Rende

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Napredujes svakog dana u svakom pogledu :)
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Uskoro ću raditi nešto preciznije nego obično, pa sam odlučio nabaviti blanju/rende koje bi mi pomoglo pri preciznijem radu.
Trebat ću daske duljine 60-70 cm po dužini obarati 22,5° pa planiram napraviti nešto slično ovome - link1, link2
Nije to jedina namjena blanje, koristil budem ju i za ravnanje rubova prije lijepljenja, krajeve dasaka isto na 22,5°, ravnanje jedne strane dasaka...
Kao i po običaju prvo naručim, a tek onda pitam :pucko:
Naručio sam Stanley 1-12-007, s dostavom na kučnu adresu ~115€.
Znam da ima boljih i kvalitetnijih, ali ta cifra mi je trenutno vrh.
Sad da pitam ima li ta blanja neke velike nedostatke?
Last edited by riba on 22 Feb 2016 16:35, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sudeci po 1-12-005 koji sam uzeo, ne bih preporucio nikome da uzme bilo koju od Stenlijevih blanja. Na primerku koji sam dobio, usta blanje su bila povcena 0.7mm u odnosu na liniju peta prsti. Da nije pala na glodalicu, na kojoj je poravnjana, tebalo bi mi jako, jako puno vremena da je sredim, toliko puno da bih najverovatnije odustao, jer to nema smisla. Za malo vece pare uzmes Dictum koji nema tolikih problema, a osto sui vec u Hrvatskoj, ako ima, mozes da ga vratis prodavcu, th Dictumu, za razliku od Stenlija, kome je podrska proizvoda nula.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Ovih 0,7mm je strašno. Na no7 bi to bilo +1,1mm.
Dick 07 prek Dictum-a bi me koštal nešto prek 200€ kaj mi je trenutno previše.
Ne znam da li ima kod nas u Hr zastupnik i tko ima maloprodaju pa ako bi se to rastegnulo na rate možda bi i išlo.
Podrška Stenlija mi i nije previše bitna, jer trgovina u kojoj bi kupio je korektna i već sam im najavil da povrat nije nemoguć ukoliko se pokaže da je primjerak loš.
Nekak sam razmišljanja da ako bude razlika <0,3 mm mogu sam riješiti, ali ako bude veća vraćam.
Kak si zadovoljan nakon ravnanja? Imas li problema kod štelanja, kad naštelaš da li to drži?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

I posle ravnanja je to najlosije metalno rende koje imam, a cak i stari No7 bastard, napravljen od delova pokupljenih ovde onde je daleko bolje rende od njega. Tebalo bi da se zezam sa ravnanjem froga, ali to izbegavam, posto mi je ovaj No5 i dalje grubo rende.

Pre koji vikend sam uzeo jednog starog rusa, da ga pretvorim u Scrub rende posto ima isti koncept, bez mhanizma za podesavanje dubine i bocnog polozaja seciva, i on je u sirovom stanju bolji od Stenlija. Tuzno je na sta je Stenli spao.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Niste jedini koji se patite sa stenlijem ovih dana :)
Ravnam jedno No4 engleske proizvodnje, nepoznatog godista (pretpostavljam da je negde iz 70-tih), koje sam dobio letos od kolege.
Doduse, ovo je verovatno povuceno na ustima od upotrebe ali je bilo par desetih da se skine. Jedva sam nasao smirglu koja to koliko toliko moze efikasno da odradi (nortonova keramicka). Obicni al oksid se zdrobi nakon tri poteza.

I... nakon tri dana guslanja... poravnato :)

Jos ranije sam sredio frog, pokrpio rucke, ima jos par detalja da se odradi pa da ga predstavim.
Jedino sto u sustini nece moci da se spasi od originala je noz, koji je toliko korodirao, da kako god ga naostrim, ima neka rupica koja se pojavi na ostrici.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Mbole, gde si našao te keramičke šmirgle ? Jedan No5 je na pola restauracije, a ravnanje tabana mi je sledeći korak posle farbanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dragan Stojkovic
063/240-247
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Piksi ? :D

Koje granulacije si koristio i kolika je cena ?
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Dakle Piksija svi znaju. Ja ga znam iz potpuno druge priče
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole, to je samo No4, sa tabanom od 22.5 cm, a trbala su ti tri dana za nekoliko desetih. Kod No7 taban je dugacak 55cm, i siri od tog No 4, pa cak i ako su odstupanja ista vreme je nekoliko puta duze. Da ne pominjem kako to izgleda ako su odstupanja milimetar.

Da moram da ravnjam neki taban na tako vrlikom rendetu, i da nemam pritup glodalici, razmislio bih da napravim nesto slicno abihteru od tracne brusilice. Tj napravu koja ce da vodi ravno rende, dok brusilica skida relativno tanki sloj. Samo tako bih se upustio u razmisljanje o ravnanju tako velikog rendeta. Inace je to sizifov posao.

A sto se tice granulacije smirgle, sto grublja to bolje. Uvek je lakse skinuti risove od grube smirgle odgovarajucim granulacijama smigle, nego izravnjati povrsinu na finu smirglu, koja sporo skida.

Riba, raspitaj se u okolini ko ima glodalicu, ili magnetnu brusilicu. Napravi im sablon da mogu da ucvrste rende, pa ce ti oni zavsiti posao mnogo brze, bilo letecom glavom, bilo brusnim kamenom. Posle glodalice ce ti ostati da malo poravnjavas, ali svaki euro ulozen u masinsku obradu se drasticno vraca. I nije mnogo skuplji, racinajuci cenu abraziva.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

mbole wrote:Niste jedini koji se patite sa stenlijem ovih dana :)
Ravnam jedno No4 engleske proizvodnje, nepoznatog godista (pretpostavljam da je negde iz 70-tih), koje sam dobio letos od kolege.
Doduse, ovo je verovatno povuceno na ustima od upotrebe ali je bilo par desetih da se skine. Jedva sam nasao smirglu koja to koliko toliko moze efikasno da odradi (nortonova keramicka). Obicni al oksid se zdrobi nakon tri poteza.

I... nakon tri dana guslanja... poravnato :)

Jos ranije sam sredio frog, pokrpio rucke, ima jos par detalja da se odradi pa da ga predstavim.
Jedino sto u sustini nece moci da se spasi od originala je noz, koji je toliko korodirao, da kako god ga naostrim, ima neka rupica koja se pojavi na ostrici.
jEDVA Jedva cekam da je vidim. :/
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koristio sam ono sto je covek imao od "restlova" (inace radi trake), tj granulaciju 120. Uzeo sam i jedno parce granulacije 80 sa cirkon abrazivom, al mi je delovalo malo grubo (tj. da bih se posle napatio sa skidanjem riseva), a i treba mi za nesto drugo.

Dva komada sirine reda 20-tak cm, keramika duga oko 2m cirkon oko 80cm - 400 din.

@BR
Dobro, nisam ja bas tri dana guslao sve vreme :) Realno, potrosio sam jedno 4-5 sati.
Meni je i podloga za smirglanje (dve staklene ploce otprilike 50X50cm debljine 10mm, zalepljene zajedno), relativno kratka za ovakav posao, pa i to prilicno doprinosi dugom vremenu.

Inace, potpuno se slazem da je mnogo efikasnije kad se uradi masinska obrada, pogotovu ako bezi mnogo iz ravni.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Još sam jučer poslao upit u vezi Dickove blanje, ali čekam odgovor. Danas sam se raspitivao u solidnoj trgovini (hudek), ali nisu u mogućnosti nabaviti nešto kvalitetnije.
Ako neće ići drugačije Stanley dolazi s nadom da će biti bolji primjerak od BR-ovog.

Edit: Dick otpada (nije dobavljiv u Hr), Stanley no7 stiže idući tjedan.
Last edited by riba on 25 Feb 2016 14:10, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Imam 7 blanja kod sebe i jedina koju bez rezerve preporucio je ECE Expert (ili ECE Secindus kako je negde zovu).
Za grube do umereno finih radova sije sve ostale koje imam. Noz se lako vadi jos lakse vraca in ne moze da zakaci metal (dodise ima dva srafica koja moze da ubode ali za to treba da bude i....)
Ko hoce ostru blanju zna sta ovo znaci.

Imam i Stanley 4, Lie nielsen BU jack, ECE primus jack Jednu No5 ali pored Secundusa poneka uzmem LN jer mu je ostrica podesena za nezgodna mesta.

KOme treba da skida ozbiljnu kolicinu materjala ECE Expert nece da ga razocara
Post Reply