Digital Plane Check gaude

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
mtadic
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 24 Sep 2008 08:59
Location: Vrsac

Digital Plane Check gaude

Post by mtadic »

Postovani forumasi zeleo bih da se pohvalim sa novim rucnim alatom

Image

Blize informacije mozete procitati na sajtu:

http://www.chipsfly.com/product/35-580.html

Veoma korisna stvar a jeftina.
User avatar
hkruno
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 08 Aug 2011 12:48
Location: subotica

Post by hkruno »

e dali ima nesto ovako i za nozeve za abrihter
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

evo imas ovako nesto sto savrseno radi posao
viewtopic.php?id=1737&p=1
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tek sad videh ovo. Potpuno neupotrebljiv alat, onaj ko ga je smisljao nema nikakve veze sa tim kako se rende koristi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajd' malo obrazlozi :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajmo redom. Al da se pazljivo cita, posto cu inace morati i da crtam.

Secivo na klasicnom rendetu se osim u samo jednom slucaju, za vrlo specificnu namenu ostri tako da bude pravo, nego je uvek zakrivljeno. U zavisnosti od namene rendeta/seciva, ostri se tako da, projekcija pod uglom pod kojim je leziste, rastojanja izmedju luka i tetive izmedju krajnih ivica rendeta bude jednaka ili nesto malo veca od debljine struske. Kod rendeta za grubu obradu to rastojanje moze da bude i pola milimetra, kod onog za finu je nekoliko stotih delova milimetra. Pri tome da li j najveca dubina struske na sredini, ili je sa strane, moze da se vidi tek kada se sa tim rendetom radi. Debljina zahvata, tj polozaj seciva se podesava jako lako, bez ikakvih merenja, samo gledajuci strusku koja izlazi iz rendeta. Ako struska izlazi u sredini, onda je najveci izbacaj seciva u sredini, tamo gde treba, ako ne , ona secivo treba pomerati levo desno lateralnom kontrolom dok ne pocne da izbacuje stusku kako treba. Debljina struske se kontrolise jos prostije, ako je njena sirina samo nekoliko milimetara manja od sirine seciva, onda je dubina postavljena onako kako treba za to secivo, ostreno naravno prema nameni. Ako je sirina struske manja, onda je i njena debljina manja od onoga za sta je ostreno secivo. Tako podeseno rende radi, ali se koristi samo kod finisiranja, ako se drv zacepljuje zbog godova. Inace ovakvo koriscenje nema nikakve svrhe.

Debljina struske se u stvari podesava prilikom ostrenja seciva , a na rende se secivo samo postavlja u pravi polozaj prema onome kako je naostreno. I nista vise. U tom procesu ovakav komparater nema sta da trazi, posto je njegov izlaz potpuno besmislen. Ne govori nista o tome kako ce rende raditi i kakvu ce strusku izbacivati. .

Idemo na onaj poseban slucaj, jedini kada se koristi ravno ostreno secivo na rendetu. Ravno secivo se koristi samo na jointeru, ili rendetu za ravnanje ivice daske, i to samo i ako je na rendetu zakacena bocna vodjica. I ovde je upotreba ove naprave besmislena, posto je apsolutno nevazno kako stoji secivo u odnosu na taban rendeta, vec je sustina da je secivo pod pravim uglom na bocnu vodjicu. Debljina stuske je nevazna kategorija, struska treba da bude maksimalne debljine pri kojoj ne dolazi do cepanja drveta na bocnim stranama i koja ostravlja glatku povrsinu za lepljenje.

Ako imas alat koji ne moze da se smisleno upotrebi za ono sto se reklaimra, onda je on neupotrebljiv.
User avatar
mtadic
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 24 Sep 2008 08:59
Location: Vrsac

Post by mtadic »

Ovaj alat se takodje koristi za proveru visine nozeva na abrihteru na isti nacin kao sto proverava visinu noza na rucnom rendu.
User avatar
mtadic
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 24 Sep 2008 08:59
Location: Vrsac

Post by mtadic »

Kako se proverava visina nozeva na abrihteru mozete pogledati ovde

http://www.chipsfly.com/document/Plane-Check_Flyer.pdf
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Po prvi put citam objasnjenje zasto i koliko ustvari ostrica treba da bude blago zaobljena, a da to nije "to jednostavno tako treba", ili "bilo bi dobro malo zaobliti na krajevima" :) Vecito sam se pitao kolko je to "malo"? I zasto bi bilo dobro?
Odlicno objasnjeno, i neke stvair su mi sad mnogo jasnije. Hvala.

PS
Nevezano za stolariju i rucni alat, al mojoj zeni, koja inace zaista odlicno kuva, kuvani kiseli kupus nikako da ispadne kako treba. Sta god mu radila, vecito je malo previse kiseo.
Secam se da sam kao momak samac kuvao kupus, i da nisam imao taj problem, al kako i zasto... davno bilo, proslo 20-tak godina, ko bi se setio.
Slucajno sinoc gledam neki iz serijala "How it's made", gde su opisivali kako se industrijski pravi neka klopa, a Mica kuva kupus. Svi vec polegali, ja naravno volim da "copam" to jest da malo maznem iz serpe, i kiselo bre.
Klik... setim se emisije...
Pola kasicice secera na veliku serpu kupusa, taman neutralise kiselinu :)

Tako je i ovde. Kad napamet naucis "recept", vremenom ga zaboravis. Kad jednom naucis princip, to jest zasto se nesto tako radi, to ne zaboravljas nikad, i lako ga primenis na nepoznat slucaj :)
Post Reply