Pomoć oko projekta ideje savjeti

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Pomoć oko projekta ideje savjeti

Post by Hornbeam »

Evo ovako izrađujem jedan kovački mijeh pa sve su mi sugestije dobro došle kako da što bolje napravim da daske ne puštaju vazduha
Prvo sam promijenio srednju dasku jednom novijom Image
Image
Ovo je gornji kapak. Image Sve zajedno sa "rebrima koja drže kožu Image
I alat koji sam koristio sve skupa Image
Last edited by Hornbeam on 22 Feb 2014 15:08, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel ti to sredjujes neki vec postojieci, ili pravis potpuno nov?
Ako pravis nov, ne vidim zasto jednostavno ne uzmes komad spera, i to iseces iz komada.

Ako sredjujes postojeci, koliko vidim ovo je kucano ekserima. Rastavis sve daske, lepo im poravnas ivice blanjom, da perfektno leze jedna na drugoj i zalepis ih medjusobno. Eventuuualno, mozes da napravis utor i pero i ubacis tanku letvicu, kako bi se dodatno osigurao od propustanja vazduha, i da ti daske ne bi klizale prilikom lepljenja.

Slike nisu bas savrsene, ali koliko vidim, sve ove daske su jako grubo obradjene. Od takvih dasaka ne mozes ocekivati da lepo zaptivaju medjusobno. Sta su ti ove vertikalne letve na drugoj slici odozgo? Ove dve sto imaju polomljene a ne odrezane krajeve? Deluju kao pokusaj "zakrpe", ali to ne moze uz tako grubu obradu.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Napravio sam bio jedan novi ali kao što je na prvoj slici struhle daska puno a posivile ispucale. Pa mijenjam samo srednju dasku a one sam većinom izmijenio mislim da je siva bila smrča neka starinska nema ovakvih više da se nađe baš jednostavno široke su bile oko 30 cm dvije i još jedna nisam siguran kolko. Nemam nešto dobrog alata imam samo smoothing plane. U krajnjem slučaju bi mogao zaheftati najlon sa unutrašnje strane pa da tako spriječim curenje zraka.
Iverice sam kontao ali mislim da bi ih vlaga dokrajčila stavio sam panel ploču na donju one su malo bolje.
Pokušao sam da zakrpim da ne pušta ali to sve amaterski izgleda. Ovo je princip rada inače moj je puhao ali nije konstantno. Treba da jedna drugu dopunjuju.
http://metc.org/bellows.htm
Image

Istina jesi grubo ovo je kupljeno sa stovarišta ostavio sam da se suši jedno od maja mjeseca se sušilo.
Ali dobra stvar je što nisu popucale.
Last edited by Hornbeam on 22 Feb 2014 22:08, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

mbole wrote:Jel ti to sredjujes neki vec postojieci, ili pravis potpuno nov?
Ako pravis nov, ne vidim zasto jednostavno ne uzmes komad spera, i to iseces iz komada.

Ako sredjujes postojeci, koliko vidim ovo je kucano ekserima. Rastavis sve daske, lepo im poravnas ivice blanjom, da perfektno leze jedna na drugoj i zalepis ih medjusobno. Eventuuualno, mozes da napravis utor i pero i ubacis tanku letvicu, kako bi se dodatno osigurao od propustanja vazduha, i da ti daske ne bi klizale prilikom lepljenja.

Slike nisu bas savrsene, ali koliko vidim, sve ove daske su jako grubo obradjene. Od takvih dasaka ne mozes ocekivati da lepo zaptivaju medjusobno. Sta su ti ove vertikalne letve na drugoj slici odozgo? Ove dve sto imaju polomljene a ne odrezane krajeve? Deluju kao pokusaj "zakrpe", ali to ne moze uz tako grubu obradu.
Koliko je 1 kvadrat špere jest da je to jednostavnije ali mi nije pristupačno. A i ovo skroz amaterski po pravilu trebao bi da ovo stegnem stegama od 1 metar jedno 4-5 stega. Onda kad sam išao hoblati drvo naletio sam na predhodno lepilo da li ono tupi rende. A i još jedna stvar ostalo mi je mnogo daske od šale (kad se šaluje kuća ali ima betona na njima ne vjerujem da se to drvo više može obrađivati jer beton uđe u srž. Kad bi ručnom testerom preko toga imo bi ja mislim rezultat kao da idem testerom preko šmirgl papira. Mislim da su beton i maltar dosta abrazivni.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dobro mislis. Daska kojom je jednom salovano, maltene nikako ne moze vise da se dovede u dovoljno pristojno stanje da bi se sa njome nesto radilo, a da n "ubije" alat.
Prethodni lepak, ume da tupi, zavisi od lepka.

Ne mozras da imas "prave" stege da bi nesto ovakvo odradio. Dve letve, dva drvena bloka, i par klinova su vise nego dobra prirucna stega za ovakvo nesto.

Kvadrat (kvalitetnog) spera 18mm izadje na oko 10 evrica. Ima naravno i jeftinijeg, atebi za ovo ne treba bog zna sta.

A mozes i da napravis ovakvu "skucanu" konstrukciju od dasaka, i onda sa unutrasnje strane stavis (zalepis, zasrafis, sta ti je vec zgodno), komad tankog spera, lesonita, cega god, sto je reda 2-3 evra po kvadratu, samo da je iz jednog komada. 3-4mm debljine sasvim dovoljno.
Jos dobijes taman mogucnost da izmedju tog spera i ovih dasaka zavuces kozu/skaj/platno od koga je meh.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Dobra ideja. Imam tanke špere moglo bi se nešto iskombinovati.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

A doduše imam i okoraka ko u priči mogo bi se izvježbati i obraditi ih rendom. Samo sam primjetio i da rende nije baš ravno trebam ga isšmriglat pa oštrica dobro i ne hvata drveta i ostavlja neravnu podlogu.
Last edited by Hornbeam on 03 Mar 2014 16:55, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
Post Reply