Razrezivenje rucnom testerom

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Luci, to je malo sporo. Ja sam moju probao samo na poprecnim rezovima, tek cu za desetak dana da izrezujem neke daske, pa cemo videti. No, trebala bi da bude nesto brza cak i tako kako je ostrena. Ako je preostris sa tim brojem zuba i rjkom, neces previse dobiti, bice lako da pocnes rez, ali gubis na brzini rezanja. Rak mora da se smanji barem na pola, a broj zuba je za daske oko 1" debele, ili malo tanje. Ako smanjis broj zuba, mislim da ces bolje proci za secenje debljine 5cm ili deblje. Da bi zaista efikasno radila, testera mora da bude prilagodjena nameni. A onda dodje neko i pita zasto imam desetak testera i kupujem nove :D

Sandvik ima isti broj zuba, a posto su krace kod mene ce ostati sa tim brojem, a sledeci baco file ide na 5 TPI, sa 5stepeni rakeom, za deblje daske. Ovaj koji imam ostaje crosscut.

Danas cu zvati uvoznika Korunda da vidim sta mogu da urade. I mene zanima veliki tenon, pa makar morao da ga prepravljam, tj da pravim nova ledja i drsku.
Last edited by BR on 13 Jun 2013 08:31, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije Korund vec Kordun.

Mislim da je ova moja sa slike bas njihova, naravno od pre 30-40 godina.

Kordun iz Karlovca pored alata pravi i escajg vec decenijama. Mislim da je 60-tih i 70-tih svaka kuca u SFRJ imala njihov pribor za jelo.
Ja ga i dan danas koristim, i pokusavam da kompletiram tu staru garnituru gde god naletim kor rodjaka i prijatelja. Tad je bre kasika bila kasika, a ne kasicica ko ove danasnje pljosnate, koje mozda izgledaju elegantno, ali zato u njih stane koliko otprilike u staru kasicicu za kafu :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bio kod Korduna, i pazario testeru sa ledjima od 250mm Ima oznaku made in Yugoslavia :D Cena sitnica, 300 rsd. Ima oznaku Stari Alat, koji je jos od tih vremena stajao u magacinu, i mogu da ih prodaju samo za kes. Inace moze da posluzi kao Tenon, mada na njoj mora da se radi. Zubi su rip, ali je sama platna malo debela za fine radove.

Takodje imaju i platne za stare ramovske testere sa drvenim ramom. Takodje su rip ostrene, sa 0stepeni rejkom :D Kupio sam desetak komada, za po 120 dinara komad, pa taman imam da se zabavljam praveci ram.

Sve ovo ce najverovatnije morati da se ostri, ali je daleko povoljnije nego da ih prebvacujemo preko grane. I svakako je barem jednako kvalitetno.

Znam da je kordun, no preskocio mi mozak tako rano :D
Last edited by BR on 13 Jun 2013 13:11, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hej, te za ram me bas interesuju. Gde im je tacno radnja?
Pise na sajtu da je Lazrevacki drum 4 al to ne uspevam da pronadjem na karti.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Znas koja je ulica Lazarevacki drum? Prodjes Tempo na adi, i odvojis se ka cacku na desno na nadvoznjak, predjes preko puta i krenes ka FMP-u tj Zarkovu. Radnja je prekoputa crkve na cukarickoj padini koja ti ostaje sa leve strane, sa desne srtrane prodjes kavez sa butan bocama,i odmah iza nje je zuta prizemlje + sprat zgrada sa plavim krovom, u kojoj je Kordun. Iza njih je auto plac, a ispred prodavnice butana je prosirenje puta, kao za autobusku stanicu. Cisto kao znak raspoznavanja. Tih testera imaju dosta, i sve su made in YU :D
User avatar
luci
Šegrt
Posts: 44
Joined: 31 Oct 2012 02:03
Location: Odzaci

Post by luci »

a salju li pouzecem, ili bi neko mozda bio raspolozen da nesto kupi za mene pa da mi posalje pouzecem ili da ja uplatim pare na racun nekome ili nesto... bg mi nije nikako usput....

uzeo bi sigurno par tih platni za drvene ramove, ali samo one siroke za rip neki, a mozda bi uzeo i tu jednu tu sa ledjima ako je dobra platna, pa makar bila i debela, samo da ne arcim veritas za svaku sitnicu...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3691
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja sam jako blizu njih ali mbole je mnogo veci poznavalac tematike pa bi bilo bolje da vam on to obavi
Ako zatreba, bez ustrucavanja
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Danas svratio do Korduna.

Evo ga "plen":

Image

Ova sa ledjima, na prvi pogled i ne deluje tako lose.

Image

Ali...
Pokusao sam cisto reda radi da vidim kako radi "iz kutije" i gotovo je nemoguce nesto iseci njome.
Ne samo da je grudni ugao 90 stepeni, vec koliko sam video prilikom preostravanja, ni ugao izmedju grudi i ledja nije 60 vec je nesto manji. Vrhovi zuba nisu bili bas u liniji, otprilike svaki drugi je bio malo izbacen.
Pored toga, sami vrhovi zuba, kao da su kaljeni. Ne verujem da je to u pitanju, vec su verovatno pregrejani prilikom fabrickog brusenja pa su se "okalili". Tako da je moralo prvo par prolaza dijamantskom turpijom koliko da se skinu samo vrhovi kako nebih ubio obicne turpije za ostrenje, pa onda ravnanje zuba i preostravanje na novi ugao. Nisam se bas nesto preterano trudio oko ostrenja, cisto da vidim kako radi, i nakon toga sece dosta pristojno. Mada imam utisak da rucka ima malo "sasav" ugao, a i prilicno mi je neudobna, prsla... No to ce ionako biti reseno novom.
Ovo je bio zadnji komad koji su imali, mada tip rece da ce videti dal moze da naruci jos neku. Pominje da su prestali da ih prave u Karlovcu, ali da verovatno u magacinu ima jos toga.

Image

Listovi za testere sa ramom vec imaju normalne uglove. Njih jos nisam probao, treba tek napraviti ramove.
Image

A ovaj "monstrum" od sa listom dugackim 76cm debelim 1.8mm je namenjen za rezanje siporeksa. No ja ga nisam kupio za tu namenu. Ideja mi je da secivo preradim i iskoristim ga za testeru sa ramom, ali varijantu gde je secivo u sredini rama. Sluzila bi namenski bas za razrezivanje trupaca.

Image

Usput, cemu sluzi ovaj zuti deo na ledjima testere do same rucke? Moze da se skine.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Žuti deo=testera za metal
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Za rezanje armature u vlikim blokovima siporeksa, koji su se pravili u to vreme. Ta testera nikada to nije lepo radila, prbano na siporeksu negde 90 :D

Za ramovsku testeru mi se cini da je malo predebela. Treba ti sto tanje secivo, 0.8-1.2, i najbolje je da uzmes parce testere za brentu, sirine jedno 10 cm. Ako mislim na istu ramovsku testeru. :D

Meni uopst ne smeta grudni ugao koji je visok, on i treba da bude takav, izmedji 90 i 82 stepena. No, platna je predebela, 1.0 mm, umsto 0.5-0.6. I naravno, ni moja nije naostrena kako treba. Ima zicu na barem pola seciva.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim na ovakav tip: http://blog.lostartpress.com/2011/05/23 ... roubo-way/

Znam da ih obicno prave od tanje platne, posto je tada lakse rezanje jednostavno zato sto se skida manje matereijala. Ali vidjao sam i pristojno debele.
Debeli list ima tu prednost da se mnogo teze uvija. No, ovo je ionako zanimacija, pa ne boli da se proba :)

Znam da ugao treba da sbude tu negde (ja sam je preostrio na oko 5º (odnosno 85º). Ono kako je bilo, jednostavno nije htelo da sece. Cak i pri najmanjem pritisku prosto stane i nece da reze, kao da tek pocinjem rezanje. Jedva sam napravio rez santimetar dubok u mozda 1.5cm debeloj dascici, i to sve vreme ssekuci kao da tek pocinjem rez.
Nisam bas zagledao detaljno pod lupom, ali savrseno je moguce da je zica napravila na vrhu zuba pozitivan ugao pod preko 90º.
Sad sam izmerio list na njoj i ovaj je 0.8 debljine. Nije perfektno, moglo bi tanje, al kad nema babe dobra je i devojka :)

Pretpostavio sam da je tako neka varijanta sa metalom, al mi bila neobicna kombinacija. Nisam ni znao da su postojali siporeks blokovi sa armaturom. No taj deo ce ionako da se odsece.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Taj zuti list sa sitnijim zupcima meni izgleda zgodan da se materijal zareze i da rez dobije pravac. A ima i korisnu ulogu da ucvrscuje list da se ne uvija. Mozda i nisam pogodio, ali u svakom slucaju to nije bonsek platno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nisi pogodio :)
Taj umetak je vrlo labavo povezan sa listom, tako da nikako ne moze da ga ucvrsti.
Bonsek platna nije, ali jeste testera za metal (upravo probao, na jednom starom srafu).
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

znaci to je, da kad naidjes na ekser, samo okrenes testeru ? :)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pezzo wrote:znaci to je, da kad naidjes na ekser, samo okrenes testeru ? :)
E nije ova je pila bila namjenjena za rezanje siporeksa i kad bi se došlo do armature negdje onda bi se prerezala sa tim dodatnim listom.

Bilo već objašnjeno u temi.
Čovijek sniva a Bog realizira!
Post Reply