Razrezivenje rucnom testerom

Rad sa ručnim alatima
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ma, pričam ti o onoj od 1-2 zuba po inču :) Otprilike je malo manja od mene i ima samo dvije drške sa strane (ako znaš o kojoj žagi govorim)
Došao s posla malo satrven, pa reko samo da napišem par redova i odo leci.

Link: Fleam je ono što pravi razliku između one za uzdužno i one za poprečno - koliko ja vidim. Mada izgleda da ima još nekih razlika... Obe testere imaju indukciono kaljene zube i ni na jednoj nisam vidio fleam - tj da je jedna oštrena s lijeve a druga s desne strane. Zato sam ih i kupio. Sad kad gledam ovaj link ponešto mi je jasnija razlika između jedne i druge... Isto tako mi je jasnije da MORAM na buvljak, jer iole dobru žagu neću naći u standardnim prodavaonicama. Prednja ivica na Pilani je vertikalna, usput...

BR- ni ja nemam problema sa ovom za poprečno - stvarno dobro radi. Zato je uzdužna....

Problem mi je što mi je buvljak udalje 50ak km od mene, a radi samo nedeljom. A ko će nedeljom rano ustati.... Mada vidim da ću morati otići, kupiti nešto i onda maltretirati BRa da mi objasni kako da je sredim...

Idem čim prerežem ovu dasku - znači do augusta :D

Rile - pokušao sam sa cirkularom, ali mi je iskrenuo dasku i upropastio je. Zato sada režem ovako. Isto tako, nije sve u postizanju cilja, ima nešto i u putovanju, mada se moje odužilo :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

mbole wrote:Kad vec pomenu Sandvika...
Jel se meni cini ili nisi postavio fotke kad je zavrsena?

sto se tice novog... sad imate sanse da me stignete :)

evo jedan teezer:
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/30_img_20170226_165736-800.jpg[/url]

PS
Verovatno mi nocas stize akril :)
Jel se to meni cini ili si ipak iskrivio ledja, pa dodao i nib? Znas kako ce moja izgledati, kada stignem do toga.

Drago mi je za akril, no nesto sumnjam da ce trebati za onaj brest i dud..

A sto se tice Sandvika, kriv sam.. Ima ga na onoj slici u kutiji sa alatom, a izvadicu ga napolje za slikanje cim stignem.
Rile75 wrote:Izvini sto pitah, poverovao sam ti jos kod konstatacije br.1 :o
:D Sta ces, zaludni pop... ;)

Sasa, Fleam jeste najprimetniji, ali je i Rake itekako bitan. Bez fleama i sa rakeom koji je velik, pa je zub nagnut, mozes da se slikas u punom drvetu, posto zub samo klizi. E sad, ima tu raznih trikova, recimo fleam od 2-3 stepena, da prakticno dobijes ravnu napadnu ivicu kada razmetnes testeru, + 5 stepeni rake, da ne bi bila previse agresivna pa da bude teska za secenje.. Meni recimo ne smeta, imam dovoljno snage da vudem i 0 rake, ali opet.

I breasting pomaze, da poveca pritisak na rez. Kao i oblik drske, savremene testere se prave da imaju vecu vertikalnu komponentu ne bi li radile i kada pocnu da se tupe, ali to je nakaradno resenje. Mnogo bolja opcija je varijanta u kojoj testera radi bas ono sto treba da radi, a ostri se redovno, na brzinu, pa nema potrebe da radi tupa.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

jeste. i nib i kriva, kombinacija koja nije uobicajena, ali se meni dopalo kako izgleda.
nib jos nije napravljen, samo je ostavljeno mesa za njega plus, taman otprilike do niba ce ici deo sa sitnijim zubima, pa mi sluzi i ko neka orijentacija za to

za dud i brest nece, al za ovu spalted jabuku hoce
Image
Image
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Znači buvljak, pa kod BRa na instrukcije :)

Ovima ne mogu ništa, koliko razumijem ne oštre se, samo ih baciš kad završiš tako da nikakvo uredjivanje ne dolazi u obzir.

Opet Mboletu zaboravi uslikati onu veliku žagu...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ta velika dvorucna je gotovo sigurno za poprecni rez. Ako su rucice u istoj ravni sa platnom, onda 100 %.

Testere za poduzno secenje, za dve osobe imaju rucice koje su pod pravim uglom u odnosu na ravan platne.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@mbole

Testere koje si radio - pravo umetmicko delo. Svaka cast. Ako budes radio po porudzbini javi se. Mislim na jednu mini varijantu za momka od 1.5 godina:)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

hvala na komplimentu.
moracu jednom das sastavim slike svih na jednom mestu.
ima tu i gresaka, ima i onih koje su perfektno ispale...
nazalost kod nas je kao i obicno najveci problem materijal, pa sam se snalazio sa raznoraznim starim listovima.
Sto rece BR: ni boljih rucki, ni drljavijih listova, al na necemu se treba i nauciti.
videcemo, sad isprobavam(o) jedan izvor lima, al posto sam se slomio, to ce da priceka dok se ne oporavim.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Trebalo bi da je materijal za manje testere iz tog izvora daleko blizi onome sto se koristi u svetu, nego u slucaju velikih testera. Jedino je to sto je blize za male testere, uglavnom samo dovetail i carcas, do dubine reza od 5-6 cm, a nesto vece samo za one koji su uvezbani.

Nego kako stvari stoje, ti ces tu zavrsiti pre nego sto pocnem da radim na svojoj. Pre avgusta tesko da cu biti i minut u radionici.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

ajmo redom, jedan po jedan.
prvo probamo ovaj za velike, pa cemo posle da predjemo i na male.
sam da prestanem da se izlezavam :)
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Za materjal, samo kazi. Kad su male stvari u pitanju i kad moze da se strpi ne postoji sta ne mogu da mi donesu :) bukvalno ne postoji :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Našao na buvljaku testeru (tri, ustvari) koja se može oštriti. Doduše, dosta je malena i neko je već oštrio pa sad nije ni za uzdužni ni za poprečni rez :)

Malo sam joj isturpijao zube tako da sad više liči na uzdužnu i već je puno bolje. Reže bar 4-5 puta brže nego ranije. Mislim, nije ni to baš rekordno vrijeme, ali ću bar završiti sa razrezivanjem prije augusta. :) A i ako je upropastim tako je oštreći i nije neka šteta. Na vijku koji drži žagu ima simbol: kruna i inicijali A.T ispod. Nikad čuo za tu marku, da li je kome poznata?

Druga koju sam našao je (skoro) nova, isto je za uzdužni rez, ali je list dosta tanak i mota se. Pokušao sam na hrastu i neće, tako da ću je ostaviti za meko drvo. Valjda će se bolje pokazati.

Treća koju sam našao je, ne znam kako se zove osim na engleskom: laminate saw. 18 zuba po inču. Zašta ona služi? Izvinjavam se nisam je uslikao, po običaju...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Prvi korak kada ostris testeru je da poravnas zube, sve na istu visinu, ili za pojedine namene u blagoj konveksnoj krivoj, ali tako da ti ni jedan zub ne bude iznad ili ispod krive. Okreni turpiju pod 90 stepeni u odnosu na platnu, i vuci je uzduz testere, sve dok na svakom zubu ne vidis malu, svtlu ravnu povrsinu, koja je u stvari zatupljena.

Ovime postiizes da ti svi zubi testere seku, a ne da jedan sce, a drugi da se slepa i ne radi nista.

Sad kada krenes da ostris, svaki zub ostris dok ti n nestane ta zatupljena povrsina, i prestajes cim je vis nema. Ako ga ostris i pola poteza duze, ne valja, posto je opet nizi od prethodnog ili sledeceg..
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Jesam li spomenuo da je neko već oštrio (hm...) testeru? Zubi su joj kao raspored časova.

Ali ovo je zanimljivo, valjaće ako naletim na nešto vrijedno truda.
Pod pretpostavkom da samo oštrim testeru, turpiju postavljam tako da liježe između zuba tj spustim je da se uklopi kako ona hoće (jesam li dobro objasnio šta sam mislio pitati?)? Na taj način ne mijenjam izgled zuba. Tako sam oštrio dosada, pa da provjerim. A ako želim da reže "malo oštrije" par puta više pređem turpijom i tako malo povećam zube. Ispravno?

Sad, da pređem par puta "odozgo", ili dok se ne zasjaje vrhovi - to sam znao. Ali ne razumijem baš najbolje taj dio " prestaješ čim je više nema". Možeš li to malo bolje objasniti. Nikad to nisam radio,a po onome što pišeš to je dosta velika greška. Pogotovo zbog nastavka : Ako ga ostris i pola poteza duze, ne valja, posto je opet nizi od prethodnog ili sledeceg.. Mislim, zube oštrim tako što postavim turpiju između zuba. Kako se onda smanje?

Je li dosta pitanja za početak? :D
Nešto mislim da će ova tema potrajati... :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sasa, mislio sam na ravne povrsine na vrhu zuba. Kada ih napravis, povlacenjem ran testere uzduzno niz testeru, onda ostris zube pojedinacno, trouglastom testerom izmedju zuba. Sa ostrenjem stajes cim na zubu nestane gornja ravna povrsina, koju si napravio uzduznim povlacenjem turpije.

Jel sada malo jasnije?

A i ti zubi koji su neravnomerni se daju srediti, bez mnogo problema.

Slobodno pitaj, meni je danas bio dug dan, pa nisam ni sebi jasan sta napisem :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

na pocetku ove teme imas video od skoro 2 sata, koji se bavi bas ostrenjem, i jako dobro je uradjen
viewtopic.php?pid=67189#p67189
Post Reply