Rucna busilica

Rad sa ručnim alatima
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Rucna busilica

Post by Hornbeam »

Pošto nisam htio da otvaram temu evo da postavim pitanje.
Imam ručnu bušilicu ali kad je koristim isprebija burgije zbog pritiska.
Možda mi se više isplatilo kupiti elek. jer ovo su bile hss burgije.

*** mbole ***
Otvaraj temu, sa ne da se kacis na neku koja veze nema sa onim sot pitas
Last edited by mbole on 16 Feb 2015 02:31, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moraces malo lepse da objasnis o cemu se radi.
Sta znaci "isprebija burgije zbog pritiska"?
Kakvu rucnu busilicu imas (daj sliku)? Postoji nekoliko vrlo razlicitih konstrukcija rucne busilice.

Klasicne spiralne HSS burgije za metal, kakve se najcesce koriste, jednostavno ne rade u rucnoj busilici, osim u izuzetnim slucajevima.

Usput, takve burgije uopste nisu pravljene za busenje drveta. Lose rade i u elektricnoj. Mogu da rade i taj posao, ali rade ga lose, to jest daleko losije od burgija koje su namenjene za drvo.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Ovo čudo Image. Nije baš toliko što volim ručni alat nego struja mi je nepristupačna kad vi svaki put morao produžno kablo da priključim da bi nešto izbušio ne znam dokle bi stigo. Jer je struja od kuće do bivše štale udaljena nekih 5 metara a ja češće koristim ovu bušilicu. Igrom sločaja dosta burgija sam sa njom prebio ili zna se desiti slučaj da pregore.
Ne znam kako ali ručnom bušilicom sam uspio da se puši iz njega a da ne buši dobro a prije je dobro radio.

Za drvo ako se ne vram su špicaste one ove su me Hss dobro služile.
Last edited by Hornbeam on 16 Feb 2015 02:45, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da se pusi, nije nikakav problem. To cas posla uspe. Drvo jako lose odvodi toplotu, plus se steze oko spiralne burgije za metal, pogotovu ako nije dovoljno suvo, tako da je jako lako pregrejati burgiju.

Ako pod "prebio" mislis da ti pukne burgija, onda je problem u tebi. Manje zapinji, kako ne bi iskretao busilicu i krivio burgiju, a da bi manje zapinjao treba ti odgovarajuca i ostra burgija.
Rucnom busilicom se ne busi tako sto se svom tezinom naslonis na nju. Sve mora da "klizi". Nema zapinjanja na rucici, nema velikog pritiskanja na busilicu... mora da "radi sama".

Kakvu rupu busis? Kog precnika i koliko duboku?
Za plice i uze rupe ovo je burgija za drvo: http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... 2608595523
Za iole sire uz ovakvu busilicu: http://toolmonger.com/wp-content/upload ... Spade2.jpg ili forstner
Za duboke, rucnom busilicom, postoji posebna sorta: http://www.fine-tools.com/augerbit-inch312356.jpg
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

5 metara udaljemosti ???? Pa povuci trajni kabel, ako ti se neda razvlačiti tih 5 met. Å to se tiče slabog bušenja, da možda, ne vrtiš bušilicu u krivom smjeru ? :D
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Aaaaa, dobri stari "amerikaner", koliko sam samo polomio burgija sa njim :smejanje:... U pravu je stari, ali to je inače strašno velika investicija pustiti jedan 3*2,5 od 5-6 metara u objekat gde ti to inače treba :D
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

mbole wrote:Da se pusi, nije nikakav problem. To cas posla uspe. Drvo jako lose odvodi toplotu, plus se steze oko spiralne burgije za metal, pogotovu ako nije dovoljno suvo, tako da je jako lako pregrejati burgiju.

Ako pod "prebio" mislis da ti pukne burgija, onda je problem u tebi. Manje zapinji, kako ne bi iskretao busilicu i krivio burgiju, a da bi manje zapinjao treba ti odgovarajuca i ostra burgija.
Rucnom busilicom se ne busi tako sto se svom tezinom naslonis na nju. Sve mora da "klizi". Nema zapinjanja na rucici, nema velikog pritiskanja na busilicu... mora da "radi sama".

Kakvu rupu busis? Kog precnika i koliko duboku?
Za plice i uze rupe ovo je burgija za drvo: http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... 2608595523
Za iole sire uz ovakvu busilicu: http://toolmonger.com/wp-content/upload ... Spade2.jpg ili forstner
Za duboke, rucnom busilicom, postoji posebna sorta: http://www.fine-tools.com/augerbit-inch312356.jpg
Ma nisu veće rupe od 1 cm inače na njoj imaju brzine.
Pomjeriš ručicu na prednje vratilo (gdje okreće zupčanike) manja brzina pomjeriš na zadnje veća brzina.
Image

Ove sa desne strane su 2 burgije samo jedna je slomljena malo više pa je kraća. I ova druga je slomljena sa desne strane samo eto malo manje.
Last edited by Hornbeam on 16 Feb 2015 15:50, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

stari wrote:5 metara udaljemosti ???? Pa povuci trajni kabel, ako ti se neda razvlačiti tih 5 met. Å to se tiče slabog bušenja, da možda, ne vrtiš bušilicu u krivom smjeru ? :D
Idem u smijeru kazaljke na satu tako se buši. Ne radi se to o nikakvoj investicija samo što mi je skučen prostor i nemam kud kablo da provlačim a nisam siguran da smije da bude čitavo vrijeme uštekano u utičnici. Mislim da tako nije sigurno. Sama ta bivšta štala nije veća od 2m sa 3m. Tako dok stavim radni police sto i još nekih istnica ostane mi prostora 2 kvadrata.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

-NIKOLA- wrote:Aaaaa, dobri stari "amerikaner", koliko sam samo polomio burgija sa njim :smejanje:... U pravu je stari, ali to je inače strašno velika investicija pustiti jedan 3*2,5 od 5-6 metara u objekat gde ti to inače treba :D
Ma jašta jede burgije. Zna nekad dobro uraditi posao. dok bi otišao da uključim el bušilicu sa ovom mogu izbušit za to vrijeme npr.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo je burgija za metal. Jednostavno nije za amerikaner u drvetu.
Uz to koristis nepotrebno dugacke burgije, sto povecava mogucnost da ih slomis.

Ponavljam burgija MORA DA BUDE OSTRA, i to lepo i kvalitetno naostrena, ne da joj jedno secivo bude duze od drugog, ne sa "otprilike" uglom...

Ko sto rekoh, kada se busi amerikanerom, nebitno dal je u nizoj ili visoj brzini, ne sme da bude zapinjanja. Cim zapinjes, iskreces amerikaner, krivis burgiju i ona puca.
Leva ruka se samo oslanja i navodi amerikaner, desna okrece, al okretanje mora da ide glatko, bez zaglavljivanja. Jedini nacin da se to postigne je ostra i odgovarajuca burgija.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

mbole wrote:Ovo je burgija za metal. Jednostavno nije za amerikaner u drvetu.
Uz to koristis nepotrebno dugacke burgije, sto povecava mogucnost da ih slomis.

Ponavljam burgija MORA DA BUDE OSTRA, i to lepo i kvalitetno naostrena, ne da joj jedno secivo bude duze od drugog, ne sa "otprilike" uglom...

Ko sto rekoh, kada se busi amerikanerom, nebitno dal je u nizoj ili visoj brzini, ne sme da bude zapinjanja. Cim zapinjes, iskreces amerikaner, krivis burgiju i ona puca.
Leva ruka se samo oslanja i navodi amerikaner, desna okrece, al okretanje mora da ide glatko, bez zaglavljivanja. Jedini nacin da se to postigne je ostra i odgovarajuca burgija.
Izgleda da je kurbla bolja od amerikanera (brace drill) za veće rupe.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

купујцрне бургије па ћеш много теже да их сломиш
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

феникс wrote:купујцрне бургије па ћеш много теже да их сломиш
Imam i dvije takve. i Tačno nisu slomljene samo ih trebam naoštriti malo.
Kako spriječiti da li ko zna da se burgija ne pregrije.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kurbla jeste bolja za vece rupe, samo ni to ti ne pomaze ako nemas odgovarajucu burgiju.

Pregrevanje sprecavas sporijim okretanjem i izborom odgovarajuce burgije.
Mozes dodatno da podmazujes burgiju recimo parafinom (svecom), da bi smanjio trenje, ali i dalje ce burgija za metal uvek glaviti u drvetu.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Neleti mi ovo danas sa 10 eura i plus testera za lastin rep.
Image
Samo što nema drške u sredi (i ne znam kako su ih nasađivali) valjda nasade drvo pa onda saviju pod 90 stepeni.
I zna nekad ispasti svrdlo iz zatezne glave ali dobro radi. Treba se malo naučiti na njih.
Last edited by Hornbeam on 17 Feb 2015 15:21, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
Post Reply