Rende za kanale - plow ili plough plane

Rad sa ručnim alatima
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Rende za kanale - plow ili plough plane

Post by nlazovic »

Gledam vec neko vreme rende ovog tipa pa me zanimaju neka vasa iskustva. Najcesce se koristi Record 044 i 043 (redje Record 405) i Stanley 45.
Na Ebay-u su cene starih alata skocile u nebesa pa sada dolazim u paradoksalnu situaciju da me LV i nije tako skup u odnosu na ove polovnjake.
Ili mozda ici na Uradi Sam drvenu varijantu (ne izgleda komplikovano).
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Rusi su pravili kopiju Recorda 043, kada je ima na e-bay cena nije preterana. Takodje mozes i da pravis osto realno, kod plough rendeta ti treba samo jedna siina, i to 6mm. .

Luban 043 kod WSH ne kosta previse. A mozes i da nadjes Stanley 13-50, on kosta znatno manje, a daleko je bolje rende od svih tih combination rendica iz srednjeg veka. Sa svime kostace te ovde egde oko 120 eura.

Dugo sam se dvoumio da li da uzmm Veitas sa svim dodacima, i presudila je cena. Za ono koliko se kombinovano rende tog tipa koristi, besmisleno je dati 600 eura. 13-50 radi isti posao, za petinu para.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Da ne otvaram posebnu temu, rende za falc iliti rebate tj. rabbet preporuka. Gledao sam Record 778 kao opciju.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nemoj da uzimas Record 778, besmislen je. Bolje uzmi veliko Shoulder rende, koje pored toga sto sluzi za poravnavanje tenona, moze da radi i kao rabbet plane. A rende za ramena ti ionako treba. Koliko sam video Quangsheng shoulder je sasvim OK, mada bi bilo bolje da je veci.

Druga opcija je da uzmes rebating shoulder plane, opet Quangsheng nije skup, ali ni on, kao ni jedan prethodni nema secivo za crosscut, tj za rad popreko na vlakna. Druga varijanta je opet, gore pomenuti Stanley 13-50. Naravno i LN ili LV ponudu, pa kom opanci, kom obojci.

Za te potrebe sam uzeo Veritasov skew rabbet, i odlican je, jedino pitanje je koliko ti treba. Ima puno alata koji ces cesce koristiti od njega, a cena mu je preko 300 eura.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Stanley 13 052 se jako teško nalazi i nije ispod 80 eur. Meni u principu, najviše treba nešto ovako:

http://www.finewoodworking.com/item/198 ... ing-planes

Kao što reče, ionako koristiš uglavnom 6mm nož. Ima li neko ideju za nož ? Ima kod LV 50$ par pa kad sve to dođe kod nas bude papreno. Druga opcija je da ga napravim od nekog postojećeg metala, ali nisam siguran koje su specifikacije sečiva (debljina, tappered - za ovo ne znam prevod).

Za rabbet ili rebate renda vide da su pravili noževe od burgije sa širokim vrhom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Debljina seciva kod drvenih ne bi trebalo da je problem, to jest da se doterati, a naravno ako ga sam pravis podesavas stvari prema debljini. U principu sto deblji noz, to bolje. Manje vibrira.

Ja bih probao sa strugarskim nozem za odsecanje (stirija). Ima ih da se nadje i ravnih a ne samo V oblika. Malo mora da se kopa po Bubanj potoku al navata se. Recimo nesto reda 6X3mm u preseku.
HSS ce i duze drzati ostricu, samo ce biti malo tezi za ostrenje.

Tappered, to jest konusni, moze ali i ne mora. Samo ces morati malo jace da cuknes klin.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Možda da naručim nož za Jumma rende, debljina 3mm cena 10 eur pa od njega mogu da napravim nekoliko :)
Razmišljam samo kako da ga tačno isečem na 6mm, npr Dremelom ?
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:Nemoj da uzimas Record 778, besmislen je. Bolje uzmi veliko Shoulder rende, koje pored toga sto sluzi za poravnavanje tenona, moze da radi i kao rabbet plane. A rende za ramena ti ionako treba. Koliko sam video Quangsheng shoulder je sasvim OK, mada bi bilo bolje da je veci.

Druga opcija je da uzmes rebating shoulder plane, opet Quangsheng nije skup, ali ni on, kao ni jedan prethodni nema secivo za crosscut, tj za rad popreko na vlakna. Druga varijanta je opet, gore pomenuti Stanley 13-50. Naravno i LN ili LV ponudu, pa kom opanci, kom obojci.

Za te potrebe sam uzeo Veritasov skew rabbet, i odlican je, jedino pitanje je koliko ti treba. Ima puno alata koji ces cesce koristiti od njega, a cena mu je preko 300 eura.
Sad si me zbunio potpuno - Quangsheng rebating shoulder plane ? Misliš na Luban 92 Shoulder plane? Uopšte nije jeftin jer po širini noža spada u klasu malih, a sa cenom od 120 eur jako je blizu LV i LN (oko 180 eur). Ima za 105 eur Dick shoulder koji je 19mm i verna je kopija LN-a :). Veliko shoulder rende ima u LV varijanti, 32 mm za 200 eur.

Kako si pravio kanale (rebate) pre Veritas skew rendeta ? Sa dletom može, ali je utopija. Video sam i način sa "kerf saw" (opet ne znam kako bih ovo preveo) gde zarežeš sa jedne i sa druge strane pa počistiš , ali je ovo sa fiksnim dimenzijama.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da ispravim i samog sebe... tappered nije bas konus. Pre bi bio "suzenje", ali ga englezi koriste i kada je u pitanju konus (to jest okrugla povrsina), i kada je u pitanju klin. U ovom slucaju vise bi odgovarao prevod kao klin.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mislim na rebate block plane, ne znam odakle zaluta to shoulder :D No, shoulder rende je bolji izbor, posto moze da pravi vece dimenzije zljeba tj zareza od prethodnog. Cena rebate block rendeta je nekih 65 funti kod WSH-a, ili sedamdesetak eura kod Dictuma, po meni je WSH bolji izbor, ali svakom svoje.

Dok nisam imao skew rabbet, koristio sam shoulder plane, uz nekoliko trikova, ne preterano komplikovanih. Napravis pocetni rez nozem za obelezavanje 1mm od kajnje pozicije, pocnes rez rendetom pod 45 stepeni ka unutrasnjosti daske, pa kada napravis vodecu povrsinu polako rotiras rende u vertikalu, i na kraju poravnas ivicu. Ide jako brzo kada se naviknes, ali nije lagano u tvrdom drvetu.

Ja nikako ne bih otpisao Stanley 13-052, to je mnogo bolje rend nego sva ostala nabrojana, i nije samo plug rende, nego koristi i seciva do 1" sirine. Pri tome ioma i nozeve za cross cut. Nije retko, i nije skupo, tj 80 eura za rende je praktino dzabe. Vecina je neotvorena i nekoriscena, a kolekcionari ih ne gledaju.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Za mene je ovo freak tema... Svaka vam čast, nemam pojma o čemu vi to :)
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

BILJEŽNIK wrote:Za mene je ovo freak tema... Svaka vam čast, nemam pojma o čemu vi to :)
:skool:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mi o ozbiljnom stolarskom alatu, kao i obicno. A vi?
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Bogdane, kad bi okačili nekusliku ovog o čemu pričate pa da i mishvatimo "ozbiljnost situacije"...
Pozzz
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BILJEŽNIK wrote:Za mene je ovo freak tema... Svaka vam čast, nemam pojma o čemu vi to :)
O uzivanju u radu :)

Zaista ne znam kako se kod nas zove shoulder plane.
To je ono tanko rende kome secivo ide skroz do bokova, to jest ivica seciva je ravna sa bokom rendeta.
Sluzi za dve stvari (rabet je jako slican samo se razlikuje po uglu).
1. da se poravna i dotera na tacnu meru cep, kod cep i rupa spoja
2. da se njime usece zleb (rabbet) na samoj ivici daske, takodje kod odgovarajuceg rabbet spoja (kao recimo sto se ukopava zadnja strana za ledja kuhinjskog elementa).

https://www.google.com/search?q=rabbet+ ... BXUQsAQIKQ

Plow, je isto rende za zleb, ali sada zleb koji nije na samoj ivici vec uvucen od nje ili na sredini daske (mi koliko znam nemamo razlicite reci za zleb na ivici i zleb na sredini). Kao kada se radi zleb za ledja koja se "ubacuju" to jest onaj koji je na santimetar od zadnje strane kuh. elementa, recimo kada se koristi sina.

Koristi za usecanje zleba za tablice, ili za usecanje zleba u boku u koji se ubacuju police.

Ono obicno ima neki sistem za drzanje distance od ivice (kako bi bzleb bio paralelan sa ivicom), neki sistem za odredjivanje dubine zleba, i cesto dodatne nozeve koji rasecaju vlakna pre nego sto glavni noz "iskopa" drvo, kako ivice ne bi bile iskrzane.
Naravno, sirina zleba zavisi od sirine noza, pa metalne varijante stizu sa garniturom nozeva razlicitih sirina, dok drvene obicno za svaku sirinu posebno rende.

https://www.google.com/search?q=rabbet+ ... plow+plane
Post Reply