Rende za kanale - plow ili plough plane

Rad sa ručnim alatima
User avatar
komazo
Samostalni majstor
Posts: 165
Joined: 29 Nov 2009 22:45
Location: Beograd
Contact:

Post by komazo »

Kad sam ja bio mlad...!!! to se zvalo sims hobl
ништа није дугачко што може да се скрати!
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

А мени кад сам био много млад рекли столари да су то фалцхобли и нутхобли. Инамена им била иста!
Тад нам био ближи немачки а сад - све што је из америке је лепше! не каже џабе наш народ са југа " У туђега татка поголема патка"
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Problem sto nemamo nas izraz, vec koristimo ili nemecki ili angliski.
No... manje bitno
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ne znam da li moze da se menja naslov teme, ali ako moze, dodacu i Nemacke izraze pa svi razumeju :)
Engleski znam pa mi ovi izrazi vise odgovaraju, za Nemacki moram da koristim prevodilac :(
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ima li neko iskustva sa Ruskim drvenim rendima (ona sa pecatom na sebi :) ) ovog tipa na koja moze povremeno da se naleti ?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ovo je u stolariji kao da danas saljete telegram iz poste licno nekom.......

dok su ljudi izumeli parnu masinu da olaksaju rucni rad i struju jelte,ovi danasnji zaludjenici vole rucno...:skratta:

ja bi vama ukinuo struju pa sve rucno da radite---mazohisti jedni :smejanje::happy::pljesk::part::part:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

singer wrote:ovo je u stolariji kao da danas saljete telegram iz poste licno nekom.......

dok su ljudi izumeli parnu masinu da olaksaju rucni rad i struju jelte,ovi danasnji zaludjenici vole rucno...:skratta:

ja bi vama ukinuo struju pa sve rucno da radite---mazohisti jedni :smejanje::happy::pljesk::part::part:
Nasli se neki kao ti pa mi ukinuli struju na placu :(
Imas li preporuku za agregat od 3kW :tummenupp:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

imam einhell :smejanje:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Bolje rucno nego sa Einhell-om :groota:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Salu na stranu, rucni alat ima i svojih prednosti i mana u odnosu na elektricni.
Kada se rade serije, naravno elektricni je neprikosnoven.

Ali za neke "na brzinu" stvari, van radionice, pa cak i u njoj ako covek nema ozbiljnije masine, cesto je mnogo brze odfikariti letvu rucnom testerom nego namestati ger, ili iskopati neku rupu dletom nego montirati vodjice za glodalicu... itd itd.

Naravno, rad rucnim alatom trazi pocetno ucenje, ne mozes jednostavno uhvatiti cirkular i odfikariti ravnu liniju duz sine.

Opet, kod nekoga ko se bavi ovim kao hobijem, zadovoljstvo u radu ume da bude daleko vece nego sa elektricnim alatom.

Da ne pominjem, da velika vecina nas nema gde da smesti abrihter, a rende moze da stane i u najmanju radionicu.
Ja nemam bansek, ali sasvim uspesno rastruzem cepanicu u daske rucnom testerom. Naravno da traje daleko duze nego bansekom, i da nekome ko se ovim bavi kao poslom nikako ne bi bilo isplativo da to radi, al ja jednostavno nemam mogucnost da koristim bansek.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Razlikuju se po dizajnu noževi za metalno i drveno rende. a metalno su iste debljine celom dužinom, ili mi se bar tako čini. Kod drvenog je razlika baš velika. Prednji rezni deo je dosta debeo dok je deo koji naleže na telo rendeta relativno tanak. Evo linka ka slici.

https://www.flickr.com/photos/garrettwade/5556707040
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

mbole wrote:Salu na stranu, rucni alat ima i svojih prednosti i mana u odnosu na elektricni.
Kada se rade serije, naravno elektricni je neprikosnoven.

Ali za neke "na brzinu" stvari, van radionice, pa cak i u njoj ako covek nema ozbiljnije masine, cesto je mnogo brze odfikariti letvu rucnom testerom nego namestati ger, ili iskopati neku rupu dletom nego montirati vodjice za glodalicu... itd itd.

Naravno, rad rucnim alatom trazi pocetno ucenje, ne mozes jednostavno uhvatiti cirkular i odfikariti ravnu liniju duz sine.

Opet, kod nekoga ko se bavi ovim kao hobijem, zadovoljstvo u radu ume da bude daleko vece nego sa elektricnim alatom.

Da ne pominjem, da velika vecina nas nema gde da smesti abrihter, a rende moze da stane i u najmanju radionicu.
Ja nemam bansek, ali sasvim uspesno rastruzem cepanicu u daske rucnom testerom. Naravno da traje daleko duze nego bansekom, i da nekome ko se ovim bavi kao poslom nikako ne bi bilo isplativo da to radi, al ja jednostavno nemam mogucnost da koristim bansek.
А постоји ту и нешто што медицина назива "мазохизам" :groota:
Треба и те људе пустити да уживају :oskyldig:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Neko uziva samo u napravljenom, neko u tome dok nesto pravi.
Ja bas volem decu, al sto tek volem pravljenje ... :)

Radice i u drvenom noz koji nije u klin. Malo jace kucnes drveni klin kojim ga zaglavljujes i to je to.
Hocu da kazem, jeste bolje tj. sigurnije kad je u klin, al nije bas neophodno. Imam obe varijante, i nema neke razlike.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:Mislim na rebate block plane, ne znam odakle zaluta to shoulder :D No, shoulder rende je bolji izbor, posto moze da pravi vece dimenzije zljeba tj zareza od prethodnog. Cena rebate block rendeta je nekih 65 funti kod WSH-a, ili sedamdesetak eura kod Dictuma, po meni je WSH bolji izbor, ali svakom svoje.

Dok nisam imao skew rabbet, koristio sam shoulder plane, uz nekoliko trikova, ne preterano komplikovanih. Napravis pocetni rez nozem za obelezavanje 1mm od kajnje pozicije, pocnes rez rendetom pod 45 stepeni ka unutrasnjosti daske, pa kada napravis vodecu povrsinu polako rotiras rende u vertikalu, i na kraju poravnas ivicu. Ide jako brzo kada se naviknes, ali nije lagano u tvrdom drvetu.

Ja nikako ne bih otpisao Stanley 13-052, to je mnogo bolje rend nego sva ostala nabrojana, i nije samo plug rende, nego koristi i seciva do 1" sirine. Pri tome ioma i nozeve za cross cut. Nije retko, i nije skupo, tj 80 eura za rende je praktino dzabe. Vecina je neotvorena i nekoriscena, a kolekcionari ih ne gledaju.
Stanley 13 052 uopšte nije tako lako nabaviti kako izgleda. Taman sam uspeo do jednog da dođem, kad istekla ponuda :(
Kako misliš da ima noževe i za crosscut ? Da li je skew, mada sam prlično siguran da nije ili ima onaj mali nožić sa strane da seče poprečna vlakna (nicker) ?
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Da sam sebi odgovorim ... Sad vidim da ima nožić za sa strane i to daleko bolje rešen od ovih ostalih koji imaju onaj minijaturni rotirajući.
Post Reply