Stanley Sweat Hart dleta serije 750

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Vec duze vreme razmisljam o tome da postavim jednu temu o tome kako pocti sa sto manje para, ali kod nas je to prilican problem. Pogotovu kad kupujes najjeftiniji alat. Pojedini komadi koje kupis i probas rade recimo zadovoljavajuce, a onda odes i kupis isto takvo dletu na istom mestu, i dobijes parce necega sto ne moze da sece ni buter. To je na primer slucaj sa ukrainskim dletima sa crnom plasticnom drskom kojih je pun buvljak. Kupio sam jedno od 10mm na pocetku, cisto za probu, i radilo je ok na 35 stepeni, mada nije predugo drzalo ostrinu. Onda sam otisao i kupio 7-8 dleta iste vrst, na istom standu, i ni jedno od njih ne radi ni pod velikim uglovima. A na malim se podviju kao da su reciklirani plehani escejg.

U sledecem koraku mozes recimo da uzmes Bahca, koji malo bolje drzi ostrinu, ali i dalje na cisokim uglovima. A u ruci ne lezi nikako. A svi ostali za njega pricaju, Bahco su vrhunska dleta. Vrhunska za sta? Za stajanje u kompletu alata i povremeno vadjenje lezista za bravu mozda jesu dobra, ali ne i za fin stolarski rad.

Narex je opet, malo skuplji, barem kod nas, i lepo radi, cak i na niskim uglovima, ali u ruci lezi kao panj. Osim ako ne uzmes jako veliko dleto, kao paring. Pa onda Stanley, koji je koncipiran kao lako univerzalno dleto, ali da je pravi dovetail bio bi jako bolji.

I na kraju, kada stavis sve kompromise na papir, za preporuku ostaju dleta u kvalitetu Lie Nielsen-a, pa navise. A pi tome, dleta za jednu namenu ne zavrsavaju ceo posao.

Recimo, za lastine repove ti treba tri ravna uska dleta, ostrena pod 25 stepeni, sa vrlo, vrlo tankim ivicama. Relativno male velicine, sa drskom koja lepo moze da stane u saku, posto ces ih najcesce koristit bez cekica, rukom. Uz to ti ako radis skrivene lastine repove treba i jedno dleto tipa riblji rep, recimo od 6mm, ili dva dleta kod kojih je rez kriv, levo i desno, takodje od 6mm. Ako ne radis skrivene lastine repove, ova dleta ti ne trebaju, ali opet, lepo ih je imati. I na kraju, kao 6 komad, jedno low bevel dleto, sa velikom drskom, sto sire to bolje. Ovo dleto moze da se zameni i paring dletom iz trece grupe, a sluzi za fino doterivanje upravnosti svih povrsina.

A onda, na ovih prethodnih 6, ide nekoliko mortizing dleta, ako su spojevi koje koristis mortize & tenon. Tu jedna sirina moze da prodje za pocetak, recimo 10 ili 12mm, ali jedno 3-4 su prava mera, recimo 6, 10 12 i 16mm. Ova dleta su izuzetno masivna, ostrena pod 35 stepeni sa jos strmijim mikrobevelom. Na srecu, u ovoj kategoriji postoji relativno jeftin a dobar izbor.

A onda na to dodas barem jedno, ako ne i tri paring dleta, sa jako niskim uglom ostrenja, i dugackim secivima, da bi sa njima sto lakse osetio sta je vertikalno, a sta horizontalno. Ovim dletima cekic ne sme ni da pridje.

I na kraju, nekoliko univerzalnih dleta zavrsavaju pricu. Recimo 19, 25 i 32 mm. Ostrena pod 30, sa jakom drskom za rad sa cekicem.

Kada bih poceli da pravimo sticky teme, svaki pocetnik koji bi dosao bi se uplasio istog trenutka. 12 dleta po 25 eura nije nimalo prijatno, a pri tome to je cena negde tamo, a ne u Srbistanu.

I za svaki alat prica je ista. Kvalitet se placa. A ako nekome ovo treba uobliceno, moze, samo ne moze kratko, da bi se razumelo. A onda to niko nece da cita, osim prvog i zadnjeg reda.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Pa ta cena od 25 eur nije toliko strasna ako ne kupujes odjednom, mada ja nisam našao LN za te pare. Za lastine repove nisi napisao koje veličine i koja tačno . Postavi neki link.
Mortizing si naveo veličine. Postavi link na neka koja preporučuješ. U stvari, daj neku listu za nabavku sa linkovima pa kako budu stizale pare, tako će se i kupovati.
User avatar
luci
Šegrt
Posts: 44
Joined: 31 Oct 2012 02:03
Location: Odzaci

Post by luci »

stvarno bi mogli da napravimo jednu temu gde cemo obraditi svako svoj set alata i eventualno dati neke preporuke sto se tice nabavke takvih stvari kod nas..
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Najeftiniji LN je bio kod Axminstera, i to samo dve tri velicine, za oko 30 funti. To je kod nas dobrih 50 eura po komadu. Pod tih 25 sam mislio na dleta koja mogu da se koriste, ne gornji razred. Recimo na Ashly Illes, Narex, Stanley. A gornja granica prakticno ne postoji.

A sto se tice setova alata, toga ima toliko da cu sigurno pola da zaboravim :D Mnogo bolje je napisati i objasnjenje pored svakog, zasto bas to.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:A onda, na ovih prethodnih 6, ide nekoliko mortizing dleta, ako su spojevi koje koristis mortize & tenon. Tu jedna sirina moze da prodje za pocetak, recimo 10 ili 12mm, ali jedno 3-4 su prava mera, recimo 6, 10 12 i 16mm. Ova dleta su izuzetno masivna, ostrena pod 35 stepeni sa jos strmijim mikrobevelom. Na srecu, u ovoj kategoriji postoji relativno jeftin a dobar izbor.
A taj izbor bi bio ?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Narex. Njihova dleta su prilicno lepa, jednio im smetaju drske. Drska na mortizing dletu je odlicna, bolja ni ne moze da bude. Osim mortizing Narex pravi sasvim dobra paring i general bevel dleta. Jedino nisu za lastine repove, meni ne leze u ruci kako treba. Za veliko paring dleto velika drska je prednost, ali na dletu koje treba da koristis za fine stvari ona smeta. Sve dok ne probas drsku na nekom socket dletu, ne znas koliko ti smeta.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:Kada bih poceli da pravimo sticky teme, svaki pocetnik koji bi dosao bi se uplasio istog trenutka. 12 dleta po 25 eura nije nimalo prijatno, a pri tome to je cena negde tamo, a ne u Srbistanu.
.
Ne mora odmah da se kupi ceo set, mada, i to je investicija za ceo život. Uostalom, umesto boce vina za rođendan, neka se drugari otvore za poneko dleto :)

Ja probah da sastavim listu, pa ako sam negde omašio, molim te popravi.

Lastin rep - preporuka Lie Nielsen - 3,6,9,25 (može i kao paring dleto) mm, ugao 25°
Univerzalna - Narex, Stanley 750 - 19,25 i 32mm, ugao 30° (ovde bi mogao Stanley 750 4-set + jedno od 32mm)
Mortize - Narex, LN - 6,10 ili 12 i 16 mm, ugao 35°

BR:"A onda na to dodas barem jedno, ako ne i tri paring dleta, sa jako niskim uglom ostrenja, i dugackim secivima, da bi sa njima sto lakse osetio sta je vertikalno, a sta horizontalno."

Paring dleta, namena je jasna ali nisam skapirao u koju ti grupu spadaju i koje su potrebne veličine.

Čekić - koji ?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Hmm, ta lista je promenljiva, u zavisnosti od toga sta hoces da radis i kojom tehnikom radis.

Recimo Lastin Rep 3,6,9 i 25 ako radis kutije, fini namestaj i slicno, a pri tom insistiras na ome da se vidi da taj spoj nije radjen elektricnom glodalicom. Ako radis korpuse, a nije ti bitno da li ce neko da primeti da si radio sve rucno, onda mozda i 12 i 19mm. A preporuka i Blue Spruce, i mozda Ashley Illes round dovetail kao jeftina varijanta.

Kod univerzalnih, ako radis finije stvari, pored gre navedenih jos i neko 6 i 12, koje moze da se lepo udara cekicem ako su prethodna dovetail dleta ostrena samo za ruku. Manja dleta uvek trebaju da budu ostrena pod nesto visim uglom, posto su sile na njima vece. Na sve ovo mislim da sam gore zaboravio i jedno 40mm, ili nisam, koje sluzi za podebljavanje obelezenih ivica i zljebove za vodjenje testere. Tu Narex pod 25 stepeni radi kao sat.

Mortize pravi i LN i Narex, ali mislim da tu zaista nema potrebe za LN. Jedina njegova prednost je sto ces da ga ostis jako retko, ali Mortizing dleta se ionako ne tupe brzo. Sa druge strane, dovetail dleta se stalno ostre, a A2 ne radi preterano lepo na malim uglovima i na tim tvrdocama.

Paring dleta u sirinama za koje osteis potrebu. Opet, njihova upotreba zavisi od tehnike rada. Vecini je jedno dovoljno, najsire. No ako za spojeve polica i oslonaca za fioke koristis zljebove ili lastin rep zljebove, onda ti trebaju i 25, i 19, i uza od toga. Ta uza su retka, i skupa. Recimo za 19, 25 i 32 Narex radi kao sat, a za uza, jedini izbor su Blue Spruce, koja kooostaju.. Ako tu konstrukciju primenjujes na dubokim korpusima onda ti treba i dleto sa krivom drskom, koje lici na zidarsku mistriju. Sa druge strane, ovaj deo posla moze da se radi i ruter rendetom uz podrsku side rabet rendeta. Ili Shoulder rendetom, uz samo jedno, relativno usko paring dleto ili cak i bez njega, obicnim dletom. . No paring dleta imaju milion upotrebljivih primena, tako da opet, treba ti ih onoliko koliko ti treba u zavisnosti od tehnike kojom radis.

Niko ne moze da napravi spisak sta bi neko trebalo da ima u radionici. Moze samo pocetni, koji ce jako kratko da zadovoljava potrebe, a onda sta kome treba, siroko je polje.

Cekic.. Drveni. Mesingani. Meni s svidja kako rade drveni cekici, a napraviti jedan drvorezacki na strugu je ocas posla. Kao i napraviti obican cetvrtasti, koji je jednako upotrebljiv. Gomila ljudi radi sa celicnim, meni nikada nije palo na pamt da dleto udarim sa njim. Mesingani su malo nezniji od celicnih, a i mesing je tezi, pa mozes da napravis kratak cekic sa kojim imas utisak kao da dleto udaras samom sakom. Meni je taj nacin rada i precizaan i udoban, ali nemam mesingani cekic. Jedino ako nahvatam Boleta da mi napravi glavu za njga, a ja cu ostalo. Naravno, jednan horizontalan, i jedan vertikalan. ;) Uvek treba probai sto vise, pa koistiti ono sto nekom odgovara.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto ne kazes, to cemo cas posla.
Nesto ovakvo? viewtopic.php?pid=63032#p63032

Ustvari... necemo bas cas posla, posto sam "malo" rasturio strugic, kako bih sredio cross slide.
Pre nekog vremena mi je jedan poznanik radio obradu trapezne povrsine koja lezi na krevetu (pojela se vremenom), ali umesto da lepo upotrebi komparater (koji sam mu odneo) da podesi ugao tacno pod 90, "majstor" upotrebio neku vinklu. Tako da nakon njegove obrade, cros slide lezi lepo na vodjici, ali bezi iz normale prema osi struga za oko 0.1mm na 7cm, sto je bas mnogo.

Krenuo sam da to sredim tusiranjem, i kao i svako tusiranje, to traje. U medjuvremenu sam jos promenio firmu u kojoj radim, pa sad imam mnogo manje slobodnog vremena, tako da se sve zajeno oduzilo.
Ali nadam se da cu u narednih 10-tak dana dovrsiti (praznici, bice slobodnih dana), pa cu ti napraviti jednu glavu.

Koji precnik hoces? Trenutno imam mesing u fi 30 i fi 35. Glave bi izasle na oko 200-220 odnosno 320-340 grama.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moze jedan od 320-240 grama, a nabavicu i mesing 4 cm u precniku za jedan od pola kila. Upravo takvi kao sto su na slici. Cujemo se telefonom.

Stalno merkam glodalicu u Woby Hausu, pa onda moze i ovakav. Image
Probah jedan skoro, i odusevljen sam. Ta kratka drska na teskom cekicu, od pola kila, daje izuzetan osecaj preciznosti. Ili da probamo da pravimo nesto takvo kod tebe :D

A o nedostatku vremena i tusiranju, sve mi je jasno. Uvek se smejem onima koji pricaju o tome da na lastinom repu treba obelezavati sta je visak, a malopre isekoh kontra lastin rep. Pre neki dan samvrhom prsta probao kako se okrece tocak na tocilu, pa imam lep podliv na podsecanje. Koji dan spavanja, i mozda mi se nece desavati takve gluposti.
Last edited by BR on 29 Dec 2013 21:43, edited 1 time in total.
User avatar
luci
Šegrt
Posts: 44
Joined: 31 Oct 2012 02:03
Location: Odzaci

Post by luci »

hteo bi i ja jednu glavu za cekic mesingani ako je moguce..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovakav nisam siguran da mogu da napravim. Jos nisam smislio kako da uhvatim relativno veliki cilindrican komad da bi se probusila rupa za drsku popreko. Hmmm... mozda, ako nadjem neki V blok odgovarajucih dimenzija, al to je na dugackom stapu.

Sto se tice glodalice, merkam i ja odavno nesto takvo. Samo ta iz woby-a mi se nikako ne dopada.
Milsim da za iste novce moze bolje da se prodje. Naravno narucivanje spolja gotovo da ne dolazi u obzir, ali recimo u Budimpesti ima zastupnistvo Sieg-a.
http://sieg.hu/marogepek.html

Oko 600 evrica izadje SX2 (plus porez, al to moze da se regulise), a oko 450 Eur je X2 (slabiji klasican motor, a ostatak je maltene identican)
A Pesta nije mnogo daleko, plus da se spojiti lepo sa korisnim :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Hmm, ti Madjari su zanimljivi. Meni treba stona busilica, a stalno merkam glodalicu posto mi se sve cini da moze i da busi drvo, a otvara milion mogucnosti.

Videcemo, al da ne kvarimo temu :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne bi trebalo da bude problema sto se tice busenja. 100-2500 rpm i vertikalni hod od 180mm je sasvim dovoljno.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To busenje drveta je samo izgovor. Kad budem uspeo da nadjem set metrickih klasicnih augera sa piramidalnim krajem, sve sto mi treba za busenje pod pravim uglom mogu da napravim na strugu za drvo ;) No, na zalost, takvi kostaju p[osteno, a ovi novi sa heksagonalnim prihvatom nisu ni blizu.
Post Reply