 funti + ostali troskovi nisam siguran koliko je to isplativo, pogotovu sto ovakav sablon moze da se napravi i od parceta tvrdjeg drveta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidi, skoro svaki sablon moze da se napravi uz dovoljno zezanja, bez neke ozbiljne masinerije.
Problem sa sablonima je sto ako hoces da nesto uradis precizno tim sablonom, sablon mora da bude ultra precizan.
A to znaci debelu zavitlanciju dok ga napravis.

Uostalom... ako bi ti neko rekao da za 2 metra kuhinje treba da budes dobar 30 evrica, ispljuvao bi ga iz sve snage. A to je posao koji svaki polupriuceni bivsi knjigovodja, magacioner, salterski sluzbenik, levo smetalo, drugi pomocnik kurira fabrike viskoze... moze da uradi za dva popodneva.
A mnogo pametniji posao izrade sablona nam je skup za iste pare?

Uzasavam se koliko nipodastavamo znojenje mozga. Samo znojenje ledja se broji.
Zato i jesmo tu gde smo, posto umesto mozga znojimo ledja.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Ma slazem se sa misljenjem samo u ovom slucaju mislim da krajnja cena ovog pomagala sa sve taksama i postarinom verovatno iznosi 50+ evra.
Last edited by ivanob1 on 03 Apr 2016 08:40, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ispod 50 eura.

Naravno da sablon moze da se napravi, no kao sto Bole rece, da bi ga izveo sa preciznoscu na nivou originala, sa nekoliko sati rada i jos ukli materijal, izasao bi neznatno jeftinije. Samo magneti su preko deset eura, da ne racunam HDPE traku, koja opet mora da se narucuje, posto domace varijante isprobano ne rade.

Sto se Japanskih testera tice, ove iz gornje industrijske klase nisu zamena za skupe zapadne. Staro koliko para toliko i muzike itekako vazi. Gyokucho 372 koja je sam vrh industrijske proizvodnje u Japanu, je samo na nivou Veritasa, koji je otprilike vrh induistrijske proizvodnje zapadnih testera. A cena je vrlo, vrlo blizu, sa razlikom sto se 372 ne ostri, a Veritas se ostri. Obe su oko 50 eura.

Razlika se itekako primecuje kada predjes na LN, koji je prakticno ulazni nivo custom zapadnih testera. Isti osecaj je i sa ulaznim rucno pravljenim japanskim testerama, osim sto kada njih koristis ne smes da dises, jer hoce da pukne zub :D

Pre nekoliko meseci sam imao priliku da kod poznanika u Sloveniji isprobam nekoliko zapadnih i nekoliko japanskih testera od kojih su LN i Banpo-Itsuniksue bili ulazni nivoi, i otprilike pruzali isto, za iste pare.


Ista prica je bila i sa Bad Axe i ekvivalentnim japancem, kao i sa dva advokata, i jos jednom japanskom testerom, u istom cenovnom rangu. I svuda je zakljucak bio da se razlika u odnosu na prethodnu klasu i vidi i oseca, a da su razlike izmedju testera u istoj klasi nepostojece, osim onoga sto proizilazi iz konstruktivnih razlika. Zapadnjaci su i pored debljeg reza jednako brzi posto su manje osetljivi, preciznost je na istom nivou, kao i lakoca pocetka reza.

Tako da se sve svodi na stvar izbora, i onoga sto morqa da se koristi zbog odredjenog alata.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Mislim da je velika prednost japanskih testera sto se kod rezanja testera vuce za razliku od zapadnih gde se gura. Bar licno meni mnogo je laksi i precizniji nacin na koji radi japanska testera.

Sto se pomagala tice recimo da je to cena za perfekciju koja je nekima potrebna u toj meri, a nekima ne. Kao sto je i "Holtey" rende od 8500 funti nekome prihvatljivo, a nekom bezobzirno bacanje novca.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko sto BR rece, svaka prednost je ujedno i mana.
Zahvaljujuci tome sto se japanka vuce, moze da ima tanju platnu pa samim tim i tanji rez.
Ali posledica toga je da zubi na tankoj platni lako puknu.

Druga stvar je da japankama voli da "igra rep". Daklem ona strana lista koja je dalja od tebe i koju naravno ne vidis, zbog tankog lista cas posla pobegne. Ne vidis je ni kod zapadne testere, ali je ona deblja pa se list teze uvija.

Tako da... kud god se okrenes... znas vec dalje :)

Po meni, bolja je ona s kojom ti postizes bolje rezultate. Nekom prosto lezi jedna nekom druga.
Za neke poslove pre uzmem japanku, za neke pre zapadnu. Samo pitanje sta mi je u tom trenutku vaznije, to jest koja osobina jedne ili druge vrste ce je izbaciti u prvi plan za konkretan posao.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Imam Gyokucho 372 Dozuki odavno (mogao si da probas pre kupovine :) ), i izasao me nesto oko 35 eur. Uzeh ga bas kada sam gledao Davida Baronea. Imao sam ideju da napravim vodjicu, ali kao sto i sam rece, neke stvari se ne isplati praviti, pogotovo sto nisam imao ideju o jacini magneta koji mi treba. Mada, ima tih magneta i kod LeeValey i nisu tako skupi, a ima i kod Kineza dota jeftinije.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Isprobao sam je odavno, no one postaju mekse kada se malo vise koriste, pa je nova bila prilika da se testira iz pocetka.

Ivane, imao sam isto misljenje kao i ti, da je to sto vuces testeru velika prednost. No sa vise iskustva, mogu samo da kzem da je ta prednost marketinska i praKticno nista vise od toga. U realnom radu prednost ne postoji, ni u brzini secenja, ni u preciznosti. Ono sta dobijas je otprilike jednako. Generalno, Japanske testere, iako savremene mogu da bez problema seku tvrdo drvo rade bolje u mekom, i u tankim komadima. Sa duge stane, zapadn imaju prednost na debljim daskama, na tvrdjem drvetu i sa vecom dubinom reza. Ko kaze ista drugo, samo navlaci pricu u svoju korist, krajnji rezultati su isti.

Skoro sam video jedan marketinski tekst, koji navodi da je tanji rez Japanske testere prednost, jer je precizniji, samim tim sto je tanji. Na zalost, nije bio u pitaju forum, pa da neko moze da pita autora kakve veze ima debljina reza sa preciznoscu. I kod jedne, i kod druge, rez se postavlja uz liniju, koja predstavlja ivicu, a sama debljina reza nema nikakve uloge u preciznosti.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Magnete imas i kod nas da kupis. Recimo:
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/ele ... /index.php
odnosno
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/ele ... /index.php

Zgodni su za mnoge stvari.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A tek sto su zgodni da kada imas dobar mehanicki sat imas razlog da kupis novi.. Ne pitajte me kako to znam :D
Post Reply