Razrezivenje rucnom testerom

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajmo redom..

Testera za siporeks. Na oj testeri je nacin na koji je pricvrscena ta testera za metal i bio najveci problem. Ona je na prednjem kraju prikazena ogromnim zakivkom, koji je znatno deblji od samog lista testere. Pored svoje osnovn namene u isto vreme je i ogranicivao dubinu rezanja, posto kada se dodje do njega moze da se sece samo sa delom testere ispred njega. Divna zabava. Inace ti blokovi su imali armaturnu sipku na gornjoj i donjoj povrsini, koliko mi se cini precnika 6mm, koja se zavrsavala usicom izvan bloka.

Roubo testera.

Na istom mestu mozes da narucis i platnu za bansek, sa ili bez zuba. Cena za 5 cm sirine, i zubima na 6 mm, dakle 4tpi, je 530 rsd po meru. Debljina je 0.8 mm. ;) Po meni to je idealna varijanta za ruobo, uzmes jedno 1.2 m, i imas i za krajeve i za sve ostalo. Jos lepse, mozes da uzmes i platni bez zuba, pa da se igras sa geometrijom. Sira platna bi bila jos bolja, ali n lezi vraze, sto je sira, to je i deblja.. 5 cm ce u svakom slucaju raditi. Meni je je to u planu, no vec imam previse zapocetih stvari, prvo mi je Bow saw, cim stignem do radionice.

Tstera sa ledjima.

Siguran sam da je glavni uzrok za lose secenje zica na zupcima, koja zaista hvata kako ne treba. Tako kako si je preostrio trebalo bi da lepo radi za grublje stvari, jdino je za njih malo kratka. No kada pogledas cenu, za te pare ne moze nista ristojno da se nadje, i ako takva je maltene poklonjena. A poklonu se u ....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Video sam siroke listove za banseke, i palo mi je napamet da bi billi zgodni za roubo. Bio je i neki od jedno 10-tak cm sirine u cosku.
Ali... secam se da sam negde na netu video snimak jedne otprilike ovako debele, sa jako krupnim zubima, reda 10mm korak, koja je sekla "ne daj dva bozeta". Bio je neki cupavi crnomanjasti lik na snimku (jos malo pa ko ja iz mladjih dana :)). Jednostavno kad sam je video zakljucio sam da moram da probam :)

Fakat, jos suvek imam dosta dvoumljenja oko geometrije zuba, za nesto ove debljine lista i koraka koji mi pada na pamet (reda 8-10mm). Imam utisak da bi grudni ugao trebalo da bude dosta "opusten" to jest nesto reda 15-tak stepeni. Mozda gresim, al jos nisam stigao da pretamburam net i da ponovo nadjem tu debelu varijantu.

Kad kazes "Tako kako si je preostrio trebalo bi da lepo radi za grublje stvari" mislis na to sto je sam list relativno debeo ili na ugao zuba? Daleko sam ja od "majstora" za ove stvari, pa jos uvek nemam iskustva za odnos izmedju geometrije zuba i finoce reza.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Hmm, sto je testera tanja trebalo bi bolje da sece. Sile koje mozes da proizvedes rukom su mnogo manje nego one koje pravi banssek, tako da i tanja testera moze da izdrzi sasvim lepa opterecenja, sa vrlo strmim zubima. Platna je jos zanimljivija zato sto bi teoretsko mogla da se stanju u ledjima, recimo na 0.6, dok je na rezu 1.0, a onda n treba razmetanje ;) Grudni ugao samo otezava pocetak, posle ubzava secenje, no to zavisi od vrste drveta. Prednost siroke platne je sto se bolje vodi u dugackim ezovima, a mana moze da bude sto se mnogo lakse glavi, posto ce rez definitvno da se zatvara, u to sam siguran.

Kad kazem za grublje stvari, mislim na debljinu seciva. Ideja je da st testera brze sece, manje su mogucnosti da napravis gresku, i da rez ne bude ravan. Brzi rez = tanja testera, veci zubi, strmiji grudni ugao. Posto je ova debela, seci ce daleko sporije od neke koja je debela 0.4-0.6 mm sto spada u tanje testere. Teoretski to znaci i vece greske, pa onda i grublje poslove.

Cisto onako, evo jos jednog razmisljanja vezanog za Ruobo Strmiji grudni ugao, i veci zubi znace i tezi pocetak. Zato se i prave testere koje imaju razlicit broj zuba na pocetku i dalje duz reza. Pocnes sa vecim brojem zuba, pa nastavis sa efikasnijim delom. Trebalo bi da se to odnosi i na grudni ugao. Sta mislis o tome da pocetak testere, onaj kojim ces zapoceti rez, ima manji grudni ugao, za toliko da pocnes ;) Sa druge strane, kod tog Ruoba pocetak moze da s uradi i sa nekom drugom testerom, koja recimo sporije sece, ali lakse polazi, i ima istu sirinu platne preko razmetanja..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

"Jugoslovenka" je malo radila juce:
Image

I to uopste ne izgleda tako lose (ova linija nije povucena olovkom vec finim spicastim skalpelom, sto ce reci da je bas tanka). Iako je ostrena za uzduzni rez, sasvim lepo se izborila sa poprecnim. Malo je kratka za ovako siroku gredicu (5X8), i bas steta sto nisu imali onu od 350mm, al ipak radi.
Image
User avatar
drvengrad
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 02 Oct 2008 18:34
Location: bgd

Post by drvengrad »

I to uopste ne izgleda tako lose
A da li tako lepo izgleda i sa druge strane poprecnog reza?
Koliko ti je vremena trebalo za ovej jedan rez?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako mislis na tacnost, onda da.
Ako mislis na cistocu reza onda ne. Posto nije ostrena za poprecni rez, malo "drpa" to jest rez je na izlazu "dlakav", a i sama camovina je tome podlozna.

Nisam bas merio, ali ide dosta brzo. Sta znam, ispod minut, onako odokativno. Rucka je malo tesna za moju saku, dosta je tanka, i imam utisak da joj je ugao malo "cudan", pa bih rekao da bi uz drugu drsku (koju cu tek da napravim) islo i brze.
User avatar
luci
Šegrt
Posts: 44
Joined: 31 Oct 2012 02:03
Location: Odzaci

Post by luci »

jedino sto je silidno debela za neke finije radove, ali to je sasvim pristojan rez koji ostaje iza nje...

moram nazvati tu firmu u bg da vidim oce li mogu da nabave jos koju...
User avatar
drvengrad
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 02 Oct 2008 18:34
Location: bgd

Post by drvengrad »

mbole wrote:Ako mislis na tacnost, onda da.
Ako mislis na cistocu reza onda ne. Posto nije ostrena za poprecni rez, malo "drpa" to jest rez je na izlazu "dlakav", a i sama camovina je tome podlozna.
Nemam primedbi na rez. Lepo i cisto. :hurra:
A sto nisi zalepio krep traku pa preko nje rezao; da sprecis/umanjis krzanje? Mislim da bi to pomoglo za camovinu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto je ivica reza prema parcetu koje ostaje zarezana skroz u krug, drpanje je veliko na strani koja otpada, a retko se desi na strani koja ostaje, tako da nije problem.
Pored toga, ovo je u sustini bilo grubo razrezivanje na komade iz gredice 4m duzine, tako da neki rezovi uopste nisu estetski bitni, posto ce se naknadno ionako dovoditi na konacnu meru.
A i pravim magare (ili jarca, kako ga vec ko zove) za rezanje drva, pa ne treba bas preterivati sa estetikom :)
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

mbole wrote:Nazalost, sad sam malo bolje pogledao sliku, i ove bez ledja su ipak indukciono kaljene.
Ali ova sa ledjima, deluje da nije.
Nisam siguran, nje mozda i ima u predstavnistvu.

@luci
Mnogo bre dugacko sat vremena. Znam da su zubi dosta sitni, i da nisu za uzduzni rez, al opet... Onaj grab koji sam pomenuo, je otprilike metar dugacak, debeo bar 15cm (cetvrtka), sekao sam "testericom" dugackom 30cm (ovom sa slike), koja ima zube od 3mm (priblizno 8.5 tpi) sto bi trebalo da je jos sitnije od onih na PC-FILE (7tpi). Doduse ostrena je cisto za uzduzni rez, ali to je prva koju sam ostrio pa i nije bas perfektna. Opet, nije mi trebalo duze od pola sata za rez. A i ja volim da odmorim uz pivo :)
Jedino sto mi pada na pamet kao uzrok za tako sporo rezanje je oblik zuba, i to ne samo to sto ima "fleam", vec i koliki je grudni ugao (za rip bi trebalo da je 8º ili manje). Ja bi je odmah preostrio.

Nego da se vratimo na obecanu tehniku rezanja.

Ovo verovatno nije najbolji nacin, ali ja za bolji ne znam. Meni radi, sto bi rekli. Nisam imao profesionalnog ucitelja, ili majstora koji bi mi preneo svoje znanje, pa sam po internetu skupljao delice, probao, i prihvatio ono sto mi se pokazalo da radi.

Naravno ako neko ima dopune izmene... dobrodoslo je.

Prva stvar koju treba uraditi je zguliti koru sa trupca.
Razlozi za:
Gamad najcesce polaze jaja i nalazi se ispod kore.
Kora ume da bude jako abrazivna. na kraju cemo je baciti i onako, a nema smisla da nam nepotrebno tupi testeru.

Jedini razlog protiv skidanja kore za koji znam je da se kada ima koru daska ravnomernije susi, to jest manje puca po ivicama. Ali opet cemo najverovatnije deo uz ivice i onako odbacivati.

Sad treba nekako obeleziti rez, sto nije bas tako jednostavno ko sto izgleda na prvi pogled.
Stvar je u tome da linija reza treba da se obelezi sa sve 4 strane, a ne samo na jednoj. Kada obelezavamo 4 linije na trupcu na kome nemamo neku ravnu povrsinu od koje bi mogli da merimo, gotovo je nemoguce obeleziti merenjem tako da sve 4 linije budu u istoj ravni.
Slicno je cak i kada smo razrezali trupac na pola, ili na cetvrtke. Velika je verovatnoca da "ravna" povrsina koju smo upravo isekli nije bas idealno ravna, vec je malo upredena. Pogotovu kada tek pocinjemo da sticemo "ruku" za to. Ako obelezavamo mereci u odnosu na krivu povrsinu, tu gresku prenosimo na sledecu dasku.

Za obelezavanje ja koristim ovakvu spravicu (napravljeno od otpadnih dascica i par srafova za 10-tak minuta, vidi se i na poslednjoj fotografiji gore izmedju blanje i stajkmaza). Moze da posluzi i parce stiropora kroz koje gurnete olovku na odgovarajucoj visini.

[url]http://s5.postimg.org/9ww8mckab/07_Obelzivac.jpg[/url]

Trupac (ili polutka kao na slici, ili cetvrtka) se postavi na neku ravnu povrsinu, i podglavi tako da ne klacka i ne mrda.
Zatim se samo "optrci" spravicom u krug i obelezi linija na sve 4 strane. Ne pomerajte trupac kada ste ga jednom uglavili. Ako ga mrdnete nakon sto ste nacrtali jednu liniju, jako tesko da cete ga ponovo vratiti u isti polozaj, i druga linija ce biti u nekoj sasvim pogresnoj ravni. to ce reci, kada postavljate trupac, ostavite dovoljno mesta sa svih strana da obelezivac moze da prodje.

[url]http://s5.postimg.org/5szv7ldpv/08_Obelezavanje.jpg[/url]



Osnovni problem kod rezanja testerom je onaj kraj testere koji je dalji od vas (vrh lista). Posto njega nista ne "drzi" on moze slobodno da se seta levo desno i krivi odnosno najcesce da upreda rez. Jos ako postoji bilo kakva nepravilnost na testeri (a neka, makar mikroskopska sigurno postoji), kao sto je blago kriv list, zubi malkice vise razvrnuti u jednu stranu, malo neravnomeran ugao pri ostrenju, to se samo pojacava. Uz to treba dodati i samo drvo, koje nije homogen materijal, vec je na nekim mestima tvrdje, na nekim mekse, vlakna idu u raznim pravcima...

Usled toga, cela ideja je da se nekako "natera" taj kraj da ide gde mi zelimo.

Vreme je da se pocne rezanje.

Za ovaj pocetak reza, postoje dva nacina, a ko ce koji primeniti, mislim da vise zavisi od toga sta kome "lezi" nego da neki od njih ima apsolutnu prednost.

Prvi nacin je da se rez zapocne na ivici koja vam je bliza
Uz list testere, malo iza mesta gde izlazi iz trupca (kraj testere koji je dalji od vas) se prisloni palac i on "vodi" testeru dok polako ulazi u materijal. Naravno palac prislonite iznad linije zuba, ne bi ste voleli da vam zubi "tanjiraju" po njemu.

[url]http://s5.postimg.org/m7p76f6b7/01_Pocetak_nacin_1.jpg[/url]

Drugi nacin je da se rez zapocne na ivici koja je dalja od vas. Posto je ovaj prvi rez plitak, na taj nacin smo malo "umirili" vrh lista, to jest on se oslanja na pocetak reza, i sam rez ga "vodi" da ne bezi levo-desno. Slicno kao kod japanskih testera koje rezu dok se vuku, gde taj kraj reza ustvari zategne i stabilizuje list.

[url]http://s5.postimg.org/5mhkqrf77/02_Pocetak_nacin_2.jpg[/url]

Kad rez dostigne punu sirinu trupca, testera se polako ispravlja, dok ne dobijemo rez otprilike dubine 1cm.
Taj rez ce sada sluziti kao "vodjica" za vrh lista testere, posto je tuda najmanji otpor.

[url]http://s5.postimg.org/3n5kd3a9f/03_Prvi_rez.jpg[/url]

Konacno pocinjemo "pravo" razrezivanje.
Oborimo testeru otprilike pod uglom oko 45º, i dok rezemo pratimo liniju na boku trupca. Vrh testere ce sam pratiti onaj prvi rez od 1cm. Ovako rezemo dok rez ne dodje do suprotne strane trupca, to jest do kraja onog pocetnog reza od 1cm.
Posto je dosta nezgodno rezati tako da testera stoji pod uglom od 45º u odnosu na horizontalu/vertikalu, sam trupac stegnemo tako da je nagnut od nas. Malo nagnut trupac, malo oborimo rucku testere i blizu smo ugla od 45º.

[url]http://s5.postimg.org/jevzme5yr/04_Drugi_rez.jpg[/url]

E sad dolazi glavni trik :)
Posto smo izrezali do kraja pocetnog reza (onog dubokog 1cm), vise nema sta da vodi vrh testere, i ona bi pocela da vrluda.
Zato sada okrenemo trupac za 180º oko vertikalne ose i krecemo da rezemo sa suprotne strane.
Ovaj prvi rez pod 45º sada sluzi kao vodjica za vrh. Ponovo rezemo dok ne dodjemo do kraja prvog reza.

[url]http://s5.postimg.org/sqmmx37w3/05_Treci_rez.jpg[/url]

Sada ponovo okretanje, rez do kraja prethodnog, okretanje...

Kada predjemo polovinu trupca, ceo trupac okrenemo za 180º oko horizontalne ose i krecemo sa rezanjem sa druge strane. U ovaj rez koji smo vec napravili do pola, ubacimo neki iver kako se ne bi "zatvorio" prilikom stezanja (obicno je zgodnije stegnuti trupac popreko).
Nije apsolutno obavezno ici do pola i od pola, moze se prvo rezati i maltene do samog kraja, sve zavisi koliki je trupac i kako mozete da ga stegnete.

Rez na kraju naravno nece biti kao da je radjen bansekom sa kolicima, ali nakon malo vezbe ne bi trebalo da bude odstupanja vecih od milimetar-dva od ravne povrsine. To se vec lako dovede u red blanjom.

Ostaje jos par "trikova".

Kad tad, rez ce pobeci u odnosu na linju. Neki instiktivan nacin je pokusaj da se testera zakrene i na taj nacin pokusa da se ispravi rez. Ali, posto je drugi kraj lista slobodan, ledja lista su u vec napravljenom rezu, to nece ispraviti rez, vec ce da uprede testeru i kao posledica toga da uprede i rez.
Trik je da se testera obori tako da ulazi u drvo pod jako malim uglom, zareze relativno plitko (par mm) u pravcu u kome rez treba da ide, i da sada taj mali rez "vodi" list.

[url]http://s5.postimg.org/5qfzkra2b/06_Ispravljanje_reza.jpg[/url]

Drugi trik nije toliko vezan za razrezivanje trupca vec vise za razrezivanje dasaka, mada ni ovde nece da skodi.
Veoma cesto rez koji se napravi nije pod pravim uglom u odnosu na povrsinu daske, vec je obicno nagnut prema obelezenoj liniji.
To je posledica nacina na koji gledamo liniju i podsvesne zelje naseg mozga da stvari "ispravi".
Svako od nas ima jedno oko koje je "vodece" ili dominantno. Kod desnjaka je to najcesce desno, kod levaka levo, mada postoje i obrnuti slucajevi.
Kako ustanoviti koje vam je oko vodece? Ispruzite ruku pravo ispred sebe i podignite palac. Fokusirajte pogled na neki predmet koji je daleko od vas (zid, drvo...). Videcete dve slike palca. Sada zatvorite levo oko. Otvorite oba. Zatvorite desno. Prilikom zatvaranja jednog od dva oka, palac ce "skociti" u jednu stranu. To oko koje ste zatvorili kad je palac "skocio" vam je dominantno.

Nas mozak pokusava da stvari "dovede u red" u odnosu na vodece oko. Prilicno nam je lako da procenimo da li su dve povrsine paralelne jedna sa drugom, ili su normalne, ili su u liniji (ne savrseno, ali jako smo blizu). Jednostavno celog zivota nase oci i mozak se "treniraju" na taj nacin.
Nesvesno nas mozak pokusava da list testere postavi u liniju sa vodecim okom.
Ako ste desnjak, i testeru drzite desnom rukom, linija duz koje rezete je najcesce sa leve strane lista. Ako vam je i glava to jest vodece oko takodje sa leve strane lista, i posmatra kako zubi idu pored linije, vas mozak ce iako vi to necete, pokusavati da nagne testeru kako bi ona dosla u liniju sa vodecim okom.
Trik je da vodece oko postavite tacno iznad linije reza.
Ne brinite, i dalje cete videti liniju, posto vase levo oko takodje gleda u nju. Bice malo "cudna", ali i dalje sasvim lepo vidljiva. Treba malo vezbe da se navikne na ovo, ali radi savrseno.

Dosta ovoga sam pokupio na: http://logancabinetshoppe.com/blog/2009/07/episode-4/
Koga interesuje rad sa rucnim alatom, toplo preporucujem da odleda sve epizode.

Jos jedna stvar koju cesto vidjam je da ljudi nepravilno drze testeru, sto cak neki proizvodjaci pospesuju praveci drske koje su zgodne za nepravilan, a nezgodne za pravilan hvat.
Rucka testere se drzi sa TRI a ne sa cetiri prsta: malim, domalim i srednjakom. Kaziprst je ispruzen i naslanja se sa strane na rucku.
Kaziprst i palac su ti koji "upravljaju" testerom, jer je rucka kao u kljestima izmedju njih. Dlan "gura" testeru u materijal. Ostala tri prsta samo "vuku" testeru kada je povlacimo unazad.
Kada je kaziprst ispruzen poluga kojom zakrecemo testeru levo-desno je mnogo veca.
Pored toga, opet imamo efekat podsvesnog, zbog kojeg mozemo jako precizno da pokazemo kaziprstom na nesto. Ta preciznost se prenosi na list testere.
Ovo prije nisam znao za dominantnost oka. Prije bi uvijek rezao krive linije pa bi onda oturpijao.Kakav savjet preporučujete kad je čovjek dešnjak a lijevo oko dominantno. Onda bi se morao nekako naginjati u desno. Možda zvuči čudno pitanje, sad razumijem zašto se žmiri na jedo oko kad se igra bilijar.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vrlo nezgodno. Bas moras da se iskrivis. Nisam istrazivao, ali cini mi se da sam negde video savet sta u tom slucaju, samo jos da se setim gde.
User avatar
SSmajstor
Šegrt
Posts: 45
Joined: 06 Dec 2013 08:20
Location: Zagreb

Post by SSmajstor »

Poz,

Zbog potrba uvijek nekakvog rezuckanja mi treba pila, pa usput naisao na pilu tajima magnum 300.
Jedino sto znam o pilama da ove japanske su pull pile, a europske obrnute.
Koliko vidim ova je pila za poprecni rez i fini. Nesto takve su i moje potrebe malo rezuckanja, ali fino i precizno.
Moje pitanje u kojem je rangu ta pila, sto ocekivati i da li je to univerzalna pila ili specijna i za sto?

Hvala
LP
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tatestera ima 9 TPI, to jest 9 zubaca po incu, sto nije bas fino. To je testera za grube poprecne rezove, indukciono kaljena, sa klasicnim za japance trouglastim, prilicno tankim zubima. Posto je pokrivena nekakvom teflonskom prevlakom, ako nemas srecu da sece ravno, prakticno nista ne mozes da uradis ako neces da skines tu farbu Uz sve to, oblik te testre je Kataba, i suguran sam da nije previse tanka. Namena te testere je uprvo suprotna od onoga sto tebi treba, tj to je testera za grublje radove u vecim elementima stolarije, koje ne zahevaju previse preciznosti. Po onome sto vidim, ona je otprilike u klasi Bahco Japanskih testera, tj nekom donjem prihvatljivom rangu.

Ako insistiras na japanskoj testeri, za to sto tebi treba moj savet bi bio neki od Gyokucho modela. Ako ti treba samo za poprecni rez, onda mozda najpre Dozuki za porecni rez, mada ona nije bas za pocetnike, posto je secivo jako tanko, i moras da budes pazljiv sa njim. Ako ti treba i poduzni i poprecni rez, onda uzmi Ryobu, ali vodi racuna, one sa secivom od 240mm cesto znaju da budu pregrube.

I pored svih nzaivnih prednosti japanskih testera, meni bi uvek prvi izbor bila neka klasicna zapadnjacka testera sa ledjima. Sve one za nas imaju izuzetne prednosti, pogotovu nad bastardima tipa japansko secivo i evropska drska. Za fine stvari, ako neces da das previse para uzmes Veritasa, i imaces sasvim upotrebljivu testeru celig zivota, za razliku od japanaca kojima edovoljno malo nepaznje i ostanu bez zuba.

Ako ti ta testera treba za bas sitne elemente i meko drvo, neces pogresiti ni sa Zona testerama, uz malo doterivanja.
User avatar
SSmajstor
Šegrt
Posts: 45
Joined: 06 Dec 2013 08:20
Location: Zagreb

Post by SSmajstor »

Hvala na odgovoru.
Ma ne inzistiram na japanskim ili europskim, vec je vidio u ducanu a treba mi vec duze vrijeme pa se snalazim kako stignem i umijem.
Posto sam iz Zg gdje da to nadem ili preko neta da kupim.
Da te ne gnjavim previse ima neki tutorial koje sve pile bi pocetnik treba nabaviti s obzirom na svoje znanje i novcanik.

Hvala
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U nasim prodavnicama vecina stvari se nabavlja po principu kupis jeftino a prodas skupo.. Kod vas narucivanje robe iz bilo koje evropske prodavnice nije nikakav problem, i nemate milion sitnioca koje dizu cenu za razliku od nas koji smo izvan EU.

Imas nesto malo o testerama u ovoj temi viewtopic.php?id=3701&p=21 a vrati se i malo unazad u istoj, ima jos podataka o Kordunovim testerama i njihovom sredjivanju.

Prica o testerama bi takodje trebala da bude deo price o minimalnom setu alata, koji stalno obecavam, ali ta prica nikako nije kratka, i treba naci vremena za nju. Svaki deo je jednako zanimljiv, i zahteva jednaku paznju.
Post Reply