Drvena testera

Rad sa ručnim alatima
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

:pljesk::pljesk::pljesk:

nije važno da li je crna ili bela, važno je da lovi miševe, pardon da seče drva!
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Malo ću samo još dotjerat da bude ugodno a može sjeći čak može rezati i uz duž drvo . Mada ovaj list nije predviđen za to.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice funkcije, ne vidim nista problematicno (mada, slike su ti mnogo male i loseg kvaliteta, pa je moguce da nesto ne vidim).
Sto se tice estetike... :) doteraj ipak to malo, ne mora da izgleda ko za izlozbu, al bas je grdna.

Vertikale nema potrebe da budu tako siroke. Kod tebe su kvadratnog preseka, a otprilike bi komotno mogle da se raseku na pola gledano duz testere. U pravcu levo-desno vertikale ne trpe maltene nikakvu silu, sva sila je u pravcu napred-nazad. Samo da na dnu ima dovoljno "mesa" da prodje rucka. Odmah iznad toga mozes da stanjis sirinu vertikale na nesto reda 20mm. A i tu gde prolazi rucka dovoljno je nesto reda 25mm ako je okrugli deo rucke koji prolazi kroz vertikalu reda 12mm.
Bice mnogo ugodnije za drzanje. Naravno malo zaoblis ivice, ostavis pravougaoni presek samo na dnu gde prolazi rucka.

Samim tim i srednja letva moze da bude mnogo uza. Mozes i da je postavis na kant, ako umesto zareza koristis po dva parceta lima. Nesto ovakvo:
Image
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Ja cu nju popraviti malo ivice i stanjati svakako sam planiro sjekirom i izhoblati. I jednu ću ručku zamijenit stavit ću od graba umjeste od ručke ručku malo je kratka ali ću ja to bolje dotjerat samo ovako da vidim kakvo bi izgledalo. Moram priznati iznenadilo me što ne izgleda pod 90 stepeni nego su vertikale pobjegle unutra.
Last edited by Hornbeam on 18 Dec 2013 22:36, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vertikale su ti pobegle zato sto srednja letva nije odgovarajuce duzine za tvoj list.
Malo je kraca nego sto bi trebalo. Za tacno pola razlike raspona vertikala kod lista i kod kanapa (pod uslovom da je letva na sredini vertikale).

Ako srednja letva ne "bezi" prilikom rada, to jest ne pomera se na dole, nije problem. Ako pocne da se mrda, napravi novu srednju letvu.
Post Reply