Oštrenje dljetla za tokarski stroj

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Oštrenje dljetla za tokarski stroj

Post by Neznalic »

Pozdrav, Zanimam me kak brusite svoje gletve za tokarenje osobito ona zaobljena sa lulom?
Ako ima ko da to brusi pa da mi pomogne jer nemam pojma kak da to nabrusima a na forumu nisam uspel nač ništa o tome...
Na netu gledam svi koriste neke hvataljke za to, uspio sam pronači na netu taj jig od Tormeka al mi se to čini abnormalno skupo rješenje za brušenje...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja koristim savijene komade betonskog gvozda, u obliku latunicnog slova V, na koje sam zalepio mali komad letvice da bih mogao preciznije da postavim dleto. Dleto na sablon fiksiram lepljivom trakom, to mi je najprostije, mada verujem da je resenje sa nekom stegicom bolje. Imam tri razlicita sablona sa razlicitim uglom V, i u kombinaciji sa razlicitim duznma izvirivanja dleta preko dna V. zavsavam sva dleta koja se oste u obliku prsta.



Ako hoces komplikovaniji sablon, evo jednog projekta, mada mislim da je preterano komplikovan, i ne omogucava nista vise nego sto moze da se uradi sa betonskim gvozdjem.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sfmIv0iXjis[/youtube]

Bedan, dleto za odsecanje, i koso dleto ostrim iz ruke, kao i sva dleta sa klasicnim polukruznim ostrenjem. Ako se ne snadjes, za njih se sablon pravi od parceta letve, koju ucvstis stegom na sto, i jednog kratkog poprecnog komada na koji se osloni kraj drske dleta.


Na kraju, Tormekovi sabloni vrede svake pare date za njih. Ostrilica je vec druga prica, ali se i ona u sopstvenoj reziji debelo priblizi po ceni Tormekovoj ostrilici, pa pravljenje sopstvene i nije neka usteda. Ja sam poceo da skupljam delove za istu, resio sam kamenove i pogon, ostaje mi jos samo osovina i kuciste, ali ce na kraju sve da izadje preko 300 eura.
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Ja sam ovakav alat tj pomagalo napravio sebi ali od metala,ako ne zaboravim slikaću ga sutra kad odem do radionice.
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam pravio od drveta slicno ovome sto je BR pokazao samo fiksno:
viewtopic.php?pid=51689#p51689
ima i ovde par slika
viewtopic.php?pid=51606#p51606

Napravio sam dva komada, sa razlicitim uglovima, to jest razlicito dugackim "noktom".
Ne secam se, mozda sam negde stavio i crtez.

mada, ovaj BR-ov mi se cak vise dopada posto je promenjljiv ugao, al tad mi bilo jednostavnije da napravim fiksan.
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

Hvala na odgovoru.
Ja brusilicu imam samo mi trebaju te hvataljke za pridrzat gletve.
Daj molim te BR ak mozes da stavis par slika kak to tvoje izgleda (nebrem si bas zamisliti kak to točno izgleda).
Znate mozda di se moze kupiti nekaj jeftinije od Tormeka, jer da ja to izrađujem, neznam baš, ni nemam neke alate za izradu istog a ni znanje...
Za ovog tormeka svi vele da je vrh za brušenje, al cijena im je nenormalna... Mene bi samo te hvataljka i nosač za nju koštao a šablonom za kut nekih 150 eura, jebote to je pol kubika suhog oraha ;).
Sad brusim sve iz ruke a gletve sam platio 8 kom 150 eura i nebi ih htio unistit mojim nekvalitetnim brušenjem...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije tormeku cena nenormalna, nego su nama plate premale :)

Ako pitas za ovo sa klipa, imas i planove kad pogledas na youtubetu

A kako izgleda ovaj za obicna polukruzna, imas na mom klipu. To je ono nasta se naslanja ovaj za fingernail.
Znaci na samom pocetku klipa. Samo se skloni ovaj vertikalni deo sa prorezom, i umesto ovog sablona, stavis samo dleto. Sto vise izvuces ovu letvicu, to ce ugao biti blize 90 stepeni, sto je vise primaknes tocilu, to je ugao ostriji.

Evo nadjoh snimak. Na oko 6:16 (naravno moze i mnogo manje dleto nego ovaj sa klipa)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OPhRk8g1iuA[/youtube]
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

znači to je to:
http://www.ebay.co.uk/itm/wood-lathe-go ... 20fd47b94d

budem pital ovog lika dal šalje u Hrvatsu s obzirom da ja to nebudem mogel izraditi....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To je to, al ne vidim sto ne bi mogao?
Ova osnovna letvica, uopste ne mora da bude od metala (mada, svaki bravar bi trebalo da to moze da ti odradi za pola sata.
Obicna dascica prorezana po sredini, na kraj zalepljen zarezan blokk od drveta, par torban srafova i leptir matica...

Ni izrada ovog za fingernail uopste nije komplikovana. Barem ovog fiksnog, mada ni ovaj sa filmica nije neka nauka (a i ovaj sa ebay-a je fiksan). Maltene sve mozes i rezbarskom testericom da uradis.
Opet i to bravar odradi cas posla, a verovatno bi te sve skupa izaslo manje nego da ti posalju iz Engleske.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Evo setih se da uslikam onaj alat ali to je već viđeno u ovih par postova
ImageImageImage
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cemu ti sluzi ovaj vertikalni "stubic" na sredini kvadratnog profila?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Stubic je zavrtanj za fiksiranje dleta u sablonu. Provuces ga kroz dve rupe na bocnim stranama, i zategnes zavrtanj da bi cvrsto stajalo.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR, nije taj sablon, druga i treca slika.
Ono na sta je oslonjeno dleto odmah do firule na drugoj slici.
User avatar
Neznalic
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 09 Mar 2015 14:54
Location: Štefanec, Hrvatska

Post by Neznalic »

Evo naručio sam od onog iz Engleske, kolega mi radi u engleskoj i sad dolazi doma pa bude njemu poslal a on bude meni dopelal... Isprobam kak funkcionira pa ak bude jos pitanja se javim, uglavnom hvala na vašem vremenu....
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Tek sam sada video poruku.Centralni "stubić"tj cev mi ulazi u odgovrajuču cev koja se nalazi na tociku.To sam tako rešio da bih šablon,za oštrenje, mogao da skidam kako bih tocilo mogao da koristim i za dr. stvari
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
Post Reply