Rucne pile za drvo

Rad sa ručnim alatima
User avatar
Gregi
Šegrt
Posts: 23
Joined: 16 Mar 2015 09:01
Location: Sisak, Hrvatska

Rucne pile za drvo

Post by Gregi »

Dakle....
da li je moguce rucne pile koje su lako dostupne u vecim trgovinama, i imaju kaljene zubce, raskaliti i ostriti rucno. Kupio sam jednu pilu onako bez razloga pa cu sad za koji dan probati naci nacina da je ili raskalim ili odrezem taj dio od cca 2mm koji je kaljen pa izrezem i nabrusim nove zube.

Mozda vam se cini glupo, ali eto pitanje stoji. Ja pokusavam sto vise raditi sa rucnim alatima, a cijene pila koje se mogu ostriti su vani JAKO velike.

Molim sto vise komentara i ideja :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moze, ali je besmisleno. Koristis tu testeru koju si kupio bez azloga dok se ne istupi, a onda je bacis. A ako hoces da ostris, kupis neki od Bahco File modela koji mogu da se ostre, a ne kostaju puno. Za sve ostalo, moras da platis postenu tester, sa ovim industrijskim neces daleko doci.

Rzultati skidanja zubaca i koriscenja ostatka su tuzni, i daleko od ozbiljne rucne testere. Pre svega, matrijal je drugaciji, a i drugacija je geometrija samog tela testere.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da se nadovezem na BR-ovo pisanje.

List testere mora da bude kaljen da bi bio list testere a ne parce lima.
Ne pricam o indukciono kaljenim zubima, vec o samom listu.
Naravno nije okaljen na neku ekstremnu tvrdocu (kao ti kaljeni zubi), ali jeste okaljen, posto inace em ne bi imao odgovarajucu elasticnost i krutost (u pitanju je opruzni celik), em bi zubi bili tupi nakon tri poteza.

Tako da raskaljivanje ne dolazi u obzir, posto bi poremetio i strukturu ostatka lista.

E sad... druga je nevolja sto su listovi na takvim "za po kuci" testerama, kojima su zubi kaljeni, od nekog shlj materijala, debeli... tako da i kad im odrezes okaljeni deo, neces dobiti pristojan list.

Pokusaj da stupis u kontakt sa nekim iz Korduna-Karlovac.
Oni su svojevremeno pravili relativno pristojne rucne testere. Nas par je imalo srece da naleti na neke prastare zalihe (na njima jos pise "Made in Yugoslavija") u magacinu ovde u Beogradu po nekim smesnim cenama, tipa 3 evra.

Nije to nista ekstra kvaliteta, ali daleko bolji materijal od ovoga sto se sad vidja po prodavnicama.

Druga varijanta je da juris stare primerke po ebay. Kupis bunt 10 starih testera pa od njih izvuces dve koje su upotrebljive, mozda jos 2 gde mozes da uz prepravke iskoristis list, ostalo bacis ili listove iseckas i napravis ciklinge grebace i tako neke alatkice.
OK, postarina obicno kosta daleko vise od njih, al...

Treca je da negde pronadjes odgovarajuci celicni lim, pa da sam napravis kompletnu testeru. Nije neka preterana nauka, a plus je i zadovljstvo.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

А кад више није хтела да сече узмем бијакс ставим плочицу за сечење и лагано зуб по зуб наоштрим те каљене зубе.
Сад сече к'о нова!
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Gregi
Šegrt
Posts: 23
Joined: 16 Mar 2015 09:01
Location: Sisak, Hrvatska

Post by Gregi »

Decki pa vi ste genijalci. Znaci ove bahco file pile sam nasao i poslao upit.

@mbole
Da li je moguce koristiti materijal koji se koristi za pile u pilanama (ima blizu mene jedna firma koja pravi takve) za njihove velike tracne pile?

Nasao sam i u kordunu nesto ali moram poslati mail da vidim imaju li jos uvijek takve pile.

Javljam napredak
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bojim se da su ti te sa pilane predebele, inace trebalo bi da je to OK materijal.

Debljina lista se krece negde od 0.5mm za manje testerice sa ledjima (recimo za lastin rep), pa do oko 1mm kod full size testere za razrezivanje sa listom duzine oko 700mm.

Pogledaj recimo: http://www.tgiag.com/sawplate.html (tabel pri dnu strane)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Te Bahco testere ne prelaze 25-30 eura. Za te pare, tesko da moze bolje u toj velicini.
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

Bahco kod nas ima od 90 kn znaci 14 eura....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel model predvidjen za ostrenje ili ovi sa kaljenim zubima?
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ja imam ovu Bahco 144-20-8DR-HP 7 zuba kaljenih. Trebala mi je neka panel testera, a smorio sam se loveći odgovarajuću po Ebay-u. Za sada sam sekao neke čamove grede i daske i za 7-8 € i skroz je ok za neke grube poslove.
Za poprečni rez trenutno koristim Bahco ala japansku varijantu koja je oko 25€ i daleko je kvalitetnija od ove.
Za iole nešto ozbiljnije mora se do Dick-a. Tamo sam sebi našao odgovarajuću PAX RIP varijantu za oko 90 EUR. Nema šanse da se nabavi neki Disston u pristojnom stanju za te pare (sa poštarinom iz USA).
User avatar
Gregi
Šegrt
Posts: 23
Joined: 16 Mar 2015 09:01
Location: Sisak, Hrvatska

Post by Gregi »

nlazovic wrote:Ja imam ovu Bahco 144-20-8DR-HP 7 zuba kaljenih. Trebala mi je neka panel testera, a smorio sam se loveći odgovarajuću po Ebay-u. Za sada sam sekao neke čamove grede i daske i za 7-8 € i skroz je ok za neke grube poslove.
Za poprečni rez trenutno koristim Bahco ala japansku varijantu koja je oko 25€ i daleko je kvalitetnija od ove.
Za iole nešto ozbiljnije mora se do Dick-a. Tamo sam sebi našao odgovarajuću PAX RIP varijantu za oko 90 EUR. Nema šanse da se nabavi neki Disston u pristojnom stanju za te pare (sa poštarinom iz USA).
Isto to muci i mene, iako imam neke ljude u usa pa cu pitat koja je sema sa postarinom da ispadne povoljnije, jer bih onda mogao navesti njihovu adresu za dostavu, a oni salju meni. Cekam ponudu za ove bahco koje se daju ostriti i to bih trebao imati sutra pa javim kakve cijene su u hrvatskoj ako su pile uopce dobavljive.
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

Kaljeni zubi, deres 1 godinu i kupis novu...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kada kupis testeru sa indukciono kaljenim zubima osudjen si na geometriju koju je na njoj napravio proizvodjac, a to nije sretno resenje. Sve te testere su napravljene kao univerzalne, za secenje i plocastog materijala i poprecne rezove na masivnom drvetu, da ne ulazimo u sitnice da li su za tvrdo ili meko drvo, i koliko se efikasnosti testere zrtvuje zbog lakseg startovanja reza.

Kada kupis testeru koja moze da se ostri turpijom, sve ove mogucnosti i fina podesavanja su na dohvat ruke. Od varijante u kojoj se broj zuba razlikuje na vrhu testere i ostatku reza, da bi vrhom poceo rez, a nastavio sa efikasnijim brojem zuba, do testere koja je namenjena samo za poduzni rez, i nekoliko puta brza u njemu nego testera koja je ostrena za poprecni rez.

Indukciono kaljene testere su proizvod savremenog drustva koje sve stavlja pod istu kapu, i treba ih izbegavati kad god je to moguce, ako neko hoce ozbiljno da radi rucnim alatom.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

BR wrote:Moze, ali je besmisleno. Koristis tu testeru koju si kupio bez azloga dok se ne istupi, a onda je bacis. A ako hoces da ostris, kupis neki od Bahco File modela koji mogu da se ostre, a ne kostaju puno. Za sve ostalo, moras da platis postenu tester, sa ovim industrijskim neces daleko doci.
Gde ih tih Bacho koje mogu da se ostre (mislim u Srbiji).
Sve sto sam vidjao je sa kaljenim.
BR wrote:Rzultati skidanja zubaca i koriscenja ostatka su tuzni, i daleko od ozbiljne rucne testere. Pre svega, matrijal je drugaciji, a i drugacija je geometrija samog tela testere.
Ovde se slazem raskaljivanje ili odsecanje dela sa kaljenim zubima dovodi do celika koji je daleko ispod onog u testerama koje su bez kaljenih zuba. (probao)

Jedina koju sam nasao je neka lux tools koju sam propisno naostrio ali zbog sistema pertlovanja ledja nisam mogao da je ispravim ni na koji nacin.

Zato radi kao prava dowetail testera uzak rez efikasan i brz, thanak kerf ali uvek pod uglom od 7 stepeni :) Vertikalno odbija da sece :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bahcio file testera imas u Sarajevskoj sa vreme, a mogu i da se naruce kod uvoznika.


To secenje pod 7 stepeni verovatno moze da se ispegla brusenjem jedne strane reza, al toovako napamet, bez gledanja.
Post Reply