Stanley Sweat Hart dleta serije 750

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Stanley Sweat Hart dleta serije 750

Post by BR »

Iako nekada veliko ime, vec skoro trideset godina Stenly na trzistu vazi za prodavca ne tako kvalitetnog alata po visokim cenama za ono sto prodaje. No, nova uprava je ocigledno resila da to promeni, i polako radi na imidzu firme, praveci nove proizvode sa mirisom i ukusom stare slave. Pre svega to radi ponovnom proizvodnjom alata u seriji Sweathart, starog marketinskog naziva ove kompanije. Stenli za sada izgleda da nema nameru da se takmici sa visokotehnoloskim americkim firmama koje su preuzele triste tradicionalnih alata, kao sto su Lie Nielsen i Veritas, no ideja im je da ponude alternativu onima koji ne zele da potrose toliko novca na hobi alat.

Pre nekoliko godina, Lie Nielsen je iskoristio stari dizajn Stenlijevih dleta serije 750m sa konusom na secivu za smestaj drske da napravi svoju seriju dleta, namenjenih finom namestaju, pre svega spojevima tipa lastin rep. Stara dleta serije 750, cija je proizvodnja prestala jos 1950, postizala su izuzetno visoku cenu na trzistima polovnih alata. Sa obzirom da je Lie Nielsen napravio svoja dleta od A2 celika, u ponesto usavrsenom dizajnu u odnosu na originale, postigla su izuzetan uspeh na trzistu. Potpuno je logicno da je Stenley, kao jedan od proizvoda nove Sweathart serije, odlucio da ponovo pocne da pravi dleta serije 750, koja se danas smatraju najboljim ikada napravljenim dizajnom dleta.

Obicno je savet onima koji pocinju da kupe jedno kvalitetno dleto, obicno 3/8 ili 9.5 mm sirine, i da sve poslove oko spojeva rade sa njim, a ostala da dodaju kako budu mogli da ih priuste. Za iste pare koliko kostaju dva Lie Nielsen dleta, kod Stanleya se dobija ceo set od 4 komada.

Image

Pre svega za pakovanje i prezentaciju Stanley ima cistu 5. Set od 4 dleta, sirine 6, 12, 19 i 25 mm dolazi sa koznom rolnom, u kojoj su zasebno zapakovana dleta u najlon kesama. Da budem iskren, meni ta kozna futrola nista ne znaci, posto dleta koja se bez najlonske kese drze u njoj imaju sve sanse da uhvate koroziju, no u svakom slucaju lepo izgleda.

Ono sto zbunjuje je natpis na kutiji, "Made in England from Global Components" To verovatno u prevodu znaci da ih sastavlja negde u Somersetu neko ko se zove Ali, poreklom iz Nigerije, od delova koje su napravili kinez, indijac i brazilac. No, to je moderni svet..

Sama dleta izgledaju prilicno dobro, uz nesto grublju obradu nego Lie Nielseonova. No to ni najmanje ne smeta kada se dorade kako treba.
Image


Image
Konstrukcija je klasicna za Socket dleta. Konus na secivu je dobijen kovanjem, barem po tragovima unutar njega, a drske su prilicno dobro upasovane. Ionako je standardno na svim soket dletima da vlasnik sam fiksira spoj kako mu treba, zbog razlike u temperaturi. Sa malo smirglanja rukom, i uz trik sa lakom za kosu, ni jedna drska vise ne moze da se pomeri. No, najveca prwednost ovih dleta su upravo drske koje se lako skidaju, pa jedva cekam da mi u ruke padne neki komad Bockote ili Jarah da od njih napravim drske. Inace, originaln Stanley drske su od drveta koje oni deklarisu kao grab, no vise lici na klen, posto se struktura skoro ne vidi.

Image
Za razliku od Lie Nielsena STanley uopste nije dirao stari dizajn, i to mu je kako mi se cini najveca mana. Bocna ivica je debelo deblja nego sto treba, pocinje od 1.5mm, pa se podbljava. Ovo je prva stvar koju cu promeniti na ovim dletima, cim napravim vodjicu za brusilicu, da bii poprecni presek bio cist trapz, a dleto moglo lepo da stane u cosak lastinog repa bez ostecenja.

Stanley definise celik kao EN31, sto je kineski ekvivalent 52100. Do sada niko nije koristio ovaj celik za dleta, ali je on definitivno bolji izbor od A2 za one koji vole celike kojima se radi. Za sada dleta odlicno drze ostrimu, a koliko dugo ce to da rade, videcemo. Ostre se lakse od A2, mada ne odaju utisak mekseg seciva, naprotiv.

Ono sto odusevljava je izuzetno mala masa i odlicna balansiranost dleta. Za razliku od bilo kog drugog dleta koje sam do sada probao, ovo daje osecaj precizng hiruskog skalpela u ruci. Uopste ne iznenadjuje njihova dosadasnja popularnost u originalnoj verziji.
Image


Image
Ono sto je kljucno je da su ledja prilicno ravna. Ne veritas ili Lie Nielsen ravna, ali opet, mogu da se srede za 5-10 minuta. Ovo je stanje na ledjima vec u prvom prolazu na smirgli 400. Naravno, osnovna priprema je i najvaznija, sa promenom ugla brusenja od 90 stepeni na svakoj granulaciji, uz kontrolu sa markiranjem povrsine.
Image
Image

Rezultat je ovo, povrsina ispolirana na foliji od 0.3 mikrona.

Image

Dleto od 12 mm je imalo jedno malo udubljenje, no apsolutno na mstu koje za sada ne zahteva sredjivanje. Cela donja povrsina je vise nego dovoljno ravna za svaku upotrebu.
Image


Dleto od 25mm ima konkavno udubljenje nekih 1cm iza reza, ali Japanska dleta se namerno i prave sa takvim konveksom. tako da je to iako sam sigiran da je nenamerno napravljeno, opet plus.
Image

Ugao primernog bevela je 30 stepeni, i ono sto je iznenadjujuce je da je potpuno tacan i isti na svim dletima. Ni na jednom nije bilo nikakvog problema prilikom ostrenja. Taj ugao sam i ostavio, no mislim da cu ih kasnije prebrusiti pod 25 stepeni, posto cu sa njima uglavnom raditi iz ruke, uz povremeno koriscenje malja. Za grublje poslove imam i grubl;ja dleta, ova su precizan instrument za spojeve.

Sa obzirom na to koliko laganu konstrukciju imaju, u radu nema problema. Tanja dleta od 3 i 6mm ostavljaju utisak da se pomalo savijaju, no to je samo utisak, i samo u radu sa end greinom.

Posto sam probao komlet, nisam mogao da izdrzim i da ne narucim i najmanje dleto iz serije, sirine 3mm, za finisiranje finih detalja.

Za sada utisak je da ova dleta vise vrede od cene, koja je nekih 30 eura po komadu. U svakom slucaju su svetlosne godine ispred Narexa po osecaju u radu, i lakoci ostrenja. Utisak mi je da su bolja i od Sorbija koja imam. Uz male dorade, ovo ce biti komplet dleta za fine poslove, a narexima ostavljam grbe stvari. Takodje, utisak je da su ovo dleta koja sasvim zadovoljavaju i sve profesionalne zahteve, za one koji prave vrhunski namestaj, po itekako konkurentnoj ceni. Nova serija 750 definitvno ne predstavlja hobi alat, vec sasvim upotrebljiv original.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko uspevam da vidim sa druge slike ovo jeste beli grab, ili barem mnoooogo lici na njega. Fine linijice slicno kao kod bukve, samo svetlije (inace grab i bukva su bliski srodnici).

Prva slika sa ostrenjem... na sta je ovo zalepljena smirgla?

Po kom standardu je oznaka 52100 za celik?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tek sada videh da sam napisao klen, a ne grab.. U pravu si, u pitanju je grab, mada verovatno istocnjacki. Kada sam pisao, pricao sam na telefonu oko klena koji treba da se sece :D

Smirgla j na mermernoj ploci koja je poravnata do u 0.05 mm, i nije zalepljena. Za tim nema potrebe. Isprskas je tankim slojem laka za kosu pustis da se osusi, i on obezbedjuje sasvim dovoljno trenje da smirgla stoji potpuno ravno. Nema odlepljivanja, ponovnog lepljena, i slicnih gluposti. Pri tome ne kvasim smirglu, jer ni za tim nema potrebe, smirgla se kvasi zbog dizanja opiljaka i sprecavanja zapunjavanja, no to je mnogo lakse raditi magnetom. Pri tome na nakvasenoj smirgli se napravi sloj blata od opiljaka i ostataka abraziva, koji pravi daleko nepravilniju ostricu. Jedino sto drzim zaleljeno i kvasim su 3m abrazivni filmovi, od 40 mirona pa navise, ali njih koristim samo za redovno odrzavanje. Za prvo ostrenje uvek smirgle. Podloga za 3m filmove je flot staklo.

52100 je oznaka po Americkom standadu, i u sustini jedina ispravna za taj celik. Kod nas je oznaka 4145 i 4146, ili OCR4 i OCR4 Special, a navodno ga je pravila zelezara Ravni. No, to je potpuno americki celik, kod nas je tehnologija za njega dosla sa Trumanovim jajima i gomilom Americkog oruzja 50 godina, posto je upravo taj celik predstavljao veliku tehnolosku prednost americkog naoruzanja. Ideja je bila da ce se u Jugoslaviji svi lezajevi na ruskoj tehnici zameniti lezajevima od ovog celika. No, Ravni ga nisu nikada pravile, sve kolicine koje su prodate kod nas su uvezene od preko bare, pa zato i takva oznaka.

EN31 je celik potpuno istog sastava i namene, a upotreba za alate je samo sekundarna. Glavna namena su lezajevi. A kod nozeva se pokazao odlicno.
User avatar
drvengrad
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 02 Oct 2008 18:34
Location: bgd

Post by drvengrad »

"Poptuno isti sastav" je dalekoooo od istine.
Profesionalci koriste http://keytometals.com/ ;) ,kao vrlo renomiranu, bazu za referencu.
Meni kad nesto treba ja savetujem ovaj sajt. Jeste skup ali je provereno dobar. :hurra:

Image
Last edited by drvengrad on 03 Aug 2013 20:07, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Drvengrad,

Pogledaj malko bolje, sastav je potpuno isti. Samo sto razni standardi imaju razlicite nacine izrazavanja tolerancije . Svi kljuucni elementi su tu, u istim kolicinama, jedino sto su kod Amerikanaca dati u od do, kod nas je data srednja vrednost sa odstupanjima po standadu i to samo sa elementima koji se ukljucuju po istom tom standardu, a kinezi su labaviji.. A znam za slucajve kada je uvezeni N31 u Americi prodavan kao 52100 kao sto znam i nekoga ko je u Zelezari Ravni primao sarze OCR4 uvezene kao 52100..

Pogledaj redom.. 52100 ugljenik 0.93-1.05% OCR4 0.970 sa tim sto to nije max, nego srednja vrednost, posto je stari JUS propisivao +- 0.05% dozvoljeno odstupanje za C, al taj sajt to n moze da prikaze u standardnoj tabeli, a N31 daje raspon 0.9-1.2% za Cr je situacija 52100 1.350-1.6; OCR4 1.5 )opet srednja vrednost) a za EN31 1.0-1.6.. Sva tri su ista, samo su razliciti onoliko koliko su razliti i standardi, ako isklucimo kinesku labavost, no i oni se drze vrlo blizu onome sto je 52100..

Cak i da pomeris svaki element u EN 31 na najvece odstupanje dozvoljeno po ovoj specifikaciji, dobices prakticno isti celik. Razliku izmedju 0.9 i 1.3 % hroma neces ni osetiti, ovo nije Aisi 1095, koga kinezi ubijaju sa primesama hroma pa se vide razlike u kaljenu.. U prakticnoj upotrebi sa namenom da sece materijal, razlike nema. Kod onoga sta mu je prvenstvena namena, ne znam, time se nikada nisam bavio.
Last edited by BR on 03 Aug 2013 20:56, edited 1 time in total.
User avatar
drvengrad
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 02 Oct 2008 18:34
Location: bgd

Post by drvengrad »

Pogledaj malko bolje, sastav je potpuno isti
isti je za laika i kada bi se poredirili samo hemijski sastavi glavnih elementa u rasponima koji su zajednicki...
Sta je sa mikrolegirajucim elementima? Sta je sa fizickim i mehanickim osobinama. Zamor, curenje, krutost, metalografija, srodni materijali, dijagram deformacije ...
Mrzi me sad da to sve vadim jer nicemui ne vodi. Za alate koji se koriste u stolariji je to beznacajno.

p.s.
Kad se pozivas na standarde moras biti prcizniji sa oznakama materijala i samih standarda, pogotovu kad ih neka zemlja (SAD npr.) ima vise.

:skoorpning:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Drvengrad, mislim da smo se razumeli, ja lepo napisah da za originalnu namenu razlike mozda znace i da o tome namam pojma, no za alat za drvo te razlike nemaju nikakav merivi uticaj te su sa prakticne strane, kao seciva sva ova tri celika potpuno ista. I namerno nisam pominjao ni GB, ni AISI ni NF, to preterano komplikuje pricu i cini je necitljivom na forumima ove vrste.

A pricu mozemo da nastavimo u porukama ako hoces.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Svidja mi se ideja sa lakom za kosu, moram da probam.

4146 odnosno 52100 koliko vidim pravi Zelezara Niksic: http://www.toscelikniksic.me/index.php? ... ial-steels
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

E sad verovatno najsasavije pitanje koje je ikada postavljeno na ovom forumu, i to od strane jednog celavog:

A koji lak za kosu koristis? :)

Svratim veceras do samoposluge preko puta, a ono sve neki ekoloski, i maltene na svima pise da ne ulepljuju kosu, imaju neka ulja, pantenole sta sve ne... Nista, pazarim neki najjeftiniji racunajuci, valjda je ovaj prost "lepak", a ono cvrc... kliza.

Plus: zasto svaka stvar za zene mora da bude naparfemisana do besvesti :(
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole, ta boca laka je u radionici ko zna od kada.. Ima jedno 10 godina, ako ne i vise. Alkaloid Skopje :D

Probah sada i sa zeninom Niveom, ali minimalno pomaze.. Upropasti nas tehnika ...

Csto mi se desi da ga zaboravim, ali smirgla leti samo ako je nova, cim prodjes dva tri puta preko nje, nema problema.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Koliko vidim, to su ova nalinku:

http://www.amazon.co.uk/Stanley-Sweethe ... uctDetails

Jedino, kod tebe na slici ih ima 5 komada.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To su ta. Pise ti u tekstu da sam narucio jos jedno, od 3mm. Treba ti za sva zavucena mesta. Jos uvek nisam stigao da ih prebrusim i dovedem na nivo Lie Nielsena po upotrebljivosti.

Spremam se da uzmem dva Li Nielsena, verovatno 6 i 9 mm, pa cu taman moci da ih uporedim.
Last edited by BR on 27 Dec 2013 19:51, edited 1 time in total.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Pa onda je bolje uzeti set od 6 komada u startu ?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Stenli ne pravi set od 6 komada, kao ni vecina proizvodjaca. Mozes da ga kupis samo ako dokupis pojedinacna dleta. Jedina sitnica je sto ti generalno ne treba.

Generalno, problem sa ovim satom je sto sam ga ja uzeo za drugaciju namenu nego sto je proizvodjac to zamislio, za koju moram i da prepravim dleta. Stenlijev set je 6, 12, 19 i 24 mm. To je dobar izbor za generalnu namenu, no za lastine repove bi daleko bolje bilo da su male sirine daleko vise zastupljene. Recimo 3, 6, 9 i 25 bi apsolutno zavrsili sav posao za ravna dleta ako radis namestaj, a bogami i za vece stvari uz malo vise truda. Prva tri za lastine repove, a poslednje kao paring dleto, za fino doterivanje spoljnih strana spojeva. No, Stenli je ova dleta koncipirao kao dleta generalne namene, sto se vidi iz relativno visokih bocnih ivica, tako da ona za lastine repove treba da se preprave. Ovakva kakva su ne mogu da udju u coskove lastinog repa, a da ih ne ostete.

TRenutno sam u razmisljanju da li preprasvljati ova dleta, koja za generalnu namenu sasvim lepo rade, a za lastine repove uzeti jedan set od 2-3 dleta. Velika prednost Stenlija je sto su lagana, lepo balansirana i fantasticno leze u ruci, dok su Lie Nielsen, mada su kopija istog modela nesto teza. Lie Nielsen su u preseku trapezasta bez bocne ivice. Druga varijanta je da uzmem 2-3 dleta od Blue Spruce toolworks, ona su fantasticna, samo sto su socket chisels daleko laksa za pravljenje novih drski.

Ako se spremas da kupujes dleta, racunaj da ti ovi Stenliji, makar i u setu od 8 komada, nece biti dovoljni. Trebace ti jos gomila drugih dleta, specijalizovanih za druge poslove. Mali problem je sto je Stenli, kao i nekada probao da napravi univerzalna dleta. Univerzalno dleto ne postoji, kao sto ne postoji nista drugo univerzalno. Cim je nesto univerzalno, ni jedan posao ne radi kako treba, vec ga otaljava. Zato mi se sve cini da ce ova na prepravku.
Last edited by BR on 28 Dec 2013 08:43, edited 1 time in total.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Pardon, mislio sam na set od 8 komada.

http://www.amazon.co.uk/Stanley-Sweethe ... Chisel+Set

Sve si lepo objasnio. Tvoji postovi su temelnji, bazirani na iskustvu i sadrže veoma dobra i lako razumljiva objašnjenja pa ne moram da se smaram i provodim dane na netu čitajući raznorazne forume (svaka čast za tekstove), ali na kraju - nisam pametan šta da kupim. Elem, znam da se alat kupuje prema prirodi određenog posla, ali sigurno postoji neka preporuka za startni set ili pojedinačne komade koji se kasnije nadograđuju. Naravno da neću da bacim pare na ceo set ako ti od njega, uglavnom trebaju 2-3 dleta iako je tako najjeftinije. Ovde na forumu, po meni fali jedna stvar za početnike, a to je da sadržaj nije sakupljen u sticky ili lepljive ako neko tako više voli (mada ima par tekstova), pa ne samo ja, već i ostali koji počinju imaju stvarno muku da prevrnu ceo sajt u porazi za informacijama. Ako imaš vremena, mogao bi da tvoje postve staviš u jedan tekst (već si dosta toga napisao pa copy/paste ne bi trebalo da bude problem) i da ih uobličiš pa da ga stavimo kao sticky.Mislim da ti fali rezime u tekstovaima jer meni je sve jasno, ali kada bih hteo sada da naručim dleta, ne bih znao konkretno koja. Meni su posebno interesantne teme renda, testere i dleta, a po broju postova može se videti i posećenost i popularnost istih.
Mislim da si ti idealan za domaću verziju "The Anarchist's Tool Chest" :prsgore:
Post Reply