Marking gauge

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
infinity
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 29 Nov 2013 14:24
Location: Novi Sad

Marking gauge

Post by infinity »

Trazio sam ali bez uspeha...
Zanima me nas naziv za Marking Gauge kako bih mogao da potrazum po nasim online prodavnicama.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tesko ces naci i naziv i samu alatku.

Naziv koji smo jedino mogli da iskopamo je strajhmaz.
Ne secam se da sam igde u prodavnici kod nas video nesto slicno.

Zato sam sebi napravio jedan :)
viewtopic.php?id=1506&p=8
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moram da priznam da si me nasmejao.. Marking gauge u srpskim online prodavnicama. :D To ce se desiti kada nemci dodju na drvene bicikle..


Imas dva izbora. Ili pravis, ili kupis neki sa zapada. Moj savet je veritas za mali marking gauge, a panel pravis, posto njega redje podesavas. Jako je tesko napraviti mali marking gauge da bude dooljno precizan.

Od tadicionalnog stolarskog alata ovde mozes da natcis na poneko staro rende na Bubanj Potoku, ali tu uglavnom treba izbegavati ako nije Stanley Baily. Povremeno se pojavi po koji Narex, koji vredi upravo onoliko koliko kosta u odnosu na zapadne, tj nista. U Bubanj potoku povremeno mozes da naletis i na dobro drveno rende. U zadnjih pola godine, sa redovnim posetama, uspeo sam da nadjem jedno.

Sve ostalo, ili se dogovoris sa domacim distributerom da naruci upotrebljivu verziju, ili kupujes od napolje. Uglavom, jako malo savremenog tradicionalnog alata vredi. Mnogo je pametnije kupovati antikne alate po e-bay, i kod dilera starih alata iz sveta. To je em jeftinije, em ces dobiti bolji kvalitet.

Od onoga sto moze da se naruci od domacih prodavaca a vredi su Stanley SW dleta, Bahco panel testera iz File serije, koja moze da se ostri rukom, Augr burgije kod Womaxa, koje rade za sve pare, po neki cekic, i to je uglavnom to.

Ako ti treba pomoc oko nabavke tako neceg, tu sam. Za pojedine stvari mozes da dodjes i pogledas, probas, pa ako ti se svidja, narucuj.
Last edited by BR on 05 Dec 2013 14:56, edited 1 time in total.
User avatar
infinity
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 29 Nov 2013 14:24
Location: Novi Sad

Post by infinity »

Zapravo ja sam bas nasao preko hammercom-a ali na stanju nemaju a mogu da naruce i ceka se 2 meseca sto mi bas i ne odgovara...
Najradije bih kupovao preko e-bay ali ako neko moze da mi na pp objasni proces kupovine i placanja bio bih mu zahvalan.
Last edited by infinity on 05 Dec 2013 16:32, edited 1 time in total.
User avatar
luci
Šegrt
Posts: 44
Joined: 31 Oct 2012 02:03
Location: Odzaci

Post by luci »

ma to je previse lako napraviti, nema potrebe cimati se sa narucivanjem toga... ja sam sebi par komada napravio opusteno.. ako hoces lako se dogovorimo da napravim i tebi jedan ili dva ko ti je cimanje da pravis sam ili da narucujes... ili ti mogu dati par saveta kako da sam to napravis ako vec nisi nesto slicno nasao na netu..


a taj sto si nasao e verovatno stanley i napravljen je od plastike sto se meni nikako ne dopada.. stvar ukusa..
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Na linku mozes vidjeti jednostavno rjesenje, a ako imas koju glavu od busilice viska i besplatno.
Last edited by riba on 05 Dec 2013 17:12, edited 1 time in total.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Marking gauge bi se mogao prevesti kao "obeleživač", a izraz "paralelni obeleživač" koji je mbole naveo u jednoj poruci mislim da najbolje odgovara ovom alatu.

Moj otac je, dok je radio u već pomenutoj fabrici metalnog nameštaja u SFRJ, taj alat napravio od starog noniusa/pomičnog kljunastog merila/šublera tako što je na vrh prednjeg kraja navario vidiju pa ujedno može da se postavi željena distanca. Sutra ću da postavim fotografiju, već sam se spakovao za horizontalu, ne mogu sada da izlazim do radionice.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Evo mog paralelnog obeleživača.

Image


Pozdrav.
Sinisha
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ovo mu dodje domaca verzija Kebikija, bez vodece ploce, i rotirana za 90 stepeni.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za (grubi) metalski posao ovo je OK.
Za stolariju fali veca povrsina na osloncu, ali ne bi trebalo da bude neki problem dodati je. Mada, tada bi se malo poremetila skala, al ako se izabere da je oslonac debeo recimo tacno 1cm, nije tesko zapamtiti da svaki put treba toliko dodati na meru.

Ima tu jos stvari zbog kojih drvena varijanta sa relativno debelim kvadratnim "lenjirom" ima prednosti.
Recimo, kada se upotrebljava, lenjir se ivicom potpuno osloni na dasku i onda zakrene da noz tek dohvati do daske. Na taj nacin izbegava se naginjanje u vertikalnoj ravni koje unosi gresku.
Pri takvoj upotrebi zarezana linija je prilicno plitka i veoma tanka, a upravo je to cilj, to jest da linija bude sto je moguce tanja i samim tim preciznija.
Vrh noza nije isti za obelezavanje duz godova i popreko na godove (metal nema tih problema). Za popreko se koristi bas noz, dok za uzduz ide secivo koje je sa jedne strane potpuno ravno a sa druge zaobljeno. Pri tom takvo secivo moze da se okrece kako bi ravna strana bila uvek do dela materijala koji ostaje.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Imam ja taj marking gauge , doduše ne koristim ga baš često ( zaboravim :) ) , prava stvar .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

evo pronašao sam na internetu plan za izradu :

http://www.craftsmanspace.com/free-proj ... rsion.html

dole u dnu ima u PDF formatu mogućnost skidanja plana sa dimenzijama
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
Post Reply