Drvena testera

Rad sa ručnim alatima
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Drvena testera

Post by Hornbeam »

Da li je neko pravio drvene testere. Ja sam u par navrata pokušao ali nije ispalo dobro. One ručke što se okreću su pucale gdje treba da nalegne list. A i teško je naći ovaj list ovakav što može da reže krugove. Ja nisam imao nikakvog metala da stavim pa sam išao tradicionalno sa drvetom ali nije ispalo dobro. http://home.comcast.net/~kvaughn65/small_bow_saw.jpg
Last edited by Hornbeam on 15 Dec 2013 21:54, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
luci
Šegrt
Posts: 44
Joined: 31 Oct 2012 02:03
Location: Odzaci

Post by luci »

tesko ce se to napraviti bez metalnih delova, tako tanko seceno drvo sigurno puca... solidno opterecenje taj list trpi.. ja sam narucio od gramercy tools preko jednog prijatelja iz nemacke delove i dve testere pa cu nawpraviti ram kad mi to stigne.. drugacije tesko da ce to moci...
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Ma probao sam ali i ja vidim da je slaba fajda ovo sa drvetom , vidio sam u komšije ovakav način sa malim drvećima Da li ko ima iskustva sa ovakvim testerama ja sam prije korisitio ubodnu pilu nego sad joj otišli ležajevi pa unutra plastičnog kućišta "igra" pa da probam ovakvo nešto. Znam da su prije drvene ovakve testere bile ali se više ne prodaju. http://www.njuskalo.hr/image-bigger/ant ... 992516.jpg Uzeo sam bukovo drvo od paleta. Druga opcija bi mi bio neki navoj 6 mm i onda ga zarezati i izbušiti. Ili ovako http://i262.photobucket.com/albums/ii10 ... BowSaw.jpg
Last edited by Hornbeam on 15 Dec 2013 22:17, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moze i sa drvetom, samo napravis deblji trn koji prolazi. Ja sam pavio jednu vecu, za one testere koje smo bole i ja kupili kod Koduna, i drzi kao blesavo bez lomljenja. Samo sto je kod mene precnk drvenog stapa 12 mm. Na tom mestu nema nikakvog razloga da mora da bude 3-4 mm, i da zbog toga mora da bude metal. Jedino testere moraju da se preprave.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Takve testere su oduvek pravljene od drveta i to najcesce upravo od bukve. Tako da sigurno moze da se napravi.

Sto kaze BR, gde to pise da precnik stapa u koji ulazi list mora da bude iste debljine kao list?
Ostatak pretpostavljam da ti nije pravio problem.

Ja jos nisam krenuo da pravim, ali sam sredjivao jednu. Ova jeste imala siri list, ali u isti ram mozes da ubacis i list koji je mnogo tanji, ne menjajuci nista, osim da eventualno malo prosiris rupu za gvozdeni klin ako nije dovoljno siroka ili da stavis tanji klin: viewtopic.php?pid=64568#p64568

Druga greska je sto ekser/klin/rascepku stavljate pri kraju drvenog cepa umesto skroz na drugoj strani. Pogledaj gde se klin nalazi na ovoj sto sam je sredjivao. Tu je rucka debela 20-tak mm. To skrati list za 10-tak cm, ali taj deo pri kraju ionako nema zube.
User avatar
luci
Šegrt
Posts: 44
Joined: 31 Oct 2012 02:03
Location: Odzaci

Post by luci »

jedan stolar kod kog sam ja odlazio je imao u tom velikom drvenom ramu sa tim trnovima od drveta list koji je bio max tri milimetra sirok i sve je radilo savrseno, ali za ovako malu mislim da je prakticnije da idu metalni.. kontam da je to sa srafovima moguca opcija..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da je teze napraviti metalni deo, koji ce da bude jako cvrsto spojen sa drvenom drskom (ipak prilicnom silom se to zateze, pa jos i okrece), jos ga razrezati lepo, itd, itd.

Jednostavno napravis drvenu rucku kojoj je suzeni deo debeo 10-12mm koliko god, vec prema debljini vertikale... i rascepku stavis sa spoljasnje strane drske, gde je ona jos deblja.
Krajevi lista u duzini od 7-8cm ionako nemaju zube, taj deo udje u drsku (cak ne udje ni ceo), a suzeni deo viri sa unutrasnje strane rama mozda 1cm, ili ni toliko.

Ovako:
Image

Eh da. Umesto ove mesingane podloske sa slike, tu treba da ide parce debele tvrde koze (ili koza sa obe strane mesingane podloske), kao od starog vojnickog opasaca. Mesing je lep, ali je previse klizav, pa list nece da lepo drzi ugao. A ako ne stavis nista, vremenom se rascep ukopa i onda ne mozes lepo da podesis ugao.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Hvala na odgovoru pokušat ću da malo pedantije odradim ove trnove. Moram i naći adekvatan list za ovakve testere ,ja sam bio uzeo kao model onaj list grubi od željeznih testera.
Last edited by Hornbeam on 16 Dec 2013 02:36, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Upisi u profilu lokaciju, to jest odakle si (pravila foruma)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Celu frka sa metalnim osovinama na koje se kaci testera je izmisljanje tople vode. Tu konstrukciju je izmislio Joel Moskowitz vlasnik firme Tools for Working Wood, cisto da izmisli toplu vodu, i proda je okolo. Stara resenja nisu bila dobra, posto onda nije mogao da proda delove za ramove, pa je zato izmislio trik sa dugackim (30 cm) secivom za coping saw, koje na kraju ima poprecnu civiju. E ta poprecna civija zahteva nesto drugaciji prihvat, i ne moze direktno u drvo posto su stiftovi kratki i eto prilike. A ta coping saw koju on pravi ima svoju namenu, ali po meni, ne za ono za sta je reklamira.

Drske kod mene su napravljene bas kao sto je Bole pokazao. Po meni, mnogo bolje resenje nego sa metalnim stiftovima i coping saw testerom, tamo gde joj mesto nije. Na ovakvu drsku moze da se postavi i siroka, ali i uska testra, pa sta kome treba.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Ma ja sam stavio onu sliku samo za primjer a ustvari mislio sam na ovakve testere , a u biti slične su obje su drvene i zatežu se. Samo ona u prvoj slici je manjih dimenzija ima drugači list i čivije. Image
A kako napraviti utaj Y utor a da se ne uništi drvo. Ja sam prije zarežem sa dvije strane i onda udaram dlijeotm i oto se rascijepi. Koji je bolji postupak spajaja kod ove testere sa Y utorom ili sa mortise and tenon sklopom ne znam kako se kaze na srpski morise and tenon jel on sigurni ili ovaj Y kod ove testere.
Last edited by Hornbeam on 17 Dec 2013 01:26, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako mislis na srednju precku, u sustini ti i ne treba nikakav specijalan spoj.
Dva parceta lima, sa svake strane srednje letve, su sasvim dovoljna. Oni sluze samo da ne daju da letva "iskoci" u stranu. Kad je jednom pritegne upredeni kanap, nema sanse da se mrdne bilo gde.
Ne znam kako si i cime udarao pa si uspevao da rascepis. U sustini, zarezes sa dve strane, vecinu izbacis modelarskom testericom, a finisiras dletom.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Da na srednju prečku sam mislio. Dobro malo sam se napatio sa bušenjem rupa jer nisam imao adekvatnu burgiju pa sam dlijetom kružio pa onda uzima ručnu burgiju T oblika i proširivao rupe. Ako se ne varam ove testeree mogu da režu krugove ako im se okrenu ove ručke.Jel se one same okreću u radu ili ih majstor mora okrećati kad pravi kružne linije.
Last edited by Hornbeam on 17 Dec 2013 17:05, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pod kojim uglom u odnosu na ram ce stojati list odredjujes sam. Testera ne sme sama da se pomera, to jest mora da stoji pod onim uglom pod kojim si je ti postavio (stavi parce koze izmedju rama i rucke za koju se vezuje list).
Krug (ili bilo koji drugi oblik) mozes da iseces, ako je testera dovoljno uska, i ako ima dovoljno mesta izmedju lista i srednje precke da to sto rezes stane.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Evo bio bi red da stavim on što sam napravio. Malo jest neobična. Ali mi je prva sa ovakvim principom i ručkama. Valda se neću puno obrukat. Ako ima ko kakav savjet da ovo malo popravim.Malo je ugrubo kasnije ću ćoškove obradit.Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by Hornbeam on 18 Dec 2013 18:18, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
Post Reply