Workbench for planing (klupa za hoblanje)

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Workbench for planing (klupa za hoblanje)

Post by Hornbeam »

Ovako pošto imam nekakvu radionicu u bivšoj štali malo kuckam čekićom dlijetom turpijam itd.Svi su mi alati za sada ručni jer sam pokvario električne :D Prvo unutar zgrade kad sam izrađivao običnu klupu (tezgu) sve skuckao lijepo. Onda sam noge od te klupe pričvrstio navojnom šipkom jedan i to drže dvije navojne šipke zakucane u zid i šarafi na njima. Međutim primijetio sam da su virile vani i razmišljao kako da upotrijebim i taj materijal da ga ne siječem. Došlo mi je na ideju da napravim sebi tezgu za hoblanja. Daska colara 5 cm otprilike debljine i 20-25 cm širine je poslužila. Prvo sam opet jasen koristio dvije noge od jasenove "stožine" sam izbušio i stavio na mjesto gdje su izvirivale šipke i učvrstio. Onda sam urezao mjesto za horizontalne štafle na koju naliježe daska "colara" i to je sve uza zid naslonjeno. Sljedeće sam uzeo dvije "štafne" i urezao ih da uklope u dasku i zakovao .
Prije toga bilo je 5,6 letvica već zakovanih na toj "daski colari". Te letvice služe kao bench stop. Uglavnom to izgleda ovako Image
Unutrašnja strana gdje je ona za obradu metala klupa Image
opet vanjska Image
Image
Ovo ispred daske su "koze" ali jest da izgleda nekako hrndavo i buđavo ali služi me dobro.
Sad da li sam visinu potrefio nisam siguran jer ova daska mi dođe do vrha šake (zglob).
Last edited by Hornbeam on 07 Nov 2014 20:05, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Hornbeam wrote:... Daska colara 5 cm otprilike debljine i 20-25 cm širine je poslužila..
Colara se zove daska id 1 col.
daska od 5cm se zove petica ili 2 cola :)
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Aha ok amater sam, a da li sam mogao napisati fosna.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jeste, "daska" od dva cola se zove fosna.
A "daska" je pod navodnicima zbog:
1" = daska
2" = fosna
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Da li je i kod nas u Evropi bilo prije inc-col imperijalne mjere pa se prešlo na metričke.
Ne govorim prije 100 godina mislim na više.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U principu, da :)
I nie to uopste bilo tako davno.

Mada inc, odnosno col, odnosno palac, ili feet ili stopa, ili lakat, ili... raznih je mera bilo, nisu bili bas standardizovani, tako da se desavalo da se stopa iz jednog sela razlikuje od stope iz drugog.
Prvi koji su uveli malo reda bili su Englezi, al to je bilo vise lokalnog karaktera, to jest odnosilo se pretezno na Englesku.

A onda je dosao Napoleon, i kao jedan od vidova blokade Engleske uveo dekretom metricki sistem.
Da se razumemo, metricki sistem je postojao i pre toga, al je koriscen samo u naucnim krugovima, dok je nakon toga postao opste prihvacen. Ne toliko sto je mnogo bolji od "imperijalnog" (odnosno colovog), vec vise sto je zaveo red i metar je svuda biio isti.

Ali, vecina zanata je dugo zadrzala colovne mere. Ako nista drugo, onda prevedene u najblizu varijantu metrickih.

Zez je sto su colovne mere pravljene da budu prilagodjene ljudima, odnosno njihovim merama (palac, stopa, korak...), a metricke su napravljene imaginarno. Zato i dalje tamo gde se stvari prilagodjavaju ljudima, egzistiraju colovne mere samo prevedene u metricki sistem. Namestaj pravis prema covekovim dimenzijama :)
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Evo ga po dani i malo detaljnije
Image
Image
Image
Last edited by Hornbeam on 08 Nov 2014 10:07, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
Post Reply