Razrezivenje rucnom testerom

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Razrezivenje rucnom testerom

Post by mbole »

singer wrote::forvonad::forvonad::forvonad:

jel neko radi nesto sa drvetom???
Pomalo, samo daleko je od posla za glodala. Tek se rezu daske iz trupaca :)

Image

Image

Image

Image
User avatar
lutak
Šegrt
Posts: 31
Joined: 16 Apr 2012 12:50
Location: batajnica

Post by lutak »

da li je moguće profesore da si ručno sekao ovaj trupac?
sloboda je najveća tekovina civilizacije
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

sado-mazo kraftman :smejanje::smejanje::smejanje:

svaka cast :buga::buga::buga:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dva bitna razloga :)
1. Nemam cime drugo da ga rastruzem
2. Jedino sto je dovoljno tiho da oko 10 uvece njime mozes da seces u stanu, a da komsije ne polude, je rucna testera.

Doduse nije rastrugan bas ovom testerom, vec jednom malo vecom, al ta nije na slici. Opet bas ovom sam rastrugao jedan grabov priblizne debljine pre 20-tak dana, posto ta veca jos nije bila sredjena.

Uz iole pristojnu testeru, dobru stegu i malo tehnike, nije to ne znam kakav posao. Za ovu sljivu (najveca daska na slici) treba oko 10-15 minuta za jedan rez. A i treba odrzavati kondiciju, zasao sam u lude 50-te :)
User avatar
lutak
Šegrt
Posts: 31
Joined: 16 Apr 2012 12:50
Location: batajnica

Post by lutak »

a ja se već mesecima razmišljam da kupim bansek jer imam jedno deblo trešnje koju sam posekao u dvorištu pa mi sve neisplativo, čuj bansek od min 500 eura za pola sata rada na njemu
uopšte mi nije palo na pamet da to može ručno da se uradi
najdeblje što sam do sad rezao su željeznički hrastovi pragovi , prvo sam ih sekao ručnim cirkularom sa jedne i druge strane a ono što preostane ručnom pilom koja je tanja od lista cirkulara , da ne pričam da je uvek ispalo krivo i da posle rodim mečku dok ispravim na tačnu debljinu
sloboda je najveća tekovina civilizacije
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto smo otisli debelo u off, premesteno u novu temu.

Stvar nije tako slozena, ali zahteva odgovarajuci alat i tehniku.

Najpre, treba ti odgovarajuca testera. Mora da bude testera za uzduzni rez, to jest sa odgovarajucim oblikom zuba. Za razrezivanje, trebalo bi 60cm i vise duzine lista, i zubi oko 5-6mm.
Naravno moze i kracom i sa sitnijim zubima, ali zasto sebi otezavati zivot.

Mislim da ne treba da napominjem da zubi moraju da budu ispravno naostreni i razvrnuti. Ako je drvo sirovo, razvrtanje za uzduzni rez je malo vece, to jest oko 25% debljine lista, ako je drvo suvo razmece se oko 20%, mada sam procenat nije kritican, mnogo je bitnije da su ravnomerno razvrnuti i da je lepo naostrena, kao i da su svi zubi ravnomerni (iste visine to jest da su im vrhovi svi u istoj liniji, i da svi imaju isti ugao).
Najcesci problem sa testerama koje mogu da se ostre (zubi koji nisu indukciono kaljeni) je sto ih je pre toga ostrio neko ko bas nije savladao tu vestinu, i onda testera radi sve osim sto sece kako treba.
Problem sa indukciono kaljenim je da se nakon sto se otupe bacaju, a najcesce ni fabricko ostrenje i razvrtanje nije bas perfektno.

Skoro sam naleteo na zaista odlican video o ostrenju rucnih testera (skoro 2 i po sata):
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=u-_MF2Mnxwc[/youtube]

Posle toga tek dolazi obelezavanje i samo rezanje. Al o tome vise veceras (kraj raznog vremena, vreme da se ide kuci :))
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

"...dovoljno tiho da oko 10 uvece njime mozes da seces u stanu, a da komsije ne polude,"
--------
Dorbro je znati "tihe" metode, kad noću ne možeš da zaspiš ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nije jedini problem sa indukciono kaljenim testerama samo to sto su napravljene da se bacaju kada se istupe, i sto nisu preterano pazljivo napravljene, vec i to sto su one prilicno bedno resenje za secenje masiva. Danas se takve testere uglavnom prave za secenje raznoraznih ploca kod kojih prakticno da nema vlakana ili su vlakna u svim mogucim pravcima umesto da su orijentisana kako kod masivnog drveta. Zapadnjacke indukciono kaljene testere retko kada imaju pravilnu geometriju zuba, izuzeci su retki, i uglavnom se svode na tenon testere koje pravi Bahco, ali s one za ovakjo nesto neupotrebljive. Bahco ima samo jedan model testere sa zubima koji mogu da se ostre, u nekoliko duzina, no mana mu je da su zubi za poprecno rezanje. Uz [preostravanje rade odlicno. Ozbiljne zapadne testere za uzduzno secenje kostaju poprilicno, i po nekoliko stotina eura, tako da je jedino resenje za nas ovde restauracija i ostrenje starih testera..

Za one koji imaju vremena, idealna zabava.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sasavo je da Kordun iz Karlovca pravi nekaljenu varijantu koja je 500mm duzine, ali je ovde nema da se kupi. Zvao zastupnika, odgovor: ne uvozimo ih posto su skupe, reda 5-7 evra :)

I ja sam se namerio na tu bahcovu, al nikako da svratim do Sarajevske. Koliko sam video imaju dva modela: PC-FILE koja se pravi u duzinama 400-600mm i sa relativno sitnim zubima (7 tpi), i PC-TIM sa krupnim (3.5 tpi) koja se pravi samo u duzini 600 mm.

PC-FILE ima "univerzalne" zube, PC-TIM za poprecni rez. E sad ovo "Univerzalni" ne znam tacno sta im je ali to najcesce znaci da ne sece bas dobro ni uzduzno ni poprecno (frizider sa usisivacem, nikada nije bio ni dobar frizider, ni dobar usisivac :))
Tako da bi u oba slucaja trebalo narezati nove zube. Sto nije neka nauka, ali zaista trazi dosta vremena. No nama koji se ovim bavimo kao hobijem to je samo jos jedna zanimacija.

Takodje rucke su ovako gledano sa slike katastrofalne, pa bi valjalo napraviti novu. Doduse nisam probao bas ovu seriju "profcut" njima rucke deluju malo bolje, dok su na "prizecut" uzas. Ne pricam o izgledu, pricam o ergonomiji.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nisam siguran da i jednog od tih modela ima u Sarajevskoj.. Razlog je prost, skupe su, a i ne rade kao indukciono ostrene :D Ja sam narucivao PC File kod Vermaxa, a uz to imam i nekoliko Sandvikovih 254 opet kupljenih kod njih.

Nisam znao za Kordun, nego da probamo da se organizujemo i uzmemo paket pa lepo podelimo. Volim kada cujem da je testera od 7 eura skupa :D Sta bi rekao na Lie Nielsena :D

Nego, ajde stvarno da se uozbiljimo za Korund, oni naizgled imaju i lepe testere sa ledjima.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bole, a ovi predstavnici u B.Parovica, pise im na sajtu da imaju i maloprodaju. Interesuje me jel to imaju tamo i prodavnicu sa robom ili nabavljaju po narudzbini ? Koristio sam ranije kordunove listove za cirkulare i rado bih i sada kupio jos koji, pa zato pitam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To su ti, samo maloprodaja i servis su im negde na cukarickoj padini.
Koliko sam shvatio imaju "normalnu" maloprodaju, zanaci prodavnica sa robom.

Ovi u Sarajevskoj prodaju alat od Inter Tools-a, a ustvari su nezavisna maloprodaja. Pricao sam sa covekom iz Intertools-a i on mi rece da nije problem ni da se naruci nesto sto ovi nemaju u radnji.

Vermax nisam gledao posto nemaju maloprodaju. Kako izgleda ta Sandvik 254? Ne uspevam da je pronadjem (ustvari ne uspevam da pronadjem ni jednu Sandvikovu testeru)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Meni su kod Vermaxa izasli u susret, ali mogu sve da prebace na neku od maloprodaja sa kojima saradjuju. Tako da nema problema.

Moja greska, nije Sandvik 254 nego 297. Sandvik vec godinama ne proizvodi testere, od kada ih je kupio Bahco, koji je i prekinuo proizvodnju. Stajale su u magacinu ko zna od kada, pa sam bukvalno kupio ceo stok, da se igram sa razlicitim oblicima zubaca. Inace su pravi crosscut, a ne univerzalno ostrene.

Nego, jel ima jos zainteresovanih za korundove rucne testere?
User avatar
luci
Šegrt
Posts: 44
Joined: 31 Oct 2012 02:03
Location: Odzaci

Post by luci »

ja sam preko neke firme iz zemuna uzeo PC-file od 600mm i jako sam zadovoljan, do sada sam koristio lucnu testeru koja je namenjena za krivolinijska isecanja pa mi je malo setala, tacnije ukezeci se pa mi rez bude razlicite debljine sa izlazne strane u odnosu na ulaznu...

e sad sto se tice bahco, ti zubi su onako, meni je recimo za jedan rez duzine 90cm kroz 5cm debelu bukovinu trebalo oko sat vremena, ali sam se cesto odmarao... koristicu je dok se ne istupi pa cu je onda preostriti cisto za rip, kontam da ce se to moci uraditi ako samo skinem "fleam" koji je fabricki ubacen, ali nije drastican nego je onako, polovican...

sto se tice rucke, rucka je solidna za ono za sta je namenjena. nije predvidjena za troprsti hvat gde kaziprst prati liniju testere nego za hvat punom sakom i kao takva je solidno udobna, mada je ja nisam tako koristio, nisam imao dobru kontrolu... i da, ja sam levoruk, znaci nekome ko radi desnom veroatno jos bolje lezi... svakako mi je u planu pravljenje drvene rucke za nju u nekom narednom periodu...

e sad, sto se tice tih kordunovih testera, ja bi uzeo sigurno jednu sa ledjima dublju, kao neki tennon saw, a uzeo bi i jednu on najmanje 600mm, neka je... naravno sve to pod uslovom da to izadje razumno..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nazalost, sad sam malo bolje pogledao sliku, i ove bez ledja su ipak indukciono kaljene.
Ali ova sa ledjima, deluje da nije.
Nisam siguran, nje mozda i ima u predstavnistvu.

@luci
Mnogo bre dugacko sat vremena. Znam da su zubi dosta sitni, i da nisu za uzduzni rez, al opet... Onaj grab koji sam pomenuo, je otprilike metar dugacak, debeo bar 15cm (cetvrtka), sekao sam "testericom" dugackom 30cm (ovom sa slike), koja ima zube od 3mm (priblizno 8.5 tpi) sto bi trebalo da je jos sitnije od onih na PC-FILE (7tpi). Doduse ostrena je cisto za uzduzni rez, ali to je prva koju sam ostrio pa i nije bas perfektna. Opet, nije mi trebalo duze od pola sata za rez. A i ja volim da odmorim uz pivo :)
Jedino sto mi pada na pamet kao uzrok za tako sporo rezanje je oblik zuba, i to ne samo to sto ima "fleam", vec i koliki je grudni ugao (za rip bi trebalo da je 8º ili manje). Ja bi je odmah preostrio.

Nego da se vratimo na obecanu tehniku rezanja.

Ovo verovatno nije najbolji nacin, ali ja za bolji ne znam. Meni radi, sto bi rekli. Nisam imao profesionalnog ucitelja, ili majstora koji bi mi preneo svoje znanje, pa sam po internetu skupljao delice, probao, i prihvatio ono sto mi se pokazalo da radi.

Naravno ako neko ima dopune izmene... dobrodoslo je.

Prva stvar koju treba uraditi je zguliti koru sa trupca.
Razlozi za:
Gamad najcesce polaze jaja i nalazi se ispod kore.
Kora ume da bude jako abrazivna. na kraju cemo je baciti i onako, a nema smisla da nam nepotrebno tupi testeru.

Jedini razlog protiv skidanja kore za koji znam je da se kada ima koru daska ravnomernije susi, to jest manje puca po ivicama. Ali opet cemo najverovatnije deo uz ivice i onako odbacivati.

Sad treba nekako obeleziti rez, sto nije bas tako jednostavno ko sto izgleda na prvi pogled.
Stvar je u tome da linija reza treba da se obelezi sa sve 4 strane, a ne samo na jednoj. Kada obelezavamo 4 linije na trupcu na kome nemamo neku ravnu povrsinu od koje bi mogli da merimo, gotovo je nemoguce obeleziti merenjem tako da sve 4 linije budu u istoj ravni.
Slicno je cak i kada smo razrezali trupac na pola, ili na cetvrtke. Velika je verovatnoca da "ravna" povrsina koju smo upravo isekli nije bas idealno ravna, vec je malo upredena. Pogotovu kada tek pocinjemo da sticemo "ruku" za to. Ako obelezavamo mereci u odnosu na krivu povrsinu, tu gresku prenosimo na sledecu dasku.

Za obelezavanje ja koristim ovakvu spravicu (napravljeno od otpadnih dascica i par srafova za 10-tak minuta, vidi se i na poslednjoj fotografiji gore izmedju blanje i stajkmaza). Moze da posluzi i parce stiropora kroz koje gurnete olovku na odgovarajucoj visini.

Image

Trupac (ili polutka kao na slici, ili cetvrtka) se postavi na neku ravnu povrsinu, i podglavi tako da ne klacka i ne mrda.
Zatim se samo "optrci" spravicom u krug i obelezi linija na sve 4 strane. Ne pomerajte trupac kada ste ga jednom uglavili. Ako ga mrdnete nakon sto ste nacrtali jednu liniju, jako tesko da cete ga ponovo vratiti u isti polozaj, i druga linija ce biti u nekoj sasvim pogresnoj ravni. to ce reci, kada postavljate trupac, ostavite dovoljno mesta sa svih strana da obelezivac moze da prodje.

Image



Osnovni problem kod rezanja testerom je onaj kraj testere koji je dalji od vas (vrh lista). Posto njega nista ne "drzi" on moze slobodno da se seta levo desno i krivi odnosno najcesce da upreda rez. Jos ako postoji bilo kakva nepravilnost na testeri (a neka, makar mikroskopska sigurno postoji), kao sto je blago kriv list, zubi malkice vise razvrnuti u jednu stranu, malo neravnomeran ugao pri ostrenju, to se samo pojacava. Uz to treba dodati i samo drvo, koje nije homogen materijal, vec je na nekim mestima tvrdje, na nekim mekse, vlakna idu u raznim pravcima...

Usled toga, cela ideja je da se nekako "natera" taj kraj da ide gde mi zelimo.

Vreme je da se pocne rezanje.

Za ovaj pocetak reza, postoje dva nacina, a ko ce koji primeniti, mislim da vise zavisi od toga sta kome "lezi" nego da neki od njih ima apsolutnu prednost.

Prvi nacin je da se rez zapocne na ivici koja vam je bliza
Uz list testere, malo iza mesta gde izlazi iz trupca (kraj testere koji je dalji od vas) se prisloni palac i on "vodi" testeru dok polako ulazi u materijal. Naravno palac prislonite iznad linije zuba, ne bi ste voleli da vam zubi "tanjiraju" po njemu.

Image

Drugi nacin je da se rez zapocne na ivici koja je dalja od vas. Posto je ovaj prvi rez plitak, na taj nacin smo malo "umirili" vrh lista, to jest on se oslanja na pocetak reza, i sam rez ga "vodi" da ne bezi levo-desno. Slicno kao kod japanskih testera koje rezu dok se vuku, gde taj kraj reza ustvari zategne i stabilizuje list.

Image

Kad rez dostigne punu sirinu trupca, testera se polako ispravlja, dok ne dobijemo rez otprilike dubine 1cm.
Taj rez ce sada sluziti kao "vodjica" za vrh lista testere, posto je tuda najmanji otpor.

Image

Konacno pocinjemo "pravo" razrezivanje.
Oborimo testeru otprilike pod uglom oko 45º, i dok rezemo pratimo liniju na boku trupca. Vrh testere ce sam pratiti onaj prvi rez od 1cm. Ovako rezemo dok rez ne dodje do suprotne strane trupca, to jest do kraja onog pocetnog reza od 1cm.
Posto je dosta nezgodno rezati tako da testera stoji pod uglom od 45º u odnosu na horizontalu/vertikalu, sam trupac stegnemo tako da je nagnut od nas. Malo nagnut trupac, malo oborimo rucku testere i blizu smo ugla od 45º.

Image

E sad dolazi glavni trik :)
Posto smo izrezali do kraja pocetnog reza (onog dubokog 1cm), vise nema sta da vodi vrh testere, i ona bi pocela da vrluda.
Zato sada okrenemo trupac za 180º oko vertikalne ose i krecemo da rezemo sa suprotne strane.
Ovaj prvi rez pod 45º sada sluzi kao vodjica za vrh. Ponovo rezemo dok ne dodjemo do kraja prvog reza.

Image

Sada ponovo okretanje, rez do kraja prethodnog, okretanje...

Kada predjemo polovinu trupca, ceo trupac okrenemo za 180º oko horizontalne ose i krecemo sa rezanjem sa druge strane. U ovaj rez koji smo vec napravili do pola, ubacimo neki iver kako se ne bi "zatvorio" prilikom stezanja (obicno je zgodnije stegnuti trupac popreko).
Nije apsolutno obavezno ici do pola i od pola, moze se prvo rezati i maltene do samog kraja, sve zavisi koliki je trupac i kako mozete da ga stegnete.

Rez na kraju naravno nece biti kao da je radjen bansekom sa kolicima, ali nakon malo vezbe ne bi trebalo da bude odstupanja vecih od milimetar-dva od ravne povrsine. To se vec lako dovede u red blanjom.

Ostaje jos par "trikova".

Kad tad, rez ce pobeci u odnosu na linju. Neki instiktivan nacin je pokusaj da se testera zakrene i na taj nacin pokusa da se ispravi rez. Ali, posto je drugi kraj lista slobodan, ledja lista su u vec napravljenom rezu, to nece ispraviti rez, vec ce da uprede testeru i kao posledica toga da uprede i rez.
Trik je da se testera obori tako da ulazi u drvo pod jako malim uglom, zareze relativno plitko (par mm) u pravcu u kome rez treba da ide, i da sada taj mali rez "vodi" list.

Image

Drugi trik nije toliko vezan za razrezivanje trupca vec vise za razrezivanje dasaka, mada ni ovde nece da skodi.
Veoma cesto rez koji se napravi nije pod pravim uglom u odnosu na povrsinu daske, vec je obicno nagnut prema obelezenoj liniji.
To je posledica nacina na koji gledamo liniju i podsvesne zelje naseg mozga da stvari "ispravi".
Svako od nas ima jedno oko koje je "vodece" ili dominantno. Kod desnjaka je to najcesce desno, kod levaka levo, mada postoje i obrnuti slucajevi.
Kako ustanoviti koje vam je oko vodece? Ispruzite ruku pravo ispred sebe i podignite palac. Fokusirajte pogled na neki predmet koji je daleko od vas (zid, drvo...). Videcete dve slike palca. Sada zatvorite levo oko. Otvorite oba. Zatvorite desno. Prilikom zatvaranja jednog od dva oka, palac ce "skociti" u jednu stranu. To oko koje ste zatvorili kad je palac "skocio" vam je dominantno.

Nas mozak pokusava da stvari "dovede u red" u odnosu na vodece oko. Prilicno nam je lako da procenimo da li su dve povrsine paralelne jedna sa drugom, ili su normalne, ili su u liniji (ne savrseno, ali jako smo blizu). Jednostavno celog zivota nase oci i mozak se "treniraju" na taj nacin.
Nesvesno nas mozak pokusava da list testere postavi u liniju sa vodecim okom.
Ako ste desnjak, i testeru drzite desnom rukom, linija duz koje rezete je najcesce sa leve strane lista. Ako vam je i glava to jest vodece oko takodje sa leve strane lista, i posmatra kako zubi idu pored linije, vas mozak ce iako vi to necete, pokusavati da nagne testeru kako bi ona dosla u liniju sa vodecim okom.
Trik je da vodece oko postavite tacno iznad linije reza.
Ne brinite, i dalje cete videti liniju, posto vase levo oko takodje gleda u nju. Bice malo "cudna", ali i dalje sasvim lepo vidljiva. Treba malo vezbe da se navikne na ovo, ali radi savrseno.

Dosta ovoga sam pokupio na: http://logancabinetshoppe.com/blog/2009/07/episode-4/
Koga interesuje rad sa rucnim alatom, toplo preporucujem da odleda sve epizode.

Jos jedna stvar koju cesto vidjam je da ljudi nepravilno drze testeru, sto cak neki proizvodjaci pospesuju praveci drske koje su zgodne za nepravilan, a nezgodne za pravilan hvat.
Rucka testere se drzi sa TRI a ne sa cetiri prsta: malim, domalim i srednjakom. Kaziprst je ispruzen i naslanja se sa strane na rucku.
Kaziprst i palac su ti koji "upravljaju" testerom, jer je rucka kao u kljestima izmedju njih. Dlan "gura" testeru u materijal. Ostala tri prsta samo "vuku" testeru kada je povlacimo unazad.
Kada je kaziprst ispruzen poluga kojom zakrecemo testeru levo-desno je mnogo veca.
Pored toga, opet imamo efekat podsvesnog, zbog kojeg mozemo jako precizno da pokazemo kaziprstom na nesto. Ta preciznost se prenosi na list testere.
Post Reply