Stanley Sweat Hart dleta serije 750

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

:)
Svasta cemo smisliti, samo da opravdamo nabavku nove igracke.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

mbole wrote::)
Svasta cemo smisliti, samo da opravdamo nabavku nove igracke.
:hurra::hurra::hurra:
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

BR wrote:Smirgla j na mermernoj ploci koja je poravnata do u 0.05 mm, i nije zalepljena. Za tim nema potrebe. Isprskas je tankim slojem laka za kosu pustis da se osusi, i on obezbedjuje sasvim dovoljno trenje da smirgla stoji potpuno ravno. Nema odlepljivanja, ponovnog lepljena, i slicnih gluposti. Pri tome ne kvasim smirglu, jer ni za tim nema potrebe, smirgla se kvasi zbog dizanja opiljaka i sprecavanja zapunjavanja, no to je mnogo lakse raditi magnetom. Pri tome na nakvasenoj smirgli se napravi sloj blata od opiljaka i ostataka abraziva, koji pravi daleko nepravilniju ostricu. Jedino sto drzim zaleljeno i kvasim su 3m abrazivni filmovi, od 40 mirona pa navise, ali njih koristim samo za redovno odrzavanje. Za prvo ostrenje uvek smirgle. Podloga za 3m filmove je flot staklo.
Ja za oštrenje dlijeta koristim staklo i vodobrusni papir. Papir bi na mjestu trebala držati voda, međutim to nekad "drži vodu" a nekad baš i ne.
Ne mogu ustanoviti o čemu to ovisi. Jednim dijelom sigurno o tome da li se zavuče nešto abraziva i piljevine između stakla i papira ali i kad je čisto (samo voda) opet se papir zna često puta micati što usporava i zamara. Osim toga papir se prilično frče i savija kad je mokar, a i to otežava posao i u biti kvari oštricu.
Zna li netko u čemu je štos, tj. kako izbjeći te probleme (ako je uopće moguće)?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To sto se papir zove vodbrusni ne znaci da treba da ga kvasis kada na njemu ostris. I onda uopste nemas problema. Kvase se oni materijali koji ne mogu da se istresu od ostataka mterijala koji si skidao, kao recimo folije ili vodeni kamenovi. Smirgla se ne kvasi, to daje drasticno losije rezultate.

Ako bas moras da drzis cvrsto papir na podlozi, dvostrano leljiva traka je najbolji metod. Meni ne smeta ako se papir malo pomera, to mi nikada nije kvarilo rezultate koje postignem u ostrenju.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Ako ga ne kvasim dok oštrim, moram ga nakvasiti odozdol da prione na staklo jer se suh uopće ne može držati za staklo već se miče skupa s dlijetom. E sad, ono strugotine što se skupi na njemu dok oštrim, sam micao tako da sam kompletan komad papira umočio u vodu i vratio nazad na staklo. Uglavnom se tada savija.

Mogu se složiti s tobom da ne treba močiti ali zašto po onim filmićima na inernetu Ameri stavljaju ulje prilikom oštrenja. I to je močenje. Čemu to služi?

A i kod nas kad se npr. prije kosilo djetelinu, žito i dr. kosom, uvijek su bruseve pri tome zamočili u vodu. Nisam se nikada zapitao zašto to rade ali sam pretpostavljao da je zato što voda odnese strugotine i čestice brusa. To je pitanje za nekog strojara.

Dvostruko ljepljiva traka mi nekako baš nije najbolje rješenje jer je malo teže skinuti poslije (jednom mi ostalo godinu dana tako pa sam morao strugati špahtlom i žiletom)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ulje sluzi upravo da bi ispiralo cestice, to jest da se kamen ne bi "zacepio".
Voda se obicno korisit kod malo drugacije vrste kamena, gde se cestice sa kamena "ljuste" i onda ta "pasta" od cestica i vode ustvari predstavlja abraziv.
No, brusni kamen je nesto sto se koristi godinama, a smirglu bacis maltene nakon svakog ostrenja.

Za skupljanje opiljaka sa smirgle, nadji jak magnet (u racunarskim hard diskovima imas relativno male a izuzetno snazne magnete, nadji negde neki pokvareni), umotaj ga u deblji najlon, i samo prodji njime preko smirgle. Najlon je tu da bi mogao da skines opiljke sa magneta. Samo ga odvojis i opiljci popadaju u kantu.

Sto se tice dvostruko lepljive trake, potrazi u knjizari onu za kancelarijsku upotrebu. Treba probati par sorti dok ne nadjes onu koja je OK, to jest koja nece bas tvrdo da zalepi, vec da smirgla moze relativno lako da se odlepi od nje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ulje ide na kamenove sa tvrdim vezivom koji se slabo trose. Nikako na smirglu. Svrha ulja je da podigne cestice koje su skinute sa materijala koji se ostri, posto bi inace te cestice vrlo brzo zapusile kamenove. Samo kamenovi koji imaju oznaku oilstones mogu da se koriste sa uljem. Obicno su to kamenovi kod kojih je abraziv silicjum karbid.

Vodeni kamenovi su potpuno druga prica, kod njih voda sluzi za podmazivanje,i pravljenje smese voda abraziv na povrsini, i vrlo malo utice na odnosenje cestica skinutog metala. Voda uz to usporava trosenje abraziva, posto smanjuje sile koje deluju na njgea. Takodje kod vodenih kamenova voda sprecava dizanje prasine, i omoguava ujednacenije trosenje. Vodeni kamenovi imaju mekano vezivo, otvorene strukture, i brzo se trose, pa su prakticno samocisteci. Svi ostaci metala koji su na povrsini kamena, otpadnu sami zajedno sa abrazivom.

Probaj nekada da brusis metal starim vodobrusnim kamenom bez kvasenja, pa ce ti sve biti jasno.

Smirgla nije porozna i sastoji se samo od jednog sloja abraziva i lepka koji ga drzi na podlozi. I na vodobrusnim smirglama ledja su papir koji ne podnosi preterano dobro kvasenje. Kada brusis plastiku i mkane materijale to jos i radi, ali na celiku nikako. Pri tome, mozes samo da ostris povlacenjem, tako da si upola sporiji nego da ostris u oba pravca.

Za ciscenje smirgle mozes da koristis magnet, ili da istreses smirglu u kesi.

Ne vidim potrebu da lepis smirglu za podlogu, prvih nekoliko povlacenja je drzis prstima, posle toga sve ide i bez drzanja. Ja sam godinama koistio stari lak za kosu da povecam trenje na granitnoj ploci, ali novi lakovi vise to ne rade, tako da sada ne koristim nista. Ne znam kako nisi mogao da skines dvostrano leljivu traku, povuces noz od rndta ispod nje, i ona maltene ode sama. Drugo resenje ti je lepak u spreju. Treca varijanta je da zalepis coskove nekim neoprenskim lekom, ono drzi taman koliko treba, a skida se nitro razredjivacem ili acetonom.

Poslednja varijanta je da predjes na 3M filmove za ostrenje, oni imaju ledja pokrivena PSA lkom, i ponasaju se kao samoleljivi tapeti, samo sto drze mnogo jace. Jedino sto moras da ih lepis preko vodenog filma, da ne bi ostalo vazduha ispod njih. Ist kao folije na staklima od kola.
Last edited by BR on 05 Jan 2014 22:31, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole, kasnim 47 sekundi ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

" Samo kamenovi koji imaju oznaku oilstones mogu da se koriste sa vodom"
Lapsus tastaturis ?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kako si pogodio.. Ispravio sam u tekstu, samo sa uljem.

Inace, ulje ne moze svako, mora da bude lako ulje. Davno sam probao nesto sa Jonsons bebi uljem, i ono je lepo radilo.
Last edited by BR on 05 Jan 2014 22:32, edited 1 time in total.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Hvala obojici na odgovorima i idejama.
BR wrote:Pri tome, mozes samo da ostris povlacenjem, tako da si upola sporiji nego da ostris u oba pravca.
Zašto ne i guranjem. Ja oštrim i guranjem i naoštrim dosta dobro. Koristim do uključivo 2000 jer finiju ne mogu naći. Nakon te granulacije već lagano brije.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se ulja tice, Lansky je najbolje sto sam do sada probao, a nije mnogo skupo http://lansky.com/index.php/products/na ... oning-oil/
Nazalost ovde ga nema, meni je donosio drugar s one strane bare. Sad gledam i vidim da postoji i Srbija na listi zemalja gde salju. Pitanje je samo koliko izadje postarina.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

А да ли си професоре пробао да квасиш петролејом?
Пробај- можда ваља?
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Petrolej hoce da zapusi kamenove. Ne pitaj me kako to znam ;) Kostalo me nekoliko dana brusenja kamena na smirgli dok ga nisam sastrugao. Isto kao i tesko ulje, recimo ulje za motore. Lansky naravno radi, ali bebi ulje radi isto tako lepo, a jeftinije je. Jedino je bitno da ulje bude lako mineralno ulje.

A najbolji savet od svega je potpuno bataliti kamenove koji koriste ulje. Oni su davno prevazidjeni. Rade sporije od bilo cega drugog, prljaviji su. Jedina prednost im je sto su najjeftiniji na duge staze. Smirgle su ise nego dovoljne za vecinu, Japanski kamenovi su najbolje ali i najskuplje resenje. Meni smeta sto se korist sa vodom, posto mi omeksavaju kozu na prstima, i imam milion malih posekotinica od toga. Uz to si stalno mokar, te pazis radni sto, te.. Sa smirglom i folijama samo stavim komad linoleuma na sto i udri.
Last edited by BR on 06 Jan 2014 12:33, edited 1 time in total.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Питао сам јер сам се сетио да је у мом крају била пре око 25 година радионица за обраду полудрагог камена. Сва тоцила на којима је брушено и полирано до високог сјаја су се купала у петролеју а жене које су тамо радиле су малтене истериване из кревета јер се никако није могао испрати мирис петролеја из коже.
Ту је коришћен чист-рафинисан петролејкоји је безбојан и нема никаквог талога у амбалажи. Можда си ти имао "искуство" са лошим петролејом.
Сети се оних "светско чудо" јапанских грејалица на петролеј. Док траје петролејкоји стигне са њом све лепо - нема дими нема смрди а кад су почели да купују овајнаш "сељачки" све се променило
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
Post Reply