Razrezivenje rucnom testerom

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Wenzlofa ces da se nacekas. Ne znam zasto ga uopste drze na LV sajtu, posto se na isporuku ceka poprilicno. Ja sam narucio half back prosle godine, odustao posle 4 meseca cekanja. Koliko sam cuo, sam vlasnik kompanije ima zdravstvenih problema, i produkcija mu je jako mala.

Ako uzimas LN, uzmi progesivnu, a ne standardnu. Standardna je sto se tice secenja skoo ista kao Veritas, ali je progresivna prilicno razlicita. Thin plate ako je jos uvek prave je stradivarius, ali prvo mora da se nauci da se svira cemane. Nije za secenje deblje daske od 19mm.

Veritasov set je odlicno resenje sto se tice odnosa cena u[otrebljivost. Sa njim ostoji samo jedan problem, ako ikada uzmes u ruku neku od custom testera, pocevsi od LN pa nadalje, uzeces i kompletan set od nekog drugog.

Na kraju, zapitaj se za sta ti treba ovakva tstera. Ako neces da potrosis dosta vremena na ucenje pravljenja spojeva rukom, sve ove testere su besmislene. Sve to moze da se napravi i glodalicom, na skoro istom nivou preciznosti, i jedino ce izgledati vise kao industrijski proizvod.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Da li ja to kod tebe primećujem tranziciju sa ručnih na električnbe alate ? :)

Realno, mogu sve to da isečem sa el. gerom ili glodalicom, a opet može i na cirkularu ... U poslednje vreme me nekako mrzi sve to dok namontiram, napunim kuću prašinom, a o zvuku da i ne pričam pa nekako mi lakše da izvadim testeru iz fijoke i napravim nešto za par minuta. A i dobro je za živce.
Juče sam se silno nasmejao kad sam pročitao blog nekog lika koji je kupio najjeftiniji Dozuki i pravio lastine repove kako bi ostavio cigare. Sad kad je ostavio cigare, napalio se na rad sa drvetom i počeo da kupuje alat :D

Čuveni Japanski :) Bahco crosscut završava posao mada je daleko od onoga što mi treba, a zbog posla ništa od alata nisam sredio, samo sam sakupljao.
Polako kompletiram
Testeru nemam nijednu, a kao što si i sam rekao, radije investiram samo jednom u alatku. Pretpostavljam da si hteo da kažeš da prvo nabavim neki LN carcass crosscut i rip ? Ili da uzmem "Gyokucho 651 Blue Hard Ryoba Komame 240mm" po Mathew-ovom savetu ?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nema nikakve dalje tranzicije na elektriku, osim tamo gde nema smisla raditi rucno, posto se kvalitet ne vidi, niti donosi nesto drugo.

Ne savetujem ti dve testere, samo jednu za pocetak. Croscut ne treba nabavljati, i jeftini japanski Bahco ga obavlja odlicno, a za nuzdu radi i rip saw, osim sto je rez malo grublji. Posto svakako on mora da se sredjuje rendetom na shooting boardu, onda ti ta gruba povrsina nista ne smeta.

Na zalost Veritas vise ne pravi najuniverzalniju testeru koju su pravili. Carcas ali ostrena RIP sa 14 tpi. Sa njom si mogao da pravis bez problema i dovetaile, i tenone ako nisu preveliki, a za ziast velike radi i svaka panel saw pa i Bahcova kada se malo sredi.

Zaista mislim da ti je za pocetak dovoljhna jedna testera, u najjeftinijo verziji to je definitvno Veritasov croscut, ali ostren kao rip. Ona je odlicna, posto neces imati strah od ostrenja, pa cak i ako je uporpastis, nisi je mnogo platio. A nece ti biti zao da predjes na nesto bolje, kada vise znas o testerama.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ima da se nabavi jos uvek ... Na ovu si mislio ?

http://www.axminster.co.uk/veritas-rip-cut-carcass-saw
http://www.woodcraft.com/Product/153374 ... 2-tpi.aspx
http://www.highlandwoodworking.com/veri ... s-saw.aspx

Sta bi bilo bolja varijanta od Veritasa ? Mozda ove ?

https://www.toolsforworkingwood.com/sto ... ts#reviews
http://www.highlandwoodworking.com/lie- ... sssaw.aspx

Gledao sam nekoliko snimaka ostrenja testere kao i narezivanja novih zuba. Jasan mi je sistem, samo mi je nejasno koja turpija se koristi i da li mi trebaju ona klesta za razmicanje zuba ( i koja) ?
Last edited by nlazovic on 22 Dec 2014 19:13, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To zadnje, ili prvi Veritas. LN vise ne pravi rip carcas, Veritas mozes da nabavis gde hoces. Veritas je upotrebljiva testera, daleko od toga da je losa, ako ti ne smeta plastika i savremeni dizajn. Za te pare je odlicna, ali kada uzmes nju i LN da seces, osete de debele razlik, pogotovu kada se naviknes na LN.

Toolsforworkingwood zaobidji, oni su bezobrazno skupi. Kod blackburntools imas isto to za pola para. No, pravljenje testere nije za prvu testeru, moras prvo da naucis stada ocekujes od nje, kako se testera ostri, i mnogo toga drugog da bi cela prica oko pravljenja imala smisla. Inace zavsis sa ovako necim.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XWd7Pv8ew5c[/youtube]
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Turpija je trougla, sa svim uglovima od 60 stepeni. Stranica turpije treba da je na ravnom delu nesto sira od ostrice zuba. Daklem sto sitniji zubi to i manja turpija. Izbor je ovde lo, ima ponesto Lux-ovih kod woby-a i to je otprilike najbolje sto sam nasao. Nisam gledao dal ima nesto kod Bahca.

Iskreno, pre nego sto napravis stegu za ostrenje, nemoj pokusavati. Em su sanse da zeznes daleko vece, em ces odmah cuti i to zestoko zasto list treba da bude stegnut :) Ako si cuo macke u fegruaru, e pa ovo je jedno 5 puta gori zvuk.

Neki ljudi vole da razvrcu jednostavnijim napravama nego sto su kljesta, ali mislim da je za pocetak daleko bolje nabaviti ih. Cisto da se ne razocaras prvim pokusajima.
Kljesta ima u raznim varijantama, ja sam uspeo da na Bubanj potoku iskopam nesto ovog tipa za neku sitnu kintu (naravno ni blizu ovog kvaliteta, ali radi):
http://www.leevalley.com/US/Wood/page.a ... 43086&ap=1
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

E sad me potpuno upropasti :). Prvo kazes, vezbaj ostrenje testere na Veritasu, a sad nemoj ni da pokusavas ?

Nema veze, svakako cu pokusati. Imam onu Svapsku testeru pa na njoj mogu da vezbam.

Turpije nisu mnogo, 4-5E kod Dick-a. Koliko se trose, tj. koliko testera mozes da naostris sa 1 turpijom ? Negde procitah da sa svakom stranom od 3, mozes 3 puta da naostris testeru (aproksimativno).

Vidim da koriste ova pomagala:

http://www.leevalley.com/US/wood/page.a ... 3072,43086

Ovaj je duplo skuplji, a'l ima libelu :D

http://www.blackburntools.com/new-tools ... index.html


Koja je funkcionalna razlika izmedju Truncated Cone Saw Bolts & Nuts i Saw Bolts & Split Nuts koji se koriste za testere ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Napravis jedan :) viewtopic.php?pid=69152#p69152

Salu na stranu, za pocetak, obicna dascica u kojoj izbusis rupu i u nju uglavis vrh turpije tako da kad je dascica horizontalna turpija bude pod odgovarajucim uglom. Dascica treba da je bas mala, nesto recimo 2X5cm.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na pocetku teme je bila teorija, kako se razrezuje trupac (ili daska sve jedno).
Evo sad i malo prakse:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aMLtcTWSUcQ[/youtube]
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

:) :| :( :D :o ;) :/ :P :skratta: :arg: :forbannad: :ironisk: :cool: :rodna: :forvonad: :tillfreds: :forbryllad: :groota: :spyfoordig: :tummenupp:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Post by vuk samotnjak »

Imam jednu staru testeru,na kojoj su zubi potpuno upropašteni.Ako oturpijam zube ostane mi 4 cm lista.Da li je to malo,tj. da li vredi narezivati nove zube?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zavisi kog tipa je testera i za sta ce sluziti. Sa ledjima ili bez njih, za uzduzni ili za poprecni rez, za daske/letve ili za grane...
U svakom slucaju takva krezuba ne sluzi nicemu, tako da nikako ne mozes da dobijes losije od onoga sto si imao.

Cak i da se na kraju pokaze da nije bas upotrebljiva, ako nista drugo imao si na cemu da treniras ostrenje. A bolje vezbati na necemu sto je vec upropasceno, nego na necemu sto mozes da upropastis :)
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Post by vuk samotnjak »

Testera je bez leđa,slična onoj što si sređivao za kuma :) .Interesovalo me da li se može prepraviti u nešto upotrebljivo-ako ne onda bih napravio ciklinge od nje...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako je sa zubima koji rezu pri povlacenju, onda moze da bude upotrebljiva za svoju osnovnu namenu, to jest potkresivanje grana, mada moze da se upoterbi i za grubo kracenje neke letve, daske ili tome slicno. Recimo za krovnu letvu ili letvu koju ces da ukucas u salung sigurno nije mnogo bitno dal je odrezana bas pod 90, dal je povrsina reza glatka, dal ima krzanja na izlazu...

Ima jos par specificnih testera u koje bi to moglo da se prepravi, mada se one vrlo retko upotrebljavaju pa je pitanje koliko bi to imalo smisla (tipa testera za izrezivanje blazih krivina i slicno)

Koliko je debeo list?
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Post by vuk samotnjak »

Ne znam,nemam čim da izmjerim tačno...
Kako odštampaš tačnu dimenziju zuba na list(mislim na papir koji zalijepiš na list testere :) ) kad narezuješ zube ?
Last edited by vuk samotnjak on 21 May 2015 15:16, edited 1 time in total.
Post Reply