Vinkla "u vinklu"

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Vinkla "u vinklu"

Post by BR »

Taj stelujuci vinkl mozes da uteras u vinkl ako vec nije uvinklovan ;) Ako je Bahcov, obicno jeste lepo u vinklu, ali mana mu je relativno slab sraf koji drzi lenjir na glavi. Od mesinga je, a lenjir drzi jedna relativno mala kukica, koju sam ja otkinuo posle jedno 3 nedelje.. E sad, ili imam jake ruke, ili.. Nabavio sam rezervni sraf od PEC-a pa ce da proradi ako pasuje, ako ne, uzimam ceo PEC-ov.

Sto se tice uterivanja u vinkl, na glavi imas dve ravne povrsine na kojima lezi lenjir, i od kojih zavisi da li je u vinklu. Ako nije, mogu da se obade tankom turpijom i da se lenjir utera u vinkl.

A Vinkl i kako naci pravi je posebna prica, da ne odlazim u OT.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Jeste da je :skoorpning:, ali bih da skrenem pažnju ako se još neko odluči na kupovinu ovog vinkla.

Jeste, BAHCO-ov je, pogodio si iz cuga, u pravu si sve što si rekao, kukica jeste tanka, ali ne mora da se stegne jako, čim malkice zapne matica, to je sasvim ok stegnuto. Vinkla nije u vinklu, na 40 cm je otvorenija oko pola mm, što je u stvari greška od 0,07 stepeni, ali za mene to nije u vinklu jer se lepo vidi luft na tu dužinu. Video sam te dve površine i moraće da padne jedno "vinklanje", ovako me nervira. Pa sad odlučite sami - kupiti ili ne.

Pozdrav.
Sinisha
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako je otvorenija, onda donja povrsina..

Posle te vinkle sto sam slomio obecao sam sebi da vise nikada necu uzeti neproveren merni alat tog tipa. Pre jedno mesec dana su mi stgla dva PEC podesiva ugaonika, od 10 i 15 cm, i razlika je drasticna. Od sada samo Starret, PEC ili Moore & Wright. Koliko sam cuo, Veritas i Brown & Sharpe su takodje PEC. Na srecu nadjoh firmu koja prodaje PEC sa kozmetickim ostecenjima, a cene su vise nego prihvatljive.

A Woodpeck i Bridge city tools su prelepi, pravi stolarski, ali i papreno skupi.

Posto radim sve rukom, sva preciznost dolazi samo od dobrog alata za razmeravanje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Prebaceno iz druge teme:

rsinisa:
E da, kupio sam par CMT glodala za ručnu glodalicu i onaj štelujući ugaonik/vinklu sa libelicom. Nadam se da je vinkla kako treba (a izgledom bi se reklo da jeste) jer je danas teško naći vinklu koja je u vinklu. Mada, i za ljude važi isto u poslednje vreme ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Meni nije pukao taj deo, ali se oglodao navoj u plasticnoj matici koja ga steze. Posto je Stenlijev i kupljen je u Singapuru jos neke 1998, navoj je 1/4 cola, a tu ureznicu naravno nisam imao.

Napravio novi stubic sa stegicom na strugu od nekog podebelog srafa (bilo je prilicno turpijanja da se oblikuje taj poprecni deo), i narezao navoj M6. Napravio i mesinganu maticu i radi lepo.
User avatar
spock
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 215
Joined: 10 Jun 2010 09:24
Location: Bačka Topola

Post by spock »

Ja imam neki bezimeni kineski (valjda - kupljen u kineskoj prodavnici) i sasvim odlično služi. Nisam sačuvao pakovanje, možda je i pisalo čiji je jer na samom vinklu nema nikakvih oznaka osim merne skale u cm i inčima i natpis "stainless steel". Drži čvsto, lako se šteluje i ne pomera se kad ga stegnem.
Sa njim podešavam vinkl na kružnoj testeri, banseku i abrihteru.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Ja sam sinoć "uvinklio" ovu moju vinklu i sad je 90 stepeni ok, ali onaj ugao od 45 nije baš kako treba; greška je mala, ali to nema šanse da odradim u ručnoj varijnati, a i ne nameravam. Za 45 stepeni imam neki stari plastični lenjir koji je sasvim zadovoljavajuće precizan, a čujem od drugara da ni ovi novi nisu u vinklu. Izgleda da bi se isplatilo proizvoditi vinkle koje su kako treba pošto se to jako retko nalazi ili je cena paprena.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kvalitetan merni alat nikada nije bio jeftin.
Za idustriju je visoka preciznost prilican problem, odnosno puno povecava troskove.

Tako da... koliko para toliko i muzike. Vecina toga je sasvim ok za neku tesariju, grubo rezanje, ali za fini, precizan posao vec treba ozbiljan merni alat. A on kosta.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:Ako je otvorenija, onda donja povrsina..

Posle te vinkle sto sam slomio obecao sam sebi da vise nikada necu uzeti neproveren merni alat tog tipa. Pre jedno mesec dana su mi stgla dva PEC podesiva ugaonika, od 10 i 15 cm, i razlika je drasticna. Od sada samo Starret, PEC ili Moore & Wright. Koliko sam cuo, Veritas i Brown & Sharpe su takodje PEC. Na srecu nadjoh firmu koja prodaje PEC sa kozmetickim ostecenjima, a cene su vise nego prihvatljive.

A Woodpeck i Bridge city tools su prelepi, pravi stolarski, ali i papreno skupi.

Posto radim sve rukom, sva preciznost dolazi samo od dobrog alata za razmeravanje.
Postavi adresu te firme.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

http://store.harryepstein.com/c/Product ... ering.html

Koliko vidim, pjedini modeli pocinju da nestaju. Ako hoces da ih uzmes, pozuri.
Last edited by BR on 25 Dec 2013 23:04, edited 1 time in total.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Nema metrickih :(
Koliko vidim, piše veleprodaja. Da li si vec porucivao nesto od njih i kako se krecu poštarine (ima povoljnih pipe clamp) ?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Naravno da nema metricih. A i n trebaju ti. Vinkla je za vinklu. Kad hocs da meris, uzmes Incru. Za metricki sistem mera 80% amerikanaca nije ni culo.

Nisu veleprodaja, ta podela u Americi skoro i da ne postoji, wholesale kod njih ima drugo znacenje. Jedina podela koja lici na nasu vele i maloprodaju je distributor-dealer. Kod epsteina je sve sto vidis na prodaju, pa makar on radio na tome, tako da je to prodaja svega tj wholesale. Pazljivo citaj deklaracije kod Epstaina je puno toga NOS, ili New Old Stock, oba koja se ko zna koliko negde vukla po magacinim,a pa moze da ima i malo rdje, ali su mu cene debelo nize od bilo kog drugog izvora.

Kod njih sam porucivao sve i svasta, sa vremena na vreme, i opet bih. Srbiju nemas u listi zemalja, ali im napises mail, dogovoris sve, i kasnije u narudzbini kao napomenu stavis da paket ide za Srbiju, i nema nikakvih problema. Pakete salju USPS-om, i naplacuju realne cene postarine, bez ikakvih dodataka za pakovanje i slicno kao mnogi drugi. Najjeftinija varijanta su Flat Rate paketi, oko 75 dolara je najveci, u koji moze da stane do 9 kg robe zajedno sa paketom, a velicina paketa je ili 23-11/16" x 11-3/4" x 3" ili 12"x12"x5-1/2". Pa koliko god stane u to. Manji ti je takodje do 9 kila (20 funti) sve sa paketom, a dimenzije su 13-5/8" x 11-7/8" x 3-3/8" ili 11" x 8-1/2" x 5-1/2" a postarina za njega je 60 dolara. Postoji i mali, do 1800 grama, za 25 dolara, ali u njega pipe clamps sigurno nece da ti stanu.

Amerika je trenutno povoljna zaq nabavku, zato sto je dolar nisko, ali su postarine prilicno velike. Pa se sracunas da li vredi. Moje iskustvo sa Epsteinom je da vredi, pogotovu kad kupujes alat i opemu Made in USA. Kvalitet je uvek prilicno visok, i daleko visi od kineskog bofla kod nas.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Hvala na informaciji. Metricki sistem mi treba ne za vinklu vec za onaj pomicni lenjir-vinklu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne treba ti ni na njemu. Sto manje meris, to ces preciznije raditi. Sve te vinkle mozes itekako da koristis za prenosenje dimenzija, bez obzira na to sto su u incima.

Na starim lenjirima koje su koristili stolari podele su bile u pola cm, ili kod engleza u 1/8" A opet su bili ultraprecizni.
Last edited by BR on 26 Dec 2013 09:36, edited 1 time in total.
Post Reply