Shooting Board

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Shooting Board

Post by ivanob1 »

Da li neko koristi ovaj vid pomagala Shooting Board http://www.youtube.com/watch?v=-Ypbvcxb-8M .
Planiram da izradim jedan za popravljanje poprecnih rezova i jedan za uzduzne rezove na dasci. E sad najveci mi je problem ovaj za popravljanje poprecnih rezova. Kolika debljina struske je maximalna da bi se sprecilo ostecenje daske na krajevima, tj odcepljivanje ili vec kako? Da li je tu potrebno neko posebno rende ili se moze setovati bilo koje?
Last edited by ivanob1 on 20 Dec 2013 18:54, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Evo, da dignm dva prsta ;) Ne znam koliko ce ti podzni biti od koristi, za jim nema potrebe. Taj deo zavrsavas rukom, i mozda vodjicom na rendetu. Sto se poprecnog sablona tice, on je jako upotrebljiv, kao i magareca uveta i slicni dodaci.

Za cepke na krajevima nece da ti pomogne ni jako fino namesteno rende. Ono mora da bude namesteno jako fino i inace, posto seces krajeve vlakana. Protiv zacepljivanja pomaze obaranje izlazne ivice na tacnu meru, tako sto ono sto doterujes okrnes za 180 stepeni, suprotni kraj pomeris malo prema sebi od vodjice na kraju sablona i skines ivicu pod 90 stepeni na tacnu dimenziju. Onda ga okrenes kako treba, priljubis uz vodjicu i skines ostatak, ali tako da ne predjes ivicu koju si p[rethodno napravio. Ako ti ostane 03-04mm to niko nece primetiti, a neces imati zacepljena vlakna na izlazu.

Sto se rendeta tice, mozes i sa standardnim, ali secivo mora da bude naostreno potpuno ravno, suprotno od svake druge namene, i ostrica mora da bude postavljena pod tacno 90 steeni u odnosu na bocnu stranu rendeta na kojoj ce ovo lezati dok radis. Generalno taban rendeta i bocna strana uopste ne moraju da budu pod pravim uglom, vazan je samo ugao izmedju ostrice i bocne strane.

Sto je rende teze, to se lakse radi sa njim. Takodje, i leva strana rendeta ako si desnjak mora da bude finisirana kao i taban, i voskirana da bi smanjio trenje. Metalno rende je daleko lakse za koriscenje od drvenog za ovaj posao. Na to dodaj da je bolje da rende ima sto manji napadni ugao. Renda sa niskim uglom kod kojih se ostrena povrsina postavlja na gore su bolja za ovaj posao. Na njima, kada je secivo ostreo pod 25 stepeni, imas napadni ugao od 37 stepni. To je otprilike minimum koji moze da se napravi na rendetu. Standardno rende ima daleko veci otpor. Takodje, rende kod koga je secivo postavljeno pod uglom tj skew rende radi jos bolje. Kada imas standardno rende, ono sa rampom umesto ravne povrsine pomaze, ali nagib mora da se penje ka izlaznoj letvi, a ne da pada ka njoj kao sto Derek Cohen pogresno promovise. U njegovoj varijanti sila se smanjuje, ali je rez mnogo manje cist nego u obrnutoj, u kojoj secivo pritiska i fiksira dasku koju skracujes uz vodjicu.

I na kraju, ima i specijalnih blanja za shooting board. No9 Miter plane je jedno od njih, trenutno ga proizvodi samo Lie Nielsen, cena je prava sitnica od 350 dolara. Originalni Stenliji koji se ne prave od 1930 kostaju i vise od toga. Druga varijanta je No51, opet ga pravi LN, a cena je lepih 500 dolara tamo negde. 51 ima zakrenuto secivo, i namenjeno je samo za shooting boad. Stenli je za ovo rende pravio i metalni shoting board, koji je imao sinu za vodnjenje i sa bocne strane, posto je i bocna strana rendeta ravna da bi islo kao po sini ;) Ako nadjes original, on kosta kao polovni auto ovde kod nas.

I na kraju, Veritas je pre 3 meseca izbacio svoj shoting plane koji spaja sve prednosti starog 51, sa secivom postavljenim pod malim uglom, i ravni ostrenja na gore. Cena je opet sitnica, 350 dolara. To otprilike pomnozis sa dva, i imas cenu u Srbiji.

Naravno, ima jako mnogo drugih modela koja za ovo rade bolje nego klasicna, ali i ovako je post dug.
Last edited by BR on 21 Dec 2013 01:45, edited 1 time in total.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Ma ovih $350 ili $500 ja kad cujem i nekako ali ne daj boze moja zena da cuje to, jer bi me izbacila na ulicu sa sve rendetom. U sustini probacu sa ovim sto vec imam pa ako ne bude zadovoljavajuce probacu da nadjem drugo resenje. A sto se zacepljivanja tice da li mozda moze dletom da se zasece ivica suprotne strane koja se obradjuje. Onda da se ta zasecena strana okrene prema granicniku i obradi rendetom. Pretpostavljam da je slican ucinak.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jeste slican ucinak, ali samo delimicno. Da ti ne bi osta trag od dleta na dasci kada je finisiras, moras da obradis tacno do reza, a onda imas puno sans da je zacepis. Ona druga tehnika koju sam opisao je mnogo bolja, posto ces na kraju ionako oboriti ivice.

A zeni objasni da pare date za alat nikada nisu bacene pare ;)
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

BR wrote:A zeni objasni da pare date za alat nikada nisu bacene pare ;)
Ија сам тако мислио кад сам имао 20-40 и још коју преко годиницу.
Ижену сам (кад сам је "стекао") убедио у то.
Сад видим да сам грешио...
Касно...
Сад за ово "мало" којекаквог алата, за који сам дао 10-15 000 марака кад сам куповао, не бих могао да добијем ни 500€ ако би' продавао.
А све чувано и одржавано.
Џабееееееее!
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se zacepljivanja tice, i sam shooting board pomaze to jest poprecna letvica na njemu o koju se oslanja daska koju obradjujes, podupire vlakna drveta sa zadnje strane i na taj nacin ne da da se zacepi. Naravno tada rez mora da bude jako tanak, odnosno dasku koju obradjujes izbacujes pri svakom rezu samo za koliko je debljina reza.
I naravno zavisi sa kojim drvetom radis, kakav je krajnji rezultat koji ocekujes...

@feniks
A zadovoljstvo sto si njime radio? I to vredi neke novce :)
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

јзмеђу задовољства и "ЗАДОВОЉСТВА" разл'ка драст'Ћна
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

BR spomenuo si "magareca uveta"; Kakav je to sablon?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Magarece uvo je jedan od sablona za obradu kraja pod uglom, ako recimo pravis fioku ili kutiju sa mitered ivicama. Pogledaj pod Donkey ear for shooting bord..

Izvini za sturo objasnjenje, nisam u zemlji, ovde je vec prosla ponoc, radio sam ceo dan do sada, a sutra ustajem pre zore opet da radim. Ako uspem da napravim jos koju sliku narednih dana, mozda postavim i kratku reportazu kako izgleda jedna radionica i jedna prodavnica ovde u المملكة الأردنية الهاشمية. . U svakom slucaju, ako se strpis mislim da cu za vikend moci da napravim duzi post uz slike za ovu i one koje sam duzan po ostalim temama.
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Jordan?
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Upravo tako. Hasemitska Kraljevina Jordan al-Mamlakah al-Urdunīyah al-Hāshimīyah Nisam imao previse vremena da setam okolo, ali sam uspeo da slucajno naletim na stolarsku radionicu koja radi sve od masiva. Plocasti materijali su industrijski namestaj, a male radionice rade samo puno drvo.. Barem mi je tako objasnio vlasnik.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Pronasao sam "Donkey ear" tako da je sve jasno. Cekamo reportazu, pozdrav.
Post Reply