Moxon Vise ili stega sa dve navojne sipke

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Po cenu da skerenem sa teme, Ruobo nikada ne moze da bude los, ali ovaj sa slike bih bas izbegao u sirokom luku. Onaj ko ga je pravio bas i ne zna preteran, al vole da izmislja toplu vodu.

Stega na desnoj strani ima nepotrebno veliki hod. 15-20 cm je puna kapa, gubo stelovanje se radi sa druge strane, gde pomeras klin iz rupe u rupu. Ako ti je razmalk izmedju rupa 10cm, manje od toga je bolje, daleko je lakse premestiti jedan klin, nego okretati rucicu za pola metra hoda stege. Da bi dobio ovoliki hod, koji mu ne treba, on je debelo pomerio nogu iz coska i postavio je maltene na 2/3 tezge.

Kada napravis stegu sa kracim hodom, drasticno smanjis prepust koji je ovde ogroman, pa je i cela tezga stabilnija i cvrsca. Sve ostalo je OK, cak i razdvojena radna ploca ima neke prednosti nad klasicnom. Pogotovu kada mozes da optrcavas oko cele tezge. Kada to nije slucaj, postavlja se pitanje sta ce ti.


Holdfaste kuje jedan majstor kod nas. Prototipovi su kod mene, postoji jedna jedina sitnica u kojoj ih treba ispraviti, i posle ce savrseno da rade. Zvacu ga, pa ako je raspolozen, postavljam slike i njegov telefon.

Moracu da napravim jednu temu,pa malo da sredim gde sta moze da se nadje od rucnih alata.
User avatar
luci
Šegrt
Posts: 44
Joined: 31 Oct 2012 02:03
Location: Odzaci

Post by luci »

ja sam raspolozen za barem jedan holdfast, kad bude krenula proizvodnja... koje debljine topova ce podrzavati? koje ce biti okvirna cena..
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nemam nista sa proizvodnjom, osim sto sam dao ideju. Bice istog precnika kao i Gramercy, pa mozes da ocekujes i iste rezultate. Mislim da ce verzija za vcu debljinu stola da bude i jeftinija. A znajuci majstora znam da nece biti preterano skupi. Holdfast je toliko upotrebljiv, da kod njega cena nema nikakvu ulogu.
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Надам се да цена неће бити већа од 20 долара.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Rekoh da nemam nista sa proizvodnjom i prodajom, ali meni takva cifra izgleda OK. Sutra cu mozda biti pametniji koliko bi kostalo, kada pitam.

Inace ovi su kovani, okaljeni i otpusteni koliko treba, nisu napravljeni kao Gramercijevi na masini za savijanje armature.
User avatar
luci
Šegrt
Posts: 44
Joined: 31 Oct 2012 02:03
Location: Odzaci

Post by luci »

20e je sasvim ok, i 30 je prihvatljivo obzirom da to nema rok trajanja i da bi toliko kostao bilo koji drugi dok dodje u srbiju... a ja sam inace za to da se uzme nesto od domaceg majstora ako je kvalitet dobar... ja bi cak bio raspolozen da uzmem i jedan manji za saw bench..
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Danas sam se cuo sa majstorom. Znacemo cenu do kraja sledece nedelje, ali on misli da nece biti ni pominjanih 20 dolara.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:Danas sam se cuo sa majstorom. Znacemo cenu do kraja sledece nedelje, ali on misli da nece biti ni pominjanih 20 dolara.
Å ta bi sa majstorom ? Ima ovde još zainteresovanih :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Cena je 1000 RSD, za holdfast od opruznog celika. Majstor mi je to javio jos u petak, ali nisam bio tu, tako da nisam uspeo da slikam ove koje je napravio za mene. Trenutno sam u poprilicnoj gzvi, ali i ovo je dovoljno za pocetak.

Jos da vidimo sa moderatorima kako da stavim kontakt majstora. On pravi dosta alata za drvo, u pravoj kovackoj radionici, ali ne zelim da krsim pravila foruma.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Cena je odlična. Ako uhvatiš vremena, postavi neke slike. Verujem da mnoge zanima šta još čovek pravi od alatki.
User avatar
luci
Šegrt
Posts: 44
Joined: 31 Oct 2012 02:03
Location: Odzaci

Post by luci »

ili postavi slike ili mi pusti na pp ili nesto, veoma sam zainteresovan za sav alat koji covek pravi, a posebno za holdfaste..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kao i obicno, kada neko nesto pita, odgovor na to pitanje se ne smatra reklamom.
Cim ima zainteresovanih, daj kontakt.
Post Reply