Rucna busilica

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Napravi rucku od dve polutke i zalepi je na licu mesta.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

mbole wrote:Napravi rucku od dve polutke i zalepi je na licu mesta.
Na jednom sam svrdlu primijetio da mu je neravno rame, mjesto gdje šaraf hvata. Pa ću možda to malo turpijom srediti. U toj glavi ima konusan oblik i šaraf sad neka svrdla drže se čvrsto a neka povremeno ispadaju. Ne bi rekao da je do glave.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daj neku pristojnu sliku samo glave.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

mbole wrote:Daj neku pristojnu sliku samo glave.
Image
Iznenadio sam se kako buši Image samo jest mala i treba dati malo više napora ali dobro radi samo eto što nekad svrdlo ispadne.
Last edited by Hornbeam on 18 Feb 2015 16:41, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Napisao sam PRISTOJNU sliku, ne mutnu :)
Sa ove se ne vidi kako izgleda povrsina na koju doseda burgija.
Te povrsine moraju da budu lepo ravne, i pod istim uglom kao i povrsine na burgijama. Kad kose povrsine legnu lepo jedna na drugu, dobijes efekat kao kad zabija klin, i burgija nece ispadati. Sto vise pritisnes, burgija ce sve cvrsce lezati u dosedu. Sraf je tu samo da pridrzi na pocetku dok ne pocnes da busis.

Ali to zahteva da povrsine glave i burgije budu zaista ravne i zaista pod identicnim uglom. Ne blizu, nego pod tacno istim uglom. Da kad ubacis burgiju nigde ne mozes da vidis zazor, ni na jednoj strani.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

mbole wrote:Napisao sam PRISTOJNU sliku, ne mutnu :)
Sa ove se ne vidi kako izgleda povrsina na koju doseda burgija.
Te povrsine moraju da budu lepo ravne, i pod istim uglom kao i povrsine na burgijama. Kad kose povrsine legnu lepo jedna na drugu, dobijes efekat kao kad zabija klin, i burgija nece ispadati. Sto vise pritisnes, burgija ce sve cvrsce lezati u dosedu. Sraf je tu samo da pridrzi na pocetku dok ne pocnes da busis.

Ali to zahteva da povrsine glave i burgije budu zaista ravne i zaista pod identicnim uglom. Ne blizu, nego pod tacno istim uglom. Da kad ubacis burgiju nigde ne mozes da vidis zazor, ni na jednoj strani.
Sve u vemu dobro rade samo šteta što ne može u glavu amerikanera.
:)Gledao sam na youtoubeu kako se oštre turpijama pa sam probao malo ali opet nije mi strugotina čista toliko ali ne otkida drveta, jest da moram dasku sa druge strane okrenuti pa do kraja izbušiti da ne bi rascijepilo.
Ručku u sredi sam napravio od ručke od bicikla malo je prorezao i zalijepio selotejpom :skratta: , privremeno dok ne nabavim lepilo za drvo. I neće svako svrdlo spasti nego neka. Samo šteta je što je mala pa ne može baš velike rupe kolko je dijametar svrda (može ono samo valja dobro dati snage) jer nema torzije.
Last edited by Hornbeam on 19 Feb 2015 16:28, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da se ne bi rascepilo, ispod postavis otpadnu dasku i pritegnes stegama. Ili ko sto kazes kad vrh samo malkice proviri, okrenes dasku.

Za ostrenje ti treba fina turpija koja je zarezana samo u jednom smeru. Znaci ne sme da ima zareze unakrst, vec samo ukoso.
Post Reply