Razrezivenje rucnom testerom

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Racunarom naravno :)
Ja licno, koristim za to solidworks, al to je samo zato sto sam navikao da radim u njemu, pa mi je to lakse nego da crtam u corelu ili necemu slicnom. Inace je u pitanju "teska artiljerija" za 3D modeliranje.

A za neke standardne razmake: http://www.blackburntools.com/articles/ ... index.html
Skines PDF, i odstampas. Samo povedi racuna da iskljucis sva skaliranja prilikom stampe, tipa "fit to page"... odnosno da izaberaes "Actual size" ili kako se to vec zove u novijim verzijama acrobata.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

*** mbole ***
diskusija iz teme o banseku viewtopic.php?pid=96590#p96590
pomerena ovde
*** mbole ***


Da se malo vratimo na temu. Trenutno nešto pravim od hrastove petice (iz sušare). Komad 110x21 cm hoću da prerežem po debljini (trebaju mi dva tanja). E sad, mali cirkular se "malo muči" a i visina reza mu je oko 7 cm, a na velikom je izgleda krajnje vrijeme da promijenim žagu. Juče sam jednu dasku upropastio tako što sam izrezao na malom koliko je moglo i onda prebacio na veliki. Na velikom mi žaga iskosi komad i s***e ga totalno (bar ga ne mogu koristiti za ono šta sam naumio). A daska je, kako bi rekle naše kolege sa BBC-ja "curly oak" i mada je malo teža za obradu ako znaš kako da je središ dobiješ stvarno prelijep komad namještaja od nje. Stvarno mi je žao daske.To je bar moje mišljenje, ostali stolari po Prijedoru takav hrast zovu živičar i neće da rade sa njim (ne da im se patiti). Ne znam kako je u regionima u kojim vi živite.

Gdje sam stao?

Da, i pored stvarno kilavog izbora ručnih testera odlučim se da ga prerežem ručno. Trenutno imam dvije testere za uzdužno rezanje i to: jednu od 14 zuba po inču i drugu od 7, mada je ova druga puno lakša pa režu istom brzinom. U svakom slučaju ide. Mjerio sam brzinu rezanja: 7 cm na sat!!!!!! A ne zabušavam...
Izgleda da nisam Vuk Mandušić :D
Tu sam se sjetio ove teme. I zašto se više ne bavim sa ovim profesionalno :)
Sreća pa ne žurim.

Jesam li već spomenuo da nemam bansek? ;)

Sad vidiš zašto sam ti spomenuo da ti treba veći bansek. Ne znam kako je kod tebe, ali ovdje ne možeš ušetati u stovarište i naručiti dasku kakvu hoćeš osim ako ne kupuješ na kubik. Dasku po dasku hoće prodati nas par, ali je to većinom kilavo i pitanje je šta ko ima. Ako je i kod tebe slična situacija prikrpi se još malo, pogotovo ako hoćeš da se baviš sa ovim poslom, i uzmi veći bansek. Nešto kontam da će ti zatrebati.
Last edited by sasasasa on 27 Mar 2017 21:44, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bre, to je bas sporo.
Fakat ni jedna ni druga testera nisu za to, tu treba nesto reda 4-5 tpi maksimum, i ozbiljno dugacak list, al i dalje je presporo
Jel ti ta 7tpi ostrena za uzduzni rez?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Slazem se sa Boletom,. nesto tu ne stima. Ako je ostrena za uzduzni rez, onda nije dobro naostrena.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ma jeste, novu kupio neki dan. Još sav sretan, naletio na Pilanu, pa kontam biće dobra. Mislim, nije ni loša ali je užasno laka, pa ne da ne ide...
Za ovo bi mi bilo dobro nešto od 2-3 zuba po inču ali nema nigdje uzeti. Ali to je već odavno poznat problem, ništa ne možeš kupiti od ručnog alata kod nas (osim šarafcigera i viljuškastih ključeva).

Kojom brzinom ide, dok prerežem dasku izgledaću kao bacač koplja iz Asteriksa... :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To sto je nova, ne znaci i da je odgovarajuca.
Ajd jos jednom....
Da li su zubi za uzduzni ili za poprecni rez?
Koliki je grudni ugao? Da li imaju "fleam" i koliki (ne znam nas izraz). http://www.blackburntools.com/articles/ ... index.html
1-2 bi ipak bilo malkice previse :) zub od 2.5cm...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne treba ti nista vise od 4-5 zuba po incu, tj nekih 5-6mm. Ako je Pilana, male su sanse da je u pitanju testera za uzduzni rez.

Nije uporedivo, ali sam skoro rezao talpe od belog bora, uzduzno, da bi dobio dve radijalno secene talpe od jedne koja obuhvata i centar stabla. Za jednu talpu mi treba 4 reza. Dugacke su 1.2metra. Za ta 4 reza tj skoro pa 5 metara duzine reza mi treba ispod 20 minuta, sve sa premestanjem talpe i okretanjem.
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

BR wrote:Ne treba ti nista vise od 4-5 zuba po incu, tj nekih 5-6mm. Ako je Pilana, male su sanse da je u pitanju testera za uzduzni rez.

Nije uporedivo, ali sam skoro rezao talpe od belog bora, uzduzno, da bi dobio dve radijalno secene talpe od jedne koja obuhvata i centar stabla. Za jednu talpu mi treba 4 reza. Dugacke su 1.2metra. Za ta 4 reza tj skoro pa 5 metara duzine reza mi treba ispod 20 minuta, sve sa premestanjem talpe i okretanjem.
Mozda je glupo pitanje, ali zasto rezati rucno, zar ne moze cirkularom?
Ništa na silu, samo veći čekić...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ove talpe mogu, ali deblje ne mogu. No to nije pravi razlog za to sto secem daske rukom.

Moji razlozi su

1. Volim to da radim, mnogo mi je pametnije da presecem dasku rukom nego da idem u gim da bih trcao na pokretnoj traci kao labaratorijski pacov.
2. Imam rucnu testeru, nemam cirkular, no cak i da ga imam, ne bi ga ovde koristio.
3. Volim da probam razlicite varijante ostrenja rucne testere da vidim kakav fekat ima koja promena geometrije
4. Zivim na 4 spratu stambene zgrade, i prvo bi moja zena bila odusevljena sa zvukom cirkulara, a tek komsije su posebna prica. Da ne pominjem to da ionako imam improvizovanu susaru na terasi, jednu sobu sam pretvorio u radnu..
5. Nigde ne zurim, pravim stvari da bih se bavio stolarijom, a ne da bi ih napravio.
6. Testirao sam alat koji ide u stolarski sanduk, sa kojim mogu da napravim sve sto mi treba, a sto je pravio svaki majstor pre sto godina, bez i jedne masine.
7. Sprecavam da stare vestine padnu u zaborav.
8. Zabavnie mi je da secem rukom, nego cirkularom

;)

Ima jos, ali mislim da je ovo dovoljno.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Takvu već imam ali nije nešto precizna...
mbole wrote:To sto je nova, ne znaci i da je odgovarajuca.
Ajd jos jednom....
Da li su zubi za uzduzni ili za poprecni rez?
Koliki je grudni ugao? Da li imaju "fleam" i koliki (ne znam nas izraz). http://www.blackburntools.com/articles/ ... index.html
1-2 bi ipak bilo malkice previse :) zub od 2.5cm...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nije uporedivo. Em bijeli bor em sam vidio tvoj alat... Mada moramo uzeti u obzir i o kakvom je drvetu riječ. Živičar je inače težak za obradu. Pokušao sam sinoć lučnom žagom ćisto da vidim kako bi išlo. Tek nešto brže (nisam baš mjerio ali i dalje dosta sporo)
BR wrote:Ne treba ti nista vise od 4-5 zuba po incu, tj nekih 5-6mm. Ako je Pilana, male su sanse da je u pitanju testera za uzduzni rez.

Nije uporedivo, ali sam skoro rezao talpe od belog bora, uzduzno, da bi dobio dve radijalno secene talpe od jedne koja obuhvata i centar stabla. Za jednu talpu mi treba 4 reza. Dugacke su 1.2metra. Za ta 4 reza tj skoro pa 5 metara duzine reza mi treba ispod 20 minuta, sve sa premestanjem talpe i okretanjem.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

sasa ja ko da pisem kineski :)

sta imas a nije precizno?
ja te pitam za uglove zuba i link koji sam postavio objasnjava koji je koji ugao a ti odgovaras da takvu imas?
ili si samo ofrlje bacio pogled, video prvu sliku....
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moja testera za poprecni rez je kostala 300 dinara, i nekoliko dana truda. A sece isto kao i najskuplje koje mozes da nadjes. imas ovde u temi, viewtopic.php?id=6602&p=2 A sprema se i nesto novo, takodje ne prekupo, mada ja poprilicno kasnim.

Sto se ostalog tice, slazem se da nije uporedivo, to sam i napisao, ali 7cm za sat vremena je ispod svake granice. Trebalo bi da je barem desetak puta brza.

Lepo je bole pitao, sta imas? Da li su zubi za uzduzno secenje, sa prednjim ivicama upravnim na platnu, ili su prednje ivice nagnute? Jeli prednja ivica vertikalna, ili nagnuta na pozadi. Jel sveze naostrena, ili vidis odsjaj sa ivica? Sve to itekako ima uticaja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad vec pomenu Sandvika...
Jel se meni cini ili nisi postavio fotke kad je zavrsena?

sto se tice novog... sad imate sanse da me stignete :)

evo jedan teezer:
Image

PS
Verovatno mi nocas stize akril :)
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

BR wrote:Ove talpe mogu, ali deblje ne mogu. No to nije pravi razlog za to sto secem daske rukom.

Moji razlozi su

1. Volim to da radim, mnogo mi je pametnije da presecem dasku rukom nego da idem u gim da bih trcao na pokretnoj traci kao labaratorijski pacov.
2. Imam rucnu testeru, nemam cirkular, no cak i da ga imam, ne bi ga ovde koristio.
3. Volim da probam razlicite varijante ostrenja rucne testere da vidim kakav fekat ima koja promena geometrije
4. Zivim na 4 spratu stambene zgrade, i prvo bi moja zena bila odusevljena sa zvukom cirkulara, a tek komsije su posebna prica. Da ne pominjem to da ionako imam improvizovanu susaru na terasi, jednu sobu sam pretvorio u radnu..
5. Nigde ne zurim, pravim stvari da bih se bavio stolarijom, a ne da bi ih napravio.
6. Testirao sam alat koji ide u stolarski sanduk, sa kojim mogu da napravim sve sto mi treba, a sto je pravio svaki majstor pre sto godina, bez i jedne masine.
7. Sprecavam da stare vestine padnu u zaborav.
8. Zabavnie mi je da secem rukom, nego cirkularom

;)

Ima jos, ali mislim da je ovo dovoljno.
Izvini sto pitah, poverovao sam ti jos kod konstatacije br.1 :o
Ništa na silu, samo veći čekić...
Post Reply